Od roku 2020 musí všechny nově stavěné domy splnit novou normu, která se skrývá pod nehezkou zkratkou NZEB 2020 a znamená Domy s téměř nulovou spotřebou tepla. (Vyhláška 78/2013) Dnes se podíváme, panice navzdory, co tato norma pro budoucí domy doopravdy znamená.

I seriózní média přinášejí strašidelné zprávy o tom, jak s novou normou nepůjde pořádně stavět, jak domy budou o statisíce dražší, jak bude povinné v každém domě používat rekuperaci. A jako červená niť tou diskusí probíhá myšlenka, co nám to ta Evropská unie zase vymyslela za hloupost.

Role Evropské komise

V Česku jsme mnozí přesvědčeni, že nám z Evropské unie přichází řada hloupostí do našich životů. Tak nějak automaticky předpokládáme, že si sami v té naší kotlince s našimi poslanci dokážeme dělat zákony lepší.

Nikdy jsem nepochyboval o nutnosti fungování Česka v EU. Při naší velikosti a při významu naší ekonomiky není alternativa. Jako nikdo rozumný nezkusí nedýchat, tak nikdo rozumný nepřemýšlí o možnosti nebýt v EU. Přesto i já jsem dříve přejímal názor, že k nám z EU často přicházejí myšlenky prapodivné a zákony špatné.

Ale pak jsem si uvědomil zvláštní rozpor. Jak je možné, že stejná direktiva způsobí problémy v Česku a nikoliv už na Slovensku, Polsku, či Portugalsku, kde všude řídím svoji firmu a znám tak dobře místní problémy. Jak je možné, že zákon o GDPR vyvolal naprostou paniku v Česku, ale žádné problémy na Slovensku, či Polsku ? Jak je možné, že zahrnutí legislativy o Spotřebitelském úvěru v Česku přineslo kolaps bankovních služeb, na Slovensku jsme toto téměř nezaznamenali a Poláci se nám doslova smáli. Jak je možné, že zákon o nové normě tepelné izolace domů přináší paniku zase a jen v Česku ?

To špatné si děláme sami 🙁 

Pročetl jsem řadu norem a zjistil, že z Evropy k nám přichází mnohem kvalitnější návrhy zákonů nežli z těchto nakonec “vytvoříme” doma. V Evropské komisi připravují návrhy dobře zaplacení odborníci. Nesouhlasím s každou myšlenkou, přesto jsou to myšlenky logické a odborníky zdůvodněné. V Česku pak takový odborně připravený návrh vezmou do ruky poslanci bez odborné znalosti a začnou “dělat politiku”. Ty děsivé myšlenky v zákonech nepřichází z EU, ty si přimícháváme sami doma v Česku. Proto Slováci, Poláci a Portugalci nemají se stejnou normou stejné problémy.

Několik let sleduji návrhy zákonů přicházející z EU a následně výsledek schválený českým parlamentem. A mohu s naprostou jistotou říci, žilo by se v této zemi mnohem lépe, pokud bychom žádný vlastní parlament neměli a všechny normy přejímali tak jak přichází z Evropské komise.  To je šílené a depresivní zjištění. Kvalita našich politiků je mnohem horší nežli je kvalita politiků EU. Kvalita našich zákonů je o dva řády horší a méně odborná nežli jsou zákony Evropské Unie. Kdo chce méně Evropy musí si uvědomit, že chce více českých poslanců. Tedy více zákonů politických a málo odborných.

Domy s téměř nulovou spotřebou tepla 

A tím se dostávám zpět k normě pro Domy s téměř nulovou spotřebou tepla. Z EU k nám návrh normy přišel v roce 2012. Jak je českým zvykem bez velkého přemýšlení jsme tuto normu  začali měnit a zhoršovat. Českou verzi nepřipravovali odborníci, ale lobisté. Proto extrémní potřeba izolace na které by vydělali výrobci izolací a která prakticky nešla realizovat, proto nutnost rekuperační jednotky na které by opět profitovali dodavatelé rekuperací proto mnoho dalších špatných zásahů. Vše zašlo tak daleko, že dům podle představ českých úředníků se téměř nedal postavit a byl by pro klienty extrémně drahý.

Když už bylo vše blízko frašce, když už nezabýval žádný čas, když se lobisté rvali jako koně, vrátili se hlavy ministerské k původní předloze Evropské komise. Ta se nakonec stala schváleným regulativem. Ta od roku 2020 platí.

Nežli Vám řeknu co nás od roku 2020 čeká, prozradím jak určujeme materiálový standard v ES. V ES nejsme zatížení žádnou politikou, žádnými lobbistickými vlivy. Vsázíme své jméno a čest na to, že dokážeme spočítat ekonomicky nejsprávnější materiálovou skladbu. Jednoduše kalkulujeme co se vyplatí a našim klientům vrátí. Jaké zvýšení izolace má ještě smysl a jaké už nemá návratnost. V ES nás vždy zajímali jen ekonomicky správná řešení.

Položili jsme návrhy EU vedle naší materiálové skladby. Pořád se tomu musím usmívat. Návrh normy NZEB 2020 přesně odpovídá tomu, jak v ES domy pět let stavíme. 🙂. Matematika je na rozdíl od politiky po celém světě stejná. Když ekonomicky efektivní správný dům počítá odborník v Evropské komisi, vyjde mu stejná skladba jako vyšla před lety nám.

NZEB 2020 přináší normu, kterou v ES už mnoho let považujeme za správnou a efektivní. Žádná panika, nic děsivého. Jen se přestanou stavět špatně izolované domy. A i ostatní stavitelé budou o špetku více Ekonomické stavby. 🙂

Z EU k nám přišel návrh přísně racionální, správně vypočtený, zbavený politických příměsí a lobbistických pokřivení.

Zdraží se domy ?

Kdo stavěl dobré domy, ten vlivem nové normy domy zdražovat nemusí. Kdo stavěl domy na izolaci ošizené, ten pochopitelně zdražovat bude.

Nová norma má ochránit konečné zákazníky, kteří si to neumějí spočítat, od špatných domů. A já jsem za tento krok upřímně rád.

V ES nemusíme v materiálové skladbě změnit nic. Ani stéblo. Naši klienti si již řadu let užívají komfortu, který pro zbytek Evropy přináší tato vyhláška.  Rekuperace není nutnou součástí a navržené izolace odpovídají naprosto správnému postupu při stavbě domu. Pohled ES a EU jsou si tentokrát velmi velmi blízko. 🙂

 

 

 

Za spolupráci děkuji skvělému kolegovi Radkovi Moučkovi.