Léto je čas kdy do práce jezdím co nejvíce na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES i všechny ostatní, které na svých cestách potkávám. Sleduji které prvky na stavbách fungují, které se naopak neosvědčily. A bohužel stále častěji vidím i u nových domů nutnost klimatizace.

 

Vysoká cena za špatný dům

Je mně vždy líto lidí, kteří si postavili krásný dům, investovali peníze, které budou mnoho let splácet a v létě zjistí, že dům nefunguje dobře. Za chybu projektanta či stavitele platí se nutností přidat klimatizaci. Bohužel to není platba jednorázová. Jde o platbu trvalou, která špatný dům již provází celou jeho životnost. Platidlem jsou v tomto případě peníze za provozní náklady, snížená hodnota domu a bohužel také zdraví.

 

Na jihu snad v Česku nikdy

Jsou jistě výrazně teplejší státy, kde je klimatizace nutnost. Česko mezi tyto nepatří. V Česku lze velmi snadno postavit dům, který jednoduše v létě funguje a berlu v podobě klimatizační jednotky nepotřebuje.

Můj kamarád Ivan Hoffmann stavěl z Veloxu penzion v Řecku, který nepotřeboval klimatizaci. Hosté byli nadšeni z dobrého prostředí a majitelé z obrovské úspory energií. Já jsem v Portugalsku postavil tradiční zděný dům, který stojí na nejjižnější části Evropy a klimatizaci nikdy nepouští. Je li možné s troškou přemýšlení postavit dům bez klimatizace v Řecku a Portugalsku je to v Česku velmi snadné.

 

Děsivé snížení komfortu

Proč je vlastně klimatizace v novém domu tak špatná věc ? Pro obrovské snížení komfortu a pohody bydlení a také pro provozní náklady.

Abyste se v interiéru cítili dobře nesmíte vnímat žádné proudění vzduchu. Proto také v moderním domě na rozdíl od starých žádné proudění nevnímáte. Tedy pokud nepřidáte klimatizaci. S klimatizací BUM přichází proudění obrovské. Dokonce studeným vzduchem. A obojí proudění i chlad přináší velkou pocitovou disharmonii.
Moderní dům má možnost mnoha způsoby pozitivně ovlivňovat zdraví obyvatel. S klimatizací však zdraví zásadně trpí. Velké změny teplot, suchý vzduch, proudění vzduchu nebo li slovy mé babičky “svinský průvan”, to vše zásadně negativně ovlivňuje zdraví rodiny a délku života.

Obrovským problémem je hygiena a provozní náklady. Aby klimatizace fungovala alespoň na hraně hygienické snesitelnosti musí být pravidelně čištěna. Podle typu minimálně jednou za dva měsíce. Jenže vyčištění rozvodů klimatizace je drahá záležitost. Málo komu se chce každé dva měsíce zaplatit tisíce za vyčištění rozvodů a filtrů. A každý rok zaplatit částku ještě vyšší za filtry nové. Protože je čistění drahé, tak se nečistí. Ze statistik výrobce klimatizací je 96% rozvodů zásadně zanedbaná.

Nečištěná klimatizace je hygienická bomba a pro zdraví obrovská zátěž. V rozvodech klimatizace kondenzuje vlhko. Vlhko zachytává moře špíny. Klimatizace roztočů a bakterií ráj. Kdysi jsem měl možnost vidět rozebranou klimatizační jednotku nějaký čas nečištěnou. Od té doby spím opravdu nerad v hotelech s klimatizací.

Čistit znamená utrácet hodně peněz a stejně nedostat 100% čistou. Nečistit je znamená ušetřit za cenu šíleného výsledku a velkých zdravotních rizik.

No pak ta spotřeba. Je to takový paradox. Všichni chceme mít co nejvíce úsporné domy. Nízkoenergetické či dokonce pasivní. Dům s co nejnižšími provozními náklady. A pak BUM podruhé do takového úsporného domu namontujeme klimatizaci. Tedy zařízení s velkou spotřebou elektrické energie a velkými náklady na provoz.

Klimatizace u nízkoenergetického domu je stejně pitomá myšlenka jako koupit super úsporné auto se spotřebou 3 litry a pak za tímto stále vozit karavan, protože jsem líný ho odpojit.

Jednoduše klimatizace do nového moderního domu v Česku zcela jistě nepatří.

 

Fázový posun a zastíněná okna

Není třeba se bát. Postavit v Česku v létě příjemný dům je celkem snadné. Ohlídat musíte jen dva parametry. Vybrat materiály s dobrým fázovým posunem tepla, tedy takové které i za nejvíce slunných dní nepropustí teplo stěnou. Stačí, aby materiál odolal od 10:00 dopoledne do 19:00 večer. V noci totiž v Česku prakticky vždy přijde ochlazení a druhý den princip prohřívání stěny může začít znovu. Dobrý materiál obvodové konstrukce nedovolí stěnu prohřát.

Špatný fázový posun tepla je také důvod, proč v létě nefungují dřevostavby. Dřevostavba ( deska vata deska ) umí skvěle v zimě izolovat teplo uvnitř domu. Neumí však vůbec zabránit přehřívání stěn v létě. Když vidíte u nového domu klimatizaci je velká šance, že jde o dřevostavbu. Pro dřevostavby je klimatizace bohužel nutným zlem. V tomto případě je klimatizace cena za špatnou technologii.

Druhým důležitým parametrem je zastínění oken. Nic Vám nepomůže dobrý materiál stěn, pokud necháte prostor přehřát v létě okny. Pro většinu dní stačí i vnitřní žaluzie. Pokud však zvolíte žaluzii či roletu venkovní máte vyhráno. Nezapomeňte na střešní okna. A když zvolíte nějakou jednoduchou inteligenci za pár korun, dům se bude umět před sluncem v létě chránit sám. O tom zase někdy jindy.

 

Stavme dobré zdravé domy

Stavíme li nový dům musí být tento ve všech aspektech dobrý a zdravý. Naučme se vždy vnímat všechny souvislosti a nedělejme kompromisy tam kde nejsou vhodné.

Přirozeně každou chybu lze nějak napravit. Přehřívání špatně vyřešeného domu mohu vyřešit klimatizací. Mnohem moudřejší však je postavit dům, který jednoduše funguje dobře. Dům s klimatizací pro mne vždy bude selháním stavitele či projektanta.

 

Tak zpátky na kolo a příště něco o bazénech.

 

 

4 komentáře článku “Stavme jen zdravé domy

 1. Dobry den pan Mencl,
  chcem sa spytat na Vas nazor na centralnu rekuperaciu vzduchu. Precital som na tuto temu mnozstvo clankov a skusenosti. Mam vsak jednu obavu a tou je prave Vami spominana hygiena pri pouziti klimatizacie. Vymena filtrov rekuperacnej jednotky je samozrejmostou, ale problematicke mi prijdu rozvody vzduchu, ktore nieje jednoduche cistit. Povazujete rekuperaciu rovnako ako klimatizaciu za problematicku, co sa tyka zdravotnych rizik? Za odpoved vopred dakujem.

  • Dobrý den Andreji,
   dostala se mi od Vás opravdu těžká otázka. 🙂

   Názor ke klimatizaci je jasný a snadný. U rekuperace však tak jednoduchá pravda neexistuje. Některé nevýhody zůstávají, zároveň však má i své výhody. Jde o dosti širokou úvahu, kterou je nutné popsat ve všech aspektech.

   Napíši tedy během 14 dní pro Vás Blog o rekuperaci.

   Pěkné dny David Mencl

   • Dobry den pan Mencl,
    zrejme ste na planovany blog o rekuperacii pozabudli. Tesil som sa na Vase nazory. Keby sa Vam podarilo najst si cas na tuto temu, budem velmi vdacny.
    Dakujem a prajem pekny den.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *