Dostal jsem od svých dětí krásné přání ke Dni otců. Děti jsou andělé našich životů. Přinášejí do našich životů jemnost, smysl bytí a ty nejhezčí chvíle.

Vzpomínám na své pocity před osmi měsíci. Vítek byl zlomený neúspěšnou maturitou. Zklamaný nedodržením dohod od kluků z TechDotu a děsivou prací, kterou ho tito pověřili. Jakub rozčarovaný z opravdu těžkého začátku profese architekta. Z toho, jak málo ho škola připravila. Kačenka každý den znovu a znovu poznávala, jak je těžké přijít do perfektně fungujícího organismu a vše se učit od samého začátku. Zažívala sužující pocit z vysokých očekávání na které nikdo nemá na začátku dost zkušenosti ani cviku. A Andulka ? Andulka v té době poprvé zjišťovala co její maminka ví už dávno, že kluci jsou paka.

Seděl jsem v jídelně a prožíval to děti moje s Vámi. Cítil jsem smutek. Jsem zvyklý držet věci pevně v rukou. Rvát se s osudem směle a drsně pokud si to osud přeje. Tam jsem však pochopil, že Vaše životy musím nechat žít Vás. Že má role se mění. Z toho, kdo vede na toho kdo je kdykoliv připravený pomoci.

Byl to těžký moment mého života. K čemu všechny ty miliony, pokud by Vaše životy nebyly šťastné. A oni v tu chvíli nebyly. Samá podstata mé životní filozofie byla v tu chvíli ohrožena. Těžkost každého Vás se u mne koncentrovala. Dostávala se hluboko do mne. Jsem s Vámi navždy spojen. Z Vašeho štěstí pramení i to mé. Cítil jsem se špatně jak za celý svůj život zatím ne.

A pak mně přišel nápad. Nemohu a nesmím Vás za ruku vést. Ale mohu občas na strom nakreslit turistickou značku. Mohu využít své moudrosti a zkušenosti a nabídnout cestu. A pochopitelně vím, že mockrát půjdete po svých cestách. A občas se třeba značka bude hodit. Když budete mít pocit, že se ztrácíte. Najdete značky, které pro Vás na stromy kreslím. Které Vás věřím spolehlivě dovedou do usměvavých dní.

Čas poskočil o osm měsíců. Sedím na terase našeho portugalského domu. Dostal jsem od Vás nádherné přání ke Dni otců. Usmívám se nad Vašimi životy.

Vítek odmaturoval. Opustil TechDot i s hloupou prací. Vzal si zakázky, které mohl TechDot dělat pro Ekonomky a v radosti buduje svoji prvou firmu. Firmu tak podobnou mé prvé, že se tají dech.

Jakub prokousal se těžkými začátky. Vyhrál další titul Dům roku. Tvoří krásné domy společně se mnou i pro své vlastní zákazníky. Našel radost v profesi, která je mimořádně krásná a těžká zároveň.

V prostředí nejvíce precizním a nejvíce náročném našla Kačenka svůj klid. Stala se součástí náročného týmu účetních. Získala svůj respekt a úctu o kterou tolik stála.

Andulka vzala všechno obrovskou zkratkou. Rychle zjistila, že ten nejlepší chlap na světě je tatínek. Toho už má, takže není důvod kluky se více nenechat rozptylovat. Co mamince trvalo do třiceti, Andulka stihla třikrát rychleji. 🙂

Děkuji Vám děti mé. Děkuji Vám za přání. A děkuji za šťastné životy, které žijete. Bez Vašeho štěstí nemohl bych být šťastný ani já. Jste anděly mého života. A prožívám s Vámi opravdu mimořádný a krásný život. Kreslím Vám turistické značky na stromy.  A vždy tu pro Vás budu, kdykoliv bude potřeba. 🙂

Táta.