Plány rozvoje v ES  předem neprozrazujeme. Dokonce před zvědavými konkurenty důkladně tajíme. Život nám však nadělil mimořádný okamžik. Byli jsme oceněni jako jedna z nejlepších českých firem. V hluboké úctě k této situaci. A také jako poděkování za všechna ta blahopřání. Učiním krok neobvyklý, představím rozvojový plán Ekonomek pro rok 2019 a s tím také principy, které za 22 let z malé regionální firmy učinily jednu z nejlepších v zemi.

Permanentní evoluce

Kouzlem Ekonomek, na které se mnozí ptáte, je neustálá evoluce. Nikdy nekončící hledání, jak se zlepšovat. Mé duši není blízký pocit naprostého uspokojení. A proto, se mnou v čele, ES nikdy neskončí hledání možností, jak službu zlepšovat. Hledám spíše mnoho malých vylepšeních – evoluci, nežli velké změny, které nenechají kámen na kameni. Neustálá řeka drobných změn má nakonec sílu větší nežli revoluce. Zároveň jsou výsledky předvídatelné a dobře říditelné.

Kde čerpám nápady ? U sebe ? V knihách ? Dávno ne. Své nápady jsem vyčerpal v prvých pár letech. Nápady z knih došly ve stejné době. Rozvoj Ekonomek dnes pohánějí sami klienti. Klient není zatížený, tím co je možné. Tím, jak věci v oboru fungují. Klient není zatížený mantinely možného. Každý klient ES má v hlavě jednoduše svoji ideální představu o ideální službě. Tu představu, kterou většina odborníků v oboru odmítne jako bláhovou a nemožnou. Právě ty jsou pro mne inspirací. Ten nejvíce bláhový nápad může být začátkem nového velkého programu ES.

Odlišuje mne to, že bláznivým nápadům naslouchám, a jak bláhové změnit v realitu přemýšlím. Každé tři měsíce kontaktujeme v Ekonomkách své klienty, abychom se jich ptali na spokojenost a náměty. A všechny ty tisíce odpovědí klientů za rok pozorně přečtu, každá je mně inspirací. Každá může být začátkem něčeho velkého, co změní náš obor.

Rozvojový plán Ekonomických staveb pro rok 2019

Tak pojďte se mnou nahlédnout do tajemství ES. Pro oslavu mimořádné chvíle, vhlédněte do mého uvažování a způsobu, jakým Ekonomky rozvíjím. Prohlédněte plán, který jindy bývá přísně střeženou tajností. Plán rozvoje pro rok 2019.

1. Financování blíže

Řešení financování pro klienty má své velké dilema. To Vás nutí volit mezi službou klientsky pohodlnou a službou perfektní.

Podmínky bank jsou živým organismem. Neustále se v nuancích proměňují. Pro skvělou kvalitu řešení financování potřebujete manažerky financí koncentrované na jednom místě. Možnost každý den tyto školit na jemné změny, které se dějí. Tím umíte využívat moře maličkostí o kterých běžní regionální úvěroví analytici neví a ani nemohou vědět. Potřebujete koncentrovat stamilióny úvěrů na konkrétní pobočky bank a konkrétní pracovníky. Tím se stáváte silným hráčem, který získá lepší podmínky.

A nebo se rozhodnete, že bude Vaše služba jen průměrná jako je služba většiny makléřských firem a pak můžete mít své analytiky v regionech. Blízko klientům. Za pohodlí v tomto případě klient platí odborností a tím, že jeho financování není to TOP možné.

Jak to však udělat, aby úroveň modelů byla stále ta nejvyšší možná a zároveň měl klient možnost snadné konzultace to je ta otázka o které roky přemýšlím. Po tom klienti touží a kolegové říkají, že to není možné. A v hledání cest k nemožnému se obvykle skrývá ta největší hodnota. Hledat, jak splnit nesplnitelné můj život naplňuje.

Klíčem k mimořádně náročnému řešení se stala prakticky nulová fluktuace v ES. Kde se společnosti potkávají s běžnou fluktuací nemají čas naučit své lidi práci detailně do hloubky. Naučí základy a tradáá člověk odchází jinam. A tak pořád dokola. Naučit práci manažera projektu trvá dva roky. Špičkový je po čtyřech letech. Tím, že mám své manažery projektu stále stejné patnáct i více let mohu je učit více.

Manažer projektu je klientům blízko vztahem i vzdáleností. Celá řada schůzek nad pozemkem i projektem. Rok jsme tedy své manažery projektu trénovali abychom tyto dostali na úroveň běžného českého finančního makléře. Prostě ke své profesi umí ještě jednu další. 🙂 Manažera financí vytvoří TOP model financování a jedná s bankovními domy. Udržíme tedy ten nejvyšší možný standard řešení financování. Manažer projektu je kdykoliv schopný tento TOP model u kávy vysvětlit a podat kvalitu osobní schůzky.

Zvolili jsme velmi náročnou cestu. Skvělé věci však nebývají snadné. Výsledek je strhující. Prvý krok evoluce 2019 již tři měsíce funguje a funguje skvěle. Po letech hledání jsme splnili nesplnitelné. Naprostou kvalitu modelu financování a ještě pohodlí s možností snadné konzultace v místě.

2. Nový Model financování 

S financováním souvisí také druhý krok. Tímto je nový samotný Model financování a ještě jasnější rozdělení postupu.

Můžete mít skvělé možnosti v bankách. Můžete mít nejlepší podmínky financování. Potřebujete však také najít srozumitelnou formu, jak odborné informace předáte klientovi. Tak aby práce na financování klienta těšila a neděsila tím, že nerozumí perfektně.

A to je úkol úplně nového modelu financování. Přehlednost, srozumitelnost. Jen ty nejdůležitější informace. Jasné oddělení postupů podle čtyř skupin, ve kterých se mohou klienti ocitnout. Pracovali jsme na novém modelu měsíce. Prováděli nekonečné množství konzultací. Cizelovali každý odstavec. Nový model financování je skvělý a je druhým krokem rozvoje pro rok 2019.

3. Více konzultací, více rad, více schůzek

Mnoho let byla největší mantra naší služby rychlost a efektivita. Naprostá většina našich klientů chce bydlet rychle. Naprostá většina klientů spěchá. Roky jsme přání svých klientů slyšeli a službu neustále zrychlovali.

Zrychlujete tak dlouho, až je čas učinit o krok zpět.

Naslouchám svým klientům. A najednou se vedle pochval za rychlost objevuje čas od času myšlenka, že to bylo až moc rychlé. Tedy oblékl jsem si klobouk svého klienta a po mnoha letech si to prožil stejně jako klient ES. 1:1 . A je to vážně fičák. Rychlost a spád. Chápu, že jsou mnozí nadšení a stejně tak chápu, že to pro některé může být až moc rychle.

Evolucí je uchovat rychlost práce projektanta, technika, rozpočtáře a manažera projektu. A zároveň přidat trochu času klientovi. Přidali jsme více schůzek s manažerem projektu. Jednoduše možnost si o projektu jen tak popovídat u kávy. S odborníkem, který již přemýšlel nad stovkami domů. Budeme v ES pracovat rychle, aby klient mohl postupovat, přemýšlet a rozhodovat se trochu pomaleji. Aby se našim domům dostalo ještě více přemýšlení a počáteční lásky klientů. Protože někdy může být i o trochu méně v důsledku více.

4. Program Dotace

Já osobně nejsem velký fanda dotací. Mám rád věci, které fungují dobře ve své přirozenosti. Dotacemi se v Česku obvykle vyztužují věci, které sami o sobě dobře (bez dotace) nefungují.

Zároveň však musíme vnímat změny, které se kolem nás dějí. I v oblasti dotací se dějí věci hodné naší pozornosti.

Dobrý trend začala dotace Dešťovka umožňující šetřit stále vzácnější vodu. Dotace, která má smysl. Také další rozšíření programu Zelená úsporám, které umožňuje zlevnit stavbu domu vzbudilo zájem klientů ES.

Logickým krokem pro nás v ES je tedy vytvořit nový program Dotace, kterým vyčerpání dotací pro klienty zjednodušíme a zlevníme.

Čerpání dotací má řadu problémů. Náročné papírování. Potřeba prostředků, které nejprve utratíte a až později se Vám vrátí. A také schopnost zorientovat se co smysl má a co již nikoliv. Všechny tyto ostny pro své klienty vyřešíme. Dotace se stanou snadno dostupné.

5. Perfektní koupelny 

I ty nejlepší dohody Vám někdy zabijí špatní lidé. Máme skvělé dohody s prodejci keramiky a obkladů. A ti mají špatné systémy odměňování svých prodejců. Tedy špatné. Dobré pro sebe a špatné pro zákazníky.

Vysvětlím v příkladu. Dohodneme například v SIKO velmi dobré koupelny pro své klienty. Jenže jejich obchodník má z prodeje této minimální odměnu. Má však odměnu obrovskou, když prodá materiál, kde mají 300% marže. Tento nepoměr a nevhodný systém odměňování pak vede k nedobrému obchodu. Obchodník takového prodejce se snaží každému zájemci vnutit to, kde je nejvyšší marže a tím odměna vůbec ne to, co je nejlepší pro zákazníka. Výsledek mne často netěší.

Pokud nejsou obchodníci dobří, uděláme to bez nich. 🙂 Oslovil jsem špičkové architekty, kteří vytvořili skvělé trendy koupelny. Pak jsem dohodl s přímým dovozcem velké dodávky rovnou od zahraničních výrobců. Výsledkem budou úchvatné koupelny za skvělé peníze. Skvělé návrhy architektů budou pro klienty ES znamenat úžasné trendy koupelny. Přímý dovoz pak znamená, dosáhnout na koupelny, které jinak v Česku patří do kategorie těch nejluxusnějších.

Hodně práce. Výsledek bude senzační. 🙂

6. Možnost přidat nábytek do hypotéky

Dnes umíme zahrnout do splátky domu kuchyňskou linku. Stále více klientů však poptává možnost do měsíční splátky zahrnout i další nábytek. Banky zažívají velký pokles hypoték. A nám se tak otevírá možnost domluvit věci a služby do nedávna nemožné. Skočili jsme po této příležitosti. A na sklonku roku představíme nový program, který zahrnutí nábytku do hypotéky umožní.

7. Pohodová stavba i s pozemkem

Pohodová stavba je klienty milovaný program. Možnost pohodlně užívat své stávající bydlení až do přestěhování se do nového domu, po přestěhování stávající bydlení prodat a až následně zaplatit nový dům, ve kterém již bydlíte je jednoduše skvělá.

Program však vyžadoval vlastní pozemek. Kdo pozemek neměl, program využít nemohl. Nová verze programu Pohodová stavba umožní zahrnout do celkového řešení i pozemek. Tedy za pozemek i dům klient zaplatí po úplném dokončení stavby a přestěhování se.

8. Třicet nových domů 

V rozvojovém plánu roku 2019 je také vytvoření 30ti zcela nových vzorů domů od špičkových architektů. Nové domy odpovídají nejlepším trendům zdravého a šťastného bydlení.

9. Pod kapotou

Pro dobré a rychlé stavby je nutné také ladit mnoho věcí, které nejsou vidět. Věci a vztahy “pod kapotou”. V minulých letech byl velký problém s dodávkou některých materiálů. Vytvořili jsme silnou spolupráci s ProDoma a.s. která našim stavbám zajistí přednostní dodávky materiálů.

Nový velký dodavatel vazníků a krovů garantující přednostní dodávky sníží dobu čekání na vazník ze 4 měsíců na 4 týdny.

V lednu a únoru banky zažily obrovský propad nových úvěrů. Sami bankovní úředníci mluví o Armagedonu. Naše objemy úvěrů o proti tomu neklesly. Pokud celý trh prudce klesá a v ES přinášíme stále stejné objemy, náš význam tak rychle roste. Je doba, kdy banky slyší na další vylepšování služeb pro klienty ES. A je ten správný čas na těchto zlepšeních pracovat.

10. Druhá verze Aplikace 1.svět

V ES máme velké množství dobré informace pro své klienty. Usledovat všechny informace je však pro naše klienty náročné, pro velkou roztříštěnost zdrojů, které je nutné sledovat.

Velké zlepšení přinesla aplikace Jeden svět, kterou jsme vytvořili pro iOS i Android. Druhá verze této aplikace se pak stane místem, kde jsou všechny důležité články, Blogy a informace ES.

Stejnou úpravou projdou také www stránky. Také na těchto bude možné najít přehledně vše důležité.

11. Nová verze programu Výměna domu 

Program, který já osobně miluji je program výměny domu. Přijde mi senzační, že dokážeme pomoci klientovi, který má náš dům a potřebuje nový jinde, či jinak velký. Před koncem roku představíme novou vylepšenou verzi tohoto programu. Využijeme situace, kdy banky jsou přístupné novým myšlenkám. Ještě více zjednodušíme náš vlastní proces. Vyměnit jeden dům ES za jiný nový tak bude extrémně snadné a také věřím, že výhodné.

Činit programy ES život jednodušší považuji za velké poslání. Jednoduchost je mojí mantrou.

12. Velké testování výrobků – Zkušební domy

Všimli jsme si neduhu, kterým obor trpí. Každý rok přichází velké množství nových technologií a výrobků, které nikdo nezná. Tvrdí-li skvělost výrobku jeho prodejce, ještě nutně neznamená, že jde opravdu o skvělou věc. Zkoušet není kde. A tak mnozí projektanti i stavitelé nabízejí klientům technologie a prvky, s kterými nemají osobní hlubší zkušenost. Jednoduše neměli kde jí získat.

Zkušenost je obrovská hodnota, kterou Vám chceme dávat. Chceme zkušenost s tím, jak které nové technologie fungují. Nejde nám o vlastnosti tvrzené prodejci, jde o nám o vlastní zkušenost získanou intenzivním používáním z pohledu uživatele.

Zahájili jsme tedy program zkušebních domů. Každý rok postavíme jeden testovací dům, kde nové technologie intenzivně prověříme. Svým klientům pak formou Blogů tyto reálné zkušenosti zprostředkujeme. Stavět na hluboké zkušenosti a znalosti má svoji nevyčíslitelnou hodnotu. A tu chceme svým klientům přinášet.

Tak to je rozvojový plán roku 2019. Pořádný kus práce. Rozvíjet službu však stojí za to.  K tomu postavíme 600 domů. Připravíme 800 projektů. Vyřídíme obrovské množství vyjádření ke stavebním povolením a neméně hypoték. Tedy bude to hodně plný rok, tak jak máme v Ekonomkách rádi. Tak nám držte palce. Podpora a pocit, že v tom nejsme sami, je nám motorem. 🙂

Váš David Mencl