Dnes o velké radosti, kterou mně nečekaně přinesla velká invence. O domech, které dokáží aktivně zlepšovat naše zdraví.


Mám rád pokrok. Takový ten opravdový, který zlepšuje životy lidí. Zároveň pak stavebnictví je obor, který příliš pokroku a invence v posledních desetiletí nepřinášel. Tedy když nemyslím takové ty hry na pokrok, které žádným opravdu velkým pokrokem nebyly.

Také proto jsme v Ekonomkách vytvářeli své programy. Když byl nepokrokový náš obor, hledali jsme inovativnost ve své službě. Stali jsme se tak velmi pokrokovou firmou v nepokrokovém oboru.

A když už jsem žádnou velkou invenci od stavebnictví neočekával, přišla ta úplně největší. Myšlenka tak obrovská, že se mi z této tají dech. ”Iontový dům”. Dům, který aktivně zlepšuje zdraví svých obyvatel.

Když ráno odcházím z domu zdravější, nežli jsem večer přišel.

Představte si dům, který nestojí o mnoho více nežli dům dnešní. Je to však dům, který dokáže aktivně ozdravovat buňky Vašeho těla. Pozitivním účinkem na úrovni buňky Vám významně zvyšuje ochranu před mnohými z nejčastějších civilizačních chorob. Dům, který způsobí, že Vaše buňky stárnou pomaleji. Jen tak. Jen tím, že ve svém domě jste, děláte úkoly s dětmi, milujete se, spíte.

Když jsem se poprvé o myšlence Iontových domech dozvěděl, naprosto mne učarovala. A čím více jsem se dozvídal, tím více jsem věděl, že jiné domy již stavět nechci.

Jsme u velkého historického předělu. Dříve nám stačilo stavět domy, které zdraví neškodí. Tato doba však končí. Nově budeme usilovat o domy, které zdraví aktivně prospívají. Ze kterých ráno odcházíte zdravější, nežli jste odpoledne přišli.

Je to úžasné, fantastické a je to zřejmě největší pokrok, kterého se ve svém oboru, za svůj život dočkám.

“Začalo to Nobelovou cenou.”

Na samém začátku cesty za Iontovým domem byla Nobelova cena dvěma mimořádně chytrým německým vědcům. V roce 1991 získali vědci Erwin Neher a Bert Sakrman Nobelovu cenu za svoji práci: „Funkce iontových kanálů v buňkách“. A to byl začátek velké cesty. Jejich výzkum otevřel cestu k pochopení zdraví buňky a prodloužení kvalitního lidského života. A je jedním z největších objevů posledních desítek let.

Následné vědecké práce myšlenku dále rozvíjely. Dnes již bez pochybnosti víme, že prostředí s vysokými zápornými ionty významně zlepšuje naše zdraví. Chrání nás před negativními vlivy moderní doby, chrání nás před většinou civilizačních chorob, zpomalují stárnutí a tedy aktivně prodlužuje kvalitní lidský život.

Později jiní chytří lidé změřili vysoké hodnoty záporných iontů v místech, která jsou dávno využívaná pro své ozdravné účinky. Tedy i před znalostí iontů lidé sobě prospěšná místa, plná léčebných iontů, nacházeli. Schopnost změřit ionty nám pak dala odpověď na otázku, proč je dané místo tolik zdraví prospěšné. A překvapivě vysoké koncentrace iontů se změřily i na dávných tradičních poutních místech, kde lidé vykonávali své náboženské svátky.

Tedy možná zázračná uzdravení v Lurdech není dílem Boha, ale vlivem 40.000 jednotek záporných iontů, které byly v místě změřeny. Teď jsem se asi vydal na hodně tenký led. Tak hned dodávám, že pokud přijmeme myšlenku “Bůh stvořil vše”, pak stvořil i záporné ionty a tedy o zázrak boží jde. 🙂

A konečně také samotná příroda nám umí nabídnout místa s vysokou hladinou iontů. A opět půjde o místa, kde sami cítíte, že je Vám dobře. Vodopády, či třeba jehličnatý les po dešti, jsou obrovskými zdroji záporných iontů. My citlivější lidé dobrou energii v těchto místech doslova cítíme. Zkuste po dešti vyrazit do lesa. Jehličnatého. Zastavte se, vnímejte. Možná v sobě objevíte vyšší senzitivitu k této silné přírodní energii.

“Ke zdravému životnímu stylu, zdravý dům.”

A když už díky pánům Neherovi a Sakrmanovi víme o zázračném vlivu záporných iontů, jde jen o to si to ozdravné místo udělat ze svého domu.

Miluji tu myšlenku, že mne dům sám ozdravuje, aniž bych musel cokoliv dělat. Moje krásná žena každý den běhá, cvičí jógu, velmi zdravě jí. Uvědomuje si, že zdraví je nejvyšší hodnota, se kterou ve svých životech pracujeme. Zároveň jí zdravý život stojí opravdu velké úsilí.

Baví mne získat stejnou hodnotu, větší, bez úsilí. Sedět doma v křesle, číst si knížku a nechat se domem ozdravovat zápornými ionty. Bez úsilí. Bez odříkání. Pro nás lenochy je iontový dům splněním snu. Pro moji ženu nespravedlnost. Jsme každý trochu jiný. Pro moji krásnou ženu máme být odměněni za mimořádné úsilí. Za pot a odříkání. Sezení v křesle úsilí hodné odměny není. Já jsem jiný. Jsem celý život fascinovaný lidskou chytrostí a schopností činit si život pohodlnější a snazší. Pro mne je dům, který mne ozdravuje sám, bez mého úsilí, symbolem lidského pokroku. Moje žena chce odměňovat úsilí. Já chytrost.

Rád svoji krásnou a mimořádně milou ženu zlobím myšlenkou, zdali je efektivnější zůstat v křesle nebo si jít zaběhat do lesa. Zdali náhodou když opustí náš iontový dům a jde si zaběhat, nečiní svému zdraví hůře než když já v křesle zůstávám. 🙂


To je pochopitelně legrace a nadsázka. Musel jsem předchozí odstavec napsat, abych zvedl prapor nás lenochů a trochu popíchl všechny fitness bio ženy, fitness bio muže. Vím však, že mají pravdu. Zdravý pohyb, kvalitní jídlo do našich životů jistě patří. Iontový dům nesoupeří se zdravým přístupem k životu. Naopak jsou skvělým celkem. Kdo pečuje o své zdraví, kdo má zdravý pohyb a zdravě jí, ten nutně budete chtít také zdravě spát.

“Iontový dům.”

Ve světě jsou iontové domy zatím výsadou těch nejdražších vil. Hollywoodské hvězdy prodávají své domy a za šílené peníze staví nové iontové. V Německu nejbohatší podnikatelé staví svým rodinám krásné zdravé iontové vily. Spojit tuto skvělou technologii nejprve s nejdražšími domy v hodnotách v milionech euro a dolarů se mnohým zdá logické. Logické to však úplně není.

Postavit iontový dům není o moc dražší nežli dům běžný. Bylo velmi drahé koupit licenci. Je to stavebně náročné naučit řemeslníky. Někdy jde o hodinářský přístup, který zedníky nenaučíte za den. Domy se však staví z běžných zděných materiálů. A vícenáklady se počítají v desítkách tisíc, ne v milionech, jak by se mohlo pohledem do světa zdát.

Stavět iontové domy jako exkluzivní skvěle zaplacené pro nejbohatší je strategie obvyklá, pohodlná a jistě lukrativní. Není však správná. Měli bychom vždy usilovat o to, přinášet ty nejlepší myšlenky každému, komu je přinést můžeme. O to více pokud se jedná o zdraví a délku života.

Tedy ve Spojených státech a západní Evropě jsou iontové domy ty úplně nejdražší. V ES jsme koupili licenci Iontového domu pro Česko, Slovensko a Polsko. A naše filozofie bude naprosto jiná. Přineseme tuto úžasnou možnost každému, komu budeme moci. A přineseme tuto za nízké náklady s technologií spojenou. V Česku, Slovensku a Polsku se brzy Iontové domy stanou standardem našeho stavění. Nikoliv exkluzivitou pro hrstku vyvolených.

Tak nám držte palce. 🙂


Doba nám přinesla největší invenci mé stavební generace. Dej Bůh, ať s touto naložíme, jak nejlépe bude možné.

Někdy brzy pak o tom, jak přesně ionty fungují. Proč domy, které nebudou iontové ztratí svoji hodnotu. A jak přesně bude vypadat řešení Iontový dům od ES.


David Mencl

Related Posts