Máme v ES skvělý kávovar, který Vás umí učinit šťastným skvělou kávou. Umí pokud máte štěstí. Pokud štěstí nemáte, pak přijdete ke kávovaru a ten po Vás žádá nějaký servisní úkon. Já prakticky nikdy štěstí nemám. Jsem tedy zároveň ředitelem a zároveň servisním technikem kávovaru.

Doplň vodu.
Vyprázdni odpadní nádobu.
Doplnit kávové zrno.
Spusť proces odvápnění trvající 20 minut.

Jak se o kávovar každý den starám, pochopil jsem jeho mentalitu. A je to mentalita ženská. Pokud by měl kávovar mentalitu mužskou, pak by při žádosti o kávu napsal co všechno schází, co všechno musím udělat, abych kávu dostal. Tedy žádám pikolo a kávovar odpovídá, bude nutné doplnit vodu a kávové zrno. Tak by jednal kávovar s mužskou mentalitou.

Kávovar ženský je mnohem více rafinovaný. Neriskuje situaci, kdy vybalí co vše schází a já si raději půjdu uvařit čaj. Ženská mentalita našeho kávovaru jde pěkně polehoučku. Chceš kávičku miláčku ? Tak to bude nutné doplnit vodu.
Skvěle vodu už máme. Tak teď nám schází kávové zrnko, pro tvoji krásně vonící kávu.
Děkuji za zrno. Teď už jen vyklep odpadní nádobu a káva už se vaří.
Skvěle a teď již jen to odvápnění. Neboj, bude to jen chvilka. (20 minut).

Čekám, že jednou přijde den, kdy jsem doplnil vodu, nasypal zrnka, vyklepal popelník, odvápnil pochopitelně. A kávovar mně napíše, že už jsme ve finále, ať jdu ještě umýt okna k rozpočtářům.

Jasně, pokud by to napsala všechno najednou, utekl bych. Tím, že jsem hluboko v procesu a v podstatě jsem provedl generálku kávovaru, nechce se mi odcházet s pocitem, že odejdu a nějaký kolega, nebo ještě hůře kolegyně, přijde k hotovému. Zmáčkne knoflík a dostane kávu. Tu mojí kávu. A tak se nechám vléci od úkolu k úkolu. Stále doufaje, že až tento úkol splním, tak mně opravdu dá.

Tak jsem dnes již podruhé splnil všechny náročné pokyny našeho kávovaru s ženskou duší. Přišel o půlhodiny času a byl nakonec kávou opravdu odměněn. Kávovar ví, že jen když občas odmění, může mne zase příště táhnout celým procesem. Stojím tady s kávou a přemýšlím odkud je mi chování kávovaru povědomé. Odkud já to znám ? Že by z domova ? Že by některá z mých žen ? Nebo spíše všechny ? 🙂

Tak příjemnou kávu přeji všem David Mencl