Velmi častý dotaz, který dostávám je, jak mohu získat svůj dům a hypotéku na tento, když mám byt také na hypotéku. Dnes si ukážeme, jak postupovat, pokud byt zvažujete prodat.

 

Prodat a zůstat

Spíše pro úplnost začnu variantou nejjednodušší a zároveň nejméně pravděpodobnou. Tedy že byt dnes někomu prodáte a zároveň se dohodnete o odloženém vystěhování za šest měsíců po ukončení stavby domu.

Tuto variantu jsme dříve v ES používali často. Dnes je již spíše vzácná. Většina kupců chce svůj byt užívat co nejdříve a odklad nastěhování o 6 měsíců tak neakceptují, případně spojují s příliš velkou slevou z kupní ceny.

Úskalím této varianty také může být sankce za předčasné splacení současné bance poskytující hypotéku na byt. V případech, kdy je sankce příliš velká tuto variantu nedoporučuji.

 

Prodat a pronajmout jiný

Podvariantou předchozí možnosti je současný byt prodat a na dobu do dokončení stavby se přestěhovat do nájmu. Opět zde je nutné ověřit výši sankce za předčasné splacení. Obě tyto prvé cesty se hodí tam, kde je smlouva právě otevřena a existuje tedy možnost zaplatit hypotéku bez dalších nákladů.

Varianta, kdy se rodina stěhuje dočasně do pronajatého bytu je ze všech možností nejméně oblíbená.

 

Pohodová stavba – zaplať vše po dokončení

Máte li pozemek, který není zatížený úvěrem banky, nabízí se naprosto snadné řešení. V programu Pohodová stavba Ekonomky nejprve dům celý postaví a vy až následně zaplatíte.

Celý proces lze nastavit tak, že před dokončením stavby začnete prodávat byt. Kupec složí zálohu. ES dokončí stavbu domu. Vy se stěhujete do nového domu. Uzavíráte kupní smlouvu s kupujícím.

Abychom se vyhnuli sankci za předčasné splacení připravíme pro Vás hypotéku ve stejné bance, kde byla původní hypotéka na byt. Novou smlouvou tak bance kompenzujeme ztrátu smlouvy původní a tak se vyhneme sankci. 

Snadné a elegantní.

 

Pomocná ruka – zaplať 85% kdykoliv po dokončení

Předchozí cesta (Pohodová stavba) byla určena pro klienty, kteří mají svůj pozemek a pro ty co zároveň vědí, že byt prodají rychle po přestěhování do nového domu. Varianta další programem Pomocná ruka je pak určena pro ty, kteří pozemek nemají, případně pro ty, kteří budou k zaplacení potřebovat více času.

V této variantě zaplatíte 15% zálohu z ceny domu a pozemku. ES pro Vás koupí pozemek, který jste vybrali a na tomto postaví Váš dům. Po dokončení stavby se do domu nastěhujete a do zaplacení platíte snížený nájem.

Na zálohu 15% je možné vyřídit úvěr, který bude později zaplacený hypotékou. Nepotřebujete tedy vlastní peníze.

Placení nájmu Vám přinese dostatečný čas na prodej stávajícího bytu, či jiné nemovitosti. Jakmile byt prodáte, je možné stejně jako v předchozí variantě s bankou dohodnout přechod stávající hypotéky ( na byt ) na hypotéku novou ( na dům ) a zcela se tak vyhnout sankci za předčasné splacení.

Řešení robustní ve svých možnostech.

 

Bez pozemku a bez peněz – program Nulová hotovost

Předchozí možnosti ( Pomocná ruka a Pohodová stavba ) nabízely snadná a pohodlná řešení. Náročnější, avšak také možnou cestu skrývá také program Nulová hotovost.

Souběh dvou hypoték zároveň tedy končící hypotéky na byt a nové hypotéky na dům a pozemek je obvykle nepříjemná pro nutnost platit najednou dvě splátky. Z této pasti je však možné uniknout a platit vždy jen jednu z hypoték.

Program Nulová hotovost jako vedlejší možnou funkci umožňuje odložení splátek. Je tedy možné odložit splátky hypotéky na pozemek i splátky hypotéky na dům po dobu stavby domu.

V úplném vytěžení programu na samou hranu možného tak v programu ES koupí klientovi pozemek na hypotéku s odloženou splátkou. Postaví dům opět s odloženou splátkou po dobu výstavby domu. Po dokončení stavby prodáte stávající byt a přestěhujete se do nového domu. Nepotká Vás nutnost platit obě splátky hypotéky najednou.

Toto řešení bych označil na samé hraně možného.

 

Protiúčtem

Varianta zcela nová bude protiúčtem. Tuto možnost připravuje kolega Mirek Lebl a od podzimu 2017 bude v omezené zkušební verzi. Ve spolupráci s realitní kanceláří budeme umět vykoupit byt protiúčtem, tak zaplatit stávající hypotéku, umožnit klientům byt úžívat do doby přestěhování a na nový úvěr ve stejné bance ( pro eliminaci sankce ) vyřídit úvěr nový, s kterým postavíme nový dům.

Rozhodující pro úspěch této varianty bude výkupní cena bytů. Bude li výkupní cena dobrá, pak se také výkup bytu protiúčtem stane naší standardní službou.

 

Tak to je popis nejčastějších šesti možných cest, jak postupovat, pokud máte na stávajícím bytě hypotéku a chcete vyměnit bydlení v bytě za svůj dům.

Hezký den David Mencl

21 komentářů článku “Jak na to… když mám hypotéku na byt a chci dům ?

 1. Dobrý den, v říjnu 2017 jsme koupili v Berouně byt 4+1 v podkroví v žádané lokalitě na hypo. 2310tis. V české spořiteln e.Chtěli bychom si splnit sen a mit pobliz domek. Jsme 4 takže 4+1 minimálně. Zajimalo by mne jaka by byla sankce cca za předčasný prodej bytu, fixaci mame na osm let! Popřípadě jaka by byla odkupni cena.

  • Dobrý den Hanko,
   sankce bude velmi malá či žádná. Pro financování nového domu využijeme stejnou banku, která financovala byt. A tím získáme páku na vyjednání zrušení sankce.

   Odkupní cenu bytu Vám já říci neumím. Pro tuto kontaktujte místní realitku.

   Pěkné dny DM

 2. Dobrý den, pokud bychom chtěli ponechat stávající byt na který mám hypotéku, ale ta by se platila z nájmu, po přestěhování do domu, je reálná možnost, ze dostaneme i tak hypotéku na váš dům v programu nulová hotovost? Nebo je vždy nutné stávající hypotéku doplatit?
  Děkuji

  • Dobrý den Pavlíno,
   stávající byt prodávat nemusíte. Můžeme zachovat stávající hypotéku na byt a otevřít také druhou v programu Nulová hotovost. Bance budeme muset doložit, že budete schopná obě hypotéky splácet. Pokud předložíme nájemní smlouvu na stávající byt, ze které vyplyne pravidelný příjem z pronájmu, velmi si pomůžeme. 🙂

   Hezké dny DM

 3. Dobrý den chtěl bych se zeptat zdali je možné? Máme hypo na RD s částkou 900 000 ovšem chtěli bychom RD od vás s tím že bychom chtěli bydlet zatím zde a po dokončení stavby v novém a stávající prodat. Je to reálné ? Nemáme hotovost ani pozemek.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Martine, ano to umíme vyřešit. Jde o celkem časté zadání, které má více možných cest. Je možné vyřídit novou hypotéku hned a také odložit zaplacení domu po dokončení a tedy vyřizovat hypotéku až po prodeji stávajícího domu. Tedy ANO je to možné.

   Pěkné dny David Mencl

 4. Dobry den , mam uver na byt 900 000 Kc . Mame s pritelkyni sen , postavit si RD . Chteli bychom si vzit uver 4 500 000 . Z techto penez , by sme chteli vyplatit uver na byt a svepomoci si postavit RD . Muj prijem je +- 50 000 Kc cisteho . Je to mozne ?

  • Dobrý den Járo,
   ano je to možné, leč nebudete to celý dům svépomocí. Teoreticky by bylo možné, abyste si svépomocí postavil dům od fáze hrubá uzavřená stavba dál. Ale při potřebě vypořádat prvou hypotéku bude nutné na stavbě postupovat rychle. Právě z důvodu potřeby rychlé kolaudace stavby ( zástavy banky u druhého úvěru ) doporučuji spíše nechat celý dům postavit.

   Pěkné dny David Mencl

 5. Dobrý den,máme být na hypotéku,ale chtěli bychom si koupit domek?lze to nějak udělat aby se být prodal a splatila hypotéka ale aby se zároveň mohla vzít hypotéka na dům? Děkuji za odpověď

  • Dobrý den Nikolo, ano v ES celkem snadno. Máme programy, kde svůj dům zaplatíte na samém konci, tedy po prodeji stávajícího bydlení. Není to složité.

   Pěkné dny David Mencl

 6. Dobrý den, mám hypotéku na byt zhruba 750000 a s manželkou by jsme chtěli od Vás RD.Jakym způsobem by jsme to měli řešit. U mě je problém, že jsem OSVČ příjem mám sice pravidelný, ale daňové přiznání mám spočítané na skoro minimum.
  Děkuji za odpověď

  • Dobrý den Petře,
   je nutné podívat se na to jaká je hodnota bytu na který máte hypotéku. Pokud je dnešní hodnota vyšší nežli hypotéka je Vaše situace velmi dobrá. 🙂

   V druhé rovině se pak musíme podívat jakým způsobem prokázat bance Vaši schopnost splácet. Poradí tento jiný Blog: http://davidmencl.cz/nizky-oficialni-prijem/

 7. Dobrý den chci se zeptat ,syn má hypotéku na byt.Na rok dostal pracovní nabýtku 200km od bydliště.Byt nechce prodat ,muže h pronajmout?Děkuji Romana

  • Dobrý den Romano, ano to jistě může. Příjem z pronájmu započteme do příjmů pro získání hypotéky.

   Pěkné dny David Mencl

 8. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat. Mám byt zatížený hypotékou na 800 000 Kč, cena bytu se pohybuje kolem 2,2 milionu v této lokalitě.
  Mám ještě druhou nemovitost, je možné tu hypotéku převést na tu nemovitost a ten byt prodat ? A po té získáné peníze použít u vás na vystavbu domu ?

 9. Dobrý deň.manzel má 38rokov,ja 34rokov.obaja sme zamestnaní, máme 2 deti a hypotéku na byt v ktorom momentálne bývame.chceme od Vás postaviť dom ale nemáme ani hotovosť ani pozemok.viete nám s tým pomôcť?a aká by bola doba splatnosti? Ďakujem

  • Dobrý den Mirko, ano pomůžeme Vám jistě. Použijeme program Nulová hotovost a splatnost bude ve Vašem případě 32 let.

   Pěkné dny David Mencl

 10. Dobrý deň.chcem sa spýtať:ja 34r., manžel 38r., vybrali sme si dom Ekonomik N7 alebo N14 a pozemok v hodnote cca 35000eur.Vedeli by ste mi prosím vyrátať splátku a počet rokov? Ďakujem pekne 😀

  • Dobrý den Mirko, zde výpočty, které potřebujete:

   Ekomomik N7/7 bude s pozemkem ve splátce 510,- až 541,-Euro podle nastavení úvěru.

   Ekonomik N14/2 pak 570,- až 605,- Euro.

   Pěkné dny David Mencl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *