Velmi častý dotaz, který dostávám je, jak mohu získat svůj dům a hypotéku na tento, když mám byt také na hypotéku. Dnes si ukážeme, jak postupovat, pokud byt zvažujete prodat.

 

Prodat a zůstat

Spíše pro úplnost začnu variantou nejjednodušší a zároveň nejméně pravděpodobnou. Tedy že byt dnes někomu prodáte a zároveň se dohodnete o odloženém vystěhování za šest měsíců po ukončení stavby domu.

Tuto variantu jsme dříve v ES používali často. Dnes je již spíše vzácná. Většina kupců chce svůj byt užívat co nejdříve a odklad nastěhování o 6 měsíců tak neakceptují, případně spojují s příliš velkou slevou z kupní ceny.

Úskalím této varianty také může být sankce za předčasné splacení současné bance poskytující hypotéku na byt. V případech, kdy je sankce příliš velká tuto variantu nedoporučuji.

 

Prodat a pronajmout jiný

Podvariantou předchozí možnosti je současný byt prodat a na dobu do dokončení stavby se přestěhovat do nájmu. Opět zde je nutné ověřit výši sankce za předčasné splacení. Obě tyto prvé cesty se hodí tam, kde je smlouva právě otevřena a existuje tedy možnost zaplatit hypotéku bez dalších nákladů.

Varianta, kdy se rodina stěhuje dočasně do pronajatého bytu je ze všech možností nejméně oblíbená.

 

Pohodová stavba – zaplať vše po dokončení

Máte li pozemek, který není zatížený úvěrem banky, nabízí se naprosto snadné řešení. V programu Pohodová stavba Ekonomky nejprve dům celý postaví a vy až následně zaplatíte.

Celý proces lze nastavit tak, že před dokončením stavby začnete prodávat byt. Kupec složí zálohu. ES dokončí stavbu domu. Vy se stěhujete do nového domu. Uzavíráte kupní smlouvu s kupujícím.

Abychom se vyhnuli sankci za předčasné splacení připravíme pro Vás hypotéku ve stejné bance, kde byla původní hypotéka na byt. Novou smlouvou tak bance kompenzujeme ztrátu smlouvy původní a tak se vyhneme sankci. Snadné a elegantní.

 

Pomocná ruka – zaplať 85% kdykoliv po dokončení

Předchozí cesta (Pohodová stavba) byla určena pro klienty, kteří mají svůj pozemek a pro ty co zároveň vědí, že byt prodají rychle po přestěhování do nového domu. Varianta další programem Pomocná ruka je pak určena pro ty, kteří pozemek nemají, případně pro ty, kteří budou k zaplacení potřebovat více času.

V této variantě zaplatíte 15% zálohu z ceny domu a pozemku. ES pro Vás koupí pozemek, který jste vybrali a na tomto postaví Váš dům. Po dokončení stavby se do domu nastěhujete a do zaplacení platíte snížený nájem.

Na zálohu 15% je možné vyřídit úvěr, který bude později zaplacený hypotékou. Nepotřebujete tedy vlastní peníze.

Placení nájmu Vám přinese dostatečný čas na prodej stávajícího bytu, či jiné nemovitosti. Jakmile byt prodáte, je možné stejně jako v předchozí variantě s bankou dohodnout přechod stávající hypotéky ( na byt ) na hypotéku novou ( na dům ) a zcela se tak vyhnout sankci za předčasné splacení.

Řešení robustní ve svých možnostech.

 

Bez pozemku a bez peněz – program Nulová hotovost

Předchozí možnosti ( Pomocná ruka a Pohodová stavba ) nabízely snadná a pohodlná řešení. Náročnější, avšak také možnou cestu skrývá také program Nulová hotovost.

Souběh dvou hypoték zároveň tedy končící hypotéky na byt a nové hypotéky na dům a pozemek je obvykle nepříjemná pro nutnost platit najednou dvě splátky. Z této pasti je však možné uniknout a platit vždy jen jednu z hypoték.

Program Nulová hotovost jako vedlejší možnou funkci umožňuje odložení splátek. Je tedy možné odložit splátky hypotéky na pozemek i splátky hypotéky na dům po dobu stavby domu.

V úplném vytěžení programu na samou hranu možného tak v programu ES koupí klientovi pozemek na hypotéku s odloženou splátkou. Postaví dům opět s odloženou splátkou po dobu výstavby domu. Po dokončení stavby prodáte stávající byt a přestěhujete se do nového domu. Nepotká Vás nutnost platit obě splátky hypotéky najednou.

Toto řešení bych označil na samé hraně možného.

 

Protiúčtem

Varianta zcela nová bude protiúčtem. Tuto možnost připravuje kolega Mirek Lebl a od podzimu 2017 bude v omezené zkušební verzi. Ve spolupráci s realitní kanceláří budeme umět vykoupit byt protiúčtem, tak zaplatit stávající hypotéku, umožnit klientům byt úžívat do doby přestěhování a na nový úvěr ve stejné bance ( pro eliminaci sankce ) vyřídit úvěr nový, s kterým postavíme nový dům.

Rozhodující pro úspěch této varianty bude výkupní cena bytů. Bude li výkupní cena dobrá, pak se také výkup bytu protiúčtem stane naší standardní službou.

 

Tak to je popis nejčastějších šesti možných cest, jak postupovat, pokud máte na stávajícím bytě hypotéku a chcete vyměnit bydlení v bytě za svůj dům.

Hezký den David Mencl