Pojďme si tímto Blogem vysvětlit, proč klimatizace do moderního domu v Česku nepatří a proč je vždy prohrou stavitele a architekta.

Léto je čas, kdy do práce jezdím  na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES i všechny ostatní, které na svých cestách potkávám. Sleduji, které prvky na stavbách fungují, které se naopak neosvědčily. A bohužel stále častěji vidím i u nových domů nutnost klimatizace.

Vysoká cena za špatný dům

Je mně vždy líto lidí, kteří si postavili krásný dům, investovali peníze, které budou mnoho let splácet a v létě zjistí, že dům nefunguje dobře. Za chybu projektanta, či stavitele platí  nutností přidat klimatizaci. Bohužel to není platba jednorázová. Jde o platbu trvalou, která dům  provází celou jeho životnost. Platidlem jsou v tomto případě peníze za provozní náklady, snížená hodnota domu a bohužel také zdraví.

Na jihu snad, v Česku nikdy

Jsou jistě výrazně teplejší státy, kde je klimatizace nutnost. Česko mezi tyto však nepatří. V Česku lze velmi snadno postavit dům, který jednoduše v létě funguje a francouzskou hůl v podobě klimatizační jednotky nepotřebuje.

Můj kamarád Ivan Hoffmann stavěl z Veloxu penzion v Řecku, který nepotřeboval klimatizaci. Hosté byli nadšení z dobrého prostředí a majitelé z obrovské úspory za elektřinu. Já jsem v Portugalsku postavil tradiční zděný dům, který stojí na samém jihu Evropy a klimatizaci nikdy nepouští. Je li možné s troškou přemýšlení postavit dům bez klimatizace v Řecku a Portugalsku je to v Česku velmi snadné.

Tři důvody proč se klimatizaci vyhněte

Proč je vlastně klimatizace v novém domu tak špatná věc ? Pro tři hlavní důvody. Komfort, zdraví a provozní náklady.

Abychom se v novém domě cítili dobře, potřebujeme mimo jiné zabránit nežádoucímu proudění vzduchu. Průvanu, jak říkala moje babička. Moderní domy dnes již s nepříjemným prouděním vzduchu problémy nemají. Až do momentu, kdy nainstalujeme klimatizaci. Pak BUM a proudění je brutální a navíc studeným vzduchem. Komfort domu naprosto pošlapán.

Moderní dům dokáže být zdravý. Řada materiálů dokáže vyrovnávat vzdušnou vlhkost a udržovat zdravé čisté klima, které podporuje celkové zdraví rodiny. Až do momentu, kdy je nutné namontovat klimatizaci. BUM. Okamžitě máte ve svém domě prvek zdraví naprosto neprospívající. Je jen málo tak špatných technologií pro zdraví člověka, jako je suchý ledový vzduch klimatizace.

Klimatizace je obrovskou zátěží hygienickou. Moře špíny, kondenzátu, roztočů a škodlivých bakterií. Klimatizaci je nutné každé dva měsíce čistit. To je však nákladné, takže 96% klimatizačních jednotek není řádně čištěných a stávají se tak obrovskou hygienickou bombou, která zdraví neprospívá ale doslova ohrožuje.

No pak ta spotřeba. Je to takový paradox. Všichni chceme mít co nejvíce úsporné domy. Nízkoenergetické či dokonce pasivní. Dům s co nejnižšími provozními náklady. A pak BUM do takového úsporného domu namontujeme klimatizaci. Tedy zařízení s velkou spotřebou elektrické energie a velkými náklady na provoz.

Klimatizace v nízkoenergetickém domu je stejně pitomá myšlenka jako koupit super úsporné auto se spotřebou 3 litry a pak za tímto stále vozit karavan.

Fázový posun a zastíněná okna

Jde to i bez klimatizace. Postavit v Česku v létě příjemný dům je celkem snadné. Ohlídat musíte jen dva parametry. Vybrat materiály s dobrým fázovým posunem tepla a dobře ochránit okna.

Každý materiál má jinou délku, po kterou dokáže bránit teplu. Tento parametr se jmenuje fázový posun. Ochrana před přehřátím funguje jinak nežli ochrana před únikem tepla. Proto materiál, který skvěle v zimě izoluje může být snadno v létě naprosto špatný. Pro dobrý komfort hledáme materiál stěny a střech takový, který dokáže odolávat slunečním paprskům od 10:00 dopoledne do 19:00 večer. Pokud materiál odolá těchto 9 hodin, naprostá většina nocí přinese mírné ochlazení a cyklus může začít znovu. Dobrý materiál Vašeho domu nedovolí dům prohřát stěnou.

Špatný fázový posun tepla je také důvod, proč v létě nefungují dřevostavby. Dřevostavba ( deska, vata, deska ) umí skvěle v zimě izolovat teplo uvnitř domu. Neumí však zabránit přehřívání stěn v létě. Pro dřevostavby je klimatizace bohužel nutným zlem. U dřevostaveb je klimatizace úkrok vynucený technologií. U zděného domu však tuto chybu opakovat nemusíte, pokud ohlídáte druhý parametr – zastínění oken.

Nic Vám nepomůže dobrý materiál stěn, pokud necháte prostor přehřát v létě okny. Pro většinu dní stačí i vnitřní žaluzie. Pokud však zvolíte žaluzii či roletu venkovní máte vyhráno. Nezapomeňte na střešní okna. Je šťastný dům, který střešní okna nepotřebuje. Pokud střešní okno být musí, je zcela nezbytné vyřešit s tímto o zastínění ideálně venkovní roletou. Nezastíněné střešní okno přinese v letní den do domu enormní množství tepla.

A když zvolíte nějakou jednoduchou inteligenci za pár korun, dům se bude umět před sluncem v létě chránit sám.

Kdo můžete, stavte zdravý dům bez klimatizace

Kdo máte možnost postavte dobrý dům, který klimatizaci nebude potřebovat. Postavit takový dům je v Česku snadné. Komu z Vás se již nepoštěstilo a máte dům trpící v létě přehříváním, přemýšlejte místo klimatizace zvolit ochlazované stropy. Ochlazované stropy Vás neochrání před spotřebou energie, leč zbaví Vás protivného proudění vzruchu a hygienických rizik. O ochlazovaných stropech v mém Blogu někdy brzo příště. 🙂

Přeji hezký konec léta David Mencl