Pojme si tímto Blogem vysvětlit, proč klimatizace do moderního domu v Česku nepatří a proč je vždy prohrou stavitele a architekta.

Léto je čas, kdy do práce jezdím  na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES i všechny ostatní, které na svých cestách potkávám. Sleduji, které prvky na stavbách fungují, které se naopak neosvědčily. A bohužel stále častěji vidím i u nových domů nutnost klimatizace.

 

Vysoká cena za špatný dům

Je mně vždy líto lidí, kteří si postavili krásný dům, investovali peníze, které budou mnoho let splácet a v létě zjistí, že dům nefunguje dobře. Za chybu projektanta, či stavitele platí  nutností přidat klimatizaci. Bohužel to není platba jednorázová. Jde o platbu trvalou, která dům  provází celou jeho životnost. Platidlem jsou v tomto případě peníze za provozní náklady, snížená hodnota domu a bohužel také zdraví.

 

Na jihu snad, v Česku nikdy

Jsou jistě výrazně teplejší státy, kde je klimatizace nutnost. Česko mezi tyto však nepatří. V Česku lze velmi snadno postavit dům, který jednoduše v létě funguje a francouzskou hůl v podobě klimatizační jednotky nepotřebuje.

Můj kamarád Ivan Hoffmann stavěl z Veloxu penzion v Řecku, který nepotřeboval klimatizaci. Hosté byli nadšení z dobrého prostředí a majitelé z obrovské úspory za elektřinu. Já jsem v Portugalsku postavil tradiční zděný dům, který stojí na samém jihu Evropy a klimatizaci nikdy nepouští. Je li možné s troškou přemýšlení postavit dům bez klimatizace v Řecku a Portugalsku je to v Česku velmi snadné.

 

Tři důvody proč se klimatizaci vyhněte

Proč je vlastně klimatizace v novém domu tak špatná věc ? Pro tři hlavní důvody. Komfort, zdraví a provozní náklady.

Abychom se v novém domě cítili dobře, potřebujeme mimo jiné zabránit nežádoucímu proudění vzduchu. Průvanu, jak říkala moje babička. Moderní domy dnes již s nepříjemným prouděním vzduchu problémy nemají. Až do momentu, kdy nainstalujeme klimatizaci. Pak BUM a proudění je brutální a navíc studeným vzduchem. Komfort domu naprosto pošlapán.

Moderní dům dokáže být zdravý. Řada materiálů dokáže vyrovnávat vzdušnou vlhkost a udržovat zdravé čisté klima, které podporuje celkové zdraví rodiny. Až do momentu, kdy je nutné namontovat klimatizaci. BUM. Okamžitě máte ve svém domě prvek zdraví naprosto neprospívající. Je jen málo tak špatných technologií pro zdraví člověka, jako je suchý ledový vzduch klimatizace.

Klimatizace je obrovskou zátěží hygienickou. Moře špíny, kondenzátu, roztočů a škodlivých bakterií. Klimatizaci je nutné každé dva měsíce čistit. To je však nákladné, takže 96% klimatizačních jednotek není řádně čištěných a stávají se tak obrovskou hygienickou bombou, která zdraví neprospívá ale doslova ohrožuje.

No pak ta spotřeba. Je to takový paradox. Všichni chceme mít co nejvíce úsporné domy. Nízkoenergetické či dokonce pasivní. Dům s co nejnižšími provozními náklady. A pak BUM do takového úsporného domu namontujeme klimatizaci. Tedy zařízení s velkou spotřebou elektrické energie a velkými náklady na provoz.

Klimatizace v nízkoenergetickém domu je stejně pitomá myšlenka jako koupit super úsporné auto se spotřebou 3 litry a pak za tímto stále vozit karavan.

 

Fázový posun a zastíněná okna

Jde to i bez klimatizace. Postavit v Česku v létě příjemný dům je celkem snadné. Ohlídat musíte jen dva parametry. Vybrat materiály s dobrým fázovým posunem tepla a dobře ochránit okna.

Každý materiál má jinou délku, po kterou dokáže bránit teplu. Tento parametr se jmenuje fázový posun. Ochrana před přehřátím funguje jinak nežli ochrana před únikem tepla. Proto materiál, který skvěle v zimě izoluje může být snadno v létě naprosto špatný. Pro dobrý komfort hledáme materiál stěny a střech takový, který dokáže odolávat slunečním paprskům od 10:00 dopoledne do 19:00 večer. Pokud materiál odolá těchto 9 hodin, naprostá většina nocí přinese mírné ochlazení a cyklus může začít znovu. Dobrý materiál Vašeho domu nedovolí dům prohřát stěnou.

Špatný fázový posun tepla je také důvod, proč v létě nefungují dřevostavby. Dřevostavba ( deska, vata, deska ) umí skvěle v zimě izolovat teplo uvnitř domu. Neumí však zabránit přehřívání stěn v létě. Pro dřevostavby je klimatizace bohužel nutným zlem. U dřevostaveb je klimatizace úkrok vynucený technologií. U zděného domu však tuto chybu opakovat nemusíte, pokud ohlídáte druhý parametr – zastínění oken.

Nic Vám nepomůže dobrý materiál stěn, pokud necháte prostor přehřát v létě okny. Pro většinu dní stačí i vnitřní žaluzie. Pokud však zvolíte žaluzii či roletu venkovní máte vyhráno. Nezapomeňte na střešní okna. Je šťastný dům, který střešní okna nepotřebuje. Pokud střešní okno být musí, je zcela nezbytné vyřešit s tímto o zastínění ideálně venkovní roletou. Nezastíněné střešní okno přinese v letní den do domu enormní množství tepla.

A když zvolíte nějakou jednoduchou inteligenci za pár korun, dům se bude umět před sluncem v létě chránit sám.

 

Kdo můžete, stavte zdravý dům bez klimatizace

Kdo máte možnost postavte dobrý dům, který klimatizaci nebude potřebovat. Postavit takový dům je v Česku snadné. Komu z Vás se již nepoštěstilo a máte dům trpící v létě přehříváním, přemýšlejte místo klimatizace zvolit ochlazované stropy. Ochlazované stropy Vás neochrání před spotřebou energie, leč zbaví Vás protivného proudění vzruchu a hygienických rizik. O ochlazovaných stropech v mém Blogu někdy brzo příště. 🙂

 

Přeji hezký konec léta David Mencl

6 komentářů článku “Klimatizace do moderního domu nepatří

 1. Dobry den,
  dekuji za Vas clanek, cetl jsem od Vas i o rekuperaci a usnadnilo me to rozhodnuti. K me otazce, budeme rekonstruovat podkrovni byt, detsky pokojicek a loznice okna na sever, obyvak bude mit velka svisla okna na jih s presahem strechy, prave kvuli odpolednimu slunku. Mate nejakou radu jak by jste resil prehrivani v letnich mesicich, kdyz nechceme mit zadne zastineni oken?
  Dekuji

  • Dobrý den Richarde,
   doporučuji se zcela vyhnout střešním oknům, pokud to lze.

   U běžného okna pak výborně pomůže přesah střechy. Dobrý přesah střechy ochrání okno před sluncem, které je „vysoko“ tedy sluncem, které nejvíce v létě přetěžuje dům teplem. Tedy přesah odpracuje velký kus práce.

   Přesto bych nějaké stínění doporučil. Nejméně co můžete zvolit je dobrý závěs či vnitřní žaluzie. Nejlépe pak žaluzie exteriérové či rolety.

   Brzy pak napíši také Blog o možnosti ochlazovaných stropů. Tedy dobré alternativě ke špatné klimatizaci, když již není jiných možností a prostor se přehřívá.

   Pěkné dny DM

 2. Dobrý den,pane Mencle.
  Jsem ráda, že jsem si přečetla tento článek, který mi ulehčil rozhodnutí ohledně klimatizace.
  Stavíme dům a chtěla bych tmavou střechu.
  Nebudu mít problém v létě s přehříváním domu?
  Pan projektant mi to sice vysvětlil, ale přesto bych se Vás ráda zeptala na názor.
  Děkuji za odpověď, ráda čtu Váše články:)
  S pozdravem Marie

  • Dobrý den Marie,
   u tmavé střechy bude hodně záležet na samotném materiálu střechy. Podstatně horší bude střecha plechová o proti betonové či pálené. U plechové střechy bych doporučil raději bílou barvu. Nejčastější betonová střecha Bramac s přehříváním obvykle problém nemá. Nežli přehřátí prostoupí celým materiál intenzita slunce stihne v Česku zeslábnout a v noci se zase ochladí. To je pohled z Česka. Na jihu Španělska by tento princip již nefungoval.

   Tedy vyhněte se střešním oknům, vyřešte dobře zastínění oken nejlépe před-okenní žaluzií, u velkých skleněných ploch využijte princip velkého listnatého stromu, který v zimě opadá a pouští světlo do domu a v létě naopak dokáže dobře stínit. A Váš dům se přehřívat nebude. 🙂

   Hezké dny David Mencl

 3. Budeme stavět a uvažovali jsme o klimatizaci. Tento článek mě trochu překvapil. Já myslel, že dneska je už notnost chladit domy. Léto bývá přece jenom teplejší, než dříve.
  Chceme topit na elektřinu a klimu jsme chtěli i na přitápění, je přece jenom úspornější, než topit jen elektřinou. Tak fakt nevím, jak to udělat. Tepelné čerpadlo se prý nevyplatí. S ním jde ale zase dobře chladit přes podlahu. Není u toho průvan a nevysušuje to vzduch. Nehrozí ani bakterie.

  • Dobrý den Milane, byl bych na Vašem místě velmi opatrný. Je nebezpečné, že postavíte nádherný dům, utratíte peníze, ale výsledný pocit z tohoto pokazíte finální instalací technologie.

   Na klimatizaci není nic pěkného. Je jen nouzovým řešením špatně postaveného domu. Dobře postavený dům klimatizaci nepotřebuje. V žádném ze svých domů klimatizaci nepoužívám. Ani v Portugalsku. Zděný dům s dobře vyřešeným stíněním oken klimatizaci nepotřebuje.

   Topit elektřinou bude provozně nákladné. Pokud máte malou zástavěnou plochu a uvažujete topné kabely, pak rozumím Vaší úvaze nižší pořizovací cena a vyšší provozní náklady. U větších ploch pak už tato cesta jednoznačně nefunguje a vyplatí se tepelné čerpadlo. Přitápění klimatizací je jednoznačně provozně i komfortně špatná cesta. To Vám radost z bydlení nepřinese.

   Pokud máte technologii domu, která se přehřívá třeba dřevostavbu, pak můžete opravdu uvažovat tepelné čerpadlo reverzní chod a ochlazování podlah. Případně ochlazování stropů. Budu vydávat Blog letos v červenci.

   Dobře své technologie zvažte. Špatná volba hodně pokazí výslednou radost z domu. 🙁

   Pěkné dny David Mencl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *