Mnozí z Vás se mne ptáte, zdali do nového domu pořídit krb. To je téma o mnoha vrstvách. Tak dnes o tom, proč většina postavených krbů jsou krby špatné. Proč je většina krbů stále vyhaslých. Jak postavit krb dobře. Jak pomocí krbu zlepšit svůj život. A na konci také malý video bonus, kde si ukážeme, jak lépe topit.


Do nového domu starý krb

Více jak 70% v minulých letech instalovaných krbů zůstává po většinu dní vyhaslých. Lidé investovali peníze do komínu a krbu, aby později tuto investici nevyužívali. V krbech se netopí proto, že krby nefungují dobře. A nefungují dobře, protože se instalují krby bez solidní znalosti potřeb a fungování. 

Domy prošly za posledních patnáct let obrovským vývojem. Mnozí nepoučení stavitelé a stavebníci činí velkou chybu, když do nových domů montují staré krby. Výsledkem jsou pak krby náročné na údržbu a nekonformní prostředí při topení.

Na chalupu jiný krb než do nízkoenergetického domu

Když přijedete na vymrzlou chalupu, potřebujete jiný krb, nežli když zatápíte ve svém domě, kde celý den běželo tepelné čerpadlo a dům je vyhřátý na svoji standardní teplotu.

Když přijedete na chalupu, chcete krb s velkým sálavým výkonem. Chcete rozdělat oheň v krbu a okamžitě cítit ten příliv teplého vzduchu z krbu. Který je ve vychladlé chalupě tak příjemný. Chcete topit celý víkend, abyste stěny své chalupy prohřáli (na-akumulovali) teplem. Chcete velké topeniště, abyste mohli přikládat velká polena. Možná na chalupě dokonce chcete krb úplně otevřený.

Nic z toho, co chcete v krbu na chalupě však nechcete u krbu ve svém domě.

Tam zatápíte v době, kdy je dům ohřátý. Pokud máte dům zděný, máte krásně teplem naakumulované stěny v domě, je tedy všude tepla dostatek. Krb s velkým sálavým výkonem by Vám okamžitě přetopil prostor. Tedy nutil by Vás vysvléci se do spodního prádla anebo větrat. V domě jistě nebudete chtít topit v krbu celý víkend. Půjde spíše o hezké dvě hodiny s partnerem, nežli několikadenní prohřívání konstrukce domu. 

Určitě nebudete chtít velké topeniště a přikládat obrovské špalky dřeva. Pokud máte krb v domě, nejde o to spálit co nejvíce dřeva a vyrobit co nejvíce tepla. Jde o to vytvářet hezké prostředí a atmosféru. Krb v domě je zdrojem tepla spíše v době technického výpadku hlavního zdroje tepla.

Tedy pokud byste do nového domu nainstalovali svůj krb s chalupy, nebude fungovat dobře a Vy nebudete spokojeni. A více co milí přátelé? Většina krbů, které se do nových domů instalují má blíže k těm z chalupy nežli k modernímu domu. A to je důvod, proč je tolik krbů později vyhaslých a proč obecná obliba krbů v domech spíše klesá.

Správný krb

Akumulovat / nesálat

Pokud pořizujete krb do moderního domu, potřebujete krb s malým okamžitým sálavým výkonem. Tedy bude to krb se spíše malým topeništěm. S dobře tepelně izolovaným sklem. Krb bude málo tepla hned sálat, ale bude teplo ukládat do nějakého výměníku. Například šamotový výměník je skvělý.

Pak zatopením v krbu nepřetápíte místnost. Jen o několik stupňů zvýšíte teplotu. Tím termostat na několik hodin vypne hlavní zdroj tepla. Teplo se ukládá do materiálu, který teplo snadno přijme a později zase pustí, až teplota v místnosti začne klesat.

Představím na svém příkladu. Někdy v sedm večer připravím hezký večer pro jednu z mých žen. Otevřu víno, pustím hezkou muziku a rozdělám oheň v krbu. Termostat zaznamená zvýšení teploty a vypne vytápění. S mojí ženou sedíme zhruba dvě a půl hodiny u krbu, pijeme víno, povídáme a spálíme dvě dávky dřeva.

Teplota v domě se o několik stupňů zvýší, ale dům se nepřetopí. Většina tepla je uložena ve výměníku. Ráno začne dům vychládat na svoji běžnou teplotu. Celé dopoledne se však ještě hlavní zdroj tepla nespustí. Celé dopoledne když rukou sáhnu na šamotový výměník tak tento je teplý a sálá teplo do domu. Velmi podobný efekt jako měli kdysi kachlová kamna. Jen s o mnohem delší tepelnou setrvačností. Až někdy kolem čtvrté hodiny odpoledne začne dům znovu topit svým hlavním zdrojem. Abych v sedm večer zase přišel a rozdělal oheň v krbu. Tentokrát třeba s čajem a knížkou, abych nevypadal jako alkoholik. 🙂

Tedy prvé pravidlo správného krbu, zvolte krb s malým sálavým výkonem a s velkou schopností akumulace.

Přiveďte si přívod vlastního vzduchu

Jednoduchý a důležitý detail. Pod topeniště svého krbu přiveďte vzduch z venku. Jednoduchá instalace v základové desce Vám významně zlepší užívání krbu. 

Pokud nepřivedete čistý vzduch, pak bude krb při hoření spalovat kyslík z místnosti. Moderní dobře utěsněný dům rychle trpí nedostatkem čerstvého vzduchu. A Vám nezbude nežli na chvilku otevřít okno. 

Větrat ledovým vzduchem v zimě je značně nepohodlné. Navíc tím opět zmatete termostat a pustíte hlavní systém vytápění. Zbytečně. Jednoduchá plastová trubka v základové desce Vám tak přinese mnoho užitku, tím, že přivede čerstvý vzduch přímo do hoření. 

Přívod dobře zajistěte proti broukům, myším a vodě. A pokud chcete řešení opravdu špičkové, můžete zvolit počítačem řízenou klapku na přívodu tohoto vzduchu.

Zvolte správnou velikost a tvar topeniště

To je obvykle největší boj při stavbě krbu. Zásadní rozpor architekta a kamnáře. Architekt chce velký širokoúhlý krb. Často ze tří stran prosklený. I Vám se takový bude líbit. I já takové miloval a vybíral, než jsem porozuměl.

Kamnář Vám vybere topeniště mnohem menší. Významně menší skleněný průhled do krbu. Obvykle čtvercového tvaru. Případně obdélník stojící na své kratší základně.

Až se Vám bude hádat architekt (projektant) s kamnářem, věřte kamnářům. Mnohokrát jsem za svůj profesní život musel tyto hádky rozhodovat. A pointa je jednoduchá. Kamnář Vám doporučuje krb tak, aby dobře hořel a dobře fungoval. Architekt, který nikdy nemá dokonalou znalost o dynamice hoření Vám doporučuje krb, který bude skvěle vypadat v jeho interiéru. A je to jeho oprávněný pohled. A pokud bude krb vyhaslým doplňkem interiéru, pak jde o pohled logický. Pokud však budete chtít v krbu topit, pak oceníte řešení navržené kamnářem. 

Rozdíl je v kvalitě hoření. Malé topeniště, které nemá kolem ohně spoustu volného prostoru, hoří mnohem lépe. A lepší hoření způsobuje, že nedochází ke špinění sazemi. Mnoho lidí se špatnými krby si stěžuje, že musí svůj krb čistit po každém jednom použití. Já používám krb s výborným hořením a sklo čistím jednou za 60 cyklů. V podstatě jednou za rok. Právě v tom, jak často musíte krb čistit je rozdíl mezi správným a špatným hořením v krbu.

Tvar krbu, který Vám doporučí kamnář a který bude dobře hořet a málo špinit.
Moderní krby, milované architekty. Které bohužel nehoří dobře.

Změňte si s krbem život

Postavení domu může být skvělá příležitost k novým začátkům. Nový dům je výborná možnost, jak změnit své staré návyky a získat sobě spokojenější život. Krb může být takovým nástrojem ke spokojenému životu.

Pohled do ohně má velkou schopnost uklidnit mysl. Sezení u ohně přináší kvalitnější spánek, nežli sezení u televize. A kvalitní spánek je nesmírně důležitý pro zdraví a pohodu každého z nás.

Před lety jsem ze svého života zcela vypustil běžnou televizi. Psychologové považují televizní obrazovky za novodobé ohně. Tedy vrátil jsem se z elektronické náhrady ke skutečnému ohni. Ten pocit klidu a svěžesti je naprosto úžasný.

A jde také o skvělý partnerský čas. Je velký rozdíl, zdali se svým partnerem sedíte u televize, posloucháte děj filmu a občas prohodíte pár slov oba soustředěni na film. A je velký rozdíl strávit dva večery v týdnu se svým partnerem u krbu. Dívat se do ohně, pít víno, naslouchat si. Být tam jeden pro druhého. Soustředěni na partnera. Mluvit o tom, co jsme zažili. O dětech. O svých starostech, obavách a radostech. Je úžasné pro každý vztah pokud mu dopřejete tento kvalitní čas. Dvakrát do týdne například.

Krb může být skvělým bodem, který Vám zlepší život. Může Vám přinést více klidu, harmonie. Může Vám pomoci k trvale kvalitnímu vztahu. Jistě Vám přispěje k lepšímu spánku. To když potenciál krbu využijete. Tento postavíte správně a krb budete téměř každý den používat. 

A může být také vyhaslou instalací, která jen zabírá místo v obývacím pokoji a zhoršuje tepelnou bilanci domu.

Pokud myslíte, že posunete své návyky, změníte svůj život. Pokud myslíte, že budete krb využívat, rád Vám pomohu postavit správný krb ve správném domě.

Pokud cítíte, že užívání krbu není Vaší prioritou. Pokud víte, že krb používat spíše nebudete, pak krb nestavte a ušetřete peníze i prostor. Místo krbu pak najdeme jiný bod, který se stane bodem Vašeho šťastného života v domě.

Váš David Mencl

Bonusové video, jak správně topit

Milí čtenáři mého Blogu, bonusové video dodám během několika dní.