Kým se necháváme ovlivnit, takovým se stáváme člověkem. A národ se nakonec vždy skládá z celkové úrovně jednotlivců.

Seděl jsem před rokem a pochopil příčinu zhoršujícího se stavu společnosti. Do médií se každý den derou lidé, kteří nejsou následováníhodní. Mnohé elity národa nebyly obdařeni morálkou dostačující jejich funkcím. Lidé s velkým vlivem a malým charakterem, každý den posouvají hranice normálnosti.

Kým se necháváme ovlivnit, takovým se stáváme člověkem. A národ se nakonec vždy skládá z celkové úrovně jednotlivců.

Špatný příklad má dnes až příliš snadný přístup k pozornosti lidí. A tím více je důležité špatné příklady vyvažovat dobrými. Hledat opravdové vzory, které si chceme připomenout a kterými se chceme nechat ovlivňovat. Protože někdo nás nakonec stejně ovlivní. A je na nás, zdali si zvolíme, či se necháme ovlivňovat pasivně, tím jak se postupně rozvolňuje morálka kolem nás.

Začal jsem se svými blízkými a kolegy mluvit o lidech, kteří mají naši úctu. Splín se změnil v radost. Když přemýšlíte o hezkých lidech, cítíte se hezky. Bylo pro mne zajímavé, jak různé jsou hodnoty každého z nás. Jak každý pro sebe volíme jiné vzory a akcentujeme na těchto jiné hodnoty. To je skvělé. Ta různost. Také to, že dokážeme vzájemně o svých pohledech mluvit a naslouchat si, přemýšlet o pohledu druhého.

Rozhodli jsme se uctít úctyhodné. Připomínat si lidi, kteří jsou nám svými životy našimi vzory. A později snad inspirovat i další. Možná tak kolem nás bude mnoho vzpomínek na ty, kteří si naši pozornost a vzpomínky zaslouží. A je vlastně jedno, zdali půjde o nástěnku v pokoji, pamětní desku, či třeba sochu v životní velikosti. Každé připomenutí si člověka dobrého má svůj velký smysl. Pokaždé když se necháme ovlivnit příkladem dobrého života je důvod k úsměvu.

Já se prvou úctu rozhodl vzdát Václavu Havlovi. Vážím si Václava Havla pro jeho obrovskou předvídavost, laskavost, inteligenci, humor i vztah k ženám. Václav Havel byl člověk naprosto mimořádný, ke kterému často upínám svoji mysl. Je kouzlem neplánovaného, že jsem objednanou sochu v životní velikosti dostal den před výročím sametové revoluce 16.11.2019.

Těším se na každé ráno, kdy se s Václavem Havlem potkám a kdy mně dá připomenout čím vším bych se mu rád, alespoň trochu, podobal.

A těším se jak s kolegy budeme hledat další osobnost, které vzdáme úctu příště. 🙂

Váš David Mencl