Když Česká národní banka začala před třemi roky svůj boj proti dostupnosti hypoték hlasitě jsem s touto “filozofií” nesouhlasil. Oslovil jsem poslance a pomohl k jejich rozhodnutí neschválil zákon o ČNB. Guvernér Rusnok se zlobil a od té doby si přes média vyměňujeme své výrazně odlišné názory.

Čas je velký přítel pravdy. Tak se pojďme podívat zdali měl guvernér národní banky pravdu, či se fatálně spletl.

Nájmy drasticky rostou, bydlení se stává nedostupné 

“Neomezujme hypotéky, zvýšili bychom tím tlak na růst nájmů.” Opakoval jsem mnohokrát. Guvernér Rusnok nesouhlasil. K růstu nájmů neviděl důvod. Můj argument několikrát označil za účelový. Mé argumenty shazoval tím, že jen dělám svůj byznys.

Hypotéky jsou hůře dostupné. Nájmy prudce rostou. A ČNB se prudkému nárůstu nájmu diví.

Nájmy rostou tak vysokým tempem, že se stávají opravdovým problémem mnohých mladých rodin. Omezování hypoték se tak nedotklo jen těch, kteří chtěli bydlení vlastní. Dotklo se i všech těch, kteří bydlí v nájemním bydlení a musí dnes pro opatření ČNB platit výrazně vyšší nájmy.

Že omezení možnosti vlastního bydlení (hypoték) povede k tlaku na cenu nájmů bylo naprosto nevyhnutelné. Musejí být centrální bankéři v děsivém profesním tunelu, pokud si tuto závislost neuvědomovali a dnes jsou překvapeni. 🙁

Inflace letí vzhůru

Základní cíl České národní banky je udržet inflaci na míře pod 2% ročně. Vyšší inflace je velmi nežádoucí, když devastuje hodnotu peněz a úspor.  Pro letošní rok  Realitou je inflace mnohem vyšší nežli je cíl ČNB. Aktuálně 2,5% s trendem dalšího růstu. Důvod proč se naše měna znehodnocuje ?  Velký nárůst výdajů za bydlení.

Ve snaze řešit problém s cenovou bublinou pražských bytů si ČNB vytvořila problém mnohem větší. Roztáčí spirálu inflace. Vysoké nájmy, nedostatek pracovní síly tlačí na prudký růst mezd. A prudký růst mezd na zdražování všeho. Neodborné rozhodnutí guvernéra Rusnoka přineslo černou můru všech centrálních bank, neřízenou míru inflace.

Ceny bytů se nesnížily

Guvernéra Rusnoka znervózněla cena bytů. Již v počátku přehlédl, že šlo o byty v podstatě jen pražské a zbytek republiky tímto problémem zasažen nebyl. Ale jako správný pražský Pepík předpokládal Rusnok, že Praha je celý svět a co se děje v Praze musí se dít i jinde.

K řešení lokálního problému jsme mohli zvolit lokální řešení. Například přísnější hypotéky na byty v Praze. ČNB se však rozhodla lokální pražský problém řešit tak říkajíc “na hulváta” zavedením celoplošného opatření.

Potřebovali jsme regulovat cenovou bublinu v Praze a zasáhli jsme celou republiku, kde žádný problém nebyl. Do té doby nebyl. Co nám toto celoplošné řešení přineslo ?

Ceny bytů se nesnížily. Naopak dále rostou. V malých městech, kde ceny bytů byly  normální a dostupné, jsou s novou hypotékou byty nedostupné. Tedy na jedné straně zůstávají prázdné byty, které se nedaří prodat a na druhé straně letí vzhůru nájmy, když mladé rodiny jinou možnost bydlení nemají.

Lokální problém ceny pražských bytů Rusnok nevyřešil. Za to nastartoval neřízený růst nájmů. Celoplošně po celé ČR.

Předpoklad byl, že si našetří 

Když ČNB prosazovala omezení hypoték tvrdila, že o nic nejde. Že si jednoduše jen mladí lidé nejprve došetří. Tak přesně vypadají myšlenky papalášů s mnoha milionovými ročními platy, kteří reálnou českou mladou rodinu roky neviděli. 🙁

Mladé rodiny nic nenašetří. Místo splácení svých nemovitostí platí zběsile rostoucí nájmy. A když už něco ušetří, pak zjistí, že ceny pozemků i domů se zvyšují mnohem rychleji nežli oni šetří. Tedy čím déle šetříte, tím jste na tom hůře.  A našetřit to byl recept centrální banky.

Banky jsou zoufalé 

Na počátku argumentace ČNB banky bylo poukazování na cenovou bublinu pražských bytů. Později se centrální banka raději uchýlila k argumentu, že omezením hypoték chrání zdraví bank. Zcela stranou zůstala informace, že české banky prošli hloubkovým testem jako nejzdravější v Evropě a žádnou ochranu nepotřebovaly.

Mluvím s řediteli a vysokými manažery českých bankovních domů. Míra jejich zoufalství a frustrace nad kroky ČNB je obrovská.

”Jsme naprosto zoufalí, ještě nikdy za 30 let jsme neměli v Česku tak nekompetentní centrální banku. Ještě nikdy jsme nemuseli řešit takovou smršť špatných nápadů jako teď.”

Slova jednoho z ředitelů velké české banky. A jak je situace zoufalá dokládá další z pohledů:

Pokud se jakémukoliv špatnému nápadu vzepřeme, okamžitě přichází šikano-zní hloubková kontrola, která nás napříště zbaví chuti odporovat.”

Pohledem na Českou národní banku jsme se vrátili o čtyřicet let zpět. Z doby, kde soukromě podnikající banky hledají správné produkty a správné riziko, jsme se vrátili do doby papalášské. Kdy parta papalášů přikazuje bankám jaké mají mít produkty. A k poslušnosti jsou banky donucováni zneužitím dohledové funkce. Papalášství v té nejhorší socialistické podobě.

Tedy pojďme se tedy ohlédnout guvernére Rusnoku

Pojďme se tedy pana Guvernére Rusnoku ohlédnout za výsledkem těch třech let.

Chtěl jste bojovat proti cenové bublině bytů v Praze. Výsledkem jsou byty ještě dražší nežli před třemi roky. Mění se jen struktura kupujících. Češi si již byty nekupují a tak místo splácení vlastních majetků platí nehorázné nájmy Italům, Holanďanům, či Němcům. Ti u nás dostanou hypotéku v pohodě. A ti Vám zajisté tleskají.

Zabil jste možnost vlastního bydlení pro mladé rodiny, abyste ochránil banky. Banky byly zdravé i před Vaším zásahem. Teď však každý ředitel bank s kterým mluvím mluví o chaosu, nekompetentnosti a často i hlouposti ze strany ČNB. Mluví o strachu z kontrol a represí, kterými jim zavíráte ústa. Opravdu tak jste si představoval ochranu zdraví bank ? 🙂

Za hlavní cíl jste si sám uložil inflaci do 2%. Jste daleko za tímto cílem. A co Vám inflaci nastartovalo? Extrémní nárůst nákladů bydlení. Tedy na počátku Váš nápad uměle omezovat možnost hypoték.

Zbytnělá ega nám někdy činí překážku vidět své chyby. Když úspěšný muž dokáže svoji chybu vidět a napravit, stává se opravdu velkým. Pokud naopak muž, který má moc, nemá schopnost své chyby vidět, dokáže způsobit škody nepředstavitelné a stává se společnosti nebezpečný.

Je čas ohlédnout se za výsledky Vašeho snažení. Je čas guvernére Rusnoku ukončit obrovský omyl, kterým je Váš projekt:  “Nenecháme mladé lidi splácet své domy a byty, donutíme je žít v drahých nájmech.”

S přáním dobrých rozhodnutí David Mencl

https://byznys.ihned.cz/c1-66477360-spotrebitelske-ceny-v-lednu-zrychlily-rust-na-2-5-procenta-zdrazovalo-bydleni-alkohol-nebo-tabak

Související Blogy:
Dopis rozlobeného muže 

Pořád se zlobím