Stavět lidem domovy je krásná životní profese. Překonáváte pro své klienty překážky, abyste jim přinesli mimořádné štěstí vlastního domu. Jaký byl pro stavitele rok 2019 o tom bude tento Blog.

Materiál je, beru zpět zase není

Prvé měsíce roku v nás všech vyvolaly optimistický pocit, že základní stavební materiály budou. Pro každého stavitele na celém světě je mimořádně skličující pocit, když má na stavbě dělníky, pro které však nemáte materiál. Manželka řemeslníka se neptá jestli bylo z čeho stavět. Manželka řemeslníka chce výplatu. A neptá se většinou ani klient. Ten jednoduše většinou potřebuje bydlet. Zvláště pak pokud za svým stavitelem přišel ve třetím měsíci těhotenství. 🙂

Každý stavitel potřebuje materiál včas. V Ekonomkách obzvláště. V Evropě se zděný dům staví obvykle rok, až rok a půl. V ES jsme si lhůtu zkrátili na technologicky možných a přísných měsíců šest. Stavět dům osmnáct měsíců či šest je obrovský rozdíl v nárocích na plánování. Každý týden výpadku dodávky materiálů je pro nás tak naprosto fatální.

Rok 2019 začal dobře. Dohody s výrobci fungovaly. Všechny důležité dodávky jsme dostávaly včas. Dokonce i čekání na vazníky se zkrátilo ze čtyř měsíců na šest týdnů. Jupí zvolal výrobní ředitel Ekonomek očekávaje skvělý rok.

Do května. Vše fungovalo do května. Od května se stav vrátil do kolejí předchozích dvou let. Materiál opět nebyl. Čekání na vazníky se posunulo na tři měsíce. A nám v Ekonomkách začal tuhnout úsměv na rtu.

Nebude to lepší ani ve 2020

Před koncem roku jsem se hodně potkával s řediteli klíčových výrobců materiálů. (Heluz, Porotherm, Bramac, Ytong) všichni hlásí pokles prodejů materiálů. ”konečně” pomyslel jsem v duchu avšak tvářil se plný účasti.  Na pokles v oboru čekáme v ES již druhý rok. Jen pokles vrátí obor k normálu. Narovná dodávky materiálu a narovná také situaci na trhu práce.

Naše vzývání poklesu však v roce 2020 situaci na trhu hlavních materiálů nevyřeší. Výrobní linky jely v posledních letech na 150% možného výkonu a jsou značně za zenitem svých životností. Tedy prakticky všichni výrobci avizují částečné omezování výroby vyvolané právě potřebou repasování stávajících výrobních kapacit. To je vážně mazec. Tedy po třech letech špatných dodávek materiálů nás čeká rok čtvrtý zřejmě naprosto nejhorší. 🙁

Nedostatek materiálu, ceny se šroubují 

Tím, že materiál zoufale nebyl. Tím, že malí stavitelé čekali na pár palet Porothermu i měsíce se pochopitelně vyšroubovaly ceny. Tedy není asi překvapivé, že dnes nakupujeme materiál o 30% dráže, nežli tato krize v dodávkách začala.

A nebylo by to Česko, aby se neobjevila spiklenecká teorie, že za vším stojí záměr a dohoda tří hlavních výrobců. Ano, dohoda výrobců by jistě byla možná. Zvláště v tak malé zemi jako je Česko, kde by opravdu stačila dohoda tří konkrétních lidí. Půl hodina i s pár vtipy o blondýnkách a bylo by vymalováno.

Bylo by to možné, ale myslím, že to tak není. Znám všechny ty lidi dobře osobně. Nejsou tím typem lidí. Jednoduše v Česku schází výrobní kapacita. Staví se více nežli je možné vyrobit materiálu. A stejné to je v okolních zemích. Scházející kapacita výroby je možná horší, než kdyby se pánové dohodli.

Moje noční můry

Nedostatek materiálů se nakonec dříve nebo později vyřeší. Linky repasují, něco se doveze, Ytong otevřel v Polsku obrovskou fabriku. Až se nasytí polský trh, začnou vozit materiál do Česka. Materiál někdy bude.

Co se nevyřeší, co bude stále horší je kapacita pracovní síly. Učňovské školství nefunguje. Kdo na stavbách něco umí, má 50 let +. Každý rok odejde mnoho zkušených do důchodu a není kým tyto mistry řemesla nahradit. Vidět to zblízka je skličující. Na dosah ruky vidíte, jak se situace naší země řídí do špatných časů.

Trend je děsivý. Šťastný kdo postavil dům teď. Za deset, či patnáct let bude velký problém najít zkušeného řemeslníka. A to je moje noční můra. To bude zřejmě moment kdy půjdu do důchodu. Až na stavbách nebudou lidé, kteří to umějí, už nebudu chtít být stavitelem.

Smích vystřídala panika

Před rokem a půl jsem seděl v restauraci Ve vilách s pány řediteli Hypotéční banky. Vysvětloval jsem jim, proč dopad regulace ČNB bude pro obor hypoték devastující a proč Hypotéční banku zasáhne nejvíce. Nevěřili. Jak by okna drahých pražských sídel nedávala možnost vidět obraz reálně.

Dnes již věří. Propad nových úvěrů o 40% banky naprosto šokoval. A já si znovu uvědomil jak je zřejmě šťastné, že hlavní kanceláře ES nejsou v Praze, ale běžným lidem mnohem blíže.

Uhodnout budoucnost nebylo těžké. V ES realizujeme téměř dva tisíce úvěrů ročně. Máme naprosto detailní srovnání podmínek jednotlivých bank. Nestačí  srovnání papírových hypotetických předpokladů. Ale reálné srovnání, jak která banka funguje. Věděl jsem tedy, že podmínky ČNB a nesprávně uchopená strategie banky tvrdě zasáhne. A věděl jsem také, které nejvíce.

Ovšem zlaté pravidlo říká, že v každé změně je velká příležitost. Ekonomky vždy vynikaly ve vysoké schopnosti adaptability. Tedy tvrdá regulace centrální banky nám dala možnost dojednat speciální produkty v bankách, které chtějí naše klienty.

Zrušení 100% LTV hypoték dávají znovu mimořádný prostor pro úspěch našich programů Nulová hotovost a Mladá rodina. A tak v době, kdy bankám klesají objemy o 40% nám v ES financování o 30% rostlo. Každá mince má své dvě strany.

Přestože nám okolnosti prospívají, bych byl mnohem raději bez těchto. Plíživý návrat socialistického centrálního řízení, který ČNB nenápadně zavádí, mne upřímně děsí.

500 staveb v jeden čas

Nejsem mužem snadného úspěchu, jak mnozí myslí. Naopak každý rok se mně něco hodně nepovede. Mnoho z těch nejlepších myšlenek mého života byly často druhým pokusem, když v prvém jsem musel nejprve pochopit.

Velkou prohrou roku 2019 je naprosté přetížení kolegů manažerů staveb. V nejvyšší stavební špičce jsme stavěli  najednou 500 domů. A to za cenu velkého vyčerpání mých kolegů.

Nejsem ředitel drtič rekordů. Není mým cílem tabulka miliardářů časopisu Forbes. Důležitá je pro mne naopak harmonie a dlouhodobá radost z práce a života. Většina lidí, s kterými pracuji jsou se mnou dvacet let. V ES neznáme jinou fluktuaci nežli na mateřskou dovolenou a důchod. Vážím si svých lidí a nechci budovat úspěch Ekonomek na úkor kvality života lidí kolem mne. Touto filozofií jsou protknuté celé Ekonomky. U každého svého kolegy a pracovníka usiluji o harmonii mezi pracovním a soukromým životem. Protože život je veličina omezená se kterou musíme zacházet jako s velkou vzácností.

Bohužel letos jsem úspěšný nebyl. Plán selhal. Okolnosti situaci zhoršovaly. Fatální se ukázala vážná nemoc dvou kolegů. Zpožděné dodávky materiálů, některá zpožděná financování na straně klientů. To vše způsobil překryv staveb, které se potkat neměly a v jeden moment realizovaných 500 staveb v jeden čas. Ten obraz měl všechny barvy. Harmonie to však nebyla.

Neúspěch jednoho může být příležitostí k úspěchu druhého. Bylo úžasné vidět, jak Jan Černý výrobní ředitel Ekonomek a všichni kolegové manažeři stavby situaci s mimořádným nasazením zvládali. I když dodávky kolabovaly zvládli postavit všechny domy. Většinu v dobrých termínech. A co je nejvíce udrželi špičkovou kvalitu staveb.

Kvalita je lékem na všechno. Většina klientů nám odpustí zdržení, kterému rozumí, pokud je kvalita předávaného domu špičková. ….“Viděli jste okolní stavby ? Váš dům je tím nejlépe postaveným v širokém okolí.”  Je věta, kterou Honza Černý již roky zahajuje své návštěvy staveb. Jsem rád, že tuto větu mohl říkat i v tomto stavebně těžkém roce.

Radosti roku 2019

Už to tak bývá, že stres a krize se rychle střídají s radostmi. Někteří lidé mají sklon vnímat hlavně to špatné a potlačovat radosti. Když potlačíte radosti a akcentujte jen to nedobré, začnete časem žít špatný, nespokojený život. Z mnoha radostí roku 2019 vyberu několik těch největších.

Diamant českého byznysu

Když jsem před pár roky přebírat titul Firma roku v Polsku běželo mně hlavou, že podobný vzácný moment již nejspíše nezažiji. Život mně a mým kolegům přinesl událost další, podobně vznešenou. Ekonomické stavby byly vybrány mezi nejlepší české společnosti. Získaly mimořádné ocenění Diamant českého byznysu.

https://vimeo.com/318281956

Centrum Hájek 

Radost mně dělalo Centrum Hájek. Dalších 30 dětí mohlo rehabilitovat. Pomohli jsme, kde nedokázal pomoci stát. Aby nešlo jen o účetní položku, máme nově příběhy každého z našich dětí. Příběhy již brzy zveřejníme a věřte, jde o silné životní momenty, vedle kterých je čekání na materiál malichernou drobností.

Václav Havel 

Na samotný závěr roku i této mé rekapitulace je radost zcela mimořádná. Uvědomuji si v posledních letech stále častěji, jak nám scházejí silné pozitivní vzory a jak jsme naopak každý den ovlivňováni těmi, kteří mají prostor na obrazovkách, ale nemají kvalitu být vzorem vzorů. Otevřeli jsme tedy nový projekt, kde sami pro sebe i každého, kdo má chuť, hledáme své vzory. Opravdové vzory, hodné následování. Jako autor této myšlenky jsem si mohl zvolit prvého mimořádného člověka, kterého si připomeneme. A bylo to kouzelné datum 16. listopadu, co jsem dostal hotovou sochu Václava Havla.

Potkávám se s Václavem každý den. Připomínám si jeho hodnoty. A co je skvělé za sochou Václava Havla již chodí školy z okolí. Myšlenka funguje k mé velké radosti.

Rozvoj

A největší radost jsem si v roce 2019 udělal já sám. Miluji když se služba Ekonomek posouvá. Dlouhých 21 let každý rok posuneme službu o kus dál. Inovace je součástí naší filozofie. Přesto byl rok 2019 naprosto mimořádným. Nikdy za celou existenci ekonomek jsme nepřipravili tolik kvalitních změn naší služby. Nové skvělé koupelny, nové technologie domů, inteligence za opravdu inteligentní cenu, skvělé podmínky fotovoltaických elektráren, nové podmínky rekuperací, velký posun v bankovních produktech, obrovská změna v programu Pohodová stavba a v programu Zlaté ručičky.

Pracoval jsem s obrovským zaujetím jak nikdy před tím. Na mém Blogu jste to poznali, když jsem nestíhal psát nové příspěvky. Všechny novinky se objeví v novém katalogu, který jsem také celý předělal a přepsal. Slovo za slovem. Vše nové a jasnější. Obrovská spousta práce, která mne výsledky činí šťastným.

Milujeme svoji práci. Milujeme výsledky. Když se naši klienti stěhují do svého domu. Když postupně poznávají, jak zásadně jim tento změní život. Když jejich nadšení roste a roky nevyhasne.

Snad jediný varovný tón mně tu nádhernou symfonii ruší. Přemýšlím, zdali pro samé zaujetí prací a rozvojem nových služeb zbývá mně dost pozornosti pro ostatní život. Zdali na této vlně úspěchu a radosti neproletím přes všechny roky, které mně Bůh dal. To možná na další Fejeton.

Tak takový byl rok 2019. Těžký a krásný zároveň.
Krásné dny David Mencl