Každé období přináší svá specifická rizika a své příležitosti. Posledních pět let není obdobím ekonomických růstů. Spíše jsme si zvykli na stagnaci a hledání úspor. I tato náročná doba má však své velké příležitosti. Extrémně levné hypotéky i stlačené ceny českých stavitelů přinášejí možnost k mimořádně výhodnému pořízení vlastního bydlení.

Za celé období přesného sledování úrokových sazeb hypotéčních úvěrů (od 2003) nebylo lepšího období pro získání hypotéky. Aktuálně jsou nejnižší úrokové sazby v celé historii poskytování hypotéčních úvěrů v České republice. V prosinci činila průměrná přidělená sazba 3,17%. Nejsou však výjimkou ani úvěry se sazbou 1,9%.

Ceny nemovitostí dle statistik dosáhly dna v polovině loňského roku a teď začínají mírně růst. V tuto chvíli s největší pravděpodobností dochází k ideální konstelaci nízkých cen nemovitostí a nízkých sazeb hypoték. Jde o souhru skutečně mimořádnou. S velkou pravděpodobností se podobný jev nebude v dalších dvaceti letech opakovat.

U hypotéčních sazeb očekáváme v nejbližších měsících udržení stávajících nízkých úroků. Od září pak postupný velmi pozvolný nárůst.

Ceny nemovitostí již pozvolna rostou. Zavedení energetických štítků výrazně nahrává nemovitostem stavěných v posledních dvou letech. U těchto očekáváme vlivem štítků vyšší nárůst ceny. Pravděpodobně jen panelákové byty, které ve štítcích budou dopadat katastrofálně, čeká další pokles ceny.

Ceny pozemků rostou nepřetržitě. V posledních letech se připravovalo výrazně méně nových developerských projektů. Pokud dojde k většímu oživení zájmu o rodinné domy, stanou se v moha lokalitách dobré pozemky v druhé polovině letošního roku nedostatkovým produktem. Při takovém scénáři je pravděpodobné uvažovat vyšší zvýšení ceny pozemků.

Situace hypoték a cen nemovitostí je skutečně mimořádná. K dobrému pochopení použiji příklad. V roce 2008 splácel klient dům Galileo v nízkoenergetickém provedení měsíční splátkou 21.494,-Kč . V lednu 2013 opět nízkoenergetické provedení stejný dům znamená splátku 12.462,-Kč. Tato mimořádná doba tedy přinesla příležitost znatelně uspořit při pořízení vlastního bydlení. V tomto konkrétním případě je úspora 9.000,-Kč každý měsíc.

Rizikem dnešních dní je pak nestabilita. Horší ekonomická situace mnoha stavitelů zvyšuje rizika kvalitativně nevyhovujících materiálových náhrad. V krajním případě pak i zániky menších stavitelů i s vybranými zálohami svých klientů. O popisu rizik a způsobu, jak tato ošetřit však zase příště.

Jsme na samotném vrcholu této příležitosti. Minimálně dalších šest měsíců očekávám pokračování této mimořádné příznivé konstelace.
Doba, kterou poslední čtyři roky prožíváme. nám přinesla mnoho šedi. A také příležitost, která se nejspíše v dalších desetiletí nebude opakovat.

I těžší doba tak může přinášet dobré věci. Je li naše mysl otevřená.