Mnoho špatného děje se často pod pláštíkem dobra. Pod pláštíkem konání dobra mnozí agitují pro očkování na COVID19. Tak dnes o tom, proč to nedělat.

V páté třídě základní školy jsem se v hodinách fyziky naučil můj nejoblíbenější fyzikální zákon. Zákon akce a reakce. Ten velmi srozumitelně vysvětluje, že každá akce vyvolává reakci, protiakci. Každý tlak vyvolá protitlak.

Kam jsem se dnes podíval, viděl jsem velkou agitaci pro očkování proti koronaviru. Čtu článek o dalších tisících mrtvých a zničené ekonomice padající na vrub těm, kdo se očkovat nenechají. Čtu vyjádření elit, které souhlasí s tím zvýhodnit lidi očkované. Čtu emaily ředitele plzeňské firmy, který vyhrožuje srážkou z mezd těm, kdo nebudou očkovaní. Email, který dokonce končí přání smrti těm, kdo se očkování otočili zády. Fí ha. Služebníci světla neváhají sáhnout k pořádné temnotě, když věří, že světlu poslouží.

Čím více vytváříme tlaku, tím více vzdoru a neochoty se z části národa bude vracet. Čím více tlaku vytvoříme, tím hlubší příkop rozdělení společnosti vykopeme.

Se špetkou zdravého rozumu každý ví, že očkování sebou přináší i rizika. Se špetkou zdravého rozumu každý ví, že neočkovat se je riziko o tři řády vyšší. Člověk rozumný dá tedy přednost podstatně menšímu riziku a hledá, jak nejdříve se naočkovat.

Zároveň ne každý je rozumný. A ne každý chce žít rozumný život. A někteří rozumní mají dokonce velmi dobré, rozumné, důvody se neočkovat. A co je nejdůležitější, každý má naprostou svobodu se rozhodnout. Každý má mít právo se o svém zdraví rozhodovat sám.

Je nezdvořilé vytvářet společenský tlak směrem, kterým chceme, aby se ubíral náš svět. Můžeme vysvětlovat, můžeme klást argumenty. A měli bychom dát velký pozor, aby se naše vysvětlování nestalo přesvědčováním či dokonce společenským nátlakem. Protože od nátlaku společnosti je už jen kousek k diktátu. A kde začne společnost diktovat, dějí se věci mnohem nebezpečnější nežli je COVID19.

Vytváříme tlak na očkování a mnohým je tento protivný. Reakcí na tlak je často umíněnost a vzdorovitost i k věcem racionálně rozumným. Za část lidí odmítajících očkování si můžeme sami. Mediální masáží, kterou tyto vystavujeme. Tím, že jim nedáme čas a klid ke svému rozhodnutí dojít sami. V tempu, které potřebují a které odpovídá jejich rozumovým možnostem.

Činíme nesprávné a hlavně činíme zbytečně. K čemu nutíme lidi nechat se očkovat, když stejně po celý rok nebudeme mít dostatek vakcín ? Nemáme a nebudeme mít letos vakcíny, ani pro ty, kteří se očkovat chtějí. Proč tedy vykopáváme další propast ve společnosti mezi odpůrci a podporovateli očkování ?

Média se děsí toho, že jen 54% populace chce se nechat očkovat. Náš problém však neleží v těch zbývajících 46%. Naším problémem je, že pro těch 54% rozhodnutých vakcíny nemáme a mít nebudeme. Vytvářet přesvědčovací hon v době, kdy vakcíny nejsou, a dokonce ani jehly jsem se teď dočetl, je zbytečné a ke společnosti necitlivé.

Na všechny se očkování rozhodně nedostane. Já si koronavirem prošel a budu šťastný, pokud se budu moci nechat naočkovat. Na své očkování budu čekat dlouhé měsíce a ve frontě se mnou budou čekat ti, kteří stejně jako já, očkovat chtějí.

Lidé, kteří dnes očkování nechtějí, nemusí tu frontu čekajících zbytečně prodlužovat. Mají rok čas si své názory v klidu a bez tlaku ujasnit. Není nutné je dnes ostrakizovat ani nutit. Naučme se každého nenutit do svého jediného správného vidění světa.

A přirozeně i za rok se mnozí rozhodnou očkování nepodstoupit. A je to jejich právo. Jejich svoboda. Nás očkované svým rozhodnutím neohrožují. Očkovaní budou chráněni očkováním. Nemáme tedy žádné právo ostatní k očkování nutit.

Kdo objednal ty hloupé inzeráty, kdo píše ty zapálené agitky, ten nepochopil duši národa. My Češi jsme národ specifický. Národ, který nemá rád nátlak, byť by šlo o věc veskrze dobrou. Jsme také národem podpultovek, kulichů a službiček ze známosti.

A tak stačilo říci pravdu. Stačilo popravdě napsat, že na všechny se rozhodně nedostane. Že očkování v naší zemi bude podpultovka. Zbožím, na které se čekají dlouhé fronty a za které se podplácejí novodobí zelináři. Možná, ještě mohl pan premiér říci, že není důvod o očkování usilovat a můžeme být zemí s největším zájem o očkování na světě. Jednoduše proto, že ty dlouhé fronty na banány stále ještě máme ve své DNA. Stejně tak jako vzdor před vším vnucovaným.