Ekonomky buď lidé milují, či je nemají rádi. Často přemýšlím, jak náš přístup vytváří tyto tak kontrastní energie. Jsme v myšlenkách výrazní. Přicházíme se silnými nápady a občas těmito provokujeme. Jsme úspěšní a oblíbení a zároveň svým úspěchem vytváříme u některých silné tenze.

Odborníci na budování firemních značek nám roky radí šeď. Radí nám být nevýraznou společností středního proudu. Šedá je firma, která nic výrazného nepřináší, ale také nikoho neprovokuje. Nepochybuji, že někdo moudrý již dávno spočetl, že cesta šedi je z pohledu ekonomické prosperity ta nejvýhodnější. Rozumím pohledu poradců. A zároveň jsem ve svém životě vždy hledal i hlubší smysl.

V ES šedí být jednoduše nedokážeme. Setkáváme se s konkrétními klienty, kteří mají konkrétní potřeby. Často přemýšlíme, jak pomoci řešit zcela konkrétní překážky. Když řešení najdeme, přemýšlíme zase, jak z tohoto udělat program – řešení i pro všechny ostatní s podobným zadáním. Jsme posedlí myšlenkou dokonalé služby. Vytváříme silné nové myšlenky, kterými umíme dát štěstí mnoha lidem. Popravdě příliš neřešíme, jaké tenze naše programy vytváří jinde mimo sféru našich klientů.

 

Vždy rád za slovy vidím reálný život. Filozofie přetavená v reálné skutky je mně vždy milejší, nežli sebe lepší teorie. Představím tedy myšlení ES na dvou příkladech.

 

Před patnácti lety naprostá většina domů v Česku vznikala na podkladu typových projektů. Koupili jste projekt za třicet tisíc, zaplatili deset za stavební povolení, dvacet za usazení domu do pozemku a stavěli jste dům. Dům, kde se u projektu nikdo nezajímal o Vaše potřeby, kolik máte dětí, jaké koníčky a jestli k Vám přijede jednou za měsíc babička. Postavili jste dům, který obvykle nebyl dobře situovaný v pozemku, kde jste se jednoduše přizpůsobili něčemu hotovému. Tisíce lidí takto postavili domy, protože služba architekta byla extrémně drahá a jednoduše nikdo nechtěl platit sta-tisíce za projekt.

 

Rozuměli jsme snaze ušetřit. Zároveň nám přišlo šílené, že dalších šedesát let, den co den, se potkáváte s detaily domu, které nevyhovují Vašim potřebám. Přišlo nám hrozné splácet čtyřicet let dům, který není tím nejlepším možným řešením.

 

Stavba typovými projekty byl naprostý standard. Naprostá většina domů vznikala tímto způsobem. Rozhodli jsme se nepřizpůsobit se tomuto trendu jen proto, že tak fungují “všichni”. Hledali jsme svoji cestu, která by našim klientům přinesla výrazně lepší službu a větší radost z domu.

 

Tak vznikl program Maximální služba. Rozhodli jsme se vytvořit složitý mechanismus, kdy klientovi dáme službu individuálního projektu bez toho, aby tento musel platit. Dali jsme klientům bezplatné schůzky s projektantem v místě budoucí stavby. Zaměření pozemku, debatu o budoucím bydlení a potřebách. Několik návrhů, jak může dům vypadat a nakonec také celý vlastní individuální projekt.

 

Zavést tuto službu nám bylo velmi náročné. Museli jsme najít schopné projektanty. Přesvědčit tyto, že budou projektovat za výrazně menší peníze nežli doposud. Že místo málo projektů za hodně peněz budou hodně pracovat a za jeden projekt získají několikanásobně menší odměnu. Věřte, nebyla to snadná jednání. Museli jsme získat další extra slevy na stavební materiál u výrobců, kterými jsme tuto bezplatnou službu klientům financovali.

 

Vzpomínám si na prvá jednání s projektanty. Jak se nám doslova smáli, když jsme položili na stůl cenu, za kterou budou muset projektovat. Vzpomínám na jednání s výrobci materiálů. Kteří byli povýšení a zpočátku myšlence nepřístupní. Nebyla to lehká cesta a dnes po patnácti letech jsem na tuto upřímně pyšný.

 

Více jak šest tisíc klientů ES za tu dobu využilo program Maximální služba. Většina z těchto bydlí v domech, které upravili svým představám a ke své radosti. Projektanti pochopili, že méně bývá často více. Dnes jsou rádi součástí systému ES. Výrobci materiálů s námi již dávno nemluví z vrchu. Klienti náš program milují a my v ES věříme, že dobrým domem přinášíme každému do života kousek štěstí.

 

Každá mince má svůj rub i líc. Program se okamžitě stal trnem v oku prodejcům typových projektů. Komora Architektů roky řeší, zda můžeme dávat projekt zdarma. Mnoho projektantů, kteří dnes nemají práci, hledí na naši myšlenku zamračeně. Nebyli jsme šedí. Změnili jsme standardní pojetí služby klientům. Vytvořili jsme mnoho štěstí a také nějakou tenzi.

 

Druhým příkladem mohou být překlenovací půjčky. Český hypotéční trh funguje pro klienty s vlastní hotovostí 40% a více. Pokud máte vlastní pozemek a hotovost, je hypotéka hračka. Jenže v ES jsme vždy měli mnoho mladých klientů, kteří jednoduše nemohli stihnout našetřit milion. A při souběžném placení vysokých nájmů by požadovanou hotovost nenašetřili nikdy. Z bezvýchodnosti situace a neochoty bank jsme byli nešťastní.

 

Neumíme být šedí. Nedokázali jsme akceptovat, že pro mladé lidi řešení neexistuje. Přijali jsme riziko, které banky odmítají. Svým klientům na počátku stavby, kdy neexistuje dobré zajištění, překlenovací půjčky poskytujeme sami. Banky nás před tímto zásadně varovali. “Půjčovat znamená také řešit neplatiče. Řešení je obtížné a neplatiči Vás budou mediálně poškozovat.. ” Rozumějí svému oboru. Slova bankéřů se skutečně naplnila. Vytvořili jsme velmi překvapivé a nečekané řešení. Vygenerovali nějakou tenzi od neplatičů ale také jsme čtyřem tisícům mladých rodin pomohli postavit dům bez vlastních velkých úspor. Pomohli jsme těmto místo hloupého placení nájmu splácet svoji hypotéku.

 

Odborníci na budování značky nám radí vyhnout se službám, které mohou přinášet nepříjemnost. Odborníci nám radí více nežli na pomoc klientům hledět na bezproblémovost svého obrazu.

 

Vidím to jinak. Můžeme být barevní. Snad dokonce musíme být. Tohle není prostý byznys. Takhle cesta je posláním. Nepotřebuji postavit všechny domy světa. Nepotřebuji být přijatelný každému. Mne bohatě stačí poskytnou úžasnou službu těm, kteří sdílejí stejné hodnoty a kterým je má služba pomocí a radostí.

 

Usmívám se s vědomím, že mí klienti získali výrazně nejlepší službu na českém trhu. Nepotřebuji být úžasňák pro každého. Pro své klienty však chci být ten nejlepší stavitel na celém světe. V myšlenkách nezvykle barevný stavitel.