Jak mohu získat hypotéku, když můj oficiální příjem je nižší nežli skutečný ? To je docela častá otázka, na kterou Vám finanční poradce nechce otevřeně odpovědět. Já Vám v tomto svém Blogu na tuto otázku odpovím. A šimrání v zádech mně říká, že bez nepříjemností se to neobejde. 🙂

Nižší oficiální příjem nežli skutečný je hlavně českým specifikem. Souvisí s tím, že ČR má neúměrně vysoké zdanění práce, jedno z nejvyšších v Evropě a mnohé tak žene k nestandardním řešením.

S neprokazatelným příjem se potýkají celé profesní skupiny. Podnikatelé s nízkým daňovými přiznáním, řidiči kamionů, kteří mají velké diety, ale jen minimální oficiální mzdu. Kuchaři, kteří nemají ani ty diety, jen minimální mzdu a pak velkou výplatu mimo účet. Ale třeba také zdravotní sestra pracující v soukromé ordinaci, která mimo účet bere další peníze. U všech těchto zaměstnavatelé ušetřili na neúměrných sociálních odvodech. Zároveň však každého z těchto lidí diskvalifikovali z možnosti vyřešit vlastní bydlení hypotékou. Což je naprosto zásadní životní handicap.

Teď si řekneme jak problém řešit a hypotéku získat.

Můžete jednou zaplatit daně

Pokud celé roky “optimalizujete” své daně a Váš příjem je ve skutečnosti vyšší, nežli ten napsaný v daňovém přiznání zvažte možnost jeden rok daně zaplatit. 🙂 Někdy ta úplně nejjednodušší cesta může být ta nejsprávnější. A jedno dobré daňové přiznání Vám na schválení hypotéky stačí. Pokud se další roky vrátíte ke své optimalizaci bance to nevadí a banka to nezkoumá.

Vynechejte paušál

Do problémů se však snadno dostane i ten, který platí daně řádné. Stačí využít výhodu nabízenou zákonem, kterou je daňový paušál. Využijete daňový paušál, odvedete řádnou daň, ale pro banku jste stejně prakticky bez příjmu.

Pro problematiky neznalé stát nabízí živnostníkům možnost neevidovat své výdaje a odečíst si jako náklad předem stanovené procento z obratu. Myšlenka skvělá a správná. Malým živnostníkům i státu šetří čas na vedení a následně kontrolu účetnictví. Bohužel banky na tuto nejsou připravené. A tak i poctivý podnikatel, který platí všechny daně v bance vypadá jako člověk s minimální mzdou.

Tedy prvá moje rada je zvážit zdali jeden rok nezaplatit řádné daně případně zdali se jeden rok nevzdát využití výhody paušálu. Oboje může vést ke snadné hypotéce.

Tuto radu jen šeptám. Před pár roky mne novinářka s malou snahou o  pochopení a velkou mírou zlé krve osočila, že radím švindlovat s daněmi. Nepochopila. Nemohla se mýlit více. Radím právě naopak jeden rok nešvindlovat. 🙂

Přistupitel ke smlouvě

Druhým řešením jak obejít nedostatečný příjem může být přistupitel ke smlouvě. Obvykle jde o někoho z rodiny a obvykle tohoto potřebujeme tři roky.

Když najdete někoho, kdo se zaváže k případným splátkám, pokud Vy byste splácet nemohli, banka tohoto přijme jako posílení Vašeho příjmu. Po uplynutí tří let přistupitele téměř vždy ze smlouvy vyvazujeme, abychom neomezovali více jeho život a plány.

Řešení elegantní a snadné. Doporučuji.

Druhý příjem

Překvapivě účinné a celkem jednoduché řešení je druhý dočasný příjem. Pokud tedy dokážete na omezenou dobu zajistit druhé zaměstnání, ze kterého oficiální příjem nahradí ten neoficiální ze zaměstnání prvého i tudy vede cesta. Měl jsem klienty, kteří silně chtěli dům, ale nedokázali své příjmy v restauraci legalizovat. Požádali tak o druhý příjem u kamaráda ve firmě, odvedli z tohoto příjmu řádně daně a sociální pojištění a olala, cesta k hypotéce byla najednou celkem snadná.

Když se mne ti mladí lidé ptali, zdali musí ve druhém zaměstnání odpracovat nějaké konkrétní hodiny, odpověděl jsem, že nikoliv. Nikdo nekontroluje kolik hodin v druhém zaměstnání pracujete. Popravdě by nikdo nepoznal, pokud byste tam nechodili vůbec. Moje rada však je v druhém zaměstnání pracovat. Málo hodin za hodně peněz na krátký čas schválení hypotéky je ideální scénář.

Pokud později do druhého zaměstnání chodit přestanete, banku již toto nezajímá. Tedy dokud splácíte svoji hypotéku pochopitelně.

Bezpříjmová hypotéka

Ještě do nedávná bylo možné využívat hypotéku bez prokazování přijmu. Ty jsou teď zásahem ČNB omezené. Přesto však existuje možnost dlouhodobých úvěrů na bydlení bez prokazování příjmů. V ES tuto cestu používáme jen málo, protože je nejdražší. Pro úplnost však do seznamu možných řešení patří.

Chytrý nájem a Pomocná ruka

V ES pak také máme speciální programy, ve kterých nevyužíváme hypotéky vůbec. Tedy v těchto programech dokážeme dům financovat i klientům zcela bez prokazatelných příjmů. Pokud máte vlastních 15%, zbytek splácíte pravidelným placením nájmu zcela bez lustrace bankou. Vaše příjmy nezkoumáme. Věříme Vašemu slovu, že budete řádně splácet.

Někomu “věřit slovu” přijde naivní a pitomé. Já osobně myslím, že právě vrátit slovu váhu potřebujeme ze všeho nejvíce v této dekádě.

Nižší hypotéka a pak dofinancování 

Pokud máte nízký příjem na požadovanou hypotéku, ale nějaký příjem vykazujete, pak je možné také zvážit cestu nižší hypotéky a dofinancování této. Tedy čerpáte hypotéku tak velkou, kam Váš oficiální příjem stačí. Na zbytek pak vyřizujeme druhý úvěr, například ze stavebního spoření, či třeba teď moderního Zoonky.

Kombinace více dohromady

No a ty úplně nejsložitější modely přirozeně kombinují více možností dohromady. To je však už na nějakého vynikajícího analytika. Do kombinace více cest se sami jistě nepouštějte. Jde o dosti složitou disciplínu.

 

Tak to je má odpověď na častou otázku: Jak na to, když je prokazatelný příjem je menší nežli ten opravdový. A pokud někomu z Vás pomůže dobře bydlet a šťastně žít, pak měl tento Blog smysl i když nepříjemnosti asi přinese. 🙂

Hezké dny David Mencl

14 komentářů článku “Jak na Nízký oficiální příjem?

 1. dobry den
  chtela jsem se zeptat? kdybych dala 20%z castky na baracek co bych k tomu vsemu potrebovala a co je treba zaridit a jak dlouho trva takova stavba domecku
  predem dekuji za odpoved

  • Dobrý den Deniso, nevím úplně přesně na který program ES se ptáte. Možná mne raději napište na email david.mencl@mac.com. Poznám detailně Vaši situaci a poradím Vám.

   Obecně ve všech programech potřebujete hlavně schopnost dům pravidelně splácet.

   Hezké dny David Mencl

 2. dobry den pan mencl mame takzto problem zat chce od ek sr aby mu postavila dom mali me stretnutie v kosiciach podpisala sa zmluva o zmluve buducej problem je v tom ze prijem ma v librach co byste navrhoval fyrma ziada zalohu 5640eur lenze podla zmluvy ma byt uhradena s uveru ktory doteraz mf nevyriesil mal som stretnutie panom urbankom pretoze bude pomaly rok a nic sa nedeje

  • Dobrý den Milane,
   příjem z Anglie není pro získání úvěru zásadní překážkou, pokud je v Anglii tento příjem oficiální a prokazatelný. Tedy s příjem z Anglie budou kolegové na Slovensku hypotéku umět připravit.

   Spojil jsem se s Alešem Urbánkem, aby se dotázal na Vaši situaci. Protože je zeť samožadatelem ve smlouvě, je hodně mladý a pracuje v zahraničí požaduje banka druhého účastníka ve smlouvě jako přistupitele. To se již podařilo vyřešit. Druhou překážkou je nezplacená záloha. Ta byla splatná před rokem. Tím, že nedošlo k zaplacení zálohy systém práce na této zakázce zastavil a logicky upřednostnil klienty, kteří svoji zálohu řádně zaplatili.

   Dostalo se mi informace, že při další návštěvě zeť také tento nedostatek napraví a zároveň přiveze z Anglie podklady k hypotéce.

   Pěkné dny David Mencl

 3. Dobrý den,
  Předem se omlouvám, že se budu ptat velice lajcky.
  Nyní k me situaci, pracuji jako číšník s přiznaným příjmem 12tis korun čistého, s tím že prijem dosahuje 40tis v prumeru.
  Pokud bych podal daňové přiznání a uvedl příjem, za prvé neměl bych nějaké problémy a jak se konkrétně uvádí takový příjem v přiznání? A za druhé byl by to již pro banku oficiální příjem? Hledám cestu jak prokazatelně doložit příjem pro hypoteku, ne pouze ukládánim peněz na účet. Předem děkuji za odpověď

  • Dobrý den Martine, to je naprosto tradiční zadání. Všichni kuchaři, číšníci, dálkoví řidiči a mnoho dalších profesí to má stejně.

   Řešení je více nežli jen přiznat příjem. Přiznat příjem je snadné, ale také celkem drahé. Jinou možností může být použít nějakého přistupitele ke smlouvě, třeba partnerku. Můžeme na krátký čas uvažovat o druhém zaměstnání. Stačí čtyři měsíce. Možností je tedy hned několik.

   Pokud příjem zdaníte pak to bude pro banku prokazatelný příjem.
   Stejně tak pokud Vám zaměstnavatel bude nějaký krátký čas vyplácet celý příjem i to bude pro banku dostatečné.

   Myslím, že na základě této odpovědi budu zase popotahován, že Vám radím švindlovat. I tak Vám Martine poradím vždy rád.

   🙂

   Hezké dny David Mencl

 4. Dobrý den,
  Chtěl bych se zeptat co by jste mi doporučil.
  Pracuji jako dálkový řidič(min.mzda+diety),manželka je ošetřovatelská drůbeže.
  Máme 19ti letou studentku VŠ.
  13 roků bydlíme v jednom pronájmu,kde platíme 10000+2000inkaso
  Nemáme svůj pozemek ani 15%hotovost.
  Zvažujeme domek 4+kk,aby s námi mohl bydlet můj bratr který je OSVČ.
  Chtěli bychom bydlet v Pohořelicích a okolí.

  • Dobrý den Františku, u Vás je to celkem jasné. Pomůže Vám program Nulová hotovost. Umíme v tomto programu už velmi dobře řešit řidiče, kteří místo příjmu mají diety. Tedy nebude to problém.

   Pěkné dny David Mencl

 5. Dobrý den přeji chtěl bych se zeptat zda je potřeba mít Uvaz 20% zcelkove částky na rodiny dům vím že u hypoték tuto částku po váz chtějí a pokud ne co můžu udělat proto abych u vas získal možnost koupit či postavit dům jednalo by se o dvougeneracni byli by jsme nato z bratrem a jeho ženou 3 děkuji za odpověď Reichman

  • Dobrý den Honzo, nikoliv. Pokud si zvolíte program Nulová hotovost pak 20% vlastní hotovosti nepotřebuje.

   Pěkné dny David Mencl

 6. Dobrý den,
  jsem OSVČ a odečítam paušálem. 12 platím nájem 20000 Kč měsíčně. Jsem 40- ti letá samozivitelka a chtěla bych dům s pozemkem na Praze- východ(Říčansko a okolí)pozemky jsou tady ale hrozně drahé . Existuje možnost také pro mě? Děkuji Kukajová

  • Dobrý den Marie, s ohledem na věk splatnost hypotéky bude 30 let. Při této splatnosti je možné na 21.000,-Kč pořídit dům za 3.000.000,- a pozemek za další 3.000.000,-Kč. To je jistě reálné. Tedy ano myslím, že Vám za stejné peníze, které platíte nájem umím najít pozemek a postavit Váš vlastní dům. 🙂

   Hezké dny David Mencl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *