“Dokud nemáš zaplacenou hypotéku není dům tvůj a můžeš o něj snadno přijít…. Nechtěla bych žít v takovém strachu každý den ….”

Takové a podobné věty říkají často lidé, kteří sami do hypotéky nemohou. Nepřejí dobré bydlení ani jiným a proto rádi mluví o rizicích hypoték.  Jsou to však názory vykované z neznalosti. Názory nepravdivé.

Kdo vlastní dům ?

I když na dům máte hypotéku, jste jeho majitelem. Kdo Vám říká že ne hypotékám nerozumí. Jako majitel můžete dům pronajímat a dokonce i kdykoliv prodat. Při prodeji pochopitelně musí dojít k vyrovnání dluhu v bance. Se svým domem však zacházíte podle své úvahy jako se svým majetkem.

Právě možnost dům v případě potřeby kdykoliv prodat je zásadní, jak vysvětlím za chvilku.

 

Mohou přijít potíže ?

Mohou přijít změny a tím problémy se splácením? Ano mohou. Život přináší někdy nečekané. Nejčastějším rizikem není ztráta zaměstnání jak zamýšlejí mnozí. Kdo ztratí zaměstnání obvykle rychle najde nové. Ztráta zaměstnání tak k přerušení hypotéky vede jen zcela výjimečně.

Jsou však jiné vážnější situace, které již ke ztrátě schopnosti splácet vlastní hypotéku vést mohou. V našich statistikách jako nejčastější důvod přerušení hypotéky vidíme rozchod partnerů.

 

Co když ztratím možnost dům splácet ?

Ztratit schopnost splácet hypotéku je lidsky nepříjemné. Nejde však o ekonomickou katastrofu, jak se snaží líčit někteří, problematiky neznalí. Pokud již nemůžete svoji hypotéku splácet dál, dům jednoduše prodáte. Pokud jste postavili dobrý dům, zaplatíte dluh bance a vrátí se Vám více peněz, nežli jste do splácení hypotéky vložili. Přerušení hypotéky tedy nevede k ekonomické ztrátě.

Klienti ES pak vedle možnosti dům prodat mají také možnost dům vrátit v programu Vrácení domu.

 

Proč je bezpečnější splácet hypotéku nežli platit nájem ?

Tedy představte si situaci, že dnes postavíte dům za 2.500.000,- Kč na pozemku za 1.000.000,- Kč. Dům deset let splácíte a pak dojde k nějaké nepříjemnosti, která Vás donutí dům prodat. Nemovitosti zvyšují svoji cenu v rozmezí 7 – 12% každý rok. Tedy jen tímto každoročním zvyšováním cen nemovitostí se zhodnocuje Váš majetek.

Za deset let prodáte svůj dům za cca 6.880.000,-Kč či více. Zbývající dluh bance bude 2.560.000,-Kč . Jinými slovy pokud za deset let budete muset svůj dům prodat, bydlel jste deset let zadarmo a zůstalo Vám 4.240.000,-Kč.

Vedle toho ten, kdo  Vás dnes před hypotékou straší, bydlí a platí každý měsíc 12.000,- nájem, zaplatí za deset let 1.440.000,-Kč. Když jemu se stane něco nepříjemného a nemůže dále platit nájem, nevrátí se mu z těchto peněz naprosto nic. Tedy skončí bez peněz na ulici.

Splácet hypotéku, vytvářet tak svůj majetek je tedy vždy mnohem bezpečnější, nežli platit někomu nájem a splácet jeho hypotéku.

 

Jaký dům je v hypotéce bezpečný ?

Jaký dům je pro hypotéku bezpečný ? Takový, který je vždy dobře prodejný. Proto v ES hlídáme celou řadu parametrů. Zde ty nejdůležitější:

 

1. Místo
Potřebujeme, aby pozemek nebyl v žádném konfliktním místě. Vyhýbáme se tak pozemkům u továren, velkých silnic či třeba u statku.

2. Technologie domu
Pro dobrý prodej domu je nutné tento stavět jen z kvalitních technologií. Proto v ES nestavíme dřevostavby ani žádné experimentální technologie. Domy z těchto technologií se prodávají podstatně hůře a tím trpí prodejní cena. Dobrý zděný dům přináší jistotu dobrého prodeje a tím profitu v případě přerušení hypotéky.

3. Dobře postavený dům
Dobře postavený dům vypadá po deseti letech lépe nežli na začátku. Dům nemá žádné vady a zahrada je hotová, rozrostlá a krásná. Mnozí když kupují dům hledají právě domy se vzrostlou zahradou a domy vyzkoušené.

4. Moderní dům
Technologie se ve stavebnictví rozvíjejí velmi pomalu. Pokud dnes zvolíte moderní řešení s tepelným čerpadlem, inteligencí a přípravou na fotovoltaiku, bude takový dům i za deset let naprostou špičkou. Tím by opět byl případný prodej mnohem výhodnější.

 

Pokud dodržíte tato pravidla, bude hodnota Vašeho domu vždy podstatně vyšší nežli dluh bance. Proto Vám po vypořádání hypotéky zůstanou peníze, které pomohou k řešení situace, která nečekaně přišla. Právě pro tyto peníze, které v případě placení nájmu nezůstávají je splácení vlastní hypotéky mnohem bezpečnější nežli placení nájmu.

Až Vám příště bude někdo tvrdit, že hypotéka je riziko, že je bezpečnější platit nájem, tak se usmějte.  Mluvíte s někým, kdo hypotékám vůbec nerozumí či Vám Vaše vlastní bydlení nepřeje.

David Mencl