“Dokud nemáš zaplacenou hypotéku není dům tvůj a můžeš o něj snadno přijít…. Nechtěla bych žít v takovém strachu každý den ….”

Takové a podobné věty říkají často lidé, kteří sami do hypotéky nemohou. Nepřejí dobré bydlení ani jiným a proto rádi mluví o rizicích hypoték.  Jsou to však názory vykované z neznalosti. Názory nepravdivé.

Kdo vlastní dům ?

I když na dům máte hypotéku, jste jeho majitelem. Kdo Vám říká že ne hypotékám nerozumí. Jako majitel můžete dům pronajímat a dokonce i kdykoliv prodat. Při prodeji pochopitelně musí dojít k vyrovnání dluhu v bance. Se svým domem však zacházíte podle své úvahy jako se svým majetkem.

Právě možnost dům v případě potřeby kdykoliv prodat je zásadní, jak vysvětlím za chvilku.

 

Mohou přijít potíže ?

Mohou přijít změny a tím problémy se splácením? Ano mohou. Život přináší někdy nečekané. Nejčastějším rizikem není ztráta zaměstnání jak zamýšlejí mnozí. Kdo ztratí zaměstnání obvykle rychle najde nové. Ztráta zaměstnání tak k přerušení hypotéky vede jen zcela výjimečně.

Jsou však jiné vážnější situace, které již ke ztrátě schopnosti splácet vlastní hypotéku vést mohou. V našich statistikách jako nejčastější důvod přerušení hypotéky vidíme rozchod partnerů.

 

Co když ztratím možnost dům splácet ?

Ztratit schopnost splácet hypotéku je lidsky nepříjemné. Nejde však o ekonomickou katastrofu, jak se snaží líčit někteří, problematiky neznalí. Pokud již nemůžete svoji hypotéku splácet dál, dům jednoduše prodáte. Pokud jste postavili dobrý dům, zaplatíte dluh bance a vrátí se Vám více peněz, nežli jste do splácení hypotéky vložili. Přerušení hypotéky tedy nevede k ekonomické ztrátě.

Klienti ES pak vedle možnosti dům prodat mají také možnost dům vrátit v programu Vrácení domu.

 

Proč je bezpečnější splácet hypotéku nežli platit nájem ?

Tedy představte si situaci, že dnes postavíte dům za 2.500.000,- Kč na pozemku za 1.000.000,- Kč. Dům deset let splácíte a pak dojde k nějaké nepříjemnosti, která Vás donutí dům prodat. Nemovitosti zvyšují svoji cenu v rozmezí 7 – 12% každý rok. Tedy jen tímto každoročním zvyšováním cen nemovitostí se zhodnocuje Váš majetek.

Za deset let prodáte svůj dům za cca 6.880.000,-Kč či více. Zbývající dluh bance bude 2.560.000,-Kč . Jinými slovy pokud za deset let budete muset svůj dům prodat, bydlel jste deset let zadarmo a zůstalo Vám 4.240.000,-Kč.

Vedle toho ten, kdo  Vás dnes před hypotékou straší, bydlí a platí každý měsíc 12.000,- nájem, zaplatí za deset let 1.440.000,-Kč. Když jemu se stane něco nepříjemného a nemůže dále platit nájem, nevrátí se mu z těchto peněz naprosto nic. Tedy skončí bez peněz na ulici.

Splácet hypotéku, vytvářet tak svůj majetek je tedy vždy mnohem bezpečnější, nežli platit někomu nájem a splácet jeho hypotéku.

 

Jaký dům je v hypotéce bezpečný ?

Jaký dům je pro hypotéku bezpečný ? Takový, který je vždy dobře prodejný. Proto v ES hlídáme celou řadu parametrů. Zde ty nejdůležitější:

 

1. Místo
Potřebujeme, aby pozemek nebyl v žádném konfliktním místě. Vyhýbáme se tak pozemkům u továren, velkých silnic či třeba u statku.

2. Technologie domu
Pro dobrý prodej domu je nutné tento stavět jen z kvalitních technologií. Proto v ES nestavíme dřevostavby ani žádné experimentální technologie. Domy z těchto technologií se prodávají podstatně hůře a tím trpí prodejní cena. Dobrý zděný dům přináší jistotu dobrého prodeje a tím profitu v případě přerušení hypotéky.

3. Dobře postavený dům
Dobře postavený dům vypadá po deseti letech lépe nežli na začátku. Dům nemá žádné vady a zahrada je hotová, rozrostlá a krásná. Mnozí když kupují dům hledají právě domy se vzrostlou zahradou a domy vyzkoušené.

4. Moderní dům
Technologie se ve stavebnictví rozvíjejí velmi pomalu. Pokud dnes zvolíte moderní řešení s tepelným čerpadlem, inteligencí a přípravou na fotovoltaiku, bude takový dům i za deset let naprostou špičkou. Tím by opět byl případný prodej mnohem výhodnější.

 

Pokud dodržíte tato pravidla, bude hodnota Vašeho domu vždy podstatně vyšší nežli dluh bance. Proto Vám po vypořádání hypotéky zůstanou peníze, které pomohou k řešení situace, která nečekaně přišla. Právě pro tyto peníze, které v případě placení nájmu nezůstávají je splácení vlastní hypotéky mnohem bezpečnější nežli placení nájmu.

Až Vám příště bude někdo tvrdit, že hypotéka je riziko, že je bezpečnější platit nájem, tak se usmějte.  Mluvíte s někým, kdo hypotékám vůbec nerozumí či Vám Vaše vlastní bydlení nepřeje.

David Mencl

24 komentářů článku “Proč je Hypotéka bezpečná půjčka?

 1. Máme také hypotéku 14 roků příští rok končíme budeme mít zaplaceno. A za 7set tisíc co jsme si půjčili by jsme v bytě měsíčně platili při dnešních cenách tak 10tisíc a nebylo by to naše. Začátky byli těžké zvykat si na zplátku 5400 každý měsíc ale po náké době vám to nechybí a uteče to jako voda . A to nám bylo přes 50let . Nebojte se toho a jestli chcete jít do vlastního začněte . Všem kdo začne držím palce at to zvládnou jako mi.

 2. Do hypotéky se ani nebojím. Platit nájem je u mě nejhorší zlo a podle bible je to hřích. Je mi čtvrt století a mám velký plán mít vlastní nemovitost mít mobilní dům či malý domek a být majetný člověk po odchodu do důchodu. Znám spoustu lidí co platili nájem a pak po krachu svého zaměstnání skončili na ulici ale ti co měli hypotéku a dávali si pozor jsou spokojení se svým sen.

 3. Se závěrem souhlasím, tipy na stavbu dobré, celkově článek trochu tendenční a jednostranný (zajímalo by mě, jestli autor skutečně předpokládá, že ceny nemovitostí budou stále tímto rychlým tempem růst a co si myslí o riziku dalšího „credit crunch“), nicméně ta chybějící interpunkce! Neměly by zejména reklamní články být psány bezchybnou češtinou?

  • Dobrý den Adame, autor nepředpokládá, že nemovitosti budou růst stále tímto tempem. Rychlost růstu se bude cyklicky měnit. Autor si však všiml, že i v době krizové ekonomiky ceny pozemků rostly a ceny domů stagnovaly. Byty zažily pokles. V dalších několika letech předpokládám udržení opravdu vysokého tempa růstu cen nemovitostí. Je k tomu mnoho důvodů. Ve střednědobém pohledu doufám ve snížení tempa růstu někam k normálním 5 – 7% za rok.

   Myšlenka mého Blogu však Adame vůbec nesouvisí s vysokým tempem růstu cen nemovitostí. Souvisí s potvrzeným faktem, že pokud postavíte dobrý dům nikdy na prodeji tohoto neproděláte. A neproděláte ani při nižším tempu růstu cen nemovitostí. Hypotéka bude tedy vždy výrazně bezpečnější nežli nájem. Je škoda, že tato hlavní myšlenka uniká za diskusi o tom zdali bude tempo růstu 8 nebo 10%. 🙁 Nenechávejme se Adame zbytečnostmi odvádět od podstatného.

   Vaše otázka ke Credit crunch není aktuální. Banky netrpí nedostatkem volných peněz. Jsme právě v opačné situace. Banky mají mnoho volného kapitálu, proto nabízejí směšně nízké úroky na účtech a naopak firmám doslova vnucují mimořádně levné úvěry. Velké firmy si ještě minulý rok uměli půjčit téměř za nulu. Běžné jsou úvěry s úrokem pod jedno procento. Tedy Credit crunch Vás opravdu strašit nemusí.

   Za chybějící dvě čárky se omlouvám. Hledejte v mých textech spíše zajímavé myšlenky stavitele, nežli skvělý sloh. Jak jsme každý obdařený jinými dovednostmi čárky mojí nejsilnější stránkou zjevně nejsou a již asi nebudou. 🙂

   Přeji pěkné dny David Mencl

 4. Dobrý den, jsem Slovenka s trvalým pobytem, svobodná matka s dítětem, zaměstnaná v ČR už 15 let,už rok u stejné firmy na dobu neurčitou.Pritel je 24 let svobodný, zaměstnaný v stejné firmě, ale zatím ještě pod agenturou, uvažujeme si postavit barák, jaké možnosti máme?

  • Dobrý den Katarína,
   s Vaším zadáním bude financování možné. Práce pod agenturou je vždy horší možnost. Pokud však trvá již déle nežli rok budeme umět s touto pracovat. Doporučil bych program Mladá rodina nebo program Nulová hotovost.

   Pěkné dny DM

 5. Dobry den, je mi 57 a z rodinnych duvodu bych chtela vlastni bydleni, ale nemam zadnou hotovost. Chci se zeptat zda je to v mem veku vubec mozne. Dekuji

  • Dobrý den Vladimíro, ano leč s ohledem na krátkou splatnost 13 let bude splátka celkem vysoká. Nemáte v rodině někoho koho bychom mohli do do smlouvy použít jako přistupitele pro delší možnost splatnosti ?

   Pěkné dny David Mencl

 6. Jsme v nájmu a platíme kolem 13 tisíc, je to celkem masakr za 3+kk.. Taky by jsme rádi do domečku, ale když se dívám třeba na projekt mladá rodina, kde je v základu 170.000 aby jsme hypoteku dostali.. je pro nás absolutně nemožné. ☹

  • Dobrý den Michaelo,
   pokud je pro Vás překážka vlastní hotovost 170.000,-Kč pak zvolte program Nulová hotovost. V tomto programu, žádné své úspory nepotřebujete.

   Pěkné dny David Mencl

 7. Dobrý den, všiml jsem si tady, že se tu píše o programu vrácení domu (v případě, že osoba není schopna splácet hypotéku a chce dům prodat). Takže existuje nějaká Vaše webová stránka, kde se již na takové domy můžu podívat a popřípadě dům buď odkoupit nebo si vzít hypotéku? Jde mi spíše o to, že není problém sehnat si pozemek a nechat si od Vás postavit dům, ale říkám si, jestli je tady ta možnost ušetřit mnoho měsíců času výstavbou a rovnou jít do již hotového domu, právě po osobě, která Vám dům prodala zpět v rámci již zmíněného programu. Předem děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Lukáši,
   nikoliv. Takovou stránku nemáme.

   Jde o jednotky případů za rok. Za což jsem velmi rád. A tyto domy hned nabídneme klientům, které máme aktuálně na schůzkách. Domy zmizí vždy během několika dní.

   Pěkné dny David Mencl

  • Dobrý den Lucie,
   bude pro Vás efektivnější komunikovat rovnou s kolegyní manažerkou financí, která pozná detailně Vaši situaci a povedete Vás po dokladech, které se týkají Vás. Posílám kontakt:

   Vlasta Pěchoučková v.pechouckova@ekonomicke-stavby.cz

   Pěkné dny David Mencl

 8. Dobrý den, příští rok v červu budu vlastnit staveb.pozemek, kde bych chtěla od vás postavit domek. Polovinu bych uhradila hned a druhou polovinu bych chtěla splácet. První otázka prosím zní, jak dlouho před koupením pozemku bych vás měla navštívit, aby se hned po koupení pozemku mohlo začít se stavbou a druhá otázka, příští rok mi bude 44 let. je zde ta možnost vůbec polovinu domu splácet?
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den Lucie,
   ano ve 44 letech jistě můžete svůj dům (celý i polovinu) splácet. Jste žena v nejlepších letech. 🙂

   Na prvou z Vašich otázek není jednoznačná odpověď. Před tím nežli začneme stavět dům pro Vás připravíme projekt, vyřídíme stavební povolení a připravíme hypotéku. Délka stavebního povolení se mění podle připravenosti pozemku. Pokud bude pozemek stavební pak celá tato příprava bude trvat 6 měsíců. Pak stačí když přijdete v prosinci.

   Pokud by pozemek stavební nebyl pak je dobré se do přípravy pustit hned.

   Pěkné dny David Mencl

 9. Dobrý večer,chtěla jsem se zeptat,bydlime s přítelem v pronajmu a platíme 18000kč mesicne. A nyní by se to mělo zvyšovat. Měli by jsme zajem o program nulová hotovst. Musíme mít svůj pozemek? S pozdravem a přáním hezkého večera. Srbová

  • Dobrý den Ireno, nemusíte. V programu Nulová hotovost můžete také pozemek splácet společně s domem.

   Pěkné dny David Mencl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *