Jak se asi cítil astronom Galileo, když byl jedním z mála, který věděl ? Jaké bylo přesvědčovat ty, kterým je pokrok podezřelý už z podstaty ? I dnes je nutné pokrokové myšlenky hájit, před těmi, kteří sice vůbec nerozumí o to více však odmítají.

Ekonomické stavby ve své službě integrují celou cestu k vlastnímu domu. Od hledání pozemku, přes správný projekt, vyřešení financování, až po stavbu domu a následnou údržbu. Propojením všech částí do jedné služby přinášíme významně více bezpečný postup. Byť tuto cestu razíme již dvacet let, stále je náš přístup nový, některými nepochopený a příliš pokrokový.

A jak ve své době Galileo, také já budu znovu a znovu vysvětlovat. Protože kde jsou informace, je pochopení. A kde je pochopení může být pokrok. 🙂

Stará cesta

Máme li pochopit výhody nového, musíme nejprve porozumět, jak funguje staré.

Pozemek

Chcete li stavět dům, musíte najít pozemek. Ještě nemáte stavitele ani projektanta, tedy není s kým výběr pozemku konzultovat. Tak dáte na rady kamarádů, zajdete na stavební úřad a pozemek koupíte. Zhruba 20% stavebníků později zjistí, že pozemek obsahoval závažnou komplikaci, o které při nákupu nevěděli. Komplikaci, která bude stát peníze či hodně času.

Máte li své peníze, pozemek zaplatíte z úspor, pokud peníze nemáte, využijete úvěr. Úvěr na pozemek je velmi snadný a rychlý. Dostupnost úvěru na pozemek není náhoda.

Již v samotném úvěru na pozemek většina lidí vážně chybuje. Banky které nabízejí nejvýhodnější úvěry na pozemek jsou později ty, které Vám dají nejméně výhodný úvěr na stavbu domu.

Jdete financovat pozemek. Porovnáte úrokové sazby, které Vám která banka nabízí a vyberete tu nejvýhodnější. Banka na pozemek zapíše svoji zástavu. Zástavou dokonáno jest.

Potíž je v tom, že samotná hypotéka na pozemek funguje samostatně obvykle jen několik měsíců. Později je změněna za hypotéku novou, a to hypotéku na dům a pozemek. Máte li na pozemku zástavu banky, nezbývá nežli jít ke stejné bance také pro úvěr na dům. Jenže ouha. Podmínky, které na samotný pozemek byly nejlepší jsou najednou na dům a pozemek nejhorší. 🙁

Několik měsíců jste se radovali z výborného úroku na pozemek. A teď budete mnoho let splácet drahou hypotéku na dům. Vyjednávat s bankou nelze. Banka ví, že má na pozemku zástavu a Vy jste v podstatě rukojmí té situace.

Hypotéka na dům

Některé z Vás napadne, že by bylo skvělé vyřídit rovnou hypotéku na dům i na pozemek. Ano bylo by to z mnoha důvodů skvělé. Bohužel je to nemožné. K vyřízení hypotéky na dům musí nutně existovat projekt a smlouva o dílo. Tedy vyřídit hypotéku bez projektu domu nelze.

Projekt

Máte koupený pozemek a jdete objednat projekt. To je překvapivě největší kámen úrazu. V hypotéční kalkulačce jste si vypočetli kolik můžete měsíčně splácet a jaká tedy musí být maximální cena domu. S tímto zadáním přicházíte k projektantovi. Projektant Vám vypracuje věřím dobré řešení domu, které Vás potěší. Projekt bohužel není levná věc. Nemůže být. Projektantovi neplatíte ani tak za hodiny práce, ale za znalost a odpovědnost, kterou nese. Bohužel se do této odpovědnosti nevztahuje dodržení ceny. A zde máte jednu naprostou jistotu. Až s projektem oslovíte stavební firmy, zjistíte, že dům nelze postavit za zadanou cenu. Je to prostě železná pravidelnost. Objednáte dům za 3.000.000, oslovíte dvacet stavebních firem a nejnižší nabídka je 4.500.000. Nechám na samostatný Blog, proč se tak děje.

Tedy máte v ruce projekt domu, který je výrazně dražší nežli jste chtěli. Pokud to Vaše finance unesou, budete měsíčně splácet více a tedy pokračujete ve stavbě. Pokud však splácet více nemůžete, pak jste za zbytečný projekt utratili od 150.000 do 300.000 a musíte objednat a zaplatit projekt nový.

Když se hypotéka na dům nepovede

Mnoho lidí zažilo situaci, kdy se jim hypotéka na dům nepovedla. Banka jim sice dala úvěr na pozemek, už však ne na stavbu domu. V takovém případě máte koupený a každý měsíc splácíte pozemek. Zaplatili jste jeden, či dva projekty, ztratili moře času a nervů a vysněný dům nepostavíte.

Hypotéka na dům

Tedy máte projekt, možná dva, po nějaké peripetii také stavební povolení a můžete jít pro hypotéku. Najít nejlepší hypotéku ? Pro laika nemožné. Každá banka Vám bude tvrdit, že je nejlepší. Pokud se orientujete jen podle úroku, děláte velkou chybu. Úrok není rozhodující parametr, kterým je možné hypotéku na výstavbu posuzovat.

Každá hypotéční smlouva má své podmínky čerpání. Právě ty jsou rozhodující. Je velmi snadné připravit hypotéku na stojící byt. A je naopak velmi komplikované připravit hypotéku na postupnou výstavbu.

Většina poradců se kterými se setkáte výborně umí hypotéky na byt a pozemek. A většina z těchto si vůbec neuvědomují složitost hypotéky na výstavbu.

Potkal jsme již mnoho klientů, kteří měli podepsanou smlouvu s bankou a kteří podle uzavřené smlouvy nedokázali splnit podmínky pro čerpání a úvěr vůbec vyčerpat. Patálie takové situace je opravdu mimořádná a obvykle drahá. Hypotéka na postupnou výstavbu musí mít parametry, které korespondují se stavbou. Bez tohoto provázání je hypotéka bezcenná.

Výběr stavební firmy

Máte projekt, máte stavební povolení, máte hypotéku. Stačí již jediné, vybrat dobrého stavitele. 🙂 Mnoho technologií, které Vám budou v Česku nabízet je katastrofa. Dům ze špatné technologie znamená dům s krátkou životností a hlavně dům jehož prodejní hodnota je hned nižší, nežli co jste zaplatili. Špatná technologie stavby je obrovské ekonomické riziko pro rodinu.

U samotných stavitelů platí, že z deseti firem vám dům dobře postaví dvě a dobrý záruční servis Vám přinese jedna. Trefíte li jednu výbornou z deseti, bude pro Vás stavba velkou radostí. Pokud ne, bude stavba velkou zkouškou.

Nepříjemným standardem českého trhu je nedodržení ceny. Obvykle proto, že se v projektu během stavby objeví chyba. A projekt jste stavební formě přinesli Vy, tedy musíte chybu zaplatit. Mnoho stavebníků zažilo situaci, kdy stavitel zmizel i s penězi na stavbu domu. Velká obezřetnost při výběru stavitele je tedy nutností.

Toto je standardní cesta, jak se v Česku stavěly domy.

 

 

Řešení ES

Dovolte, abych Vám teď představil cestu, kterou pracujeme v ES. Posuďte sami, zdali je a o kolik více bezpečná.

Test financování

Prvým krokem, který pro klienta provádíme je test financování. Již v prvých čtyřech dnech, co jste naším klientem, se Vám představí Vaše manažerka financí. Ta Vás požádá o vyplnění dotazníku, ze kterého analyzuje budoucí možnosti financování.

Test financování nám rozdělí klienty na tři skupiny.

80% klientů má své finance v pořádku a tedy není důvod očekávat vážnější komplikace v budoucnu. I u těchto je však nutné postupovat s financováním chytře.

12% klientů má ve financování překážku, která je však s vyšším úsilím řešitelná. Tito klienti vědí, že jejich cesta za financováním domu nebude úplně snadná a rychlá, vědí však, že se mohou těšit na splnění svého snu.

U 8% klientů se ukáže v dotazníku financování velký problém. Těmto klientům doporučujeme ukončit smlouvu, či malému procentu šťastnějších z těchto manažerka financí nabídne přeřazení do speciálního programu Fénix. Zde jsou řešení financování vždy dlouhodobou záležitostí.

U klientů, kde se financování ukázalo jako nemožné, nejsou doposud prováděné žádné zásadní práce na projektu. Tedy dosavadní náklady jsou malé obvykle do 20.000,-Kč. Na rozdíl od staré cesty, kde se klient o neúspěchu často dozví až na samotném konci, když zaplatil pozemek a celý projekt.

Pozemek

Našel jste svůj pozemek. A přirozeně máte plnou podporu svého manažera projektu. Tedy manažer projektu a projektant pozemek důkladně prověří. Zkontrolují zdali na pozemku není nějaká skrytá závada, která by později prodražila, či znemožnila výstavbu domu. Celých 20% pozemků neprojde tímto testem. Ve staré cestě byste koupil pozemek se skrytou komplikací. Zde po poradě se svým týmem najdete pozemek nový.

Když je pozemek v pořádku, zkontroluje Vám manažer projektu smlouvu a pozemek pro Vás dlouhodobě rezervuje. Realitní kancelář pozemek prodávající Vám bude chtít vnutit co nejrychlejší nákup. Váš manažer projektu pro Vás domluví tři měsíce rezervace před samotným nákupem. Tři měsíce rezervace je dost času, aby bylo možné připravit projekt a zjistit o pozemku naprosto vše.

Úvěr na pozemek

V ES víme, že úvěr na pozemek bude fungovat jen velmi omezenou dobu několika měsíců. Ve většině případů tedy “prodáme” úrok na tomto úvěru ve prospěch budoucí hypotéky na dům a pozemek. Akceptujeme vyšší úrok na hypotéce na pozemek ve prospěch výhodných podmínek úvěru na dům, který budete platit dalších 40 let. Již když připravujeme úvěr na pozemek, máme dobře připravený budoucí úvěr na dům.

Projekt

Vaše financování je průchodné a manažerka financí dala souhlas s tvorbou projektu. Již před tím jste odsouhlasili podobu svého domu ve studii. V projektu Vám ES přinesou dvě zásadní hodnoty. Dodržíme cenu. Tedy pokud je zadáním projekt domu za 3.000.000, dostane se Vám projekt, který Vám za 3.000.000 postavíme.

A co více, za svůj projekt neseme plnou odpovědnost. Pokud by se tedy během stavby ukázala v projektu chyba, pak tuto neseme ve své režii. O proti staré cestě je tak projektování pro Vás opravdu pohodovou záležitostí bez rizik.

Stavební povolení

Proces stavebního povolení je občas opravdu bolestný a plný nepochopitelných požadavků úřadů. Stejně jako u projektu je však také stavební povolení zcela úkolem ES. Většina klientů o tom, co se dělo na úřadech vůbec nevědí. A tak to já považuji za správné.

Hypotéka na dům

Možná jste několik měsíců platili drahou hypotéku na pozemek. Za to však máte naprostou jistotu, že hypotéka na dům a pozemek bude ta nejlepší možná. Vyhýbám se slovu nejlevnější, když nejlepší a nejlevnější není nutně to samé.

Vaše manažerka Vám připraví hypotéku, která bude výborně fungovat se stavbou domu. Zajistí plynulost stavby. Plynulost pak znamená kvalitu a brzké dokončení. Celkové podmínky hypotéky budou příznivé a uchovají Vám svobodu při rozhodování v dalších letech. U každého klienta využíváme svoji velkou váhu pro vyjednání nejlepších podmínek.

Stavba domu a servisní prohlídky

V ES každému ze svých klientů garantujeme jen nejvyšší kvalitu stavby. Dokončujeme jen perfektní domy a každý dům necháme zkontrolovat soudním znalcem. Vysoká kvalita stavby s bezproblémovou technologií, Vám přinese vyšší likvidní cenu nežli jste za dům zaplatili. Vyšší případná likvidní cena Vám pak dává velkou míru jistoty a klidu pro jakékoliv možné budoucí situace.

Ke každému svému domu poskytujeme systém bezplatných servisních prohlídek. Provádíme kontroly našich domů a udržujeme tyto po mnoho let ve 100% kondici. Tím opět hlídáme hodnotu Vaší investice a opět tím vytváříme bezpečné prostředí pro Vás.

Taková je cesta ES. Cesta v každém ohledu bezpečnější a pohodlnější nežli je běžný standard trhu. To vím naprosto jistě, stejně jako Galileo věděl, že se točí. 🙂

březen 2017