Je mne velkou radostí, že mohu napsat tato slova. 🙂

Čím déle chodím po světě, čím více jsem měl možností přemýšlet, tím zřetelněji vidím skutečné hodnoty kolem sebe. Je pro mne skvělé být obklopený lidmi, kteří vnímají pohled na svět podobně. A z těchto spojených energií vznikla nová úžasná myšlenka pomoci těm nejvíce potřebným.

TheraSuit

Představte si ten moment, kdy jako rodič zjistíte, že Vaše milované dítě se narodilo s postižením. Představte si to neštěstí, kdy celou dobu zdravé dítě se zásahem osudu stane postiženým. Tu obrovskou bolest, kterou každý milující rodič prožije. To zjištění, kdy by každý rodič dal cokoliv za možnost změnit osud svého dítěte. Ten pocit bezmoci. Který, dáli bůh, vystřídá síla okolnostem vzdorovat a s osudem bojovat.

To jsou hodnoty, které kolem sebe vidím. Hodnoty důležité a podstatné. Zdraví. Láska rodiče k dítěti. Pospolitost tam, kde osud není příznivý.

Existuje mimořádně nákladná rehabilitační technika TheraSuit, která mnohým z postižených dětí umí pomoci. Technika, která z nechodícího dítě dokáže mnohdy učinit dítě chodící. Rehabilitace, která u mnohých dětí výrazně zvyšuje jejich hybnost a motoriku.

Nikdo z nás co chodíme si neumíme představit, jak zásadně změní život patnáctiletého postiženého dítěte, pokud ze stále ležícího dokáže najednou činit vlastní kroky. Nikdy jsem neviděl nic tak blízko zázraku, jakým jsou ty prvé vlastní kroky.

Hájek

Rehabilitace TheraSuit je mimořádně nákladná. Účinná a nákladná. Peníze na tuto český stát nemá. Zdravotní pojišťovna zaplatí bahenní koupele, které sice nikoho na vlastní nohy nepostaví, ale zase stojí málo. Žijeme v zemi, kde politici hloupými sociálními dávkami uplácejí své voliče, kteří jsou zdraví a nechtějí pracovat. Aby pak nezbyla pomoc pro ty, kteří pomoc opravdu potřebují a kteří by pracovali tak moc rádi, když by mohli.

A tak mé peníze byly na začátku úžasného projektu Centra Hájek. Když jsem za poslední volné peníze pro svého kamaráda koupil starý hotel, kde on do úmoru buduje místo pomoci všem potřebným dětem.

Takto jsem o Hájku psal na samém začátku. Za všechny Vaše dopisy plné podpory ještě jednou dodatečně děkuji. Pomohli mně, když bylo nejhůře, když jsme propadali naprosté beznaději, že to nikdy nezvládneme dokončit. A pořád jsme ještě nedokončili. Zároveň však Hájek už roky dětem pomáhá. Za každou odcvičenou minutu mé velké díky terapeutům.

Spolu to zvládneme 

Jen postavit rehabilitační centrum nestačilo. Provoz, energie, platy zdravotníků, vše stojí každý měsíc příšerné množství peněz. Vlastní centrum učinilo z nedostupné terapie více dostupnou. Ze statisícových nákladů pro rodiče jsou náklady desetitisícové. Jenže i šestkrát nižší cena je pro mnohé rodiny stále příliš nedostupná. Terapie funguje, když se opakuje několikrát za rok. Zaplatit terapii vícekrát, bez podpory zdravotních pojišťoven je pro mnohé české a slovenské rodiče nemožné.

Pro ty rodiče, kteří prožili tu děsivou bolest, ten pocit udělat pro své dítě cokoliv, tu beznaděj a nakonec sílu bojovat s osudem.

Pomohl jsem vzniku Centru Hájek, těšil se z hezkého životního kroku a byl drcený tím, jak se později vše ukázalo těžké. A nakonec jsem v tom nezůstal sám. Mám kolem sebe v Ekonomkách skvělé lidi. Jsme vděční za svůj úspěch. Jsme vděční, že nám úspěch dává možnost vidět reálné hodnoty a pomáhat. A tak také ti rodiče postižených dětí nezůstanou na svůj boj s osudem sami.

Ke Dni dětí v ES otevíráme nový program Spolu to zvládneme. V tomto programu pomůžeme potřebným postiženým dětem. Vybraným 50ti rodinám každý rok s kolegy z ES zaplatíme 100% nákladů na rehabilitaci TheraSuit. A budeme se radovat z každého kroku, který naše děti učiní. Z každého malého pokroku. Protože každý malý pokrok, který urveme osudu zpět, má svoji obrovskou hodnotu.

Tak nám držte palce Váš David Mencl

Odkazy:
Prvý Blog, který jsem napsal, když jsem dětem kupoval starý hotel.
https://davidmencl.cz/muj-milovany-portugalsky-dum/

Facebook centra Hájek
https://www.facebook.com/centrumhajek/

Odkaz na stránky Centra Hájek
https://centrumhajek.eu