Dnes o tom nádherném momentu, kdy nám jaro umožní vyndat stůl a židle na terasu a rodinný dům ukáže plnou krásu bydlení.

Jarní čas

Myslím na to každé jaro. Každé jaro když nadšeně vyndávám svůj zahradní stůl, křesla a na terase své zahrady piji prvou jarní kávu si vždy uvědomím, jak je terasa zásadním prvkem šťastného života a bydlení.

Zimní měsíce rozdíl kvality bydlení v domě a bytě zmenšují. Dům přinese více místa, trošku více pohodlí a soukromí, lepší parkování auta a možnost sedět u krbu každý večer. Byt zase lepší dostupnost divadla, školy, či třeba lékaře. Zima zmenšuje rozdíly. A luxusní velmi prostorný byt může být v zimě srovnatelně dobré bydlení jako dům.

Prvý teplý prosluněný den však vše mění. Jakmile jsem si dnes poprvé letos posekal trávník, vyndal velký zahradní stůl a křesla. Jakmile jsem si s prvou kávou sedl na svoji terasu obklopený svojí krásnou zahradou, věděl jsem, že jinde bych bydlet nemohl.

S terasou a zahradou otevírá bydlení v rodinném domě svůj celý potenciál.

Harmonizující terasa

Žijeme hodně jiné životy nežli žili naši předci. Velké množství vjemů. Notifikace, reklamy, obrovská řeka informací, nekonečný zástup úkolů s krátkými termíny, to vše kriticky přetěžuje náš mozek. Vysoká míra stresu dokáže poškodit fyzické i duševní zdraví. A tak hledáme čas a místa, která nám umožní najít opět svůj klid, harmonii a pocit štěstí. Mnozí z nás tuto harmonii a uklidnění nacházíme na své terase ve své krásné zahradě.

Jak moc pocit harmonie ve svém životě potřebujeme, tak hodně své terasy milujeme.

Čtvrtý rozměr domu 

Terasa dá Vašemu bydlení další skvělý rozměr. Hned jak to jde, na terase všichni snídáme. Velký stůl nám umožňuje na terase celá rodina společně obědvat a také v létě večeřet. Terasa je místem, kde se v teplých dnech potkáváme s přáteli. Když většina návštěv u mne končí právě u velkého stolku na terase. Na terase odpovídám klientům na e-maily a na stejné terase sedím v létě v noci se skleničkou vína, když jsme děti dali spát.

Terasa nám dává skvělý další rozměr spokojeného bydlení.

Jak udělat terasu dobře

Dopřejte si terasu velkou. Když je terasa dostatečně velká, cítíte se na této pohodlně a celá rodina svobodně. Velká terasa pak může být místem, kde můžete pořádat oslavy a scházet se širokou rodinou. Dopřát si velkou terasu je dostupné a přinese Vám to radost.

Část terasy jistě zakryjte před sluncem. Teď během jara si užíváme každou minutu slunce. Doháníme tak zimní deficit. V létě pak na terase přijde vhod kousek stínu. Stínu by mělo být dostatek na celý velký jídelní stůl. Jen když máte možnost stínu budete na terase v létě obědvat. A věřte, že si stolování venku naprosto zamilujete.

Mně dává smysl stínění, které Vás zároveň chrání před deštěm. Je během roku mnoho času, kdy jsem rád na terase i když prší.

Jasně nezapomeňte na velký stůl, kam se pohodlně vejdete i s větší návštěvou a pak třeba menší místo, kde si s partnerem můžete pohodlně vypít sklenku vína. Tedy velká terasa může mít více funkčních částí.

Nezapomeňte na dobré osvětlení. Jen malé světlo na fasádě domu stačit opravdu nebude. Pokud třeba chcete s přáteli slavit na terase v noci, potřebujete opravdu výkonné světlo.

Já na terasu řešil i venkovní reproduktory pro příjemnou kulisu muzikou. To však dnes zvládne stejně dobře přenosný reproduktor, proto složitější řešení je nejspíše překonané.

Zvažte i samotný materiál, ze kterého terasu vytvoříte. Na materiál terasy působí mráz, déšť a slunce. Pokud uděláte terasu z kamene, či betonových dílců, bude v létě horká, bosou nohou nepochozí. Nebude vyžadovat žádnou údržbu. Pokud uděláte terasu ze dřeva, můžete po této chodit i v létě bosou nohou, což já mám rád. Dřevěná terasa po Vás zase bude vyžadovat určitou péči olejovým nátěrem jednou za dva roky. Umělé dřevo, tedy dřevěné piliny v cementu, či plastu se na slunci rozpálí ze všech materiálů nejvíce. A některé mají problém s křehnutím v mrazu.

Altán spíše doplnění nežli alternativou

Pro někoho může být alternativou k terase altán. Altán je další úžasné místo, které můžete u svého domu mít. Opravdovou alternativou však není. Spíše doplněním. Altán dává příjemný stín v létě. Nenabídne Vám však možnost sedět na slunci, tedy přesně to co teď v dubnu všichni tolik chceme. Postavit vedle velké terasy ještě altán je přístup skvělý a labužnický. Pokud byste volili jen jednu možnost, pak terasa s možností zastínění je řešení šťastnější

Přeji Vám, milí přátelé, spoustu krásných chvil na Vašich terasách. Přeji Vám ať na své terase nacházíte harmonii a klid. Ať Vám, Vaše domy, Vaše terasy a Vaše zahrady přinášejí šťastný život. 🙂

Krásné jarní dny David Mencl

PS: Když mně budete chtít poslal fotku své terasy, budu rád. Zveřejním v tomto Blogu pro inspiraci ostatním. Své fotky můžete poslat na david.mencl@me.com.