Opravdové životní štěstí není ve velkém balíku peněz. Na to znám příliš mnoho hodně bohatých lidí, kteří nejsou ani trochu šťastní. Štěstí není ani o tom těšit se na velké věci, které nás jednou za čas potkají. Opravdové štěstí nám přinesou vztahy kolem nás, smysluplná práce a řeka drobných radostí, které nám oplachují kotníky každý den. Dnes tedy o tom, jak koupelnu učinit šťastnou koupelnou.


Drobné opakující se radosti každý den se stanou základním kamenem velkého opravdového štěstí. A koupelna je na začátku a také na konci každého našeho dne. Pokud Vám Vaše koupelna dokáže každé ráno udělat malou radost, pak Vás nasměruje do celého dne. Pokud do dne vcházíte s radostí, je velká šance, že na jednu radost se začnou lepit radosti další. Tedy udělat koupelnu místem prvé radosti každého dne je oč nám běží.

Šťastný dům

Stavím domy třicet let. Postavil jsem tisíce domů svým klientům a mnoho domů také sobě a své rodině. Vždy mne hnala touha po poznání a porozumění. A tak o bydlení hodně přemýšlím a také sám na sobě zkouším netradiční, co by se jiní zkusit báli. Dnes je moje zkušenost s rodinnými domy a bydlením opravdu velká. Dost možná největší v zemi. A já se rozhodl o část této zkušenosti s Vámi podělit. Aby také Váš dům byl Šťastný dům. O zkušenosti s tím, jak svůj dům postavit co nejlépe, je tato série Blogů.

Vlastní lázeň rodičů

Jedna z prvých rad, kterou Vám nabídnu, je vlastní lázeň rodičů. Vyzkoušel jsem na sobě a již bych sobě dům jinak nestavěl. Ve Šťastném domě fungují vztahy. A mají-li dlouhodobě fungovat vztahy, je dobře pokud funguje intimita. A možnost vlastní lázně rodičů, spojené s ložnicí, kde se nepotkáváte s dětmi, je pro intimitu, vztah a štěstí fajn.

Jak stárneme, ubývá sil. A jak ubývá sil, mění se běžné zvyky. A intimita už není záležitostí noci, když malé děti spí. Mnoho párů zjistí, že větší radost přináší intimita ráno. A je fajn nemuset potkat před tím své děti v koupelně. Zvláště, když děti už dávno nejsou malé a jsou spíše v pubertě.

Tedy vlastní lázeň Vám dá více soukromí, více možností a více chuti. Vše má smysl pro Váš vztah a tím pro Vaše štěstí.

Oddělte hygienu od relaxace

K ranní a večerní hygieně používám velký sprchový kout. Vanu pak, když potřebuji relaxovat, nabrat síly. Vana se obvykle umísťuje do koupelny. To je řešení tradiční. A zároveň to není řešení nejlepší možné.

Koupelna je obvykle malý, velmi účelný prostor. K ležení ve vaně a dokonalé relaxaci až příliš malý až příliš účelný. Navíc když si lehnete na hodinu do vany ke své relaxační koupeli, tak na hodinu lázeň vyblokujete z provozu.

Druhou mojí radou je oddělit hygienu a relaxaci. Nechejte koupelnu místem hygieny. Pro relaxaci najděte vhodnější místo. Nebojte se vanu umístit mimo koupelnu.

K umístění vany se skvěle hodí ložnice. Ložnice je nejméně využívaný prostor v domě. Děti své dětské pokoje využívají hojně i mimo spánek. Zvláště v pubertě. Obývací pokoj, kuchyň – vše je frekventované. Jen ložnice je celý den zapomenutá a nevyužitá. Když si uděláte trochu větší ložnici získáte nečekané a skvělé místo na vanu a relaxační koupele.

Ležet ve vaně ve velké místnosti je úplně jiná energie a jiný zážitek. Lepší relaxace. Dokonce mnohem lepší relaxace. Větší místnost má nesrovnatelně lepší akustiku. Na poslouchání muziky i na rozhovor s partnerem. A je to opravdu kouzelné, když jedna z mých milých žen leží ve vaně a já si vedle ležím na posteli, povídáme si a popíjíme víno. Po náročném dni máme čas být spolu. Dost těžko by se to povedlo, pokud by vana byla v malé koupelně.

Ložnice vanou dostala další funkci. Relaxování ve vaně se takto stane mnohem častější. Tedy vzroste Vám účet za teplou vodu. Ale to vyřešíme v jiné kapitole, kde si všechnu teplou vodu ohřejeme zadarmo malou fotovoltaikou. Dětem v jejich koupelně bude vyhovovat sprchový kout. A když budou dvakrát za rok toužit po vaně, půjčíte jim svoji v ložnici. Oni vanu použijí v čas, kdy Vy ložnici nepoužíváte. A navíc půjde o opravdu ojedinělé použití.

Umístění vany do ložnice je netradiční řešení. Vyzkoušel jsem na sobě a již bych jinak neřešil. Někdy netradiční řešení fungují překvapivě mnohem lépe nežli ty tradiční. 🙂 A toto řešení Vám přinese hodně radosti a štěstí. Významně zlepší Váš pocit z relaxace ve vaně. A otevírá možnost pro hezký čas s partnerem. To se počítá.

Dopřejte si velký sprchový kout

Když jste dali vanu mimo koupelnu, pak Vám snadno zbylo místo na větší sprchový kout. A možnost netísnit se v malém sprchovém koutě Vám dá zase více radosti každé ráno. Zvláště pokud jste velký statný muž.

Sám používám sprchové kouty 1,2 m x 1,2 m. To je sprcha, která nepůsobí ani trochu stísněným dojmem. Cítím se v ní pohodlně, a tím zase radostně. A hezký pocit z rána dává dobrou šanci na šťastný celý den.

Do takto velkého sprchového koutu se navíc vejdete i s partnerem oba. A to se může někdy hodit. Třeba, když ráno spěcháte oba do zaměstnání. Třeba. 🙂 Pokud použijete větší sprchový kout, myslete na vzdálenost sprchové hlavice od stěny. Standardní hlavice bývají 12 cm od instalační stěny. To by však výhody Vašeho velkého sprchového koutu popřelo. Stále byste zůstali nalepeni na instalační stěnu, kdybyste chtěli stát pod proudem vody. A to ve sprše jednoduše chcete. Tedy doporučuji použít vývod ze stropu a vzdálenost 30–40 cm.

Lázeň rodičů spojená se šatnou

Tak také tuto myšlenku jsem musel nejprve vyzkoušet na sobě, než jsem si dokázal utvořit jasný názor. A funguje překvapivě dobře.

Hodí se jen k druhé koupelně, typicky k lázni rodičů. Představte si, že dva malé prostory spojíte v jeden větší a prostornější. V tomto případě šatnu spojíte s lázní. V podstatě dáte ten velký sprchový kout a umyvadlo do šatny. 🙂 U tohoto řešení je třeba podotknout, že je nutné oddělit WC od lázně. Tedy předpokládáme samostatné WC ložnici nedaleko. Zároveň však oddělené.

Sprcha v šatně funguje. Měl jsem chvilku obavu co vlhko ze sprchy a oblečení. Ovšem pak jsem si vzpomněl na radu mého krejčího – každý den oblek vyvěsit v koupelně. Oblečení trochu zvýšeného vzdušného vlhka vysloveně vítá. Vy spojením dvou malých prostor získáte jeden větší, ve kterém se opět můžete cítit mnohem lépe.

Pokud to umožní pozemek, dopřejte si velké okno

Výbornou zkušenost, a tedy je moje další rada, jsem učinil s velkým oknem v koupelně. Velké okno dá koupelně úplně jinou energii. A opět není nad ráno, když se probouzíte v koupelně zalité vycházejícím sluncem.

Okno v koupelně jde většině lidí trochu proti přirozenosti. Bez racionálního přemýšlení máme tendenci být ve svém domě dobře schovaní. Někteří schovávají svoji nahotu jako to největší tajemství světa. Jenže racionálně – ona není.

Velké okno se v koupelně nehodí, pokud bude koupelna situovaná do rušné ulice a není možné ji odstínit trvalou zelení. Pokud však máte možnost pomoci si zahradou a dopřát si výhled z velkého okna do zahrady, kde Vás naopak zahrada uchrání před zvědavým sousedem, je to skvělá cesta. I za cenu, že soused čas od času zahlédne obnažený kotníček, to stále stojí za to.

Někdy bez přemýšlení postupujeme „tradičně“ a připravujeme se tak o drobné radosti. A koupelna s velkým oknem radostí, věřte, je.

K tomu praktická myšlenka. Když si před to velké okno postavíte umyvadlo, můžete si čistit zuby a užívat krásný pohled po zahrady. Bude Vám pak scházet zrcadlo na holení a make-up. Zrcadlo je tedy nutné vyřešit někde v okolním nábytku.

Když si čistíte zuby, těšíte se pohledem do své krásné zahrady, pak jste přesně v toku malých každodenních radostí, které Vám omývají kotníky a které Vás dlouhodobě učiní šťastným.

Chytré sklo

Zajímavou vychytávkou pro Vás může být chytré sklo. To je sklo, které vypínačem měníte z průhledného na neprůhledné. Později tomuto věnuji samostatnou kapitolu. Ke koupelnám se však skvěle hodí.

Můžete si toto představit třeba tak, že je součástí stěny mezi sprchou a ložnicí. Když je Vám průhled vhodný zůstane sklo zcela průhledné. A opačně, když potřebujete ve sprše soukromí, jedním klikem ho zcela zneprůhledníte.

Tímto typem skla lze řešit celé příčky v domě. Či například to velké okno v koupelně. Umožní Vám průhledností skvěle zvětšit prostor a přinese Vám také soukromí, když ho potřebujete.

Pisoár – pokud máte hodně kluků

Jste-li rodina, kde významně převažují ženy – malé i velké – tuto část rovnou přeskočte. Ovšem pokud jste rodina, kde jsou třeba tři kluci. (My muži i do pozdních let zůstáváme kluky), pak je pro Vás téma pisoáru nosné.

Pokud pisoár v domě vyřešíte, tak vždy tak, aby nebyl nepohodlný ženám v domě žijícím. Tedy v malé samostatné místnosti a nebo v jedné toaletě ale odděleně, tak aby ženám nepřekážel. Dobré dispoziční řešení a skleněná neprůhledná zástěna vytvoří komfortní řešení. Rozhodně se vyvarujte instalacím, kde si žena sedá na WC a v úrovni své hlavy má pisoár. Brrr.

Z pohledu muže je řešení pisoárem naprosto senzační. Vřele doporučuji. Zase půjde o další malou radost omývající Vaše kotníky…

Bidet a toalety kombinované s bidetem

Každý to máme jinak. Kdo nezkusil, tomu jistě neschází. Pro mne je však důležitou součástí toalety a hygieny bidet. Samostatný bidet je trochu mrhání prostorem. Zvláště, když jsme před chvilkou psali i o samostatném pisoáru. A tak je řešením kombinované WC s bidetem.

Zkusil jsem jich spoustu. I ty hodně drahé a nikdy jsem nebyl úplně spokojený. Složité ovládání. Dálkovým ovladačem, který se pořád někde válel. Složitý poruchový mechanismus. Nebylo to jednoduše pořád ono a já tak pro sebe dával přednost jednoduchému samostatnému bidetu stojícímu vedle toalety.

Až jsem od Matouše Syrového dostal typ na tento druh mísy kombinované s bidetem. A zde poprvé mohu napsat heuréka, to je ono. Řešení celkem levné. V Ekonomkách tuto kombinovanou toaletu máme s příplatkem 6 200 Kč k běžnému WC. Tedy řešení naprosto dostupné. Jeho ovládací mechanismus omývání je zároveň jednoduchý a spolehlivý – rozlišující jiné potřeby ženy a muže. Tedy není li místo na samostatný bidet touto volbou nesáhnete vedle. 🙂

Prodejce keramiky tam není proto, aby Vám dobře poradil

Závěrem jeden pohled praktický. V podstatě u všech velkých prodejců obkladů a dlažeb v Česku platí stejné: na různých výrobcích mají naprosto odlišné marže. Na materiálech v Česku vyráběných, které má každý, je marže prodejce velmi malá – kolem 15 %. Na materiálech vybraných mají pak marži také 500 %.

Obchodníci, technici a každý kdo se Vám u prodejce obkladů věnuje, jsou placeni právě podle marží. Pokud Vám prodají materiál s nízkou marží, nedostanou prakticky nic. Pokud Vám prodají obklad ve vedlejší kóji s mega-marží, dostanou naopak odměnu velkou.

Je to nešikovné pokřivení systému odměn. Které vede nevyhnutelně k jedinému. Od obchodníka nikdy nečekejte dobrou radu. Nečekejte, že Vám poradí dobrý materiál za skvělou cenu. Vždy a bez výjimky budou doporučení směřovat k materiálu, kde je marže vysoká. A bohužel vysoká marže často znamená i vysokou cenu a podprůměrnou kvalitu. Jde o problém tak velký, že nás donutil v ES vytvořit vlastní koupelny, abychom své klienty tohoto problému uchránili.

To je dnes vše. Tento Blog o koupelnách brzy zase navštivte. Najdete zde doplnění o zkušenosti s masážním sprchovým koutem. A později zkušenost a návod na relaxační vanu v zahradě. Protože on takový relax v létě ve vaně pod hvězdami bude mít něco do sebe. 🙂

Další ze série článků Šťastný dům již velmi brzy. Na stránkách ES a na mém Blogu.

Přeji Vám, ať Vám některá z mých zkušeností pomůže učinit Váš dům Šťastným domem. Protože pokud stavíte sobě dům, je naprosto nutné, aby Vám přinesl štěstí co největší. 🙂

David Mencl