Nerad dělám věci automaticky, jen proto, že je dělají ostatní. Rád si o věcech přemýšlím a moc rád věcem rozumím.

Venku je mínus patnáct stupňů. A zítra máme svátek svatého Valentýna, svátek všech zamilovaných. Přemýšlím, kdo vymyslel romantický svátek zamilovaných do nejméně romantického měsíce v celém roce ? Proč neslavíme svátek lásky procházkami pod kvetoucími stromy v květnu ? Nebo v rozpáleném srpnu milováním někde na stozích ? Proč máme slavit svatého Valentýna zmrzlí, zachumlaní do šál ? Proč se držíme za ruce v rukavicích ? Opravdu divná volba pro svátek zamilovaných.

Umím si představit jaký je asi únor pro majitele obchodního domu. Vánoční šílenství, začínající v září, je pryč. Lednové novoroční výprodeje také. Svátek matek v nedohlednu a turistická sezona ještě dál. Energie jsou dražší nežli jindy a prodavačky platy také chtějí. Náklady vysoké, tržby minimální. Únor je pro majitele obchodního domu měsíc blbec.

Jaké štěstí pro všechny obchodníky civilizovaného světa, že si někdo vzpomněl na svatého Valentýna. A učinil ze dne jeho úmrtí svátek všech zamilovaných. Jak šťastně nám miliony zamilovaných pomohou zvýšit tržby v tom mizerném měsíci. Když mají svátek. A tržby nám zvýší také i ti ostatní. Kteří zamilovaní už dávno nejsou. A kteří svátek zamilovaných rádi využijí ke kamufláži svých skutečných pocitů.

Přemýšlím zdali zamilovaní potřebují datum v kalendáři, aby připomněl projevit své city. Myslel bych, že spíše ne. Ti skutečně zamilovaní o citech svých blízkých vědí. Svátek má mnohem větší význam pro ty, kteří kdysi dávno milovali. Těm se hodí připomenutí: “Dnes je ten den v roce k projevení své lásky nehynoucí…” Těm je datum v kalendáři dobrou pomůckou. Hned vedle poznámky dnes mám zubaře.

Někomu se může zdát být šťastná shoda okolností, že právě v obchodně mrtvém únoru zjeví se tak silný svátek. Který dá majitelům obchodních domů zapomenout na mráz a vysoké náklady na topení. Ta šťastná shoda mne přímo fascinovala. Přemýšlel jsem nad tím tak dlouho, až jsem se podíval čeho přesně byl svatý Valentýn patron.

Řehtám se smyslu pro humor, kterým oplývají majitelé obchodních domů. Svatý Valentýn byl od nepaměti ochráncem dobytka. S láskou měl společného jen skutečně pramálo. Povedlo se mu však zemřít v únoru. A to se šikne.

Přeji všem zamilovaným krásného Valentýna. Projevujte svoji lásku stejně jako ji projevujete každý den. Všem, kteří lásku jen předstíráte, přeji vydařený den. Dejte do toho dnes všechno. Vždyť je to jeden den v roce.

Pokud by někomu dnes bylo smutno, vzpomeňte čí je vlastně doopravdy svatý Valentýn patron. Možná Vám to přinese úsměv na rty, stejně jako mně.