Je velký rozdíl obrázek v časopise a reálná zkušenost s bydlením. Zkušenost s navrženým řešením je ta největší hodnota, kterou architekt / stavitel svému klientovi přináší. Je to však zároveň ingredience mimořádně vzácná. Dnes o tom, proč jsme začali stavět experimentální domy a co tyto přinesou Vám. 🙂


Vzácnost vlastní zkušenosti

Mnohému porozumíme, až když všemi smysly vyzkoušíme. Co v časopisu na fotce vypadá nádherně pro reálný život se často neosvědčí. Pro stavitele a architekty je tak největším profesním úkolem prahnout stále po co největší vlastní zkušenosti. Poznáte velký rozdíl mezi tím, kdo stále bádá, poznává nové a tím, kdo ustrnul na své zkušenosti před dvaceti roky. Je velký rozdíl mezi tím, kdo staví domy s velkou osobní zkušeností a bez této.

Získávat reálnou zkušenost je zároveň náročné. Nových myšlenek je hodně a tempo novostí se každý rok zvyšuje. V podstatě architektům a stavitelům nezbývá nežli hlubokou znalost získávat na svých domech, které stavíme pro své rodiny.

Jenže kolik takových domů pro vlastní rodinu stavitel za život postaví? Dva? Tři? To rozhodně nestačí na vyzkoušení všech těch nových myšlenek. Zvláště, když ještě musíte brát ohledy na potřeby své rodiny.

Reálná osobní zkušenost s jednotlivými řešeními, výrobky, novými stavebními postupy je tak pro většinu stavitelů i architektů mimořádně vzácná. A zároveň je osobní zkušenost mimořádně cenná pro klienty, kterým domy stavíme. Postavit dům na vychytaných postupech, které jsme si sami na sobě vyzkoušeli, je sen dobrého stavitele.

Reálná zkušenost je mimořádně vzácnou ingrediencí nejlepších domů.

Experimentální domy

Seznam věcí, které chceme vyzkoušet se stále prodlužoval. Na svých domech jsme již dávno nestíhali. A často se tyto ani nehodily. Na klientech testovat nechcete. Hlavně proto, že většina experimentů nedopadne dobře a ukazuje cestu: “Kudy ne“. Znalost, kterou zkoušením získáváte, Vás učí co funguje, ale také čemu se vyvarovat. A to si jednoduše u klienta dovolit nechcete. Prodlužující se seznam věcí k vyzkoušení mne nutil hledat nové cesty.

Pokud chci udržet vysokou znalost a zkušenost, pak stavění vlastních domů nestačí. Proto jsem se rozhodl stavět experimentální domy. Prostřednictvím sesterské společnosti Professional Company každé dva roky postavím jeden zcela mimořádný dům, který umožní v dlouhodobém užívání ověřit mnoho myšlenek a teorií. Ty nejlepší, ověřené se pak stanou součástí domů ES a o mnohých z těchto si budete moci přečíst v sérii Blogů s názvem Šťastný dům. 🙂

Jen stavět nestačí

V Evropě je několik skvělých firem, které postavily každá nějaký jeden pozoruhodný novátorský ukázkový dům. Mnohé z těchto domů nám pomohly rozšířit naši znalost. Díky za každý takový.

Experimentální domy staví doposud malé progresivní firmy či skupiny nadšenců. A vždy šlo o jeden konkrétní dům. Dům testující nějakou konkrétní myšlenku. Doposud nikdo v Evropě nepřišel s programem neustálého opakujícího se testování. A tedy s možností testovat velký tok myšlenek a výrobků. Nevadí mi být prvý, pokud věřím správnosti své myšlenky. 🙂

Co je pak úplně nejdůležitější a nejtěžší zároveň – jen postavit dům nestačí. Pokud chcete získat reálnou zkušenost ze života v domě, pak musíte v domě nějaký čas opravdu žít. A jde spíše o měsíce nežli týdny. Zároveň někde jinde máte svůj dům a svoji rodinu. Tedy úkol rozhodně ne snadný. Pokud tedy zrovna nejste v rozvodovém řízení. 🙂

A nebo jak říká můj kolega, pokud nás do rozvodového řízení nedostanou právě naše experimenty.

Když jsem navštěvoval zajímavé experimentální domy postavené v Evropě, jednalo se vždy o domy ukázkové, kde nikdo nikdy nežil. A to je škoda. Postavit parádní dům je popravdě jen půl cesty k dobré znalosti. Až když v domě opravdu nějaký čas žijete, získáte hlubokou zkušenost. A až taková zkušenost má svoji obrovskou cenu.

Dům Krtek

Prvým experimentálním domem je dům Krtek. Dům ze tří částí skleněný, od severu zahrabaný v zemi. Dům s obrovským do oblouku zahnutým sklem. Usazeným vedle lesa.

Když jsme dům začali připravovat, chtěli jsme si vyzkoušet mnoho myšlenek:

 • Jak může jednou vypadat ideální bydlení pro single muže/ženu?
 • Jak se bude jednou žít v domech, které budou z velké části skleněné?
  • Jak takové prosklení provést a kde jsou jeho úskalí?
  • Jaký bude pocit soukromí, pokud bude dům celý ze skla?
  • Jaká bude akustika?
  • Jaká tepelná pohoda s dnešní úrovní zasklení?
  • Jaké to je bydlet ve skleněném domě?
 • Jak změní vnímání interiéru, pokud místo běžné zděné příčky použijeme skleněnou s možností tuto elektricky zneprůhlednit?
  • Jak skleněná příčka ovlivní kvalitu zvuku?
  • Jak změní pocit intimity pokud tuto použijeme například v ložnici?
 • Jak v moderním nízkoenergetickém domě co nejlépe vyřešit krb?
  • Je řešení v akumulačním krbu?
 • Co když propojíme lázeň se šatnou? Jak bude zvětšený prostor fungovat?
 • Řešení vysokého světelného toku pro zimní měsíce. Zvýší dostatek světla psychickou pohodu, když schází světlo přírodní?
 • Odstranění zářičů vln a jejich vliv na spánek?
 • Vysoká hladina záporných iontů. Za jak dlouho člověk sám cítí na svém zdraví?
 • Energetická náročnost, pokud je dům prosklený k osluněným světovým stranám a naopak krytý v zemi od severu.
 • A také velká spousta nových dodavatelů a výrobků:
  • Dodavatel oken pro ohnutá okna.
  • Nové druhy izolací.
  • Schopnost betonovat konstrukci ve tvaru koule.
  • Nový dodavatel kamene.
  • Nový druh pryskyřicové podlahy. Její odolnost. Jednoduchost údržby. Vliv na množství záporných iontů.
  • Rekuperace tepla ze vzduchu do vody. Jednotky Nibe.
 • Nízko-údržbová zahrada.
 • Jak může dům přispět k celkové změně životního stylu a tempa ?

To jsou některé z myšlenek, které pro Vás ověřujeme v experimentálním domě. Jen postavit dům a udělat hezké fotky by nestačilo. Proto dům užíváme. Vnímáme. Měříme. Do hloubky přemýšlíme.

Odpovědi nám přinese znalost z dlouhodobého užívání na „vlastní kůži“. Tak vzniká zkušenost, která je zcela mimořádná a ničím nenahraditelná. Tyto nové znalosti nám umožní navrhovat a stavět pro Vás lepší domy. A mnohé z těchto zkušeností najdete také v mém Blogu.

Již dnes připravuji další experimentální domy a další poznání, která budeme chtít získat. Program otevřu také pro architekty mimo ES. Každý architekt tedy může přijít a navrhnout stavbu svého experimentálního domu. Každá myšlenka, která může jednou zlepšit úroveň, komfort, či radost z bydlení má moji podporu. Každou takovou myšlenku poznám a vyzkouším rád.

Věřím, že investovat čas a peníze do znalosti přinese lépe vyřešené detaily domů a spokojenější bydlení nás všech.

Hezké dny David Mencl

Related Posts