O inteligenci domů se zajímám dvacet let. Většinu systémů jsem na vlastní kůži vyzkoušel. A dlouho jsem svým klientům nemohl inteligenci doporučit. V posledních letech se ale mnohé změnilo a mnohé se aktuálně mění. Pokud Vás čeká cesta do vlastního domu, pak si již inteligenci do svého bydlení dejte. Jen to učiňte chytře. O tom bude dnešní Blog.
Pro mnohé je inteligence domů spojená se skepsí. A zcela oprávněně. Jen těžko bych ve svém oboru hledal jinou technologii, která nastupovala podobně toporně a která při svém vývoji přinesla toliko slepých cest.
Já sám všechny slepé cesty ochutnal, když jsem je na svých domech zkoušel. Znalost těch špatných cest mi ale dnes umožňuje jasněji vidět tu správnou cestu.
Spolehlivost
Když stavím sobě či svému klientovi dům, usiluji o to, aby to byl dům neobtěžující. Tedy dům, který mne nechá užívat si radosti s rodinou, radosti z krásného domu. Ale který zároveň není náročný na údržbu. O ideálním domě totiž nevíte. Nic po Vás nepotřebuje. To málo, co potřebuje, se vejde do jedné servisní prohlídky, kterou ještě provede manažer stavby, který dům klientovi postavil. Tedy opět bez obtěžování klienta.
Mnoho systémů inteligence trpí vadou přílišné pozornosti. Neustále něco nefunguje a nutí Vás volat servis. Řešení servisu pak stojí Váš čas i náklady. A to je druhý, snad ještě větší hřích. Pokud usilujeme o domy s minimálním provozním nákladem, pak je těžko představitelné, že každý měsíc zaplatíte čtyři tisíce za servis inteligence. To přesně je neduh mnohých systémů. U některých dokonce neduh naprosto úmyslný.
Otevřenost
Chybou mnohých systémů je jejich uzavřenost. Uzavřenost, která Vás v případě nutnosti rozšíření či prosté záměny prvků nutí vybírat z uzavřené množiny použitelných možností.
Namontoval jsem před 10 roky velmi moderní systém na protokolu KNX. Byl to systém velmi dobře funkční, byť extrémně náročný na cenu pořízení a také na kvalifikaci servisní firmy. Po třech letech užívání se vyjevily dva zásadní neduhy tohoto systému: kvalita jednotlivých prvků, jejichž životnost končila těsně po záruce, a také cena, když jsem porouchané prvky začal nahrazovat. Venkovní čidlo v běžné ceně 450,- Kč stojí v tomto uzavřeném systému 7.000,- Kč. Ovládací panel na zdi za 80.000,- Kč, velmi bídné kvality, vydržel 3 roky, pak bylo nutné objednat nový. 🙁
Některé systémy jsou drahé v době svého pořízení a ještě dražší při následném hardwarovém servisu. Tato past se projevuje tam, kde je systém uzavřený. Kde funguje na svém protokolu a jednotlivé prvky můžete nakupovat jen od jednoho výrobce nebo dobře domluvené skupiny výrobců. To je právě protokol KNX.
Systém KNX je dodnes nejčastěji doporučovaným systémem inteligence českými elektrikáři. Důvodem je 30 % provize. V mém oboru totiž bohužel platí, že když je provize dostatečně tučná, nad nějakou tou chybkou mnohý přimhouří oko. 🙂
Pro Vás z této zkušenosti plyne rada: orientujte se spíše na systémy otevřené s poctivou politikou ceny náhradních dílů. U otevřených systémů existuje konkurence výrobců. A kde je konkurence výrobců, tam bývá cena prvků normální.
Přemýšlejte, jaké funkce mají smysl
Velká spousta funkcí, které Vám dnešní systémy inteligence nabízejí jsou hezké na pohled, do reálného života však žádnou podstatnou hodnotu nepřinesou. Říkám takovým líbivky. Při své cestě za dobrou inteligencí se soustřeďte na opravdu užitečné funkce. Takové, které budete používat každý den a které Vám zlepší, zpříjemní život.
Na začátku dokonce vynechejte obvyklou návštěvu ukázkového studia, kde Vás trénovaný prodejce očaruje plným pytlem krásně vypadajících líbivek. Začněte s obvyklou láhví vína, blokem a tužkou. (Kdo čtete mé Blogy pravidelně, tak už jste těch láhví s partnerem několik vypili.) 🙂
Z mé zkušenosti má smysl s partnerem i s (většími) dětmi mluvit a přemýšlet, jaké funkce automatizace (inteligence) pro rodinu mají smysl a jaké naopak využívat nebudeme. Následně se nechejte inspirovat sadou používaných funkcí někoho jiného. A až na samém konci dejte také šanci onomu prodejci.
Hodnoty, které vzejdou z Vašeho společného přemýšlení, jsou pro Vás skutečnou hodnotou. Mám důvod věřit, že hodnoty, které takto společně vytvoříte, budete také používat. A jen pokud inteligenci domu opravdu používáte, má opravdu smysl.
Loxone – první systém, který jsem mohl doporučit
Prvý systém, který mi dával smysl a který jsem mohl svým klientům doporučit, byl systém Loxone. Dodnes mně dává smysl. A je stále jednou ze dvou alternativ, které pro sebe a své klienty zvažuji.
Loxone je systém nákladnější. Pro rodinný dům vyjde na cca 500.000,- Kč. Což mně přijde upřímně dost.
Je to systém náročný na kabeláž v domě. Veškeré řídící funkce jsou v rozvaděči a z rozvaděče vede ke každému prvku samostatný kabel. Kabelů je tedy při montáži opravdu hodně.
Je to však také systém robustní a spolehlivý. Systém s férovou cenou náhradních dílů. A systém nenáročný na servisní zásah.
Pokud máte ve svém domě systém od Loxone, pak vězte, že máte systém velmi dobrý, který Vám přinese radost bez starostí. Pokud inteligenci do svého domu teprve vybíráte, pak se podívejte ještě o krok dál, a to směrem k otevřeným systémům postavených na protokolu Matter .
Apple domácnost – Vaše příští inteligence
Před dvěma roky se stalo nepředstavitelné. Společnosti Apple, Google a Amazon se dohodly na jednom společném otevřeném protokolu pro inteligenci domácnosti. Zvláště u Apple to je krok nevídaný, protože tato mimořádná společnost ve většině jiných případů vytváří přísně uzavřené systémy. Tím, že Apple kývl na otevřený společný protokol, zcela změnil hru v oblasti inteligence domů.
Když jsem vybíral inteligenci u složitého náročného objektu, jakým je například penzion či firemní sídlo Ekonomek, postavil jsem inteligenci na Loxone a využil právě jeho robustnost. Pokud mám ale zvolit inteligenci pro rodinný dům, pak se dnes již jednoznačně přikláním k Apple Domácnosti (Apple Home).
Systém od Apple Vám totiž umožní pořídit inteligenci kolem 100.000,- Kč. Již dnes Vám navíc poskytne funkce, které budou jiným systémům nedosažitelné. A hlavně vývojová křivka u tohoto systému je strmá. Tedy Vaše inteligence bude každý rok lepší a lepší.
Spojením gigantů vznikla obrovská vývojová síla. Apple přinesl velkou uživatelskou přívětivost. A hlavně Vaši naprostou emancipaci. To, na co v jiných systémech potřebujete zásah technika, si u Apple Domácnosti zařídíte (tedy naprogramujete) sami. Míra jednoduchosti je dech beroucí. Apple přináší i vysokou míru bezpečí tím, že data neběhají mimo Váš dům. Otevřenost systému pak přináší konkurenci a tím i nízkou cenu koncových prvků. A tím nesrovnatelně lepší cenu nežli jinde.
Moje sada opravdových hodnot
Vyzkoušel jsem mnoho cest, mnoho hodnot. Některé radosti byly jen krátké a některé vytrvaly. Zde nabízím seznam svých hodnot, které prošly testem času. A i po letech používání mi dávají smysl. Možná Vám budou dobrou počáteční inspirací.
Dohled na dům
Pořád, dnes a denně má pro mne smysl mít možnost podívat se, jak některý z mých domů funguje. Jaká je teplota vody v bazénu v Portugalsku? Jaký výkon dávají fotovoltaické panely v Česku? Jaká je kondice baterií? Jakou mám teplotu užitkové vody v bojleru?
Možnost vidět všechny důležité provozní hodnoty domu, včetně dlouhodobého trendu, mi dává možnost mnohem dříve odhalovat případné poruchy. Možnost dohledu mi tedy dává klid. Zvláště u domů vzdálených, kde nejsme každý den, jde o funkci přímo kruciální.
Dálkové ovládání topení a sauny
Skvělá a zároveň jednoduchá funkce je dálkové spuštění a nahřátí sauny. Saunu mám v zahradě mimo dům a je nutné ji nahřát cca 20 minut předem. Představte si to: jedete z lyží, jste kousek od domu a víte, že chcete hned do sauny, tak ji snadno a na dálku pustíte.
Nebo jiný příklad. Zmokl jsem na kole. Jedním rychlým klikem pouštím saunu. Jakmile dojedu, hupnu do rozehřáté sauny a snižuji pravděpodobnost, že z deště nastydnu.
Nebo jedete do svého domu v Jizerkách. Na dálku pouštíte topení. Když přijedete, bude dům příjemně ohřátý.
Automatické závěsy, záclony, žaluzie
Funkce, která mi dělá radost každý den. Vstávám v 7:00. V 6:00 se proto automaticky rozhrnou těžké závěsy, abych se budil do světla. V 7:00 se pak rozhrnou i záclony, abych hned po probuzení viděl do krásné zahrady. Hned prvý pohled z okna mi pak dělá radost.
Ještě důležitější jsou pak venkovní žaluzie. Moderní domy často využívají velká okna. Velké okno je ale potenciálním rizikem pro přehřívání prostoru v létě. A riziko narušení soukromí v noci, pokud v domě svítíte. Obojí velmi dobře vyřeší venkovní žaluzie (případně roleta). Inteligence Vám pak používání žaluzií opět významně zpříjemní.
Automatické funkce dokáží pracovat s předpovědí počasí. Pokud tedy hrozí přehřátí domu, předejdou tomu tím, že v 10:00 dopoledne stáhnou žaluzie na 75%. To je totiž naklopení lamel, kdy zevnitř ven vidíte, ale slunce se do prostoru domu nedostane.
Opačně v zimních měsících se ve sluneční dny žaluzie zcela vytáhnou, aby pasivní ohřev pomohl ušetřit značné náklady na vytápění.
A konečně můžete žaluzie spárovat s konkrétními mobilními telefony. Dům pak třeba pozná, kdy je syn doma (jeho mobilní telefon), a ovládá jednak žaluzie společné části domu, ale také žaluzii jeho pokoje podle předem definovaných pravidel.
Automatická brána a vrata od garáže
Silná možnost geolokace funguje také u vjezdové brány a třeba vrat od garáže. Přijíždím domů. Kousek od domu systém zachytí i můj přijíždějící mobilní telefon. Na hodinky mi přijde nabídka, zdali chci otevřít vjezdovou bránu a moje vrata garáže. A až bude přijíždět moje žena, nabídnou se jí pochopitelně její vrata – tedy kombinace, kterou používá ona.
Bezpečnost
Bezpečnostní funkce nejsou ty, které Vás budou každý den bavit. Přesto jsou to funkce, které si jistě do svého domu dejte. Přinesou Vám klid. A možná také ušetří nějaké budoucí škody.
V koupelnách a všude, kde hrozí nebezpečí vytopení, doporučuji záplavové čidlo. V ES ho navíc rovnou propojujeme na hlavní uzávěr vody. Kdyby tedy například došlo k havárii pračky, čidlo zaznamená vodu a automaticky dá signál motoru, který uzavře vodu.
Kouřová čidla napojená na alarm už jsou dnes v podstatě standardem každého domu. Přesto pro úplnost zmíním i ty.
Inteligence Vám vyřeší také takzvanou EZS, tedy systém ostrahy proti nepovolenému vniknutí. Máte díky ní velkou možnost reakce na vniknutí. Zprávu do mobilu Vám i sousedům. Puštění sirény. Poplachové blikání všech světel. A mnoho dalších akcí dle Vašeho uvážení.
Zámek
”Nemysleli jsme si, jak to bude skvělé.” To je nejčastější reakce klientů na možnost dálkově ovládaných zámků. Jak tuto funkci jednou vyzkoušíte, klíče už Vás bavit nebudou. Já používám najednou několik domů. Do každého přicházím čtečkou otisku prstu či NFT čipem v mobilním telefonu. Snadné, rychlé. Mobil mne identifikuje pomocí rozpoznávání tváře, tedy pokud by můj mobil chtěl použit někdo cizí, do domu se nedostane.
Zámek mohu otevřít na dálku, když potřebuji otevřít dětem, které zapomněly klíč. Mohu otevřít na dálku, když mi přijde návštěva. Nebo například mohu otevřít branku, když mi z Rohlíku přivezou nákup a já se zdržel.
Poslední odešel
Velmi praktická funkce. Poslední vypínač v domě uvede dům do bezpečnostního režimu: odpojí se tedy všechny zásuvky, které odpojit lze. Tedy všechny ty žehličky, kulmy a další, ke kterým se vracíte po slovech: “Já nevím, jestli jsem nenechala puštěnou žehličku…” A ano, mrazák a vzduchování rybičkám neodpojujeme.
Dům může preventivně vypnout i hlavní přívod vody. Pokud nejste zvyklí v době své nepřítomnosti prát.
Zhasne všechna světla. To byl v mé rodině vždy problém. 🙂 Tedy sláva tomu, že si dům zhasne sám!
Zapne EZS, tedy střežení domu.
Po malé časové prodlevě také zamkne zámek domu i zámek branky. Branka totiž jinak, když jsme doma, zůstává sousedům pořád odemčená.
Stáhne žaluzie do jednotného nastaveného módu. Ten je různý podle různého ročního období. Běžným používáním si každý z nás v každém pokoji nastavíme žaluzie podle své potřeby. Je hezké, pokud se vzhled v celém domě sjednotí v době, když odejdeme. I toto sjednocení lze spojit s tlačítkem posledního odcházejícího.
Chcete-li být maximálně úsporní, můžete na toto tlačítko párovat také stažení hlavic podlahového vytápění. Váš dům tedy odchodem posledního přestane topit. Tím, že má dlouhou setrvačnost, Vám pak do odpoledne nevychladne.
Pokud se rozhodnete pro Apple Domácnost, pak můžete tento poslední vypínač opět nahradit geolokací Vašich mobilních telefonů. To v případě, že všichni v domácnosti používají mobil od Apple. Pak dům sám pozná, kdy už v domě není žádný mobil a automatické funkce provede sám.
Scény světel
Automatizace nejvíce viditelné a hojně používané jsou různé přednastavené scény světel. Věnujte světlům svého domu pozornost. Já jim už brzy věnuji celý Blog.
Nejmenší míra inteligence, se kterou se potkáte a zároveň je velmi užitečná, je jednoduché prostorové čidlo a automatické rozsvícení, když vstoupíte do prostoru. Chodby, toalety, lázně, technické místnosti – to jsou všechno místa, kde vůbec vypínače nepotřebujete. Chcete, aby světlo reagovalo samo na Vaši potřebu.
Pokud se Vám světlo rozsvěcí automaticky, pamatujete na různé potřeby během dne a noci. Praktické je svůj dům naučit v noci rozsvěcet jen velmi utlumené noční světlo. Naopak přes den svítíte hlavním světlem. Nastavení takové automatizace je velmi jednoduché. Jen je třeba při instalaci pamatovat na více druhů světel.
Stejně tak ve všech obytných místnostech zvolte různé druhy a různé intenzity světel. Různá světla Vám pak umožňují utvářet atmosféru Vašeho domu. Představím několik svých nejpoužívanějších světelných scén:
Scéna domácí úkoly. Hlavní světlo nad jídelním stolem jede na plný světelný tok. Děti píší domácí úkoly, případně vyprávějí, co bylo ve škole. Já Vám píši tento Blog. Žena vaří večeři. Všichni jsme spolu. Věnujeme se svým povinnostem společně místo toho, abychom byli každý zalezlý někde sám.
Scéna jídlo. Stále používáme hlavní světlo nad jídelním stolem, ale s menším výkonem. K tomu se rozsvítí zahrada a lampičky v obývacím pokoji. Nižší intenzita světla nastoluje atmosféru zklidnění a slavnostní chvíli společného jídla. Často u nás doplněnou hořící svíčkou.
Scéna večer. Hlavní světlo je zcela vypnuto. Zůstaly lampičky v policích, na komodě, stojací lampa a zahrada. Atmosféra nás vede k odpočinku a povídání.
Scéna televize. Tu osobně nepoužívám, ale u klientů ji vždy nastavuji. Tedy zahrada zhasnutá. Lampičky jen na malý výkon.
Scéna krb. Ta je naopak moje oblíbená. Hlavní světlo je vypnuté, lampičky na nejnižší výkon, uvnitř domu téměř zhasnuto. Zahrada svítí. Krb hoří. Láhev vína. Děti spí. Jen já má žena…
Scéna spánek. Všechna světla jsou vypnutá. Zahrada je vypnutá. Svítí jen několik maličkých nočních světel u země (každé třetí) v chodbě, na schodech a v kuchyni. Jen základní orientační světla. Dům pak reaguje na pohyb. Pokud tedy prostorové čidlo registruje pochyb, rozsvěcí zbylá noční světla u podlahy a vždy konkrétní trasu. Z ložnice na toaletu. Z ložnice do kuchyně. Z dětského pokoje do lázně dětí. Z ložnice do dětského pokoje.
Noční světla svítí mimořádně nízkou intenzitou. Neruší tak spící část rodiny. Poslouží však dobře na cestě tomu, kdo nespí a putuje domem.
Pokud navíc používáte Apple Domácnost, pak se Váš dům učí Vaše návyky. Tedy i to, kdy jakou scénu zapínáte. A sám Vám později zapnutí vhodné scény nabízí ve správný čas. Například do hodinek či do telefonu. Pokud potřebujete pustit scénu v neobvyklý čas, pak snadno učiníte v nastavených scénách v telefonu. A nebo úplně nejsnáze prostým hlasovým příkazem do reproduktoru. Brzo snad i v češtině.
Muzika
Mnoho systémů inteligence nabízí také možnost vestavěných reproduktorů a přehrávání muziky po domě. Jde obvykle o celkem nákladná řešení. A někdy jsou to řešení dnes již technologicky zcela mimo realitu.
Zde doporučuji orientovat se opět podle protokolu od Applu (AirPlay) a využít jeho reproduktory. Získáte tak nesrovnatelně lepší kvalitu za zlomek ceny a s o vesmír lepším uživatelským zážitkem.
Díky této skvělé technologii se hudba stala mojí nedílnou součástí mého dne. Ráno mne dům probouzí puštěním některého z mých oblíbených playlistů. Později si přepnu na zpravodajské podcasty, které se mi z domu samy přepnou i do auta. V práci nasazuji sluchátka, pracuji s oblíbenou muzikou, která se mi později večer opět přenese nejprve do auta a později do domu.
Úžasně funkční, jednoduché a prakticky zadarmo. Funkce, na které se Apple zaměří, umí neustálým zlepšováním dotáhnout do dokonalosti. Právě neustálé zlepšování je hlavní výhoda, když si pořídíte systém od Applu. Oproti tomu jednorázové systémy Vám dnes namontují a za roky budou pořád stejné.
Nastavení teploty místností
A inteligence předposlední, technicky kontroverzní. Tou je možnost ovládání teploty jednotlivých místností. Každá místnost má totiž svou jinou správnou teplotu. Jinou teplotu tak chcete v koupelně a jinou v ložnici. Jako technik vím, že správné řešení je tuto jednu správnou teplotu regulovat napevno v rozvaděči podlahového topení. Podlahové topení má svoji setrvačnost. Tedy když teď provedete změnu, ta se projeví třeba za hodinu až dvě. Je tedy správné topit pořád na jednu cílovou teplotu a není nutná funkce, kterou si upravujete teplotu své místnosti podle své pocitové teploty.
Jako uživatel pak vím, že má rodina i moji klienti teploty svých místností upravují rádi. Další funkcí Vašeho inteligentního domu pak může být snadno upravovat teploty v celém domě, ve vybraných částech domu či třeba jen v jedné své místnosti.
A opět můžete provést korekci ve svém telefonu, když máte pocitově potřebu jiné teploty. Můžete teplotu ovládat na dálku, třeba když se vracíte domů ze zimní dovolené. A můžete také vytvořit parádní automatické chování. Například:
- Když odejde dcera Andulka (její mobil), přestaň vytápět její dětský pokoj. Odpoledne v 15:00 zase topit začni. Nebo až bude její mobil v dosahu 2 km od domu.
- Až odejde poslední člen rodiny (jeho mobil) přestaň topit i společné prostory. Až naopak prvý člen rodiny přijde, tak začni topit společné části domu.
- V 18:00 začni topit ložnici.
A mnoho dalších.
Funkce si budete vymýšlet a přidávat celý život. A můžete si je dokonce přidávat sami, bez nutnosti volat technika a programátora dodavatelské firmy. To proto, že jednoduchost Apple Domácnosti Vás činí naprosto nezávislými.
Tak tolik dnes k poměrně dlouhému Blogu o inteligenci Vašeho budoucího domu. Vyzkoušel jsem mnoho slepých cest, abyste Vy mohli jít rovnou po té správné. 🙂 Přeji Vám, ať Vám bydlení v domě přináší šťastný život a inteligence domu tomu pomáhá.
David Mencl
12 komentářů k tomuto článku
Patrik Dvořák
Pěkný den pane Mencle, přečetl jsem si Váš článek a hodně mě zaujal. Nyní jsem před rozhodnutím, zda chytrou domácnost, či nikoli. Ukázal jste mi směr, který by byl zajímavý. Apple domácnost by byla zajímavým řešením, jak systémem, tak asi i cenově. Jsem ve fázi základové desky a v létě se nejspíše bude řešit již daná elektřina atd. Chtěl bych se Vás zeptat na možnou spolupráci, či kdo by mi prosím pomohl s chytrou domácností? Jedna věc je rozvod elektřiny, ale jak řešit chytrou domácnost? Jaké komponenty atd? Máte pravdu, že Loxone je bytelný, ale stále se mi u něj něco nezdá. Druhá cesta je zajímavější. Nyní vybírám venkovní žaluzie, vchodové dveře garážová vrata atd. Ale nechápu, ten systém ovládání, co k Apple domácnosti volit, aby mi tyto jednotlivé komponenty fungovaly? U žaluzií jso mi nabízeny motory Somfy atd. ale je to správně? Na toto bych potřeboval odborníka, kterého samozřejmě rád zaplatím. Prostě moc nechápu princip zapojení Apple domácnosti. Velice děkuji a jsem s pozdravem. Patrik Dvořák. tel. 725 610 404
David Mencl
Dobrý den Patriku,
napíši další díl, kde vysvětlím.
Obecně máte dvě možnosti ovládání.
A) Můžete použít speciální motory, které přímo ovládáte aplikací. To je cesta dražší jednodušší na jemné řízení různých nastavení.
B) Můžete použít motory žaluzií jednoduché (levné) a řídit vypínač. Tedy bez inteligence byste žaluzie ovládal jednoduchým vypínačem. Vy tento jednoduchý vypínač nahradíte vypínačem řiditelným. Tedy inteligence ovládá vypínač a ten klasicky spíná / vypíná proud do motoru žaluzie.
Vysvětluji to zjevně složitě a neobratně. Reálně jde o snadné řešení.
Pěkné dny David Mencl
Josef Klofáč
Tak toto by se mě velice zamlozuvalo.Sdělte mě jaK SE K TAKoVÉMU DOMKU A ZA JAKOU CENU DORACUJI,KdE BY JEJ BYLO MOŽNO VYSTAVĚT A JAK BY SE DAL prO JEHO VÝSTAVBU ZAJISTIT POZEMEK V OKoLí ČESKÁ Lípa ?
David Mencl
Dobrý den Josefe,
nejsnazší cesta pro Vás je domluvit si schůzku s kolegou z regionu. Můžete použít tento odkaz.
https://www.ekonomicke-stavby.cz/zadost-o-schuzku
Marek Křupka
Dobrý den,
děkuji za výborný článek, který mi v aktuální situaci (fáze projektu RD) velmi pomohl a jakožto i-ovci velmi pravděpodobně nasměroval od Loxone k Apple Home řešení.
Měl bych na Vás ale zdvořilý dotaz: máte prosím tip, na koho se obrátit s realizací smart home od Apple? Chápu to správně, že je takové řešení prakticky bezdrátové a tím pádem jde “jen” o nákup a propojení samotných hardware zařízení? Umíte vy, v rámci nějakého oddělení v ES, s takovým řešením pomoci, i když nejsem zákazníkem ES? Pokud ne, budu vděčný za nasměrování na správnou firmu/osobu.
Ještě jednou moc děkuji a zdravím,
Marek Křupka
David Mencl
Dobrý den Marku,
děkuji. 🙂
Mám u Loxone kamarády. A před týdnem mi psali, že chtějí zajít na oběd. Tak snad se nevrátím s rozbitou bradou. 🙂
Loxone je skvělý systém. Sám jsem tento řadu let protěžoval. A mám v některých svých domech. Dnes je však situace již jiná. A pro důvody v článku popsané bych 100% volil Apple domácnost.
Odkud Marku jste? Podíváme se zdali Vám mohu ve Vašem regionu někoho spolehlivého doporučit. V ES bohužel zatím mimo své klienty kapacitu nemáme.
Pěkné dny David Mencl
Michal Ondřej
Dobrý den
Začínáme stavět a váhám kterou cestou se vydat. Zda zvolit klasickou instalaci, nebo investovat do smart home. Docela mě odrazují složité systémy a zejména mám obavu o životnost a s tím související provozní náklady. Narazil jsem i na popisy Matter / Thread systémů slibující bezproblémový provoz a rozšiřitelnost, ale bohužel se jednalo spíše o radostné oznámení jednotlivých zařízení, než o ucelenou nabídku pro celý dům.
Proto se mi líbí vaše doporučení postavit nový dům na apple home.
Mohl byste se více rozepsat o vašem konkrétním řešení s apple home?
Zejména jaké výrobce a která zařízení byste mohl doporučit.
Případně nějaké video s ukázkou, jak vám to funguje.
Předem děkuji za odpověď.
David Mencl
Dobrý den Michale,
mám řadu podobných žádostí. Budu tedy postupně (jak čas dovolí) původní článek rozšiřovat o konkrétní řešení.
Obecně:
Postavit nový dům a inteligenci vůbec neřešit bych považoval za chybu. Z důvodů, které v článku popisuji je dnes již jisté, že inteligence zažije doslova explozivní nárůst. Za dva, tři roky byste značně litoval.
Životnost prvků nebude úplně světoborná. Tím, že půjde o prvky nízkých pořizovacích nákladů nás to asi nebude drtit. Moje zkušenost je dnes taková, že každý rok vyměním cca 2% inteligentních vypínačů. To by se Vám s běžným mechanickým vypínačem pochopitelně nestalo. Zároveň výměna je pár minut.
Rozšiřitelnost je úžasná a jde o hlavní výhodu systému.
Teď dva měsíce zažíváme rozšiřitelnost dokonce samovolnou. Když Apple postupně otevírá funkce, které ve svých reproduktorem dva roky měl a jen je neotevřel. Tak se najednou otevřelo měření teploty a kvality vzduchu. A teď naposled kouřový hlásič. Tedy nahrajete aktualizace a máte nové funkce. 🙂
Pěkné dny David Mencl
Martin Hublík
Děkuji moc za článek,
apple domácnost tedy řadíte mezi variantu 1 – chytré koncové prvky, nebo variantu 2 – kabeláž a řízení z rozvaděče?
Jsem ve fázi hrubé stavby a elektrikář chystá variantu kabeláž. Mě se líbí myšlenka s řešením od applu. Půjde to skloubit?
Díky za vaši osvětu.
David Mencl
Dobrý den Martine,
nežli odpovím podíval bych se na velikost instalace a počet prvků. U běžné velikosti domu 5+1 pak na 100% Apple. Penzion bych řešil kabeláží a Loxone.
Elektrikář Vám vždy poradí kabeláž, když nic jiného doposud nemontoval. Je lidská přirozenost chodit po vyzkoušených cestách. 🙂
Pěkné dny David Mencl
Lenka Schimmerová
Dobrý den, pane Mencle, díky za inspirativní článek!;) Uměl byste mi doporučit technika (v Praze), který má zkušenosti s Apple home? Potřebovala bych někoho, kdo by jednak poradil, ale také nainstaloval vše potřebné. Děkuji moc!
David Mencl
Dobrý den Lenko,
život mne naučil raději nedávat doporučení. Byl jsem několikrát v minulosti zklamáván. Nabídl bych Vám své elektrikáře, bohužel mají plný celý rok 2024 a 2025. 🙁
Omlouvám se, že jsem Vám nemohl pomoci. Přeji spokojené bydlení David Mencl