V mém oboru je hodně nepravostí. Budou muset banky, realitní kanceláře i stavební firmy ještě mnohé zlepšit, abychom mohli v oboru říkat “fungujeme dobře”. Pokud bych z mnoha nedobrých měl jmenovat jen jednu jedinou nejhorší věc, pak to budou sankce banky za předčasné splacení hypotéky.
I po dokončení a předání domu jsme se svými klienty v kontaktu. Ti se na nás obracejí, když potřebují pomoci. Velmi často pomoci se snížením sankce banky, za předčasné splacení hypotéky. A to jsou příběhy k neuvěření.
Každý má ve své smlouvě nastavený úvěrový cyklus. Často pětiletý. Pokud měníte podmínky v této době, neděje se nic dramatického. Běda však, pokud potřebujete z nějakého vážného důvodu podmínky změnit dříve. To začne divoká jízda na horské dráze.
Častá sankce, kterou banky za předčasné splacení požadují se pohybuje kolem 450.000,-Kč, to je takový zlatý střed. Rekordmankou je pak moje klientka z Ostravy. Ta rok po dokončení domu zjistila, že se musí z velmi vážných důvodů rozvést. Pomohli jsme této najít kupce na dům a klientka chtěla bance o 4 roky dříve vrátit 4.500.000,-Kč. Prvá sankce, kterou ji banka vypočetla byla 680.000,-Kč
Fíha. 680.000 Kč za nic. Banka peníze obratem půjčí jinde. Jasně jsou tam nějaké administrativní náklady. Zhruba hodina práce přepážkové pracovnice. Náklady tedy minimální a zisk obrovský. A v tom je ta zvrhlost. Pochopím naprosto storno poplatek, který nahradí bance ztrátu. Přijde mi však děsivé, pokud banka při stornu vydělá pět krát více, než když by klient splácel dál.
Pro srovnání. V ES pokud objednáte a stornujete stejný dům za 4.500.000 Kč, zaplatíte 60.000 Kč. Za tyto peníze jsou tam desítky hodin práce manažerky financí, desítky hodin práce manažera projektu a blokace výrobní kapacity, kterou už nikdo nahradit nemůže. V ES storno nepokryje ani všechny náklady. Proto je celý systém motivovaný, aby ke stornu nedocházelo, aby všichni pomáhali klientům překážky překonávat. Protože jen v dokončeném domu je profit. V bance je to naopak. Pokud klient zůstane, banka vydělá mnohem méně nežli když požádá a zaplatí sankci z předčasného splacení. A to je šílené.
Pro tuto klientku jsme nakonec sankci uhádali na 260.000,-Kč a tak dopadla mnohem lépe, nežli jiní klienti českých bank. I tak se však jednalo o částku neslušnou, která mně stále zvedá tepovou frekvenci.
Na extrémních sankcích banky vydělaly miliardy. Bohužel jsem neviděl mezi bankovními domy světlejších výjimek. Není tak divu, že od listopadu 2016 zákon maximální výši sankci omezil. Trochu pozdě, řekl bych. Minimálně o patnáct let pozdě.
U hypotéčních smluv uzavřených po 1.11.2016 je tedy výše sankce omezena na maximálně 1% z umořované části. U prodeje nemovitosti pak nesmí sankce být vyšší nežli 50.000,Kč
červen 2017
K tomuto článku nebyl dosud vložen žádný komentář.
Můžete být první.