Pojďme si tímto Blogem vysvětlit, proč klimatizace do moderního domu v Česku nepatří a proč je vždy prohrou stavitele a architekta.
Léto je čas, kdy do práce jezdím na kole. Nejedu rychle. Mám tak čas vnímat proměňující se krajinu kolem nás. Roční cykly v přírodě. A přirozeně také domy. Ty co jsme postavili v ES i všechny ostatní, které na svých cestách potkávám. Sleduji, které prvky na stavbách fungují, které se naopak neosvědčily. A bohužel stále častěji vidím i u nových domů nutnost klimatizace.
Vysoká cena za špatný dům
Je mně vždy líto lidí, kteří si postavili krásný dům, investovali peníze, které budou mnoho let splácet a v létě zjistí, že dům nefunguje dobře. Za chybu projektanta, či stavitele platí nutností přidat klimatizaci. Bohužel to není platba jednorázová. Jde o platbu trvalou, která dům provází celou jeho životnost. Platidlem jsou v tomto případě peníze za provozní náklady, snížená hodnota domu a bohužel také zdraví.
Na jihu snad, v Česku nikdy
Jsou jistě výrazně teplejší státy, kde je klimatizace nutnost. Česko mezi tyto však nepatří. V Česku lze velmi snadno postavit dům, který jednoduše v létě funguje a francouzskou hůl v podobě klimatizační jednotky nepotřebuje.
Můj kamarád Ivan Hoffmann stavěl z Veloxu penzion v Řecku, který nepotřeboval klimatizaci. Hosté byli nadšení z dobrého prostředí a majitelé z obrovské úspory za elektřinu. Já jsem v Portugalsku postavil tradiční zděný dům, který stojí na samém jihu Evropy a klimatizaci nikdy nepouští. Je li možné s troškou přemýšlení postavit dům bez klimatizace v Řecku a Portugalsku je to v Česku velmi snadné.
Tři důvody proč se klimatizaci vyhněte
Proč je vlastně klimatizace v novém domu tak špatná věc ? Pro tři hlavní důvody. Komfort, zdraví a provozní náklady.
Abychom se v novém domě cítili dobře, potřebujeme mimo jiné zabránit nežádoucímu proudění vzduchu. Průvanu, jak říkala moje babička. Moderní domy dnes již s nepříjemným prouděním vzduchu problémy nemají. Až do momentu, kdy nainstalujeme klimatizaci. Pak BUM a proudění je brutální a navíc studeným vzduchem. Komfort domu naprosto pošlapán.
Moderní dům dokáže být zdravý. Řada materiálů dokáže vyrovnávat vzdušnou vlhkost a udržovat zdravé čisté klima, které podporuje celkové zdraví rodiny. Až do momentu, kdy je nutné namontovat klimatizaci. BUM. Okamžitě máte ve svém domě prvek zdraví naprosto neprospívající. Je jen málo tak špatných technologií pro zdraví člověka, jako je suchý ledový vzduch klimatizace.
Klimatizace je obrovskou zátěží hygienickou. Moře špíny, kondenzátu, roztočů a škodlivých bakterií. Klimatizaci je nutné každé dva měsíce čistit. To je však nákladné, takže 96% klimatizačních jednotek není řádně čištěných a stávají se tak obrovskou hygienickou bombou, která zdraví neprospívá ale doslova ohrožuje.
No pak ta spotřeba. Je to takový paradox. Všichni chceme mít co nejvíce úsporné domy. Nízkoenergetické či dokonce pasivní. Dům s co nejnižšími provozními náklady. A pak BUM do takového úsporného domu namontujeme klimatizaci. Tedy zařízení s velkou spotřebou elektrické energie a velkými náklady na provoz.
Klimatizace v nízkoenergetickém domu je stejně pitomá myšlenka jako koupit super úsporné auto se spotřebou 3 litry a pak za tímto stále vozit karavan.
Fázový posun a zastíněná okna
Jde to i bez klimatizace. Postavit v Česku v létě příjemný dům je celkem snadné. Ohlídat musíte jen dva parametry. Vybrat materiály s dobrým fázovým posunem tepla a dobře ochránit okna.
Každý materiál má jinou délku, po kterou dokáže bránit teplu. Tento parametr se jmenuje fázový posun. Ochrana před přehřátím funguje jinak nežli ochrana před únikem tepla. Proto materiál, který skvěle v zimě izoluje může být snadno v létě naprosto špatný. Pro dobrý komfort hledáme materiál stěny a střech takový, který dokáže odolávat slunečním paprskům od 10:00 dopoledne do 19:00 večer. Pokud materiál odolá těchto 9 hodin, naprostá většina nocí přinese mírné ochlazení a cyklus může začít znovu. Dobrý materiál Vašeho domu nedovolí dům prohřát stěnou.
Špatný fázový posun tepla je také důvod, proč v létě nefungují dřevostavby. Dřevostavba ( deska, vata, deska ) umí skvěle v zimě izolovat teplo uvnitř domu. Neumí však zabránit přehřívání stěn v létě. Pro dřevostavby je klimatizace bohužel nutným zlem. U dřevostaveb je klimatizace úkrok vynucený technologií. U zděného domu však tuto chybu opakovat nemusíte, pokud ohlídáte druhý parametr – zastínění oken.
Nic Vám nepomůže dobrý materiál stěn, pokud necháte prostor přehřát v létě okny. Pro většinu dní stačí i vnitřní žaluzie. Pokud však zvolíte žaluzii či roletu venkovní máte vyhráno. Nezapomeňte na střešní okna. Je šťastný dům, který střešní okna nepotřebuje. Pokud střešní okno být musí, je zcela nezbytné vyřešit s tímto o zastínění ideálně venkovní roletou. Nezastíněné střešní okno přinese v letní den do domu enormní množství tepla.
A když zvolíte nějakou jednoduchou inteligenci za pár korun, dům se bude umět před sluncem v létě chránit sám.
Kdo můžete, stavte zdravý dům bez klimatizace
Kdo máte možnost postavte dobrý dům, který klimatizaci nebude potřebovat. Postavit takový dům je v Česku snadné. Komu z Vás se již nepoštěstilo a máte dům trpící v létě přehříváním, přemýšlejte místo klimatizace zvolit ochlazované stropy. Ochlazované stropy Vás neochrání před spotřebou energie, leč zbaví Vás protivného proudění vzruchu a hygienických rizik. O ochlazovaných stropech v mém Blogu někdy brzo příště. 🙂
Přeji hezký konec léta David Mencl
16 komentářů k tomuto článku
Richard
Dobry den,
dekuji za Vas clanek, cetl jsem od Vas i o rekuperaci a usnadnilo me to rozhodnuti. K me otazce, budeme rekonstruovat podkrovni byt, detsky pokojicek a loznice okna na sever, obyvak bude mit velka svisla okna na jih s presahem strechy, prave kvuli odpolednimu slunku. Mate nejakou radu jak by jste resil prehrivani v letnich mesicich, kdyz nechceme mit zadne zastineni oken?
Dekuji
David Mencl
Dobrý den Richarde,
doporučuji se zcela vyhnout střešním oknům, pokud to lze.
U běžného okna pak výborně pomůže přesah střechy. Dobrý přesah střechy ochrání okno před sluncem, které je “vysoko” tedy sluncem, které nejvíce v létě přetěžuje dům teplem. Tedy přesah odpracuje velký kus práce.
Přesto bych nějaké stínění doporučil. Nejméně co můžete zvolit je dobrý závěs či vnitřní žaluzie. Nejlépe pak žaluzie exteriérové či rolety.
Brzy pak napíši také Blog o možnosti ochlazovaných stropů. Tedy dobré alternativě ke špatné klimatizaci, když již není jiných možností a prostor se přehřívá.
Pěkné dny DM
Marie Slancová
Dobrý den,pane Mencle.
Jsem ráda, že jsem si přečetla tento článek, který mi ulehčil rozhodnutí ohledně klimatizace.
Stavíme dům a chtěla bych tmavou střechu.
Nebudu mít problém v létě s přehříváním domu?
Pan projektant mi to sice vysvětlil, ale přesto bych se Vás ráda zeptala na názor.
Děkuji za odpověď, ráda čtu Váše články:)
S pozdravem Marie
David Mencl
Dobrý den Marie,
u tmavé střechy bude hodně záležet na samotném materiálu střechy. Podstatně horší bude střecha plechová o proti betonové či pálené. U plechové střechy bych doporučil raději bílou barvu. Nejčastější betonová střecha Bramac s přehříváním obvykle problém nemá. Nežli přehřátí prostoupí celým materiál intenzita slunce stihne v Česku zeslábnout a v noci se zase ochladí. To je pohled z Česka. Na jihu Španělska by tento princip již nefungoval.
Tedy vyhněte se střešním oknům, vyřešte dobře zastínění oken nejlépe před-okenní žaluzií, u velkých skleněných ploch využijte princip velkého listnatého stromu, který v zimě opadá a pouští světlo do domu a v létě naopak dokáže dobře stínit. A Váš dům se přehřívat nebude. 🙂
Hezké dny David Mencl
Milan K.
Budeme stavět a uvažovali jsme o klimatizaci. Tento článek mě trochu překvapil. Já myslel, že dneska je už notnost chladit domy. Léto bývá přece jenom teplejší, než dříve.
Chceme topit na elektřinu a klimu jsme chtěli i na přitápění, je přece jenom úspornější, než topit jen elektřinou. Tak fakt nevím, jak to udělat. Tepelné čerpadlo se prý nevyplatí. S ním jde ale zase dobře chladit přes podlahu. Není u toho průvan a nevysušuje to vzduch. Nehrozí ani bakterie.
David Mencl
Dobrý den Milane, byl bych na Vašem místě velmi opatrný. Je nebezpečné, že postavíte nádherný dům, utratíte peníze, ale výsledný pocit z tohoto pokazíte finální instalací technologie.
Na klimatizaci není nic pěkného. Je jen nouzovým řešením špatně postaveného domu. Dobře postavený dům klimatizaci nepotřebuje. V žádném ze svých domů klimatizaci nepoužívám. Ani v Portugalsku. Zděný dům s dobře vyřešeným stíněním oken klimatizaci nepotřebuje.
Topit elektřinou bude provozně nákladné. Pokud máte malou zástavěnou plochu a uvažujete topné kabely, pak rozumím Vaší úvaze nižší pořizovací cena a vyšší provozní náklady. U větších ploch pak už tato cesta jednoznačně nefunguje a vyplatí se tepelné čerpadlo. Přitápění klimatizací je jednoznačně provozně i komfortně špatná cesta. To Vám radost z bydlení nepřinese.
Pokud máte technologii domu, která se přehřívá třeba dřevostavbu, pak můžete opravdu uvažovat tepelné čerpadlo reverzní chod a ochlazování podlah. Případně ochlazování stropů. Budu vydávat Blog letos v červenci.
Dobře své technologie zvažte. Špatná volba hodně pokazí výslednou radost z domu. 🙁
Pěkné dny David Mencl
Richard Vytopil
Dobrý den,
po přečtení tohoto “rádoby článku” a názoru pana Davida mi uvedená moudra vykouzlila na tváři úsměv :o)
Klimatizace s tepelným čerpadlem jsou dnes inverterová s frakvenčním měničem, kde tato technologie umí plynule regulovat výkon, jaký je právě třeba. Vnitřní jednotky, případně zaústění vzduchovodů se dají dát do míst, aby na nikoho přímo nefoukaly. O žádném průvanu nemůže být ani řeč, ale musí být dobře navrženo a provedeno a spotřeba bývá v dnešní době již velmi luxusní, u sezónního chlazení až 7 násobná, u topení něco přes 4 (odborný termín SEER a SCOP v přepočtu na spotřebu el. energie a chladícího/topného výkonu). Co se týče údržby, tak každý inteligentně uvažující člověk pochopí, že čím více klimatizaci používá, tak tím více filtruje vzduch a tím více se filtry zanáší. Není absolutně žádný problém, aby si klient tyto filtry vyčistil svépomoci po určitých moto hodinách a jednou za 3 až 5 let zavolal profi servis, aby přišlo na demontáž vnitřní turbíny, řádnou očistu, hloubkové vydezinfikování a kompletní kontrola celkového systému vč. kontroly chladiva. Byste se divil, že kolikrát naši technici dorazí k zákazníkovi, který má klimatizaci třeba 5 let a není tam co čistit. Poté je někde 2 měsíce v provozu a je to zase extrém. Vše je o větrání, úklidu, zda má člověk zvířata, zda je kuřák atd… debata na hodiny…
Naše společnost dělá za rok mnoho stovek bytů a rodinných domů, různých kanceláří, novostaveb a jiné a ze zkušenosti, i když je stavba kvalitní, tak chlazení, byť malé potřebuje. Zdroj tepla není pouze vlivem exteriéru, ale také vlivem spotřebičů, vaření a převážně toho, že lidské tělo udržuje teplotu +36,5°C a to jaksi také topí. Pokud je v létě u nás v ČR, přesněji v naší lokalitě na J Moravy 14 dnů po sobě +30°C, mnohé dny bývalo i +35, +37°C, v noci se ochladí na 25°C (odborný výraz tropická noc), tak naakumulované teplo ze zdiva a celkové stavby za noc nevysálá, časem prostoupí dovnitř.
Pokud jsou opravdu dobře stavby zaizolované, tak v těchto stavbách by se možná udržela teplota o něco déle, pokud by do staveb nikdo nechodil, nikdo v nich nebydlel, nevařil. Co však s takovým domem pane Davide Mencle? V těch dřevostavbách a Vaší domněnce je to o minimálních tepelných ztrátách. Není akumulace, proto pokud v domech není chlazení, bývá brzy teplo. Není tam teplo jen vlivem venkovního teplého prostředí, ale také vlivem vnitřních tepelných zisků (lidé, zvířata, zmiňované vaření, spotřebiče, zásobník teplé užitkové vody atd…). V zimě funguje naopak. Jelikož lidé, zvířata, vaření, zásobník TUV topí, méně se větrá, tak požadavek na topení je minimální.
Jednoznačně s Vaším článkem nesouhlasím. Pokud byste mi chtěl oponovat, můžete se stavit k nám na firmu a můžeme situaci probrat. Můžu Vám blíže vysvětlit, co je dnes možné a co není a co říká praxe.
Uvědomte si prosím, že ovlivňujete stavitele, kteří se třeba na Vaše doporučení klimatizace vzdají, neřeší ji…, poté jak dům stojí a za rok či dva zjistí, že je chlazení třeba, tak v tuto dobu je již pozdě, protože je velký problém do nového, hezkého něco zakomponovat, opět sekat, bourat, protahovat atd…
Osobně jsem řešil mnoho zakázek, kde zabudování klimatizace v hodně hezkých a luxusních domech pro náročnou klientelu nebylo možné, protože na každé stěně byl buď kamenný obklad, betonová stěrka či dřevo a poté si jen povzdechnou nad Vaším článkem a řeknou si, že…………..
S pozdravem Richard Vytopil, jednatel TOPR KLIMA s.r.o.
David Mencl
Dobrý den Richarde,
úsměvů je v našem světě málo. A pokud jsem Vám úsměv opravdu přinesl, pak skvěle. 🙂 Jinak musím s politováním napsat, že Vaše reakce je typickou manipulací obchodníka.
Zkusím podrobně vysvětlit čím mi Vaše odpověď nerezonuje dobře.
1. Nedobrá Vaše motivace
Už dávno jsem se, Richarde, naučil přemýšlet o motivaci lidí, kteří ke mně promlouvají. Nesprávná motivace jen těžko vede ke správným krokům.
Prodáváte klimatizace. Prodeje klimatizací Vám splácí hypotéku, leasing auta Vaší ženy i dárky pro milenku. Když prodáváte hodně klimatizací žijete dobrý život. Když prodávat přestanete máte velký problém. Vaše motivace a angažovanost v tom chválit klimatizace je pochopitelná. Váš život je naprosto závislý na objemech prodeje klimatizací. A tato závislost pro mne činí Váš pohled za neobjektivní.
Já Richarde klimatizace neprodávám. Na rozdíl od Vás si mohu dovolit nezávislý pohled.
Mor našeho oboru jsou provize. Pokud bych svým zákazníkům klimatizace doporučoval dostal bych od firem, jako je ta Vaše, 20 -30% provize. Bohužel většina kolegů stavitelů vábení tonů Sirén podléhá. A tak se v našem oboru doporučují i hlouposti a hloupá řešení. Protože ty nejhloupější řešení přinášejí nejlepší provize.
Upřímně to není a už nebude moje cesta. Rád pochválím dobré a stejně tak otevřeně vyjádřím názor na to co dobré není. Provize ani křik potrefených mně už nezmění. 🙂
Tedy mám Richarde k tématu mnohem více nezávislý postoj nežli Vy. 🙂
2. Používáte laciné triky slabých obchodníků – odvádíte pozornost
„……Klimatizace s tepelným čerpadlem jsou dnes inverterová s frakvenčním měničem, kde tato technologie umí plynule regulovat výkon, jaký je právě třeba. ….“
Ok to nepochybně. Jen o tom můj článek vůbec nebyl. Vy se snažíte mnoha slovy odvést pozornost od podstatného. Že nemít klimatizaci je to úplně nejvíce úsporné a nejvíce zdravé řešení. A vy víte dobře, Richarde, že frekvenční měnič to nezmění. 🙂
3. Říkáte nepravdy a podstatné zatajujete
Píšete, že odborné vyčištění systému klimatizace stačí dělat jednou za 5 let. To jste se už pustil do vod naprosté nepravdy. Výrobci, které sám používáte doporučují čistit systém minimálně jednou za rok. Stejně tak všechny solidní firmy ve vašem oboru.
Je škoda, že jste nepřidal informaci, za kolik vaše firma čištění rozvodu vzduchu s centrální rekuperací v průměrném domě provádí. Myslím, že se Vám nechtělo napsat, že průměrný dům vyčistíte za 25.000,-Kč. Také jste místo koeficientu chlazení a topení mohl rovnou naspat jaký je měsíční provoz klimatizace. Opět byste částkou 5.000,-Kč měsíčně nikoho nepotěšil.
4. Neznáte dobré domy
Ve své reakci mluvíte o domech, které mají problémy s přehříváním. O domech, které nemají akumulaci. Je pochopitelné, že se ve svém životě potkáváte hlavně s domy, které nefungují. A kde nefungující dům je nutné přezáplatovat klimatizací.
Jenže oni Richarde jsou také domy, které fungují. 🙂 Sám v takových bydlím a věřte nebo ne bez klimatizace. 🙂 Postavil jsem si dům na jižním pobřeží portugalského Algarve, kde je o dost více teplo nežli na Moravě a nebudete věřit klimatizaci nikdy nepouštím.
Píšete o domech, které nemají žádnou akumulaci. Tedy o dřevostavbách. A to je podstata problému. Špatná technologie stavby vede k dalším špatným rozhodnutím. Ve Vašem případě k použití klimatizace.
Mnoho lidí staví dřevostavbu jako naplnění snu o zdravém a provozně levném domě. Bohužel technologie náchylná k přehřívání donutí je nakonec nainstalovat prvek tak vrcholně nezdravý a provozně neekonomický jakým je klimatizace. Ach jo. A nikdo těmto neporadí. Protože ty slaďoučké provize všude na dohled.
Žijte Richarde dobře. Čtěte můj Blog a pište své názory. Jen se příště vyvarujte hloupých obchodnických klišé. Na tuto stránku se opravdu nehodí. Pěkné dny David Mencl
Karel
Dobry den Davide,
Chtel jsem se zeptat, koupili jme drovostavbu, uplne novy dum 4+kk, je pasivni s tepelnym cerpadlem a s rekuperaci, bal jsem se, ze v lete v tom dome lidove pochcipame vedrem, ale bylo mi vysvetleno, ze ba prave na opak.
Vse se pry odviji od toho jak je dum odizolovan a jaka byla pouzita vata pri montazi a jake jsou skla v oknech, take mi bylo vysvetleno, ze klasicka zdena zed je daleko horsi co se tyce teploty uvnitr, drevostavba s timto problemem netrpi, vysvetleni: klasicka zed se cely den nahriva jak do ni praží slunicko a tim se naakumuluje a pak dovnitr sala teplo, za noc se to moc neochladi jestlize jsou tropicke noci. Drevostavba s timto probleme pry netrpi, jelikoz to celodeni nahrivani vse zachyti kvalitni vata, ktera je jako izolant, teplo dovnitr mistnosti nepusti, blíží se jaro tak uvidime kdo nel pravdu!
David Mencl
Dobrý den Karle,
vedrem “nepochcípáte” tropických dní a nocí není v Česku zase tolik. Průměrně 14 za rok. To bude hodně nepříjemný čas. Zbytek roku si již přivyknete.
Pokud Vám prodejce domu tvrdil, že zděný dům se přehřeje stěnou pak si z Vás nejspíše dělal legraci. Pokud to nebyla legrace, pak Vám dům prodával někdo, kdo stavbě vůbec nerozumí.
Zděný dům je z vnější strany izolován více nežli dřevostavba. Dnes se již nestaví domy bez izolace. I u hodně starého zděného domu, jen z cihel bez izolace byl fázový posun tepla tak dlouhý, že by musely tropické dny trvat dva měsíce. Tedy co Vám řekl je hloupost. Naprostá většina tepla se do domů v létě dostane oknem a větráním. Pokud okna nestíníte jde o velké množství tepla. Zděný dům má schopnost akumulace. Tedy ve 21:00 každý letní dům vyvětrám dům a do domu akumuluji příjemný večerní chlad a mírnou vlhkost. Obojí ve značné míře pojmou stěny schopné akumulace. Ráno v 8:00 dům zavřete a zastíníte okna. Stěny vrátí příjemný chlad a vlhkost do prostoru. Proto je prostor zděného domu mnohem příjemnější nežli u materiálů, které tuto schopnost nemají.
Tedy kvalitní vata Vás opravdu od problému nezachrání. 🙂
Pokud máte dřevostavbu a pokud Vám budou přílišné klimatické výkyvy nepříjemné koukněte na firmu Jablotron a jejich jednotku Coolbreeze. Za cca 270.000,-Kč a nějaké provozní náklady měsíčně na víc Vám pomohou tuto velkou nevýhodu dřevostaveb snížit.
Pěkné dny David Mencl
Jiří Fejfar
Dovolím si jen letmý komentář. Není vždy vše tak růžové jak se zdá. Vy i jiní stavitelé můžete tvrdit svoji pravdu, ale zákony termodynamiky se prostě obejít nedají.
Ale souhlasím s vámi v tom, že pokud chce někdo postavit dům úsporný, energeticky nenáročný, s příjemnými teplotami v létě/ v zimě, pak je potřeba používat vlastní hlavu. 😉
Koukám, že je omezený počet znaků 😀 , tak hezký den!
David Mencl
Dobrý den Jiří,
shodneme se, že je nutné používat hlavu. I že existují zákony termodynamiky, které není vhodné obcházet.
Škoda, že jste nenapsal žádnou konkrétní myšlenku. Zdali podle Vás klimatizace do domu patří či nepatří. Či jak kam Vás použití hlavy vede. Při své úvaze nejste limitován počtem znaků.
Pěkné dny David Mencl
Jiří Fejfar
Rozepsal jsem se a opravdu mě to dál nepustilo. Znovu se rozepisovat nebudu. Je to zbytečné. Máš svoje stránky a svoje tvrzení.
Jen si zkus uvařit oběd ve dřevostavbě. Nebo pozvat návštěvu. Pokud v domě BYDLÍ rodina, bude ji horko. Pokud je doma jeden člověk a jen se šťourá v nose, klima potřeba není.
David Mencl
Dobrý den Jiří, to tak pochopitelně je. Prvotní chyba je už ta dřevostavba a velmi nízká tepelná setrvačnost. Pokud postavíte dům zděný a velkou setrvačností bude bydlení bez klimatizace snadno možné. 🙂
Pěkné dny DM
https://podcasts.apple.com/cz/podcast/%C5%A1%C5%A5astn%C3%BD-d%C5%AFm/id1588230753?i=1000621129031
Petr Nový
Dobrý den, co dřevostavba z masivního dřeva? Resp. Z CLT panelů zateplených foukanou izolací z celulózy? Uvažuji o stavbě domu v Řecku v oblasti, kde jsou tzv. mikro-zemětřesení a dřevěná konstrukce mi byla doporučena, protože na rozdíl od železobetonu je “pružná”, tj. dobře pohltí vibrace. Navíc dům z CLT se dá postavit velmi rychle. Ovšem nevím, jestli je dobrý nápad stavět ze dřeva u moře kvůli vlhkosti (zejména v zimě) a horku (v létě). Jak to vidíte vy? Zajistí kombinace CLT panelu (třeba Novatop) + foukaná izolace žádoucí fázový posun? V oblasti, kde bych stavěl jsou všechny nové domy z železobetonu (resp. Podlahy + nosné sloupy).
David Mencl
Dobrý den Petře,
dřevostavba z masivního dřeva je pochopitelně u dva řády lepší možnost dřevostavby. I u této však bude platit, že likvidní cena bude mnohem nižší nežli u zděného domu. Pokud usilujeme o vysokou likvidní cenu, protože nám dává v životě jistotu, pak se dřevostavbě vyhnu i v této podobě.
Zkušenost se stavbou v Řecku nemám. Stavím domy v Portugalsku. Tam je vliv oceánu extrémní. A dřevostavba tam nestojí ani jedna jediná. Dřevostavba nebude mít žádnou tepelnou setrvačnost. Tedy značné přehřívání v létě tedy velký provoz klimatizace. Zděný dům postavený v Portugalsku s dlouhou setrvačností dokáže fungovat zcela bez použití klimatizace.
Pěkné dny DM
Tady k tématu Podcast:
https://podcasts.apple.com/cz/podcast/%C5%A1%C5%A5astn%C3%BD-d%C5%AFm/id1588230753?i=1000621129031