Sleduji životy svých čtyřech dětí a jsem pyšným otcem. Naplňuje mne radostí vidět, jací lidé z mých dětí vyrostli. Jaké hodnoty zastávají, jak se chovají k lidem kolem sebe. Jak dokáží být zapálení ve věcech sobě důležitých. A ohleduplní ve věcech důležitých pro jiné. Jsem šťastným otcem. Jde o druh štěstí, které není možné s ničím porovnat. Profesní úspěch, vydaná knížka, láska žen, jsou mně úžasné ingredience života. Být hrdým otcem stále pro mne zůstává ta emoce z nejjemnějších. Emoce plná tajemství života, křehkosti a krásy.


Každé z mých čtyř dětí je jiné. Synek Jakub ukázal se být nesmírně pracovitý a vytrvalý. Život před něj postavil zkoušky a on tyto s pílí a nasazením, mně překvapivým, přijal. Prochází životem rovně a s charakterem.

Syn Vít hoří pro svoji věc zápalem zcela mimořádným. Hledá své chytré cesty a usiluje o svůj velký úspěch. Velký vzor ho v životě nezastínil. Je mu naopak metou hodnou překonání. Zároveň má laskavé srdce k těm, kteří měli v životě méně štěstí.

Dcera Kateřina je ve skrze hodný a milující člověk. Kateřina dokáže být pevná, ve svých názorech jak tesaná z kamene. A zároveň dokáže rozdávat tolik lásky a bezprostřední radosti, že i ledová srdce roztávají.

Nejmladší Anna má část každého ze svých sourozenců. Naprosto mimořádná empatie dává této schopnost ovládat svět starších sourozenců i dospělých. Získat lásku a sympatie je pro Annu tak snadné jako pro jiného dýchat. Domluvit se s každým a vždy jeho řečí je Anny tajná schopnost super-hrdiny.

Každé z mých dětí je něčím jiné. Každé má svoji cestu životem, která není stejná, jako cesty sourozenců. Pro mne však rozdílné cesty mých dětí začínaly všechny překvapivě stejně. Na začátku byla vždy druhá čárka. Druhá čárka na malém papírku těhotenského testu. Ta druhá čárka byla vždy začátkem. Tam se moje mysl začala připravovat na roli otce. Toho nejlepšího otce jakého svedu. Když dnes ty papírky položím vedle sebe, mám už parádní čárkový kód.

Tak děkuji i za tuto další druhou čárku. S požehnáním Boha pátou. 🙂

19.9.2021 David Mencl