COVID 19 aktualizace

Vláda nám situaci mění a aktualizuje několikrát za den. A tak co jsem v pátek napsal již v sobotu ráno bylo trochu jinak. Řeka Vašich dotazů téct nepřestává budu Vám v tomto Blogu vydávat týdenní aktualizace situace.

 

3.4.2020

Stavebnictví je velmi flexibilní obor. Jsme zvyklí neustále řešit nějaké překážky. Možná také tím se stavebnictví lépe vypořádává s omezeními, které přinesla karanténa. Poslední tři roky žilo stavebnictví se zásadním nedostatku materiálu. Mnohým se teď v karanténě staví lépe nežli před dvěmi roky bez cihel.

Co není může být. V některých místech země se ukázal nedostatek cementu a betonových výrobků BEST. Tak se projevuje narušení dodavatelského řetězce. Velká cementárna poslechne odbory a zavře preventivně provoz. Později cement schází největšímu výrobci betonových výroků i betonárkám. A nedostatek betonových směsí by pochopitelně dokázal zastavit celé stavebnictví. Naštěstí v okolních zemích cementárny nezavřely a cement jde koupit tam. Na místa českého dodavatele cementu se tak dostává polský a německý. Snad až odboráři dovolí vrátit se do práce ještě nějaká v české cementárně bude.

Mnozí teď pracujeme více nežli jindy. Snažíme se dodělat co můžeme a připravit se na dobou po pandemii a zvládání nových náporů. Začíná nám více nových staveb nežli předchozí jara. Financování běží překvapivě hladce. ČNB snižuje úroky i limity a financování se tak zase  stává dostupným. Myslím, že tak na rok, jak znám našeho guvernéra. Projektanti finišují projekty, aby měli volná pomyslná rýsovací prkna pro nápor nových klientů, až otevřeme kanceláře. Tedy ospalé tempo prvého týdne vystřídal kvapík. Zvláštní v této době.

Ve čtvrtek jsme opět s souladu s rozhodnutím vlády otevřeli kanceláře i pro zájemce o naše služby. To byl moment na který jsem byl velmi zvědavý. Ekonomové celého světa se snaží dohodou jak dlouho bude trvat nežli se ekonomika vrátí na původní křivku. A já měl možnost tuto roušku poodhalit. Otevření kanceláří ukazuje jaký bude zájem o služby všeho druhu až COVID19 odezní. Pocit ze čtvrtka je velmi pozitivní. Volné termíny okamžitě obsazené a 7 nových klientů za den. To jsou čísla více nežli pozitivní. Usuzuji z těchto, že z pandemie neobejdeme jako lidé zlomení. Vrátíme se rychle ke svým životům, snům a cílům. Možná o něco moudřejší, přesto rozhodnuti dále pozitivně žít. Další týden již budeme mít v ES otevřené všechny dny. Pokud se bude týdenní číslo přibližovat normálu přestanu se o českou ekonomiku tolik bát. 🙂

27.3.2020

Druhý týden karantény byl jiný nežli prvý. V prvém týdnu jsme byli všichni situací zaskočeni, intenzivně jsme hledali cesty jak se se zásadním opatřením vypořádat. Na tvářích kolegů jsem viděl chmury. Druhý týden byl jiný. Kolegům se vrátil úsměv, byť často schovaný pod rouškou.

Velmi pozitivní jsme v části přípravy staveb. Manažerky financí i přes obtížné období dokončili velké množství hypoték a tedy začíná mnoho jarních staveb. Křivka nových začínajících staveb je velmi podobná běžným rokům.

Manažeři projektu v týdnu začali ve velkém používat možnost video konzultací s klienty. Konzultace projektů a rozpočtů běží velmi dobře a příprava se tak nezastavila. Tento způsob komunikace jsme plánovali již dávno. Stále jsme odkládali a dávali přednost osobnímu kontaktu. Dnes zjišťujeme, že pro naše klienty je tato forma příjemná a pro nás odpadnutím cest nesmírně efektivní. Je zjevné, že některé věci nám zůstanou i po tom co pandemie odezní. 🙂

Schůzky s novými klienty stále fakticky neběží. Poskytli jsme schůzky jen těm klientům, kteří jsou v složité situaci a na stavbu domu extrémně spěchají. Přesto počet nových klientů klesl z běžných 20 za týden na 5.

Ekonomové se přou jak dlouhá bude recese po skončení drsných omezení. V ES máme měření, která mohou s odpovědí pomoci. Během krize v roce 2008 pokleslo sledování našich stránek na 1/5 běžného provozu. Ve chvíli kdy lidé ztratili optimismus nepřemýšleli o stavbě domu. V ES aktuálně vidíme na našich našich stránkách naopak nárůst. Dlouhodobý optimismus lidí tedy nemizí. A pokud vláda ekonomiku nezabije přílišným natahováním karantény věříme, že se ekonomie do slušných čísel vrátí brzy. Tažená hlavně optimismem spotřebitelů.

Velké problémy budeme mít s tepelnými čerpadly. Výrobce skvělých čerpadel Carrier má ve Španělsku velké potíže. Je to velká smůla. Čerpadla se mnoho let pro celý svět montovala v Berouně. Pak se majitel rozhodl, že ve Španělsku už je práce levnější a výrobu v Berouně zrušil. Bohužel se ve Španělsku nepodařilo nají pracovníky, kteří by linku byli schopni rozběhnout. Několika měsíční výpadek čerpadel nakonec zachraňovali původní pracovníci z Berouna, kteří ve Španělsku linku zachraňovali. No a teď po třech měsících provozu přichází další výpadek způsobený Koronavirem. Na nejbližší dva měsíce jsme v ES předzásobeni. A pak uvidíme. 

N

 

akonec zpět k výrobě. Od začátku roku jsme klientům předali 72 domů. To je na prvé čtvrtletí i v této době hodně optimistický konec týdne.

Tak pěkné zdravé dny DM

20.3.2020

Celostátní karanténa pro naší práce promluvila naprosto podstatně. V různých částech našich činností však s rozdílným dopadem.

Stavby překvapivě fungují bez velké újmy. Pro velké odběratele stavebniny fungují. Máme problémy s některými velmi specifickými dodávkami. Ty však jdou zatím na stavbách vynechat a tedy v prvém týdnu karantény nebyla žádná stavba, kterou bychom museli zastavit. Všech 430 staveb běželo. Problémy má výroba s některými scházejícími lidmi. I to se však daří celkem slušně vykrývat.

Podle odhadů výrobního ředitele Jana Černého výroba v prvém týdnu karantény běžela na více nežli 90% možné výkonnosti. To je velmi dobré. Uvědomme si, že zima byla ke stavebnictví letos mimořádně příznivá. V teplém lednu a únoru se stavělo o 35% více. Tedy podtrženo i při současném výpadku je na tom stavebnictví velmi dobře. Délka výpadku rozhodne.

Větší dopad pak máme v ostatní naší práci. Pro vyhlášení karantény jsme museli zcela přesunout většinu schůzek s potenciálními klienty. Kalendáře byly hodně naplněné, přesouváme tedy obrovské množství schůzek. Po skončení karantény nás tedy zjevně čeká velký kalup a práce do noci. No jo no.

Projektování běží. Projektanti běžně pracují uzavřeni ve svých malých kolektivech. Tedy projektujeme na 100%. Nutné konzultační schůzky s klienty v nejnutnějším rozsahu běží. Karanténa se na tyto situace, kde hrozí ztráty z prodlení nevztahují. A situace nás konečně donutila rozběhnout online konzultace. Výsledek byl překvapivě výborný. Nejspíše nám tedy po koronaviru zůstane nová dovednost, kterou budeme dále využívat. Stejně jako projekty překvapivě dobře zatím pokračuje vyřizování stavebních povolení. Uvidíme v dalších dnech zdali nezačnou na úřadech scházet pracovníci, kteří zůstanou doma s dětmi.

Složitá je situace při hledání pozemků pro klienty. Situace je okres od okresu velmi různá. V některých místech republiky se život zcela zastavil, jinde se zase pracuje, jak by žádná pandemie nebyla. Každopádně hledání pozemků obecně bude trvat déle. A možná na krátko zmizí ten zdrcující přetlak poptávky a půjde zase pozemky nakupovat tak nějak normálně.

Naprosto unikátní pak je situace ve vyřizování hypoték. Naše skvělá ředitelka vnějších vztahů Vlasta Pěchoučková vyjednala s bankovními domy speciální bezpečný režim práce. Bankám posíláme zpracované všechny podklady elektronicky, aby ty mohly eliminovat svá rizika. A protože jsou banky pro běžné žadatele zavřené a malí poradci nepracují, holala máme v současné době schvalovatele jen pro sebe. Situace, kterou už asi nikdy jindy nezažijeme. I tak si přejeme, aby současná opatření co nejdříve skončila a my se zase mohli o kapacitu pracovníků bank rozdělit s ostatními.

Celý týden velmi detailně modeluji dopad současné krize na ES. Také v roce 2020 jsme očekávali 25% nárůst obratu. Pokud současná drastická omezení nebudou trvat déle nežli čtyři týdny, (což očekávám) pak obrat ES na konci roku vykáže očekávaný růst 25%. Tedy dopad COVID 19 bude na hospodaření ES jen malý. Více v následném přetížení nežli v dopadu na obrat a zisk. 

Pokud budou opatření trvat podstatně delší dobu, pak již v hlavních číslech tuto pandemii poznáme. Opatření trvající 3 měsíce by znamenala pro ES rok ukončit letos bez růstu, tedy se stejnými výsledky jako 2019 a velmi podobně pak i rok 2018. Končit rok 2020 se stejnými výsledky jako rok 2019 pak nepovažuji za nic mimořádně nepříznivého. Dávno jsem chtěl napsat fejeton o nesmyslných snahách o neustálém růstu. Tak ten snad někdy příště.

Mimořádně hezké pro mne bylo vidět, jak lidé kolem mne v Ekonomkách k situaci přistoupili. S klidem, věcně, s úsměvem a aktivitou. Robert namíchal desinfekci, která nebyla. Kolegové manažeři projektu pomáhají na recepci, skvělé manažerky financí desinfikují několikrát denně celé sídlo Ekonomek. Většina ve volném čase šijí roušky. Je pěkné v krizi poznávat charaktery lidí kolem sebe.
Hezké dny DM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *