Rok 2020 bude v mnoha ohledech rokem naprosto mimořádným. Možná někoho z Vás bude zajímat jak takto zvláštní rok prožívá stavitel rodinných domů. Jak myšlenky běží v jednotlivých dnech. Jaké jsou reakce na situace, které jsme nikdy před tím neměli možnost řešit. To je Deník stavitele v roce 2020.

27.12.2020 Stylová tečka za rokem 2020

Deník Stavitele v roce 2020 byl deníkem o zápase s virem. O tom, jak nás nová situace připravila o jistoty. Jak žádný plán neplatil příliš dlouho. O tom, že improvizace stala se nám přirozenou jak nádech. A dnes tedy pojďme za tímto zvláštním rokem udělat tečku. Stylovou tečku.

Ten rok dopadl vlastně velmi dobře. Doslova nad očekávání dobře. Pročítal jsem celkové roční statistiky Ekonomek a začínal mít pocit, že jsem nad virem vyhrál. Ochránil jsem firmu, udržel plnou produkci, postavil všechny domy okolnostem navzdory. Jak se ve mně začal probouzet pocit uspokojení a radosti, uvědomil jsem si ještě jeden pocit. Výraznější. Horečku.

Celý rok 2020 jsem věnoval strategii jak ochránit firmu, kterou řídím před COVID19. Počítal jsem rizika, vytvořil systém vlastního trasování, chránil lidi, improvizoval. Abych teď na konci roku, na cílové rovince, očkování doslova na dohled zjistil, že jsem sám viru podlehl.

Je to z mnoha důvodů úsměvné. Vybudoval jsem ve firmě proti viru vysoké hradby, aby mi ho přinesla dcerka domů ve své školní brašně. Těsně před vánočním volnem se nakazily děti ve třídě, aby později před Štědrým dnem nakazily své rodiče. Děti prošly virózou snadno. U rodičů to je už trochu slabší vánoční příběh. 🙂

Vedle horeček, bolesti hlavy a celého těla však cítím značný pocit rozbřesku. Celý rok nám Covid vnucoval svoji agendu. Mnohé dobré muselo jít stranou. Tématem byla ochrana, improvizace, omezení. Jako bychom celý rok žili pod závojem a řešili jen to nejnutnější.

Teď jsem nemocný a závoj je pryč. Sám nakažený si uvědomuji, jak pro mne COVID přestal být tématem. Dál ochráním své lidi, až k očkování. Již to však není téma všehomíra. Přichází nový čas, nová energie. Je čas vzít si své životy zpět do svých rukou. Je čas vrátit se ke svým tématům a ke svým snům. A taková je poslední myšlenka v Deníku stavitele roku 2020.

Přeji všem dobrý rok 2021. Ať je to rok tvůrčí a radostný. David Mencl

19.11. 2020 Nečekaná, mimořádná a dobrá zpráva 

V nekonečné řece spíše horších zpráv na mne v pondělí vyskočila nečekaně zpráva dobrá. Hoooodně dobrá. 🙂

Pomáhám klientovi řešit trable. Během stavby domu přišel o práci a tím i možnost dokončit financování. Stavba otevřená tedy technologicky nepříjemná situace. Navíc klient pracuje v Německu. Tedy v lednu nastoupí na nové místo, bude však šest měsíců ve zkušební době. Hypotéka půjde dodělat až po skončení této, tedy někdy v létě.

Tak toto pochopitelně ta dobrá zpráva není. To jsou překážky, které společně s mým klientem zvládneme. Dobrá zpráva přišla, nečekaně a nenápadně a náhodně. Na samém konci našeho rozhovoru, když jsem se klienta zeptal na jeho profesi.

Můj klient je pohřebák. A pohřební služby v celém Německu výrazně snižují své stavy. Snižují stavy, protože za celý divný rok 2020 umírá podstatně méně lidí nežli v letech předchozích. O 20% dle statistik, které mého klienta připravily o práci. Co je pro něj starost a pro mne jako pro jeho stavitele velká starost, to je z globálního pohledu nečekaná a skvělá zpráva.

Četl jsem podobnou informaci z New Yorku. Kdy v době největší jarní krize Covid19 byla celková úmrtnost o 30% nižší nežli ve stejném období v letech předchozích. A teď se stejným přišel můj klient přímo od pramene. Mohu li takto napsat. Fascinující. Nečekané. Nepředstavitelné pro mne. Už se těším na celkové české statistiky. A začínám tušit velké překvapení.

Možná ten hrozný rok v mnohém bude trochu jiný nežli se nám na prvý pohled zdá.

2.11. 2020 Deník Stavitele – Drsný podzim

Od jara jsme tušili, že podzim bude horší. Od jara jsme se na podzim a zimu připravovali. Tříbili procesy, abychom později zjistili, že na některé věci se jednoduše připravit nedá. To nejhorší z druhé vlny asi máme za sebou. A už přemýšlíme o vlně třetí.

Strategii Ekonomek jsem postavil na důsledné označování rizikových kontaktů, preventivní karantény a hojné množství testů formou samo-plátcovství. Celé týdny se zdála tato strategie jako mimořádně úspěšná.

Pokud měl některý z kolegů podezření na rizikový kontakt, přesunul se do karantény a bez čekání na přetíženou hygienu došel si na vlastní test. Pokud byl test negativní vrátili jsme kolegu do procesu. Pokud byl test pozitivní vzal jsem okruh nejbližších spolupracovníků a celý postup opakoval. Preventivní karanténa, testy a podle výsledku další postup. Dokud se míra nakažených v Česku pohybovala kolem 500 na 100.000 obyvatel, systém fungoval. Většina kolegů měla své testy negativní a těch několik pozitivních se podařilo včas izolovat od zbytku firmy. Cítil jsem, že takto to půjde.

Celý svět považuje hranici 100 nakažených na 100.000 obyvatel za kritickou hodnotu. V Česku jsme se v některých okresech dokázali dostat až na 1.400 nakažených na 100.000 a v tento moment už selhává jakýkoliv pokus s pandemií bojovat. Surfaři znají pojem pračka. To když Vás spláchne vlna a pere Vás jak v pračce. Tak přesně to jsem zažil. Pračku. Semlela mne vlna koronaviru, která prošla firmou. Chytré řízení nepomohlo.

Během týdne jsem dostal zprávu o pozitivních testech poloviny moravské části Ekonomek. Druhý týden mi pak pozitivní výsledky ochromily práci velké části manažerů staveb v Česku. V polovině října nám karanténou či přímo pozitivním výsledkem testu vypadlo 30% výrobní kapacity na našich stavbách. Co týdny fungovalo velmi slušně najednou se zcela rozsypalo. 🙁

Sledováním, jak nákaza proběhla firmou jsem získal zajímavý statistický vzorek. O tom však až příště.

Vlna je zřejmě za námi. Postupně se dáváme dohromady. Většina kolegů se vrací po lehkém průběhu zpět do práce. Narušení všech procesů bylo brutální. Dopady na plynulost staveb však nebudou zásadní. Spíše malé týdny, jistě ne měsíce.

Je vlastně mimořádně zajímavé vidět jak velký otřes dokáže systém ještě zvládnout. Vidět firmu v takto velké zátěži a improvizaci mi dává možnost přemýšlet jak být ještě více odolní. Jak se ještě lépe připravit na třetí vlnu. Tu nám nejspíše spustí vánoční setkávání rodin a studený leden míchající běžná nachlazení s koronavirem.

Tak se přátelé držte v pozitivní náladě. I tuto nepříjemnost zvládneme. V mých grafech se již dobrý konec blíží. 🙂

Váš David Mencl

2.8.2020 Už to sáhlo i na nás 

Uff. Je to tady. Věděl jsem, že to nejspíše musí jednou přijít a přišlo. Prvý pracovník stavby má potvrzený COVID19. Tedy bleskový připravený protokol. Mapa všech dalších lidí ES se kterými přišel do styku. Blesková karanténa celé této větve pracovníků včetně manažera stavby a včetně klientů, kteří byli na kontrolním dni. Bleskové testy. Každá hodina se počítá. S každou hodinou roste počet lidí, kteří přijdou do styku a které je nutné následně vypnout do karantény.

Dopadlo to tentokrát dobře. U žádného dalšího kolegy se nemoc neprokázala. Nemocný pracovník stavby má průběh pohodový bez příznaků.

Tuším, že během podzimu podobný protokol zažijeme ještě mnohokrát. Mockrát budeme muset improvizovat a do karantény stahovat celé výrobní skupiny. Klíčem k úspěchu je rychlost. Rychlost jakou se informaci dozvíme a můžeme jednat. A rychlost testů. V tomto případě jsme výsledky dostali za dva dny. S tím se dá pracovat a tuto novou situaci zvládnout. Rychlé testy a rychlá reakce je naděje pro ekonomiku celého světa.

15.7.2020 Ceny bytů bohužel neklesnou

Přečetl jsem právě čtvrtý článek o tom jak cena nemovitostí vlivem proběhlé pandemie prudce klesne. Dovolím si tedy také svůj pohled.

Přál bych mladým rodinám, aby cena bydlení ve velkých městech klesla. Moc bych si to přál. Aktuálních 100.000 Kč za 1m2 bytu v Praze mi přijde upřímně jako naprostá šílenost. Přál bych si leč cena neklesne. Neklesne pokud nepřijde něco mnohem horšího nežli byla dosavadní pandemie.

Na rozdíl od věštců pokles věštící, vidím věci zevnitř a to je hodně jiný pohled.

1) Neklesnou, protože aktuálně postavené byty se postavily draho. Extrémně drahé byly pozemky pod těmito domy, extrémně dlouhé a drahé bylo stavební řízení a drahá byla také práce a materiál stavebních firem.

Stavebním firmám i všem ostatním scházela pracovní síla. To v děsivé spirále zvyšovalo cenu práce v Česku. Cena práce dobrého řemeslníka je dnes podstatně vyšší nežli třeba před 7 roky. Česká vláda není schopná otevřít dveře pro scházející pracovníky. Cena práce bude pořád vysoká a tím i cena nově stavěných bytů. 2) Neklesnou, protože schází desetitisíce bytů. Špatně fungující územní plány velkých měst. Nedostatek stavebních pozemků. Stavební povolení, které trvá sedm a více let. To vše jsou důvody, proč je bytů málo. Když je bytů málo cena těchto je logicky vysoká.

3) Neklesnou, protože doba karantény změnila hodnoty mnohých. Zavřeni v nevyhovujícím bydlení měsíc v karanténě si mnozí uvědomili změnu svých priorit. Dovolená v zahraničí je dnes mnohem méně sexy nežli byla před rokem. Dobré kvalitní bydlení naopak. Vidím to neomylně na statistikách Ekonomek. V Česku, Slovensku i Polsku zažíváme obrovskou vlnu zájmu o to bydlet dobře.

Ti co píší o poklesu cen pracují s krátkým ochlazením poptávky. Očekávají, že developeři při poklesu poptávky zareagují okamžitě výprodejem postavených bytů pod cenou se ztrátou. To však neudělají. Byty postavili na velmi levné úvěry. Nebudou začínat stavět byty nové a stávající se rozhodnou prodávat pomaleji. Nesmyslně vysoké ceny bytů se však udrží. Nepřijde li na podzim průšvih mnohem větší nežli byl ten jarní.

8.6.2020 Banky mezi poraženými 

Mezi poražené předchozího období řadím jednoznačně banky. Banky pandemii viru nezvládly a svým přístupem situaci ještě zhoršovaly. 

Malé banky zkolabovaly zcela. Zavřený krám. Žádné složitější operace nežli vklad, výběr a převod nebyly schopné. Strategie schováme se do skříně a počkáme až to přejde. 

Větší banky se pokusily základní službu uchovat. Často uzavřely pobočky pro běžné klienty a pracovaly s velkými partnery. Tedy i v době pandemie jsme v Ekonomkách připravovali pro své klienty hypotéky a zajišťovali čerpání z úvěrů již běžících. 

Snaha se počítá, provedení bylo však noční můrou. Podmínky se měnily doslova každý den. Bez špetky koncepce. Podle toho co běželo v televizi risk bank druhý den chaoticky reagoval. Tu se zavřely hypotéky pro pendlery, tu pro příjem ze zahraničí, příště pro pracovníky hotelů. Abychom za měsíc zase vše otevírali. 

Úvěrování pro firmy se prakticky zastavilo. Když stát chtěl pomoci zárukami v COVID III. Moje „žlutá“ banka roku, místo rychlého řešení pro čekající firmy, dohaduje se se státem už třetí týden, kdo si nechá poplatky z úvěrů. Na webovkách, velký slogan jsme v tom s Vámi.  Fakticky však i v této chvíli nejde o nic jiného nežli maximalizaci zisku. Lituji firmy, které ty úvěry opravdu silně potřebují. 

Čekal bych, že ti silní budou v krizích stabilizujícím prvkem. Banky generují miliardové zisky. Přesto stabilizujícím prvkem v době krize rozhodně nejsou. Ba že naopak. Banky svým přístupem mají silný potenciál z malé krize vytvořit opravdu velkou. 

22.5.2020 Výroba mezi vítězi 

První vlna karantény se blíží ke svému konci a je tedy možná čas rekapitulovat. Najít vítěze a poražené v procesech stavitele. 

Jednoznačnými vítězi jsou pro mne výrobní skupiny. Celou dobu karantény jsme stavěli blízko 100% výkonu. V Česku, Polsku, Slovensku stejný obraz. V minulých letech jsme čelili velkému nedostatku materiálů. Tento problém vir vyléčil a tak jsme paradoxně v březnu i dubnu stavěli ve vyšším obratu nežli v předchozích dvou letech. 

Mentalita Čechů je jiná nežli Slováků a Poláků. V Česku jsme tak nějak zvyklí být skeptičtí ke své vrchnosti. Často hledáme cesty na okraji regulace. Nikoho tedy příliš nepřekvapilo, že Ekonomky staví v Česku na všech 475 stavěných domech. 

V Polsku i na Slovensku se karanténou zastavil světa běh. Většina stavitelů zavřelo krám a čekali, až se vir přežene. Nebo spíše, až začne většina společnosti vnímat nebezpečí s reálnou proporcí. Já mám však v Polsku i Slovensku české ředitele. A česká mentalita se tak přenesla i do našich poboček. Ekonomky tak stavěly v plném výkonu také na Slovensku a Polsku. Klienti viděli kontrast s opuštěnými stavbami jiných stavitelů. Na fb skupinách sledovali stovky realizovaných staveb. V počátku vyvolané překvapení postupně přecházelo v nadšení a skvělé reakce těch, kteří naši práci sledovali. 

Krize umí být příležitostí. A někdy se povede tohoto divokého mustanga chytit za hřívu. Kolegům do Polska i na Slovensko blahopřeji. A přeji ať v dalších letech rozvíjejí obraz, který dnes odvahou a pracovitostí získali. 

12.5.2020 S velkou dřinou hypotéky běží 

„Zpocené jsme, až na kalhotkách, ale financujeme.“ Těmito slovy mé manažerky financí popisují zvláštnost doby při financování domů v bankách. 

České banky nepatří k vítězům těchto dní. Některé trpí chaotickým procesem v době korona-dní. Z chaosu pak hodně zatuhlý proces schvalování nových úvěrů i čerpání již schválených hypoték. 

Paradoxně banky, které proces zvládly dobře a mohly na situaci profitovat, narazily na limity svého risku. Extrémní seškrtání limitů hypoték je pak druhý neduh posledních týdnů. 

Bohužel ani čerpání již schválených hypoték nejde dobře. Naprosto shodně v Česku, Slovensku i Polsku jsme museli uvolnit hodně volných peněz, abychom vykrývali pozdě přicházející peníze z bank. Kde jiní stavitelé tuto možnost nemají, budou důvodem druhotné platební neschopnosti již samotné banky na počátku řetězce. 

6.5.2020 Sounáležitost v těžkých časech 

Situace karantény přináší i mnoho mimořádných a hezkých momentů. Situace, které pohladí po tváři. I když je to tvář zahalená rouškou. Dnes jedna taková ze Slovenska.

Také na Slovensku stále stavíme. V krizi poznáš kvalitu partnera. Mnoho stavitelů stáhlo před COVID19 roletu. Někteří zřejmě na vždy. A mnozí i s vybranými zálohami klientů. 🙁 

Ekonomky na všech stavbách stále staví. K velké radosti klientů. 

Bohužel není kam chodit na obědy. Hospody jsou zavřené. Naprosto úžasnou reakci nám připravila jedna z našich klientek. Sama lapena v karanténě rozhodla se našim lidem každý den na stavbě vařit. Guláše řízky a jiné dobroty. Sounáležitost v náročné době, která pohladila. 

Některé věci na této době začínám mít opravdu hodně rád. 🙂 

27.4.2020 Robinsoni 

V Polsku je ochrnutí celé ekonomiky ještě silnější nežli v Česku. Za naše stále běžící stavby získáváme v Polsku mnoho uznání. A občas nás také někdo udá a pošle na některou z našich staveb policii. V té situaci se odráží rozvrácenost naší doby. Mnozí doufají v brzké narovnání situace a fungující stavby jsou jim prvou sněženkou po dlouhé zimě. A někteří se jednoduše bojí. Z neznalosti by nejraději upalovali každého, kdo vyjde ven. A tak Poláci žijí v atmosféře strachu a represí. Pokuta 70.000 Kč za procházku v parku je v Polsku běžný obraz dnešních dní.

Na začátku karantény jsme v Polsku měli montážní skupinu, která montovala tepelná čerpadla. Když karanténa začala, museli se kolegové rozhodnout, zdali odejdou v Polsku od rozdělané práce a vrátí se, či se nechají uzavřít za hranicí. Tepelná čerpadla montujeme na samém konci, když před tím nežli předáme dům klientovi. Odjet znamenalo domy nepředat. A tak kolegové zůstali. Posíláme jim tepelná čerpadla Toptranzem a oni montují jedno za druhým. Spoustě klientům umožnili převzít dům včetně tekoucí teplé vody. Situace je tak mimořádná, že pomáháme montovat čerpadla i konkurenčním firmám, které tuto možnost nemají. Zůstali, aby jiným udělali radost. Sami pět týdnů neviděli své rodiny.

Ta parta čtyřech montérů je pro mne symbolem této mimořádné doby. Doby, kterou zvládneme mimořádným přístupem každého z nás.

Celkově nás optimismus v ES stále neopustil. Stavíme. Začínáme nové stavby a v dubnu jsme přijali i mnoho nových klientů.

18.4.2020 Karanténa 

Karanténa trvá již déle než měsíc. Stavby nám stále běží téměř v normálním běhu. Největší výrobce betonových výrobků BEST zavřel své výroby a tyto na stavbách časté výrobky začínají scházet. Jinak však na stavbách nečelíme velkým problémům. Je dokonce paradoxem doby, že stavby čelí v době karantény menším potížím nežli poslední dva roky, když scházel základní materiál. 

Máme větší obrat nežli jsme měli minulý rok ve stejný čas. Atmosféra doby je taková, že se mně až příčí takovou informaci napsat. 

Nadějně pak také působí čísla z obchodu. Před dvěma týdny jsme znovu otevřeli své kanceláře pro nové budoucí klienty. Schůzky se rychle obsadily. Lidé tedy neztratili dobrou náladu a víru v budoucnost. To je velmi důležité pro budoucí ozdravení ekonomiky. 

Bylo snadné v době krize zavádět drastická opatření. A bylo hned jasné, že bude velmi těžké tato ve správné době rušit. V Česku máme velmi příznivé reprodukční číslo viru. Nejlepší v Evropě. Přesto opatření naše vláda uvolňuje pomaleji nežli země okolní. Cena za tuto nerozhodnost bude nepředstavitelně vysoká.

Mnozí si to stále neuvědomují. Obrovské miliardy, které teď spálíme zničením ekonomiky se někde neobjeví. Budou nám scházet. Má generace již s nedostatkem těchto peněz dožije své životy. Peníze nám budou scházet na stavbu a opravu nemocnic. Budou nám scházet na drahé léčebné postupy u smrtelných nemocí. Zásadně budou scházet, až nám stát bude vyměřovat důchody. Většina lidí si to ještě neuvědomuje, ale účet za týdny karantény bude nakonec naprosto brutální a zásadně ovlivňující životy všech. Bohužel i tato mince má totiž svoji druhou stranu. Každý den karantény nad rámec nutného, je obrovský ekonomický zločin.

No a zakončím dnes opravdu dobrou zprávou. ČNB dočasně zmírnila omezení, kterými dusila hypotéky mladých rodin. Tedy za co jsem dva roky bojoval, jsem tak nějak nečekaně dostal. Hypotéky jsou pro mladé rodiny cca na rok zase naprosto otevřené a navíc aktuálně i mimořádně levné. Není tedy vše jen černé a některým aktuální situace i pomůže.

3.4.2020 Tak trochu proti proudu 

Stavebnictví je velmi flexibilní obor. Jsme zvyklí neustále řešit nějaké překážky. Možná také tím se stavebnictví lépe vypořádává s omezeními, které přinesla karanténa. Poslední tři roky žilo stavebnictví se zásadním nedostatku materiálu. Mnohým se teď v karanténě staví lépe nežli před dvěmi roky bez cihel.

Co není může být. V některých místech země se ukázal nedostatek cementu a betonových výrobků BEST. Tak se projevuje narušení dodavatelského řetězce. Velká cementárna poslechne odbory a zavře preventivně provoz. Později cement schází největšímu výrobci betonových výroků i betonárkám. A nedostatek betonových směsí by pochopitelně dokázal zastavit celé stavebnictví. Naštěstí v okolních zemích cementárny nezavřely a cement jde koupit tam. Na místa českého dodavatele cementu se tak dostává polský a německý. Snad až odboráři dovolí vrátit se do práce ještě nějaká v české cementárně bude.

Mnozí teď pracujeme více nežli jindy. Snažíme se dodělat co můžeme a připravit se na dobou po pandemii a zvládání nových náporů. Začíná nám více nových staveb nežli předchozí jara. Financování běží překvapivě hladce. ČNB snižuje úroky i limity a financování se tak zase  stává dostupným. Myslím, že tak na rok, jak znám našeho guvernéra. Projektanti finišují projekty, aby měli volná pomyslná rýsovací prkna pro nápor nových klientů, až otevřeme kanceláře. Tedy ospalé tempo prvého týdne vystřídal kvapík. Zvláštní v této době.

Ve čtvrtek jsme opět s souladu s rozhodnutím vlády otevřeli kanceláře i pro zájemce o naše služby. To byl moment na který jsem byl velmi zvědavý. Ekonomové celého světa se snaží dohodou jak dlouho bude trvat nežli se ekonomika vrátí na původní křivku. A já měl možnost tuto roušku poodhalit. Otevření kanceláří ukazuje jaký bude zájem o služby všeho druhu až COVID19 odezní. Pocit ze čtvrtka je velmi pozitivní. Volné termíny okamžitě obsazené a 7 nových klientů za den. To jsou čísla více nežli pozitivní. Usuzuji z těchto, že z pandemie neobejdeme jako lidé zlomení. Vrátíme se rychle ke svým životům, snům a cílům. Možná o něco moudřejší, přesto rozhodnuti dále pozitivně žít. Další týden již budeme mít v ES otevřené všechny dny. Pokud se bude týdenní číslo přibližovat normálu přestanu se o českou ekonomiku tolik bát. 🙂

27.3.2020

Druhý týden karantény byl jiný nežli prvý. V prvém týdnu jsme byli všichni situací zaskočeni, intenzivně jsme hledali cesty jak se se zásadním opatřením vypořádat. Na tvářích kolegů jsem viděl chmury. Druhý týden byl jiný. Kolegům se vrátil úsměv, byť často schovaný pod rouškou.

Velmi pozitivní jsme v části přípravy staveb. Manažerky financí i přes obtížné období dokončili velké množství hypoték a tedy začíná mnoho jarních staveb. Křivka nových začínajících staveb je velmi podobná běžným rokům.

Manažeři projektu v týdnu začali ve velkém používat možnost video konzultací s klienty. Konzultace projektů a rozpočtů běží velmi dobře a příprava se tak nezastavila. Tento způsob komunikace jsme plánovali již dávno. Stále jsme odkládali a dávali přednost osobnímu kontaktu. Dnes zjišťujeme, že pro naše klienty je tato forma příjemná a pro nás odpadnutím cest nesmírně efektivní. Je zjevné, že některé věci nám zůstanou i po tom co pandemie odezní. 🙂

Schůzky s novými klienty stále fakticky neběží. Poskytli jsme schůzky jen těm klientům, kteří jsou v složité situaci a na stavbu domu extrémně spěchají. Přesto počet nových klientů klesl z běžných 20 za týden na 5.

Ekonomové se přou jak dlouhá bude recese po skončení drsných omezení. V ES máme měření, která mohou s odpovědí pomoci. Během krize v roce 2008 pokleslo sledování našich stránek na 1/5 běžného provozu. Ve chvíli kdy lidé ztratili optimismus nepřemýšleli o stavbě domu. V ES aktuálně vidíme na našich našich stránkách naopak nárůst. Dlouhodobý optimismus lidí tedy nemizí. A pokud vláda ekonomiku nezabije přílišným natahováním karantény věříme, že se ekonomie do slušných čísel vrátí brzy. Tažená hlavně optimismem spotřebitelů.

Velké problémy budeme mít s tepelnými čerpadly. Výrobce skvělých čerpadel Carrier má ve Španělsku velké potíže. Je to velká smůla. Čerpadla se mnoho let pro celý svět montovala v Berouně. Pak se majitel rozhodl, že ve Španělsku už je práce levnější a výrobu v Berouně zrušil. Bohužel se ve Španělsku nepodařilo nají pracovníky, kteří by linku byli schopni rozběhnout. Několika měsíční výpadek čerpadel nakonec zachraňovali původní pracovníci z Berouna, kteří ve Španělsku linku zachraňovali. No a teď po třech měsících provozu přichází další výpadek způsobený Koronavirem. Na nejbližší dva měsíce jsme v ES předzásobeni. A pak uvidíme. Nakonec zpět k výrobě. Od začátku roku jsme klientům předali 72 domů. To je na prvé čtvrtletí i v této době hodně optimistický konec týdne.

Tak pěkné zdravé dny DM

20.3.2020

Celostátní karanténa pro naší práce promluvila naprosto podstatně. V různých částech našich činností však s rozdílným dopadem.

Stavby překvapivě fungují bez velké újmy. Pro velké odběratele stavebniny fungují. Máme problémy s některými velmi specifickými dodávkami. Ty však jdou zatím na stavbách vynechat a tedy v prvém týdnu karantény nebyla žádná stavba, kterou bychom museli zastavit. Všech 430 staveb běželo. Problémy má výroba s některými scházejícími lidmi. I to se však daří celkem slušně vykrývat.

Podle odhadů výrobního ředitele Jana Černého výroba v prvém týdnu karantény běžela na více nežli 90% možné výkonnosti. To je velmi dobré. Uvědomme si, že zima byla ke stavebnictví letos mimořádně příznivá. V teplém lednu a únoru se stavělo o 35% více. Tedy podtrženo i při současném výpadku je na tom stavebnictví velmi dobře. Délka výpadku rozhodne.

Větší dopad pak máme v ostatní naší práci. Pro vyhlášení karantény jsme museli zcela přesunout většinu schůzek s potenciálními klienty. Kalendáře byly hodně naplněné, přesouváme tedy obrovské množství schůzek. Po skončení karantény nás tedy zjevně čeká velký kalup a práce do noci. No jo no.

Projektování běží. Projektanti běžně pracují uzavřeni ve svých malých kolektivech. Tedy projektujeme na 100%. Nutné konzultační schůzky s klienty v nejnutnějším rozsahu běží. Karanténa se na tyto situace, kde hrozí ztráty z prodlení nevztahují. A situace nás konečně donutila rozběhnout online konzultace. Výsledek byl překvapivě výborný. Nejspíše nám tedy po koronaviru zůstane nová dovednost, kterou budeme dále využívat. Stejně jako projekty překvapivě dobře zatím pokračuje vyřizování stavebních povolení. Uvidíme v dalších dnech zdali nezačnou na úřadech scházet pracovníci, kteří zůstanou doma s dětmi.

Složitá je situace při hledání pozemků pro klienty. Situace je okres od okresu velmi různá. V některých místech republiky se život zcela zastavil, jinde se zase pracuje, jak by žádná pandemie nebyla. Každopádně hledání pozemků obecně bude trvat déle. A možná na krátko zmizí ten zdrcující přetlak poptávky a půjde zase pozemky nakupovat tak nějak normálně.

Naprosto unikátní pak je situace ve vyřizování hypoték. Naše skvělá ředitelka vnějších vztahů Vlasta Pěchoučková vyjednala s bankovními domy speciální bezpečný režim práce. Bankám posíláme zpracované všechny podklady elektronicky, aby ty mohly eliminovat svá rizika. A protože jsou banky pro běžné žadatele zavřené a malí poradci nepracují, holala máme v současné době schvalovatele jen pro sebe. Situace, kterou už asi nikdy jindy nezažijeme. I tak si přejeme, aby současná opatření co nejdříve skončila a my se zase mohli o kapacitu pracovníků bank rozdělit s ostatními.

Celý týden velmi detailně modeluji dopad současné krize na ES. Také v roce 2020 jsme očekávali 25% nárůst obratu. Pokud současná drastická omezení nebudou trvat déle nežli čtyři týdny, (což očekávám) pak obrat ES na konci roku vykáže očekávaný růst 25%. Tedy dopad COVID 19 bude na hospodaření ES jen malý. Více v následném přetížení nežli v dopadu na obrat a zisk. Pokud budou opatření trvat podstatně delší dobu, pak již v hlavních číslech tuto pandemii poznáme. Opatření trvající 3 měsíce by znamenala pro ES rok ukončit letos bez růstu, tedy se stejnými výsledky jako 2019 a velmi podobně pak i rok 2018. Končit rok 2020 se stejnými výsledky jako rok 2019 pak nepovažuji za nic mimořádně nepříznivého. Dávno jsem chtěl napsat fejeton o nesmyslných snahách o neustálém růstu. Tak ten snad někdy příště.

Mimořádně hezké pro mne bylo vidět, jak lidé kolem mne v Ekonomkách k situaci přistoupili. S klidem, věcně, s úsměvem a aktivitou. Robert namíchal desinfekci, která nebyla. Kolegové manažeři projektu pomáhají na recepci, skvělé manažerky financí desinfikují několikrát denně celé sídlo Ekonomek. Většina ve volném čase šijí roušky. Je pěkné v krizi poznávat charaktery lidí kolem sebe.
Hezké dny DM