Salvador přijal tento týden Bitcoin jako oficiální státní měnu. Ekonomky jsou výrazně inovátorskou společností oboru dnes již v evropském měřítku. Logicky tedy intenzivně přemýšlíme, zdali již nastal čas umožnit lidem zaplatit svůj dům či měsíční splátku Bitcoinem.
O tom, jak složitý je můj vztah k tomuto pokroku, je dnešní Blog.
Bitcoin je myšlenka dvou zcela odvrácených tváří. Úžasná, geniální i šílená zároveň. Obě tyto tváře nese a obě musíme vidět, abychom mohli pochopit.
Dotek génia
Samotná původní myšlenka neznámého autora je geniální. Ve své jednoduchosti a čistotě myšlenky neprolomitelná, nemanipulovatelná a tím zcela výjimečná.
Jde o myšlenku, která nepochybně patří do řady největších pokroků lidstva. A pokud by nám autor propůjčil své jméno a tvář, zasloužil by si zcela jistě Nobelovu cenu za přínos lidstvu.
Letadlo děsivých rozměrů
Jenže k autorství se nikdy nikdo nepřihlásil. Přemýšlím už mnoho let, proč se někdo nepřihlásí k myšlence tak mimořádné?
Myslím, že autor Bitcoinu je člověk mimořádně chytrý. Člověk, který od začátku ví, že na konci té myšlenky bude děsivé zklamání milonů lidí. Ztráta životních úspor těch nezranitelnějších. Sebevraždy ze zoufalství. S tím nechcete být spojován. Autor Bitcoinu je člověk tak chytrý, že od začátku viděl celou cestu, a tedy ví, že to za Nobelovku nestojí.
My Češi máme výhodu. Pochopíme lépe nežli jinde ve světě. V devadesátkách jsme zažili nespočet podvodných letadel a pyramid. Jsme tedy trénování na tento typ průšvihů. Princip, kdy hrstka na vrcholu pyramidy zbohatne na úkor tisíců dole, je vlastně symbolem jedné dekády Česka.
Byť tak nebyl vymyšlen, je Bitcoin dnešních dní a dnešní hodnoty obrovským letadlem. Největším letadlem všech dob. Kdo do Bitcoinu nastupoval prvý, ten kdo letí prvou třídou, ten pohádkově zbohatl. Tito lidé za 100.000 Kč kdysi koupili 100 Bitcoinů. A dnes za svých původních 100.000 Kč drží majetek téměř sto milionů. Pohádkový let prvou třídou.
Později do letadla nastoupila byznys třída. Ti už zbohatli méně, ale stále dobře. Ti obvykle za stejných 100.000 Kč získali 2 Bitcoiny. Svoji investici tak zhodnotili dvacetkrát a dnes drží necelé dva miliony.
Aktuálně do letadla nastupuje ekonomická třída. To jsou ti lidé, kteří všem předchozím jejich obrovská bohatství zaplatí. Jen nevíme, jestli je to ještě ekonomická +, tedy ti, kteří za cenu opravdu velkého rizika ještě trošičku vydělají. Nebo už jdou uličkou opravdu jen zástupy těch, kteří teď koupí hoooodně drahé bitcoiny od těch, co je kdysi kupovali levně, aby na těchto prodělali všechny peníze, až Bitcoin ztratí svoji hodnotu.
Z této perspektivy je už celkem pochopitelné, že se k autorství myšlenky nikdo nepřihlásil, že? Autor nastupoval prvý v prvé třídě. Nechce být jednou konfrontován se svými vydělanými miliardami na úkor moře lidí, kteří o peníze přijdou. Pak chápu, že bylo rozumné vzdát se i slávy za tento objev.
Hodnota za hodnotu
Své děti od prvých krůčků učím jednoduchý princip běhu světa. Buď někomu prospěšný, přines mu opravdovou hodnotu a za to získej odměnu. Pokud synek Vítek pomůže sousedce rychle opravit elektřinu a dostane od ní dvacet vajec, přinesl sousedce hodnotu a dostal hodnotu. Princip, na kterém stojí naše civilizace, byl dodržen. Pokud syn Jakub někomu vytvoří skvělý projekt, pomůže lidem skvěle bydlet a prožít šťastný život, je spravedlivé za tento získat odměnu, kterou pokrývá své životní potřeby i radosti.
Dát hodnotu a získat hodnotu je dobrý systém, na kterém může náš svět dobře fungovat.
Bohužel stále častěji vidíme snahy lidí žádnou hodnotu nepřinášet a přesto si co největší odnést. Současný svět Bitcoinu je příkladem. Držíte ve své peněžence řetězec znaků. Řetězec, který nemá pro nikoho žádnou hodnotu. Nikomu nic nepřinesl. A přesto chcete, aby Vám tento řetězec z Vašich původních sto tisíc vytvořil sto milionů. Prostou spekulací. Nikomu jste nic nedali. Ničím jste nepřispěli tomuto světu. Jen využíváte situace, že se do letadla hrne stále více lidí. A tlačenice před letadlem uměle zvyšuje zájem o to dostat se do uličky. Nastoupit. Bez ohledu na to, že už dávno nastupuje ekonomická třída.
A to je můj prvý problém s Bitcoinem.
Dokud učíme své děti, že za rozumnou práci dostanou rozumnou odměnu, stojí náš svět na slušných základech. Jakmile jim ukazujeme, že roční plat nějakého fotbalisty může být dvě miliardy. Anebo že mohou získat peníze za nic. Jen za to, že spekulují na růst čehokoliv, začali jsme cestu k zániku naší civilizace.
Pokud držením řetězce čísel bez hodnoty jde vytvářet peníze, pak příště nikdo nebude chtít pracovat a mé sousedce při další havárii nebude mít kdo pomoci. A pokud jde takto snadno získat obrovské množství peněz, pak se hodnota peněz prudce snižuje. (A hodnota nemovitostí raketově roste.)
Skutečná hodnota
I Bitcoin nese ve své podstatě skutečnou hodnotu. Tím, že umožňuje svobodně poslat peníze kamkoliv bez jakýchkoliv omezení je opravdovou hodnotou. Potíž je v tom, že opravdová hodnota je zlomkem té, za kterou dnes Bitcoin koupíte.
Hodnota té opravdové služby půjde vyčíslit a je někde kolem 5.000 Kč. V této hodnotě dostáváte reálnou službu. Zbytek do 960.000 Kč je pak spekulativní bublina. Hodnota zvýšená spekulativním principem letadla. Letadla, ze kterého už dávno prvá třída vystoupila. Dnes potichu vystupuje byznys. A nastupuje ekonomická.
A to je můj druhý problém s Bitcoinem. Líbí se mi ta technologie. Přijde mi úžasná a rád bych tuto podpořil tím, že svůj dům budete moci zaplatit převodem Bitcoinů. Zároveň jsem smutný za všechny, co na této děsivé spekulaci prodělají fůru peněz. Děsím se toho být blízko tohoto obrovského krachu.
Totální ekologická propast
Mnoho článků o Bitcoinu píší lidé na úspěchu zainteresovaní. Ti, co sami v letadle sedí a často do letadla přišli nedávno. Je těžké psát úplné pravdy, když profitujete s rostoucí popularitou. A to je další současný problém Bitcoinu. Prezentované informace nesou silný pozitivní sentiment. Protože čím více lidí bude chtít nastoupit, tím vyšší je hodnota. Je špatné, pokud stejný člověk drží v jedné ruce Bitcoiny a ve druhé tužku, kterou o těchto píše. A přesně toho jsme dnes masivně svědky.
Také proto se tak málo dočtete o fatálním problému této technologie. O doslova neudržitelné energetické náročnosti.
Nezávislost a neprolomitelnost Bitcoinu pramení z takzvaného blockchainu, což si představte jako zápis velkého bloku účetních operací. Tedy převodů jednotlivých Bitcoinů. Tento zápis provede za odměnu server, který o právo zapsat soutěží s mořem jiných serverů. Tento princip soutěže se jmenuje těžba. Nádherný princip. A zároveň naprosto neudržitelný. Servery soutěží tak, že zpracovávají složitou účetní operaci. Nejrychlejší vyhrává. Bohužel tímto způsobem 99,99 % elektrické energie servery pohánějící je vynaložena zcela zbytečně. Vypuštěna do vzduchu bez užitku.
Kolik je to energie? V letošním roce to je ekvivalent toho, co za rok spotřebuje celá, obrovská Ukrajina. Šílené. Naprosto šílené. Co je však šílenější trend, je tempo růstu. Za tři roky bude správa Bitcoinu spotřebovávat energii stejnou jako USA. Za deset let už to nejspíše bude hodnota srovnatelná s tím, co dnes spotřebuje většina světa.
Zde malou vsuvku pro kamarády jezdící ve vozech Tesla. Množiny lidí, kteří jezdí ve voze Tesla a kteří jako jedni z prvých kupovali Bitcoin, se zajímavě překrývají. Jsou to často stejní lidé. A tak kamarádi, kteří se zdviženým obočím nám všem dávali najevo, jak šetří planetu tím, že jezdí na elektriku, zároveň vydělali na tom, že desítky uhelných elektráren chrlilo do vzduchu tuny bordelu, abychom na serverech těžících Bitcoin zbytečně spálili elektřinu, která by stačila na fungování země o 44 milionech obyvatel. 🙂 A aby stařenky u nás ve vsi teď dostávaly vyšší účty za elektřinu. Všechny Tesly na světě neušetřily ani zlomek životního prostředí, co Bitcoin za rok zbytečně poškodil.
Pamatujete na to, že nepřináší žádnou hodnotu? On dokonce velmi škodí. Tím, že zmarňuje zbytečně obrovské množství elektrické energie, vyrobené obvykle z velmi neekologických elektráren, je Bitcoin ekologickou katastrofou. Není možné být fanda životního prostředí a Bitcoinu zároveň.
A pořád jde o geniální myšlenku
Přes všechno, co jsem napsal, jde stále o naprosto geniální myšlenku. Myšlenku, kterou budeme potřebovat více, nežli myslíme, a z důvodů úplně jiných, nežli se dnes skloňuje.
Každá epocha má své příležitosti a svá nová nečekaná rizika. Rizikem naší doby je naprostá relativizace pravdy. Kde jsme před roky celkem jasně věděli, co je pravda a co ne, je dnes pravda relativizována. Armády trollů přinášejí desítky alternativních možností a pravd. A běžný člověk běžné inteligence začíná se v množství informací topit.
A zde se vracíme k původní myšlence Bitcoinu. Zápisu provedeného tak, že není možné tento zmanipulovat. V dnešní době relativizace pravdy nabízí Bitcoin možnost pevného bodu. Místa, kde jsou informace zapsané tak, že pravda zůstává nezpochybnitelnou. A přinést do dnešní doby plné pochybností nezpochybnitelnou pravdu může být naprosto obrovskou hodnotou Bitcoinu.
Kdy v Ekonomkách zaplatíte svůj dům Bitcoinem?
Na začátku byla otázka, kdy budete moci svůj dům zaplatit Bitcoinem. A já mám na toto složité téma celkem snadnou odpověď:
- Až o Bitcoinu budou psát převážně lidé, kteří neprofitují z této bubliny.
- Až bude hodnota více reálná skutečnému užitku, který Bitcoin přináší.
- Až se vyřeší šílené zbytečné pálení elektřiny a provoz sítě bude mít také ekologicky smysl. Ne jen ekonomicky.
A možná to bude dříve, nežli si umíme představit. Jen se bojím, že mnoho lidí letící v ekonomické třídě bude z této doby očisty hodně nešťastných. Až budou přicházet o své životní úspory při narovnávání hodnoty.
Pěkné dny David Mencl
24 komentářů k tomuto článku
David Křetínský
Děkuji za parádní článek a vysvětlení jak bitcoin funguje. Viděl jsem nedávno v televizi nějaký dokument, ale to co vlastně dělají servery, které ho těží tam nezaznělo 🙂
Marek Foltýn
Jsem ohromen, do jaké hloubky vnímáte téma kryptoměn (technicky i v kontextu společnosti). Rád bych psal více, ale komentář mi dovolí jen krátký text:
Témata z článku se intenzivně řeší a myslím, že jsme stále na začátku. Věřím, že se časem vyprofiluje stav, který popisujete v článku: cena za provoz kryptoměn bude odpovídat hodnotě, jakou poskytuje (včetně odměn těžařům). Sám jsem na to zvědavý.
David Mencl
Dobrý den Marku, děkuji. Požádám správce svého Blogu, aby umožnil delší odpovědi. 🙂
Také věřím, že kryptoměny si jednou své spravedlivé místo najdou.
Pěkné dny David Mencl
Libor M
Uff. Bitcoin není letadlo, je to virtuální měna, kterou se dá nakupovat třeba na Alze. Přímo za BTC jde nakoupit většinu SW a digitálních služeb, auta a domy se proženou přes burzu/ prostředníka. Jde si vyřídit platební kartu od crypto.com a platit v místní měně.
Energetická náročnost stoupá, protože přibývá strojů na těžbu. Až těžba za pár let skončí, zůstanou jen poplatky a náročnost se sníží.
David Mencl
Dobrý den Libore, Bitcoinem nepochybně dnes můžete zaplatit téměř vše. Můj článek není o tom, že za Bitcoin nic nekoupíte. Je o tom, že 99,99999 % současné hodnoty Bitcoinu je pouze spekulativní.
Hezké dny David Mencl
Zipp Zippovski
Článek není špatný. Chybí mu jazyková korektura. Překlepů víc, než je oku libo.
David Mencl
Dobrý den Zippe, děkuji za upozornění. Požádám někoho pozornějšího nežli jsem já sám. 🙂
Hezké dny David Mencl
Martin Landa
Dobrý den Davide,
napsal jste fantastický článek, ve skvělé kvalitě. Přestože jsem vstřícný novým technologiím, kryptoměny považuju za pravděpodobnou past. Děkuji za brilantní rozbor a přeju Vám další takové počiny.
pěkný den, Martin
David Mencl
Děkuji Martine.
Pavel Ostrý
Dlouhé a výstižné. Plně souhlasím.
Nostradamus
Rozkolísanost kurzu bitcoinu vůči klasickým měnám je známý fenomén.
Čas ale také ukázal, že na rozdíl od inflačních měn bitcoin vytrvale posiluje a volatilita klesá.
Troufnu si odhadnout, že dům, za který dnes u vás zaplatím třeba 5 mil CZK (tedy ~5 BTC), bude třeba za 5 let stát 10 mil CZK, což ale bude stále ~5BTC.
Kdo má pravdu ukáže až čas.
David Mencl
To že je rozkolísanost známý fenomén však neznamená, že jde také o fenomén zdravý. 🙂
A ano možná máte pravdu a dům si za 5 let koupíte za 5 BTC, které dnes koupíte za 5.000.000,-Kč. A nebo také bude hodnota BTC zlomek dnešní. O tom je můj článek. Hodnota je z naprosté většiny jen spekulativní. Není podložena ničím. Tím jak silně je spekulativní může být její hodnota vysoká a také žádná.
Hezké dny DM
Nostradamus
Nelíbí se mi, že tu lidem podsouváte myšlenku, že je Bitcoin letadlo a že jej tvůrce navrhnul s cílem ožebračit lidi.
Autora Bitcoinu se snažilo identifikovat spoustu lidí a institucí, ale dosud přesvědčivě odhalen nebyl. Z mého pohledu je to důkaz geniality a vznešené myšlenky tvůrce, který pravděpodobně již nežije.
RIP Hal Finney
David Mencl
Dobrý den Nostradame,
mně se zase nelíbí, že vykládáte má slova naprosto jinak nežli jsou napsaná. 🙁 Ve spojení s tím, že se pod své názory nepodepisujete, působí pak Váš příspěvek jako manipulace. 🙁
Tedy nikoliv. Nepíši, že autor vše vymyslel se záměrem ožebračit lidi. Píši, že se autor obával, že jeho myšlenka bude zneužita k vytvoření bubliny a nakonec tato ožebračí mnoho zranitelných. Možná v těch slovech nevidíte rozdíl, leč je tam. 🙂
A psal, jsem, že nejspíše tato obava vedla autora k tomu nikdy se svým jménem pod svůj vynález nepodepsat. Jaký důvod vidíte Vy Nostradame se k nepřihlásit ke svému dílu ?
Pěkné dny David Mencl
Jan Kotrbáček
Super článek. Díky za zajímavé počtení.
David Mencl
Děkuji Honzo. 🙂
Laser Eyes
Evidentne nevidite hodnotu v “digitalni vzacnosti”.
Predvidate, ze by podle vas mela cena klesnout na nejakou “adekvatni uroven”.
To ale odporuje globalni inflacni menove politice a rostouci adopci BTC.
I s 10% inflaci v CR zijeme v prepychu.
Kdybychom zili v Turecku nebo Venezuele, tak bychom ani minutu nepremysleli a vymenili statni menu za BTC.
David Mencl
Dobrý den. Digitální vzácnost je jen uměle vytvořené nic. Aby na tomto mohla probíhat čirá spekulace. Dáváme si nic z ruky do ruky a doufáme, že ten další za nic zaplatí o trochu více nežli jsme zaplatili sami. Reálná hodnota je zlomkem dnešní vyspekulované.
Dostali jsme se do fáze vývoje společnosti, kdy již věříme, že nemusíme nic umět, nemusíme nic přinášet a stačí, že něco koupíme abychom mnohem dráže později prodali. Na této vlně jede aktuálně krypto.
Když bychom žili ve Venezuele či Turecku rádi bychom místní měnu vyměnili za cokoliv. Za nemovitost, za dolar, za zlato, za umění. Každá z těchto hodnot Vás ochrání před hyperinflací. A každá bude reálnější hodnotou nežli spekulací vyhnané nic.
Hezké dny David Mencl
zvedavec
Zajimalo by me kolik je podle vas “hodnota více reálná skutečnému užitku”?
A jak si myslite, ze by se toho melo dosahnout?
BTW: dnes lze 1BTC smenit za cca 1mil CZK
David Mencl
Dobrý den.
Jak píši v článku. Bitcoin nese reálnou hodnotu. Dávám Vám možnost poslat peníze jinam a anonymně. Nechám teď stranou, že anonymita je na jedné straně sexy a na druhé straně bude využita k financování všeho před čím bychom rádi své děti chránili. Včetně nájemných vražd, terorismu a masivní státní korupce. Přesto možnost poslat peníze přináší nějakou reálnou hodnotu.
Ovšem myslíte, že většina lidí dnes drží Bitcoin pro jeho transakční schopnost ? Nikoliv. Většina lidí koupila Bitcoin v touze později tento se ziskem prodat.
Jinými slovy kupuji a doufám, že po mne přijde nakupovat ještě dost lidí, aby cena rostla. A doufám, že stihnu prodat (vystoupím z letadla) dříve nežli začne klesat. Tedy doufám, že ti co nastupují po mně, zaplatí můj profit. A ti zase budou doufat, že nastupující ještě později zaplatí zase jejich.
Naprostá většina lidí dnes nakupuje protože doufá ve spekulativní růst. Nikoliv pro reálnou službu, kterou by držení přineslo.
Hodnota té skutečné služby je nepatrným zlomkem dnešní ceny. Jak reálnou hodnotu dosáhnout ? No to přijde samo. Lavinový efekt. Ztráta důvěry v další spekulativní růst odvede spekulující spekulovat jinam, kde budou čekat spekulativní růst. Cena se pak zhroutí.
Pěkné dny DM
Jirka Kolbaba
BTC má stejnou hodnotu jako všechny FIAT měny. Je to cena imaginární. Jakou hodnotu má kus papíru s obrázkem? Kdyby si lidé chtěli vybrat pouze 10% svých peněz z bank, tak by měly smůlu, protože tolik bankovek prostě neexistuje! A proč Vám nevadí, že bankovní servery po celém světě spotřebují násobky elektrické energie, kterou spotřebuje BTC?
PS – nejsem pasažér onoho letadla 🙂
David Mencl
Dobrý den Jiří.
Předně děkuji za Váš příspěvek a názor. Je skvělé, když si lidé dokáží naslouchat a přemýšlet o názoru druhého. Snažím se délku svých Blogů udržet v rozumné míře. A tak někdy hledám zkratky, které nevysvětlují věci zcela detailně. Tedy odpovím a napravím.
Svůj Blog jsem napsal v září 2021. Hodnota BTC v té době byla na vrchu. Mnozí mí kamarádi mne psali, zdali mají vybrat úspory a nakoupit. Abych dal odpověď a svůj pohled napsal jsem Blog. Jak to tak bývá čas ukázal. Mnoho lidí, kteří v září krypto nakupovali přišli do dnes o polovinu svého majetku. ☹️ Nastupující ve třetí třídě zaplatili zisky těch z prvé třídy a byznysu. ☹️☹️ Je mi líto každého, kdo o své peníze přišel. Přirozeně mí kamarádi, kteří v září 2021 díky mému Blogu nenakupovali jsou dnes šťastní a občas mi třeba i pošlou láhev dobrého vína.
Mnozí se mne dnes ptají zdali toto je dno. A pro ty prostá odpověď: Rozhodně není. Reálná hodnota je stále zlomkem dnešní. A později znovu a znovu budou na této hře lidé přicházet o své úspory a budoucnost.
Upřímně Jiří myslím, že nepotřebuji všechny své peníze v bankách mít v papírových bankovkách. Konkrétně já provádím 99% svých plateb bezhotovostně. Pokud by záleželo na mne nepotřebuji bankovky žádné.
Servery, které zprostředkovávají ty bezhotovostní platby přinášejí celkem značnou hodnotu. Šetří čas s počítáním peněz, šetří náklady s přepravou fyzických peněz. Šetří náklady na tisk těch papírových bankovek, které jsme nemuseli ani vytisknout. To že mi server umožní zaplatit je pro mne značná reálná hodnota. A byl bych rád, pokud by byly co možná nejvíce energeticky šetrné. Bylo by bláhové tyto reálné operace srovnávat s tím, že u těžby se 99,99999% energie spotřebuje zbytečným počítám úlohy v soutěži serverů. Tedy spotřebovaná energie nepřináší nikomu žádný užitek. Vidíte, Jiří, ten rozdíl ? To zvěrstvo při dnešní ceně energie a rychlosti oteplování planety ?
Hezké dny David Mencl
Jakub, Schanel
Co se týče hodnoty, je na tom BTC stejně jako všechny současné fiat měny, které také nejsou ničím kryté, pouze důvěrou těch, co je používají. BTC má však oproti fiat měnám jednu obrovskou výhodu – není inflační. Zatímco fiat měny se tisknou jak o život a tím se znehodnocují, bitcoinů nebude nikdy vytěženo víc než 21 milionů.
S tou energetickou náročností to také není tak úplně jednoznačné. Jednak se k těžbě využívá především a čím dál více vodních elektráren, nebo geotermální energie a odpadní teplo, které servery generují, se v čím dál větším měřítku používá k vytápění domů a firem, někde i celé vesnice, či části měst.
A proč tvůrce bitcoinu s pseudonymem Satoshi Nakamoto zatím neodhalil svou identitu? No vzhledem k tomu, že bitcoin je trnem v oku celému bankovnímu systému, je decentralizovaný a vlády nad ním nemohou mít kontrolu co se týče redukce, znehodnocování apod., tak se mu ani nedivím 🙂 Jeho záměrem bylo přenést věčí kontrolu nad měnou z bank a států na obyčejné lidi.
Hezký den všem 😉
David Mencl
Hezký dobrý den Jakube.
Je vždy nebezpečné, když jsme fanouškem něčeho a pro své fandovství začneme ohýbat realitu. Je vždy lepší věcem rozumět a chápat nežli žít v ideologickém pojetí světa. Zkusím Vám ukázat na příkladech některých Vašich úvah.
“BTC má však oproti fiat měnám jednu obrovskou výhodu – není inflační.” OK to není. A jak to podle Vás pomůže mému kamarádovi, který si za zděděné peníze Bitcoin nakoupil a ten má dnes třetinovou cenu. Přišel o 2/3 majetku. Je mu tedy Vaše věta nějakou útěchou?
Problém BTC není v inflaci. Problém je, že i dnes ho kupujete mnohem dráže, nežli je reálná hodnota. A tedy i dnes nesete značné riziko, že jako můj kamarád o většinu hodnoty přijdete.
Ptal se mi kamarád, jak mohu vědět, že nemá reálnou hodnotu. Odpověděl jsme mu snadno. Jakou má pro tebe hodnotu, když si ho necháš. Když ho nebudeš moci prodat. “No Davide to žádnou…” Přesto nakoupil a přišel o většinu majetku. Kupoval jen proto, že věřil, že po něm přijde někdo další a koupí ještě dráž. Nic jiného nežli spekulace bez reálné hodnoty.
Jednak se k těžbě využívá především a čím dál více vodních elektráren… To jste mne Jakube rozesmál. Když si dnes postavíte server a začnete těžit ukažte mi jak ten server připojíte do zásuvky a zásuvce řeknete “chci výhradně elektřinu z vodních elektráren” 🙂 To asi ne co? Když budete těžit Bitcon tak to děláte pro peníze. A své zásuvce řeknete dodej mi nejlevnější elektřinu i kdyby byla z pálení gumovek.
Navíc Jakube, i kdyby byla všechna ta obrovská spotřebovaná elektřina z vodních elektráren, což opravdu není, napadlo Vás, že pokud by se netěžil Bitcoin mohla se ta energie použít jinde a vypnou třeba uhelné elektrárny?
Jen si snažíte přibarvovat fakta k lepšímu obrazu. Jak jsem psal v úvodu, žít v realitě je zdravější.
Pěkné dny David Mencl