Nastavil jsem si v Ekonomkách parádní věc. Každý klient jedním kliknutím myši může ze svého klientského prostředí komunikovat přímo se mnou. Jedním kliknutím audience u ředitele. Pracujeme aktuálně pro 1.400 aktivních klientů, tedy je to pořádná porce lidí, kterým jsem k dispozici. 🙂

Službu jsem zavedl, abych mohl poskytnout podporu těm, kteří moji pomoc potřebují. Odměnou jsem se stal bystrozrakým. Tím, že jsem klientům blízko, vím o všem, co se kde zadrhne. Stejně jako pohádková postava vidím všechno.

Detailní zkušenosti klientů mně umožňují ještě více rozumět své práci. Například proč u sedmi klientů z osmi je cesta k domu blesková a osmý čeká.

Sedm klientů má za čtyři měsíce koupený pozemek, hotový projekt, stavební povolení, uzavřenou smlouvu o dílo a začínají stavbu. Osmému pak stejné úkony trvají několikrát déle. Pokaždé když zkoumám rozdíly zjistím, že rozdíl je v pozemku. Pozemek je klíč zdali budete bydlet snadno a rychle, či půjde o cestu náročnější. A neexistuje žádný trik, jak situaci pozemku obelstít.

Každý kdo spěchá, měl by pro sebe hledat pozemek stavební. Tedy pozemek, který má vydané územní rozhodnutí, který má vyřešený příjezd, má přivedené sítě a není v žádném složitém ochranném pásmu. Třeba Českých drah, či některé z Chráněných oblastí.

Kdo sobě vybere pozemek stavební a pro stavbu připravený, má jistotu, že cesta přípravy stavby bude velmi rychlá. Tak rychlá, že u většiny klientů vyvolá nadšení a radost.

Každá závada v dokonalém pozemku však bude naopak znamenat podstatné zdržení. Nemá pozemek schválený sjezd ? To je bohužel zdržení minimálně na 3 měsíce. Nemá pozemek územní rozhodnutí ? Střední doba 6 měsíců. Je nutné řešit složité a dlouhé přípojky ? Počítejme 3 měsíce jistě. Pozemek, kde je nutné vyjádření Drážního úřadu ? Snadno i plus 6 měsíců.

Nejhorší je situace, kdy pozemek není v Územním plánu obce. Obvykle plus 2 roky a výsledek v tomto případě nejistý.

Je nutné vždy vybírat jen skvělé pozemky ?

Určitě ne. Není nutné vybírat jen bezchybné rychlé pozemky. I pozemky s chybami mají svůj význam. Jen nejsou pro každého.

Sám pro sebe jsem před lety našel místo, které bylo úchvatné a plné problémů. Krása místa mne učarovala natolik, že mne překážky a zpoždění za to stály. Nikdy jsem své volby nelitoval.

Někdy komplikovaný pozemek znamená lepší kupní cenu a tedy úsporu. Někdy přináší naprosto jedinečné a neopakovatelné místo pro život.

Mám pochopení i pro pozemky, které nejsou snadné. Bylo by snadné, rychlé a efektivní pracovat jen pro klienty s lehkými pozemky. Dávno však nechodíme jen po snadných cestách. Poskytneme tedy naprostou podporu i klientům s úplně špatnými pozemky. Nekoukáme na hodinky a efektivitu. Je však nutné vědět, že nepřipravený pozemek vyžaduje od ES mnohem více práce a od klienta více trpělivosti a přesvědčení, že to stojí za to.

Kdo spěchá, kdo potřebuje být mezi těmi sedmi rychlými z osmi, ten by měl vždy vybrat pozemek ke stavbě připravený.

 • s vyřešeným sjezdem
 • s vydaným územním rozhodnutím
 • s vyřešeným připojením energií
 • v místě bez dalších regulátorů

 

Nejčastější nedostatky pozemků, které zdržují stavební povolení 

 

 • Územní rozhodnutí – 6 měsíců
 • Vodoprávní řízení (studna, čistírna) – 6 měsíců
 • Povolení sjezdu Policie ČR – 3 měsíce
 • Přivedení přípojek – 3 – 6 měsíců
 • Nutnost hlukové studie – 3 měsíce
 • Změna územního plánu – výsledek nejistý obvykle 2 roky

 

David Mencl

duben 2017

17 komentářů článku “Proč sedm klientů bydlí rychle a osmý čeká?

 1. Dobry den chtela sem se zeptat ci mam moznost ako slovenka s prechodnym pobytem zijici uz 14 let v ceske republice s trvalym zamestnanim muzu zadat o dum na klic dekuji

  • Dobrý den Evo, ano to jistě máte. V podstatě stejnou jako byste se narodila v Česku.

   Přeji pěkné dny David Mencl

 2. Pozemek je krásný zasíťovaný už zaplacený a stále s manželkou čekáme moc se těšíme prostě se ne můžeme dočkat mysleli jsme že se začne koncem června pak se to přesunulo na 20.cervence no a teď jse koukal v klientským prostředí že už je to znova posunuté na 20.8 my se snad nedočkáme ach jo. S pozdravem stále čekající Macháčkovi.

  • Dobrý den Ludvíku, zjistím u Vašeho týmu co nás brzdí. Jak jsem koukal do klientského prostředí tak by mělo být stavební povolení dokončené a hypotéka za týden snad také. Takže věřím, že za 14 dní můžeme stavět. 🙂

   Přeji pěkné dny David Mencl

 3. Svatá pravda. Já řeším tu nejdelší variantu – územní plán. Přitom žádám pouze výměnu (mám pozemek, který je na půl stavební a já chci stavit na druhé půlce, která není, takže to chci zaměnit). Situace se mi ještě zhoršila, že územní plán je teprve rok nový a obec už má prekrocené limity stavebních pozemků. Zatím jsem ochoten čekat, ale jak dlouho ….

  • Dobrý den Zbyňku, držím palce a přeji trpělivost. Územní plán je vždy na dlouho. Většinou se však změna podaří. Obec má naslouchat svým obyvatelům. Doporučuji počkat na nějakou malou dílčí změnu ÚP a s tou se spojit.

   Pěkné dny DM

 4. A pak se stane, že člověk vybere pozemek krásný a připravený na stavbu a je tu zima a mráz, pak začne banka vymýšlet nesmysly a mohla bych pokračovat dál a dál.. Ale každé čekání má svůj zdárný konec a i my se už na něj velmi těšíme.
  Nicméně musím uznat, že tým v ES je bezvadný a všechny naše malé komplikace na cestě za vlastním domem nám pomohl zvládnout!
  Vybíráte si dobré zaměstnance, pane Mencle (nebo Vaše HR)..

  • Dobrý den Jano, děkuji. 🙂

   Své lidi si vybírám sám. Mám štěstí, že v ES nemáme žádnou fluktuaci. Stejní lidé, kteří před 20 lety začínali jsou se mnou stále. 🙂

   Hezké dny DM

 5. Dobry den chcem sa spytat mam nasetrene 20.000e chceli by sme domcek mame tri deti nas spolocny plat mame 1300 e byvame v najomnom byte tri roky a preto by sme radsej splacali svoje aku by som mala u vas moznost? Chceli by sme ostat tu u nas a pozemky sa pohybuju okolo 30000

  • Dobrý den Anno, máte dobré úspory a pěkný plat. Cesta k domu je u Vás velmi snadná. 🙂

   Hezké dny DM

 6. Dobrý den .koupila sem pozemek, ale ještě nema projekt teď doufám bude hotovi ,chceme stavit barák .spuosta firma je ale nevím kterou !Vidim vás to je nádherný barak stavíte .

 7. Dobry den,chtela bych se zeptat jestli je mozne si nechat postavit dum kdyz nemam finance na to abych si poridila svoji parcelu? Dekuji za odpoved

 8. Dobrý den.Ještě co bych dodala jako komplikaci 8 klienta- předkupní právo obce na pozemek,kdy jej banka nechce zaúvěrovat. Tohle nás zbrzdilo na rok a půl ,ale Vy firma ES si na poslední chvíli vite poradit. Teď už jen stavební povolení a snad začněme hurá po dvou letech stresu stavět.Takže na to taky pozor ☺

  • Dobrý den ano, děkuji za připomenutí. Doplním ještě do Blogu. Předkupní právo má mnoho obcí. V naprosté většině však toto není problém. Když vysvětlíme, že jde o reálného klienta a požadavek banky, obce téměř vždy tuto podmínku zruší.

   Peklo však nastane když ne. 🙁

   Děkuji za poznámku a přeji pěkné dny David Mencl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *