Nastavil jsem si v Ekonomkách parádní věc. Každý klient jedním kliknutím myši může ze svého klientského prostředí komunikovat přímo se mnou. Jedním kliknutím audience u ředitele. Pracujeme aktuálně pro 1.400 aktivních klientů, tedy je to pořádná porce lidí, kterým jsem k dispozici. 🙂

Službu jsem zavedl, abych mohl poskytnout podporu těm, kteří moji pomoc potřebují. Odměnou jsem se stal bystrozrakým. Tím, že jsem klientům blízko, vím o všem, co se kde zadrhne. Stejně jako pohádková postava vidím všechno.

Detailní zkušenosti klientů mně umožňují ještě více rozumět své práci. Například proč u sedmi klientů z osmi je cesta k domu blesková a osmý čeká.

Sedm klientů má za čtyři měsíce koupený pozemek, hotový projekt, stavební povolení, uzavřenou smlouvu o dílo a začínají stavbu. Osmému pak stejné úkony trvají několikrát déle. Pokaždé když zkoumám rozdíly zjistím, že rozdíl je v pozemku. Pozemek je klíč zdali budete bydlet snadno a rychle, či půjde o cestu náročnější. A neexistuje žádný trik, jak situaci pozemku obelstít.

Každý kdo spěchá, měl by pro sebe hledat pozemek stavební. Tedy pozemek, který má vydané územní rozhodnutí, který má vyřešený příjezd, má přivedené sítě a není v žádném složitém ochranném pásmu. Třeba Českých drah, či některé z Chráněných oblastí.

Kdo sobě vybere pozemek stavební a pro stavbu připravený, má jistotu, že cesta přípravy stavby bude velmi rychlá. Tak rychlá, že u většiny klientů vyvolá nadšení a radost.

Každá závada v dokonalém pozemku však bude naopak znamenat podstatné zdržení. Nemá pozemek schválený sjezd ? To je bohužel zdržení minimálně na 3 měsíce. Nemá pozemek územní rozhodnutí ? Střední doba 6 měsíců. Je nutné řešit složité a dlouhé přípojky ? Počítejme 3 měsíce jistě. Pozemek, kde je nutné vyjádření Drážního úřadu ? Snadno i plus 6 měsíců.

Nejhorší je situace, kdy pozemek není v Územním plánu obce. Obvykle plus 2 roky a výsledek v tomto případě nejistý.

Je nutné vždy vybírat jen skvělé pozemky ?

Určitě ne. Není nutné vybírat jen bezchybné rychlé pozemky. I pozemky s chybami mají svůj význam. Jen nejsou pro každého.

Sám pro sebe jsem před lety našel místo, které bylo úchvatné a plné problémů. Krása místa mne učarovala natolik, že mne překážky a zpoždění za to stály. Nikdy jsem své volby nelitoval.

Někdy komplikovaný pozemek znamená lepší kupní cenu a tedy úsporu. Někdy přináší naprosto jedinečné a neopakovatelné místo pro život.

Mám pochopení i pro pozemky, které nejsou snadné. Bylo by snadné, rychlé a efektivní pracovat jen pro klienty s lehkými pozemky. Dávno však nechodíme jen po snadných cestách. Poskytneme tedy naprostou podporu i klientům s úplně špatnými pozemky. Nekoukáme na hodinky a efektivitu. Je však nutné vědět, že nepřipravený pozemek vyžaduje od ES mnohem více práce a od klienta více trpělivosti a přesvědčení, že to stojí za to.

Kdo spěchá, kdo potřebuje být mezi těmi sedmi rychlými z osmi, ten by měl vždy vybrat pozemek ke stavbě připravený.

  • s vyřešeným sjezdem
  • s vydaným územním rozhodnutím
  • s vyřešeným připojením energií
  • v místě bez dalších regulátorů

 

Nejčastější nedostatky pozemků, které zdržují stavební povolení 

 

  • Územní rozhodnutí – 6 měsíců
  • Vodoprávní řízení (studna, čistírna) – 6 měsíců
  • Povolení sjezdu Policie ČR – 3 měsíce
  • Přivedení přípojek – 3 – 6 měsíců
  • Nutnost hlukové studie – 3 měsíce
  • Změna územního plánu – výsledek nejistý obvykle 2 roky

 

David Mencl

duben 2017