Díl druhý –  Proč domy a ne byty

Stavět byty je o proti stavění domů nesrovnatelně více rentabilní. Postavíte bytový dům, v tomto padesát bytů. Ve velkém městě je hrubý zisk z jednoho bytu milion. Postavit padesát domů je o poznání větší porce práce. Najít pozemek, připravit projekt, vyřídit stavební povolení, zajistit pro klienta financování a pak postavit dům. To vše padesátkrát. Hrubá marže z jednoho domu bude v rozmezí 120.000 – 160.000,-Kč. Tedy se stavěním bytů náročností i ekonomicky opravdu nesrovnatelné.

Proč jako velcí kluci nestavím v Ekonomkách byty, ale domy je, z jiného soudku. Předně musím poctivě napsat, že jsem hodně bytů i postavil. Vedle své práce v ES jsem také společníkem ve společnostech, které byty staví. Tedy znám ten byznys celkem dobře. Z pohledu společníka, který na konci roku vidí hospodářský výsledek, je to byznys výborný. Dát však bytům své srdce, zájem a každý den přemýšlení, bych upřímně nechtěl.

Důvod je prostý. Miluji život v rodinném domě. Miluji ten pocit, když na terase obklopen krásnou zahradou píši Blog pro Vás mé čtenáře. Když kolem mne běhá můj velký pes a nedaleko si hrají děti. Když unavený z práce sedám na sekačku a odpočívám péčí o svoji zahradu. Když v letních večerech sedíme v altánu se sklenkou vína a masem na grilu. Když jsem celé léto stanoval na zahradě se svoji malou dcerkou Annou. Když k nám mohou přijet přátelé s dětmi na týden, máme je kde ubytovat a nepřekážíme si. Když nám každému přináší dům dostatek místa, soukromí, klidu a tím hezké vztahy v rodině. Když si ráno, nežli jdu do práce, uvařím kávu a chodím bos zahradou po ranní rose.

Jednoduše neuměl bych si představit žít v bytě místo ve svém domě.  Bydlení v domu věřím. Jsem přesvědčený, že lidé žijící ve svých domech mají ve většině lepší vzájemné vztahy a žijí šťastnější životy. Nechci kázat vodu a pít víno. A proto jsem se již dávno rozhodl stavět rodinné domy. Zvolil jsem náročnější cestu.  Odměnou je mně radost. Dělám, to čemu věřím.  A o hledání radosti naše cesty vlastně jsou. 🙂

Váš David Mencl

duben 2018

Prvý díl Proč nestavím pro stát najdete zde.