Od mnohých z Vás se mi před rokem dostalo velké podpory. Ještě jednou za tuto děkuji. Dala mi sílu a přesvědčení pokračovat. Oslovil jsem před rokem poslance Parlamentu České Republiky a vysvětlil těmto proč je zákon, který sama pro sebe navrhla Česká národní banka, špatný. Poslanci naše argumenty vyslyšeli. Sněmovna zákon ve druhém čtení odmítla. Nejvyšší zákonodárná moc se tedy rozhodla ochránit hypotéky přes snahou České národní banky tyto omezit. Poslanci svým rozhodnutím chránili možnost Čechů pořídit vlastní bydlení. A my jsme se tak mohli za všechny mladé rodiny oslavit vítězství zdravého rozumu.

Dnes však musím poctivě napsat, přes počáteční vítězství, nakonec, přátelé prohráváme. 🙁

Česká národní banka se rozhodla vůli parlamentu nerespektovat. Našla zadní vrátka, jak i bez schváleného zákona hypotéky zabít. Zadními vrátky je kombinace důrazného doporučení bankám kombinovaného s přísnými kontrolami zaměřené na banky, které doporučení neuposlechnou.

Již tři vrcholní bankéři mně potvrdili, že razie ČNB je tak silná, že bankám nezbývá, nežli doporučení uposlechnout, byť bankéři toho považují za mimořádně nešťastné a trh devastující.

Je běžným podnikáním banky určit si, jaké riziko při poskytování hypotéky o proti zisku postoupí. Je právem banky určovat, komu hypotéku poskytne a komu již ne. V Česku je velmi nízká delikvence hypoték. Je tedy zřejmé, že banky najít zdravou hranici ve svém podnikání umějí.

A přesto, že banky se špatnými úvěry potíže nemají potřebuje ČNB hypotéky poškodit. A tak mnohým občanům možnost vlastního bydlení zcela uzavřít. Stejně jako v dobách socialistického, centrálně řízeného hospodářství, papaláši diktovali, co má který podnik vyrábět, stejně tak dnes potřebují centrální bankéři diktovat bankám, kdo hypotéku už dostat nemá.

Česká národní banka silou vynucuje, aby banky neposkytly úvěr nikomu, jehož příjem za 9 let je nižší nežli všechny poskytnuté půjčky. Což je právě u hypoték, které se splácí i 40 let, podmínka za vlasy přitažená.  Hypotéku také nedostane nikdo, kde bude součet splátek přesahovat 45% jeho měsíčního přijmu.

Guvernér České národní banky s ročním platem 4.000.000,- Kč zcela ztratil pojem o reálném životě.  Z klimatizované kanceláře a zadního sedadla limuzíny vypadá naše země hodně jinak, než když se každý den s klienty potkávám. V Česku je mnoho profesí, které mají neprokazatelný příjem. Řidiči kamionů, kteří mají příjem v dietách, živnostníci využívající daňový paušál, kuchaři, číšníci. A třeba také i Váš zubař, který odepisuje drahou ordinaci a logicky platí menší daně. Všem těmto chce guvernér Rusnok naprosto zamezit možnost hypotéky.

Restrikce centrální banky uzavře možnost získat  hypotéku pro 30% rodin, které by doposud hypotéku dostaly. Česká Republika je v EU stát s nejhorší dostupností vlastního bydlení. Krok ČNB tuto smutnou statistiku dále výrazně zhorší. Celou generaci dnes mladých rodin uzamkne guvernér Rusnok v nutnosti nájemního bydlení. S omezením hypoték přirozeně rychle rostou nájmy. Mladí lidé budou celý život platit drahé nájmy, aby do důchodu odcházeli bez vlastního majetku. Místo prosperity a možnosti za aktivní život zaplatit svoji vlastní nemovitost, připravila ČNB této generaci budoucí souběh vysokých nájmů a malých důchodů. Co dnes se děje, za 40 let bude plnit chudobince. Strašidelné pak je, že ČNB takto činí v přímém rozporu s vůlí parlamentu.

Podle České národní banky budou nemovitosti v Česku napříště kupovat Italové, Francouzi, Dánové, či bohatí Rusové. Ti všichni dostanou ve svých zemích hypotéku na nákup české nemovitosti snadno. Tito pak budou své nemovitosti za drahé nájmy pronajímat Čechům.

Česká mladá rodina mohla splácet svoji hypotéku 8.000,- měsíčně, místo toho bude platit 18.000,-  měsíčně za nájem svému italskému domácímu. Italský domácí zbohatne, česká mladá rodina celý život bude platit nájem, aby do důchodu odcházela nemajetná. To je strategie guvernéra Rusnoka a České národní banky.

Nejsem zvyklý uhýbat špatným věcem

Život mne nenaučil uhýbat špatnostem. Neuhnu ani tentokrát. V Ekonomkách budeme bojovat za dobré bydlení mladých rodin. A věřím, že dobrá řešení udržíme.

Od svého člověka v ČNB jsme o připravované zradě na národu věděli již čtyři měsíce. Po celou tuto dobu připravujeme v bankách mírnější podmínky pro klienty ES. Nebylo to snadné. Stálo to mnoho úsilí a garancí. Nové podmínky na klienty ES však nedopadnou stejně tvrdě jako na zbytek trhu.

A sluší se říci zcela otevřeně. Kde mírnější podmínky stačit nebudou, tam budeme v ES kličkovat a hledat způsoby, jak hloupé restrikce ČNB obejít, obelstít. Možnosti již vidíme. Rád bych vedl firmu bez kličkování. Rád bych podnikal v právně moudrém a zralém prostředí. Pokud musím čelit diletantské centrální bance, pak se postavím na stranu mladých rodin. Dobré věci někdy chodí po nesnadných cestách. Vzdám se pohodlí, ponesu riziko pokut a sankcí, budu však dělat to, čemu věřím. Nepřestanu hledat cesty, jak mladé rodiny přivést do svých domů. To Vám slibuji.

Váš David Mencl
Dovětek 1.
Do svého nařízení ČNB nakonec přidala nenápadný přílepek. Tento říká, že banky u 5% případů nemusí doporučení dodržet. A to je, milí přátelé, náš prostor. U většiny bank máme otevřené podmínky, které nám umožní využívat právě těchto 5% a nebýt tak omezeni tímto mimořádně špatným nařízením.Dovětek 2.
Víceguvernér Tomšík reagoval na můj Blog. Odpovím již jen krátce.

ČNB říká: “Dnes banky nemají žádné problémy. Dnes nemají nebezpečnou míru delikvujících úvěrů. Banky jsou zdravé. My v ČNB zavádíme tyto (drastická) opatření pro situaci, která není, ale mohla by být, kdyby se ekonomika zhoršila.”

Mnoho špatných věcí a mnoho zla bylo v historii ospravedlňováno riziky, která v danou chvíli neexistovala, ale která “mohla by být.” Strašení možnými riziky, které nikdo neviděl, ale možné jsou, je častý nástroj demagogie. Kde scházejí ověřitelné argumenty, hodí se strašák.

Riziko zhoršení ekonomiky existovalo vždy. Přesto předchozí představitelé ČNB k podobnému kroku regulace hypoték nikdy nesáhli. Test poklesem ekonomiky jsme zažili v době hluboké ekonomické krize. A výsledek ? České banky byly i v době bankovní krize naprosto zdravé. České banky prokázaly, že svá rizika řídit umí. Tedy nepotřebujeme papalášský přístup guvernéra Rusnoka.

O nepotřebě těchto opatření se shodli bývalý guvernér ČNB Tošenovský i ekonom Švejnar. Dali nám tak vzpomenout na časy, kdy jsme měli mimořádně erudované centrální bankéře.

 

11 komentářů článku “Prohráváme přátelé

 1. I kdyby se my nikdy nepovedlo mít pro svoji rodinu svůj dům tak z celého srdce Vám fandím a budu mít radost za každou rodinu z dětmi, které se díky Vám dostanou do svého vysněného domečku .Z pozdravem a přáním krásného dne Zdeňka K.

  • Děkuji Vám Zdeňko. Cítím to naprosto stejně. Naplňuje mně velkou radostí každá mladá rodina, která dostala šanci prožít šťastný život ve svém vlastním domu. Důchod je daleko. Tak věřím, že ještě hodně rodin do domů přivedeme. ČNB navzdory. 🙂

   Hezké dny DM

  • Děkuji Petře, je mi mimořádně smutno z toho jak nekompetentní máme Centrální banku. 🙁 . Zároveň se ČNB na poslední chvíli lekla a parametry den před vydáním zmírnila. Jdu tedy svůj Blog opravit. A tak tlak médií přinesl alespoň malé zlepšení. 🙂

   Hezké dny DM

 2. Ihned, jak jsem o zprávě četl, mě napadlo, co na to Ekonomky? Podívám se sem na blog a opět mám úsměv na tváři. Příští rok chceme s vámi stavět a vidím, že toto rozhodnutí již před rokem padlo naprosto správně. Na druhou stranu naprosto cítím vaší nechuť, neboť sám jsem OSVČ a to, co se poslední roky děje je podle mého návrat zpět do komunismu – šikana, hlídání, nařízení, omezení, … DRŽÍM PALCE!!!!!!

  • Dobrý den Tomáši,
   děkuji za Váši podporu. Bojujeme a máme i dílčí úspěchy. ČNB dovolila bankám u 5% klientů parametry nedodržet. To je prostor pro nás. 🙂

   Hezké dny DM

 3. Já se tady už ničemu nedivím, už dlouho se v týhle zemi neděje nic pro lidi – o to víc dík za každou snahu pro ně něco udělat – jen se všem hází klacky pod nohy, všechno se zpřísňuje, zakazuje, ale že by se taky někde něco vylepšilo…vše je čím dál dražší, ceny snad všeho máme srovnatelné, ne-li dražší než jinde v Evropě, ale platy poloviční, o jejich zdanění ani nemluvím…tam nahoře si žijí ve svým vzduchoprázdnu a neuvědomují si, že většina lidí zdaleka nedosáhne na republikový průměr, jež nám zvedají právě Rusnokové a jim podobní. Tam nahoře si hrají do karet jeden druhému, hlavně když z toho mají osobní prospěch…nemovitosti nemusí skupovat cizinci, stačí naši pracháči, kteří z nájmů budou pohodlně žít, aniž by někdy museli máknout, to platí i pro developery a všechnu tuhle sebranku…však u nás ve městě už teď si nemůžete postavit na vlastních pozemcích, protože jako stavební nejsou přece! v územním plánu, ale když pozemky prodáte, uzemní plán se upraví, postaví se baráky a vy si jednu parcelku taky koupit můžete, no, možná by se s tím ještě dalo něco dělat, ale chtělo by to obálečku, větší samozřejmě, prostě běžná praxe… v týhle zemi je takovej bordel, že by jeden brečel…

 4. Neskutečně Vám fandím a držím pěsti. Přeji Vám každý úspěch a každou vydělanou korunu z Vašeho podnikání, protože jsem snad takhle upřímnou a férovou společnost neviděla a to od mobilního operátora až po velké podniky a společnosti. Vaše práce je úžasná a vidím v ní kousek svobody pro každou rodinu či pár v naší zemi. Myslím, že někteří jedinci si přejí naši zemi vidět chudou, neprosperující s hromadou depresivních lidí, kteří chodí z práce do práce aby vydělali na nájem a jednou pokud se poštěstí možná za pár let si ušetřili na dovolenou. Nechápu jak můžou chtít aby to takto vypadalo v zemi v které oni sami žijí. Vždyť je to ostuda i pro ně byť mají miliony na účtu.
  S pozdravem,
  Veronika.

  • Dobrý den Veroniko, děkuji za Vaše milá slova. Dávají mi energii bojovat za lepší náš svět. 🙂

   Co se děje je z části neodbornost, bezmyšlenkovité kopírování myšlenek, které vznikly jinde a v jiné situaci a z části zlý přístup k lidem. To že obětujete kvality životů celé generace lidí může být výhodné pro makroekonomické ukazatele ekonomiky. A je to určitě výhodné pro ty co pronajímají. Bohužel v Česku vysoké procento úředníků a politiků profituje z pronájmů. To je nešťastná kombinace. Po opatřeních ČNB nájmy prudce rostou. Kdo pronajímá radostí může dělat kotrmelce. 🙁

   Každopádně svoji snahu nevzdám. Život mne naučil vytrvalosti.

   Váš komentář byl pro mne pohlazením. Rád bych Vám oplátkou poslal jednu z mých knih. Pokud Vás potěší napište mi svoji adresu do emailu: david.mencl@mac.com

   Pěkné dny DM

 5. Dobry den, zajímavý pohled na věc, ale doporučuji (a to všem) prohlédnout britský seriál „Vzestup peněz“ (84% na ČSFD) a to buď rovnou celý nebo alespoň 5. díl. Po shlédnutí mi ta snaha o regulaci nepřijde zas tak špatná.

  • Dobrý den Patriku, děkuji za Váš komentář.

   Víte je takovým politickým úkrokem ČNB odvést diskusi od svých návrhů k tomu zdali chránit trh. Ve skutečnosti to Petriku nikdy nebylo téma a nikdo potřebu regulace nezpochybňuje. Tímto tématem nás zdatní političtí matadoři v ČNB odvádějí od témat, kde jsou naopak slabí a to je role centrálního bankéře. 🙁

   Tedy regulace jistě ano. Teď jde jen o to, zdali regulovat nastavení hypoték mají týmy odborníků (risk) kterými každá banka disponuje a kteří jsou za výsledek odpovědní ? A nebo zdali chceme, aby reguloval papaláš, který si tuto moc regulace nadiktuje zákonem ?

   Je nutné si Patriku rozmyslet zdali chceme, aby se riziko počítalo na základě přesných ukazatelů, které banky mají a nebo chceme, aby se nastavení úvěrových produktů stalo obětí politických her.

   Je třeba si rozmyslet, zdali chceme decentralizovaný postup, kde se v jedné bance mohou zmýlit, ale nezávisle na sobě se nezmýlí risk ve všech bankách. A nebo chceme centrální přístup, kde když se spletete jednou přenesete tuto chybu automaticky na všechny banky a nezvratně na celý trh ?

   Banky své práci rozumějí a nepochybuji o jejich fundovanosti. I v době krize české banky vykazovaly naprosté zdraví. Nemyslím, že by bylo ku prospěchu Česka, když rozhodování bank převezme bývalý špatný ministr financí, kterého nejvyšší kvalifikační předpoklad je kamarádství s Prezidentem. 🙁 To mne opravdu naději nevzbuzuje.

   Děkuji za Vás názor a pěkné dny DM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *