Nedávno jsem psal Blog o klimatizacích a bylo to upřímně snadné psaní. Klimatizace je v moderním domě věc veskrze špatná, tedy snadný Blog. Některé zásadní nevýhody má rozvod klimatizace společný s rozvodem rekuperace. A tak napsaný blog o klimatizacích vedl mého čtenáře k logické otázce: “Co tedy rekuperace ?”

A to už tak snadné psaní nebude. 🙂

Úsporu nečekejte

Rekuperace se v Česku prodává jako cesta k úspoře nákladů. Každý prodejce rekuperací začne o tom, jak hodně peněz uspoříte. Dotační program Zelená úsporám rekuperaci vyžaduje a už z podstaty svého názvu tedy navozuje pocit, že rekuperací dáte svým úsporám zelenou.

Tedy vězte, že slibovaná úspora je velký klam. Rekuperace Vám žádné peníze neušetří. Tedy abych byl přesný, přirozeně rekuperací nějaké teplo ušetříte. Bohužel však tato úspora tepla převedená na peníze nezaplatí ani čtvrtinu pořizovacích a provozních nákladů. Pokud jste tedy chtěli rekuperací spořit, pak vězte, že tudy cesta nevede.

Počítání 

Rekuperaci ve svém domě mám. Upřímně má smysl od začátku listopadu do konce března. Těchto 6 měsíců rekuperace šetří část tepla. Teplo generuji tepelným čerpadlem, tedy celkem levně. Rekuperace mně uspoří každý měsíc cca 300,-Kč. Tedy za 6 měsíců 1.800,-Kč.

Rekuperace pochopitelně běží i během jara a léta. Přináší jiné výhody, nepřináší však již žádnou úsporu tepla.

Každý rok byste měli v rekuperační jednotce vyměnit filtry za cca 4.000,-Kč (práce a materiál) a za další cca 4.000 jednou za dva roky nechat vyčistit vzduchové vedení. Takové je doporučení výrobce rekuperační jednotky. K tomu přirozeně musíme připočítat spotřebu elektrické energie na provoz ventilace a na dohřev vzduchu ve zvláště mrazivých dnech.

Pokud budete postupovat podle doporučení výrobce, vidíte, že roční  provozní náklady jsou dvojnásobné nežli úspora.

Od doporučení výrobce se záměrně odchyluji. Nový filtr nekupuji každý rok, ale jednou za tři roky. A každý rok dvakrát filtr čistím. Jde o funkční a ověřenou cestu, jak rekuperaci provozovat.  V mém postupu se roční provozní náklady zhruba rovnají úspoře. Pokud bych rozpočítal náklady na pořízení 120.000,-Kč, zhruba s 30 letou životností, pak mohu konstatovat, že rekuperací nic neušetřím a jsem mínus 4.000,-Kč každý rok.

Jsou i jiné hodnoty 

Tedy úsporu Vám rekuperace zcela jistě  nepřinese. Má tedy smysl o rekuperaci přemýšlet ? Ano, má. Jsou totiž i jiné hodnoty v našich životech nežli peníze. Třeba zdraví, pohoda a svěžest. A zde už má rekuperace co nabídnout.

Logickým trendem moderních domů jsou spíše malé ložnice. Naprosto s tímto souhlasím. Proč stavět velký prostor v místnosti, kde celý den nejsem a kde nejvíce času spíme. Proč za velký prostor ložnice platit větší splátku hypotéky a proč větší prostor ložnice zbytečně vytápět. Tedy malým ložnicím rozumím.

Jenže malá ložnice má v zimě svá rizika. V běžné ložnici o 15 m2 dva spící lidé, kteří si jdou lehnout ve 23:00 prostým dýcháním vytvářejí nebezpečnou koncentraci oxidu uhličitého . Již ve 4:00 je tato koncentrace pětkrát vyšší nežli stav organismu prospěšný. Dlouhý pobyt v takto vydýchaném vzduchu vede u mnohých k pocitu únavy a bolestem hlavy.

Pokud jste v zimě unavení a mrzutí, pak jednou příčinou je méně přirozeného světla a druhou může být špatný vzduch při Vašem spaní.

S kvalitou vzduchu Vám pomůže právě rekuperace. Ta kolem Vás stále v pomalém tempu mění vydýchaný vzduch za čerstvý. Stará se tak o dobré prostředí kolem Vás. Rekuperace prospívá Vašemu zdraví, Vaší lepší fyzické i psychické kondici a tím i lepší náladě. To jsou skutečné hodnoty pro které o rekuperaci má smysl přemýšlet.

Jak rekuperace funguje 

Prodejci rekuperací Vás budou nutit do centrálního rozvodu. Ten funguje tak, že v koupelně, na WC, v kuchyni jednotka vzduch nasává. V rekuperační jednotce tento teplý použitý vzduch předá teplo do žeber výměníků. A ohřátá žebra výměníku pak předávají teplo čerstvému vzduchu nasátému z venku a dále posílanému do ložnic a obývacího pokoje. Právě tím, že čerstvý vzduch dostane z žeber výměníku část tepla vypouštěného vzduchu vzniká úspora na teple. Do domu tak nepřichází úplně studený vzduch z venku.

Pokud je venku velká zima, jen teplo z výměníku by nestačilo. Proto tyto centrální rozvody umí ve velkém chladu vzduch ještě ohřát elektrickou patronou, tedy celkem draho.

Varianta centrálního rozvodu s výkonnou jednotkou a elektrickým dohřevem Vás vyjde na cca 120.000,-Kč. Tímto způsobem zajistíte dobré důkladné větrání celého domu. A jak jsme si vysvětlili výše, úspora investici nikdy nezaplatí.

Lokální jednotky 

Prodejci Vám budou vždy nutit centrální jednotku. Jde o důkladné řešení, které pokryje celý dům a přináší prodejcům větší marže. Sám centrální rozvod rekuperace používám. Nejsem si však úplně jistý, že se jedná o to nejlepší možné řešení.

Pokud již víme, že rekuperace rozhodně není o úspoře, ale o kvalitě vzduchu, můžeme jít v úvaze ještě o krok dále. Když opustíme plochý pohled zjistíme, že v různých částech domu potřebuji rekuperaci jinak intenzivně.

WC, koupelny a případně kuchyň raději odvětrám rychle spínaným ventilátorem v době potřeby, nežli pomalu rekuperací. Mne upřímně těší, že vlhký vzduch z koupelen nejde do centrálního rozvodu vzduchu rekuperace.

Obývací pokoj s jídelnou je obvykle velký otevřený prostor. Pravděpodobnost kritické koncentrace oxidu uhličitého je v tomto případě výrazně menší nežli u ložnic. U této místnosti možná spíše nežli rekuperaci dám přednost jednoduchému čidlu a informaci, formou notifikace v mobilu, že kvalita vzduchu poklesla. Mám li informaci, mohu jednat. Zděný dům s výbornou setrvačností konstrukce mně umožní bleskově vyvětrat a rychle vyrovnat teplotu vzduchu.

No a ty ložnice. Přirozeně když usnete nechcete, aby Vás notifikace ve 4:00 budila, že máte vyvětrat. Tedy 90% hodnoty rekuperace potřebujete v ložnicích a dětských pokojích. A to mne vede k úvaze zdali nutně potřebujeme centrální rozvod a velkou jednotku ?

Rekuperace totiž nemusí být nutně velký centrální rozvod, jak Vám ukazují prodejci rekuperací. Rekuperační jednotka může být lokální zařízení a obsluhovat jednu konkrétní místnost. V našem případě ložnici a další třeba dětský pokoj.

Lokální jednotka má své výhody i nevýhody. Výhodou jsou výrazně nižší pořizovací náklady. Žádná údržba páteřního vedení. Nevýhodou je nižší účinnost rekuperace, mírně nižší ochrana před venkovním hlukem a nemožnost příhřevu vzduchu v opravdu hodně studených dnech. Při teplotách pod -15 stupňů Celsia tak budete muset tento způsob rekuperace vypnout.

Mně milou, velkou výhodou je nulový přeslech mezi místnostmi. To oceníte například, když se   milujete se svojí ženou, či mužem. Pro přesnost doplním, že i centrální rozvody umí přeslechy velmi dobře řešit. Ovšem řešení přeslechů u centrálního rozvodu stojí peníze. Kdo na těchto ušetří, vytvoří si velmi nešťastnou situaci, kde z místnosti do místnosti velmi přesně slyšíte, co se děje. Lokální jednotky přeslech řešit nemusí již z principu.

Rekuperace ano 

Za mne tedy rekuperace ano. Jen od ní očekávejte reálné. Zdravé klima ano, úsporu jistě ne.

Když jsem stavěl dům v Portugalsku, tak jsem rekuperaci nepoužil. Proč také. Celou zimu je tam v noci 10 stupňů a já spím při otevřeném okně. Rekuperace by mně v Portugalsku žádnou významnou hodnotu nepřinesla.

V Českých zimách má rekuperace smysl a užitek.

Zdali centrální rozvod, či lokální dvě jednotky těžko radit. V různých situacích bude má rada různá. Centrální rozvod je robustnější řešení, které přinese více komfortu za výrazně více peněz. I s lokální jednotkou získáte 90% potřebné hodnoty za méně jak půlku peněz. Obě cesty Vás pak učiní více odpočaté a tím více zdravé a tím asi i více šťastné. A štěstí, to mne na mé práci zajímá nejvíce. 🙂

David Mencl

 

Rychlý pohled 

 

Rekuperace celkově
+ zdravější prostředí v domě, budete se cítit lépe
+ necítíte rozdíl teplot z větrání
+ možná s rekuperací stárne organismus o chloupek pomaleji

– nevytváří žádnou úsporu, přestože 90% lidí pořizuje rekuperaci pro úsporu
Rekuperace centrální

+ rovnoměrné větrání v celém domě
+ možnost příhřevu ve zvlášť studených dnech
+ ochrana před pylem pro alergiky

– složitá údržba hygieny vedení vzduchu
– možné přeslechy mezi místnostmi, zvláště při snaze ušetřit na rozvodu
– nutnost měnit filtry a čistit vedení. Mnoho zákazníků vedení nečistí a tím vytváří velké zdravotní riziko

Rekuperace lokální

+ nižší pořizovací náklady nežli centrální rozvod, pokud osadíte jen ložnice a dětské pokoje.
+ žádné přeslechy mezi místnostmi
+ minimální provozní náklady
+ snadná hygiena
– nevětráte celý dům
– bez možnosti příhřevu. Několik nejchladnějších nocí vypnutá.
– zhoršuje zvukovou izolaci obvodového pláště místnosti. Nehodí se do rušných míst.