Nedávno jsem psal Blog o klimatizacích a bylo to upřímně snadné psaní. Klimatizace je v moderním domě věc veskrze špatná, tedy snadný Blog. Některé zásadní nevýhody má rozvod klimatizace společný s rozvodem rekuperace. A tak napsaný blog o klimatizacích vedl mého čtenáře k logické otázce: “Co tedy rekuperace ?”
A to už tak snadné psaní nebude. 🙂
Úsporu nečekejte
Rekuperace se v Česku prodává jako cesta k úspoře nákladů. Každý prodejce rekuperací začne o tom, jak hodně peněz uspoříte. Dotační program Zelená úsporám rekuperaci vyžaduje a už z podstaty svého názvu tedy navozuje pocit, že rekuperací dáte svým úsporám zelenou.
Tedy vězte, že slibovaná úspora je velký klam. Rekuperace Vám žádné peníze neušetří. Tedy abych byl přesný, přirozeně rekuperací nějaké teplo ušetříte. Bohužel však tato úspora tepla převedená na peníze nezaplatí ani čtvrtinu pořizovacích a provozních nákladů. Pokud jste tedy chtěli rekuperací spořit, pak vězte, že tudy cesta nevede.
Počítání
Rekuperaci ve svém domě mám. Upřímně má smysl od začátku listopadu do konce března. Těchto 6 měsíců rekuperace šetří část tepla. Teplo generuji tepelným čerpadlem, tedy celkem levně. Rekuperace mně uspoří každý měsíc cca 300,-Kč. Tedy za 6 měsíců 1.800,-Kč.
Rekuperace pochopitelně běží i během jara a léta. Přináší jiné výhody, nepřináší však již žádnou úsporu tepla.
Každý rok byste měli v rekuperační jednotce vyměnit filtry za cca 4.000,-Kč (práce a materiál) a za další cca 4.000 jednou za dva roky nechat vyčistit vzduchové vedení. Takové je doporučení výrobce rekuperační jednotky. K tomu přirozeně musíme připočítat spotřebu elektrické energie na provoz ventilace a na dohřev vzduchu ve zvláště mrazivých dnech.
Pokud budete postupovat podle doporučení výrobce, vidíte, že roční provozní náklady jsou dvojnásobné nežli úspora.
Od doporučení výrobce se záměrně odchyluji. Nový filtr nekupuji každý rok, ale jednou za tři roky. A každý rok dvakrát filtr čistím. Jde o funkční a ověřenou cestu, jak rekuperaci provozovat. V mém postupu se roční provozní náklady zhruba rovnají úspoře. Pokud bych rozpočítal náklady na pořízení 120.000,-Kč, zhruba s 30 letou životností, pak mohu konstatovat, že rekuperací nic neušetřím a jsem mínus 4.000,-Kč každý rok.
Jsou i jiné hodnoty
Tedy úsporu Vám rekuperace zcela jistě nepřinese. Má tedy smysl o rekuperaci přemýšlet ? Ano, má. Jsou totiž i jiné hodnoty v našich životech nežli peníze. Třeba zdraví, pohoda a svěžest. A zde už má rekuperace co nabídnout.
Logickým trendem moderních domů jsou spíše malé ložnice. Naprosto s tímto souhlasím. Proč stavět velký prostor v místnosti, kde celý den nejsem a kde nejvíce času spíme. Proč za velký prostor ložnice platit větší splátku hypotéky a proč větší prostor ložnice zbytečně vytápět. Tedy malým ložnicím rozumím.
Jenže malá ložnice má v zimě svá rizika. V běžné ložnici o 15 m2 dva spící lidé, kteří si jdou lehnout ve 23:00 prostým dýcháním vytvářejí nebezpečnou koncentraci oxidu uhličitého . Již ve 4:00 je tato koncentrace pětkrát vyšší nežli stav organismu prospěšný. Dlouhý pobyt v takto vydýchaném vzduchu vede u mnohých k pocitu únavy a bolestem hlavy.
Pokud jste v zimě unavení a mrzutí, pak jednou příčinou je méně přirozeného světla a druhou může být špatný vzduch při Vašem spaní.
S kvalitou vzduchu Vám pomůže právě rekuperace. Ta kolem Vás stále v pomalém tempu mění vydýchaný vzduch za čerstvý. Stará se tak o dobré prostředí kolem Vás. Rekuperace prospívá Vašemu zdraví, Vaší lepší fyzické i psychické kondici a tím i lepší náladě. To jsou skutečné hodnoty pro které o rekuperaci má smysl přemýšlet.
Jak rekuperace funguje
Prodejci rekuperací Vás budou nutit do centrálního rozvodu. Ten funguje tak, že v koupelně, na WC, v kuchyni jednotka vzduch nasává. V rekuperační jednotce tento teplý použitý vzduch předá teplo do žeber výměníků. A ohřátá žebra výměníku pak předávají teplo čerstvému vzduchu nasátému z venku a dále posílanému do ložnic a obývacího pokoje. Právě tím, že čerstvý vzduch dostane z žeber výměníku část tepla vypouštěného vzduchu vzniká úspora na teple. Do domu tak nepřichází úplně studený vzduch z venku.
Pokud je venku velká zima, jen teplo z výměníku by nestačilo. Proto tyto centrální rozvody umí ve velkém chladu vzduch ještě ohřát elektrickou patronou, tedy celkem draho.
Varianta centrálního rozvodu s výkonnou jednotkou a elektrickým dohřevem Vás vyjde na cca 120.000,-Kč. Tímto způsobem zajistíte dobré důkladné větrání celého domu. A jak jsme si vysvětlili výše, úspora investici nikdy nezaplatí.
Lokální jednotky
Prodejci Vám budou vždy nutit centrální jednotku. Jde o důkladné řešení, které pokryje celý dům a přináší prodejcům větší marže. Sám centrální rozvod rekuperace používám. Nejsem si však úplně jistý, že se jedná o to nejlepší možné řešení.
Pokud již víme, že rekuperace rozhodně není o úspoře, ale o kvalitě vzduchu, můžeme jít v úvaze ještě o krok dále. Když opustíme plochý pohled zjistíme, že v různých částech domu potřebuji rekuperaci jinak intenzivně.
WC, koupelny a případně kuchyň raději odvětrám rychle spínaným ventilátorem v době potřeby, nežli pomalu rekuperací. Mne upřímně těší, že vlhký vzduch z koupelen nejde do centrálního rozvodu vzduchu rekuperace.
Obývací pokoj s jídelnou je obvykle velký otevřený prostor. Pravděpodobnost kritické koncentrace oxidu uhličitého je v tomto případě výrazně menší nežli u ložnic. U této místnosti možná spíše nežli rekuperaci dám přednost jednoduchému čidlu a informaci, formou notifikace v mobilu, že kvalita vzduchu poklesla. Mám li informaci, mohu jednat. Zděný dům s výbornou setrvačností konstrukce mně umožní bleskově vyvětrat a rychle vyrovnat teplotu vzduchu.
No a ty ložnice. Přirozeně když usnete nechcete, aby Vás notifikace ve 4:00 budila, že máte vyvětrat. Tedy 90% hodnoty rekuperace potřebujete v ložnicích a dětských pokojích. A to mne vede k úvaze zdali nutně potřebujeme centrální rozvod a velkou jednotku ?
Rekuperace totiž nemusí být nutně velký centrální rozvod, jak Vám ukazují prodejci rekuperací. Rekuperační jednotka může být lokální zařízení a obsluhovat jednu konkrétní místnost. V našem případě ložnici a další třeba dětský pokoj.
Lokální jednotka má své výhody i nevýhody. Výhodou jsou výrazně nižší pořizovací náklady. Žádná údržba páteřního vedení. Nevýhodou je nižší účinnost rekuperace, mírně nižší ochrana před venkovním hlukem a nemožnost příhřevu vzduchu v opravdu hodně studených dnech. Při teplotách pod -15 stupňů Celsia tak budete muset tento způsob rekuperace vypnout.
Mně milou, velkou výhodou je nulový přeslech mezi místnostmi. To oceníte například, když se milujete se svojí ženou, či mužem. Pro přesnost doplním, že i centrální rozvody umí přeslechy velmi dobře řešit. Ovšem řešení přeslechů u centrálního rozvodu stojí peníze. Kdo na těchto ušetří, vytvoří si velmi nešťastnou situaci, kde z místnosti do místnosti velmi přesně slyšíte, co se děje. Lokální jednotky přeslech řešit nemusí již z principu.
Rekuperace ano
Za mne tedy rekuperace ano. Jen od ní očekávejte reálné. Zdravé klima ano, úsporu jistě ne.
Když jsem stavěl dům v Portugalsku, tak jsem rekuperaci nepoužil. Proč také. Celou zimu je tam v noci 10 stupňů a já spím při otevřeném okně. Rekuperace by mně v Portugalsku žádnou významnou hodnotu nepřinesla.
V Českých zimách má rekuperace smysl a užitek.
Zdali centrální rozvod, či lokální dvě jednotky těžko radit. V různých situacích bude má rada různá. Centrální rozvod je robustnější řešení, které přinese více komfortu za výrazně více peněz. I s lokální jednotkou získáte 90% potřebné hodnoty za méně jak půlku peněz. Obě cesty Vás pak učiní více odpočaté a tím více zdravé a tím asi i více šťastné. A štěstí, to mne na mé práci zajímá nejvíce. 🙂
David Mencl
Rychlý pohled
Rekuperace celkově
+ zdravější prostředí v domě, budete se cítit lépe
+ necítíte rozdíl teplot z větrání
+ možná s rekuperací stárne organismus o chloupek pomaleji
– nevytváří žádnou úsporu, přestože 90% lidí pořizuje rekuperaci pro úsporu
Rekuperace centrální
+ rovnoměrné větrání v celém domě
+ možnost příhřevu ve zvlášť studených dnech
+ ochrana před pylem pro alergiky
– složitá údržba hygieny vedení vzduchu
– možné přeslechy mezi místnostmi, zvláště při snaze ušetřit na rozvodu
– nutnost měnit filtry a čistit vedení. Mnoho zákazníků vedení nečistí a tím vytváří velké zdravotní riziko
Rekuperace lokální
+ nižší pořizovací náklady nežli centrální rozvod, pokud osadíte jen ložnice a dětské pokoje.
+ žádné přeslechy mezi místnostmi
+ minimální provozní náklady
+ snadná hygiena
– nevětráte celý dům
– bez možnosti příhřevu. Několik nejchladnějších nocí vypnutá.
– zhoršuje zvukovou izolaci obvodového pláště místnosti. Nehodí se do rušných míst.
15 komentářů k tomuto článku
Andrej
Velka vdaka za tento clanok pan Mencl, je pre mna velkym prinosom.
Pekny den.
David Mencl
🙂 Rád jsem pomohl. Hezké dny DM
lačarič
Konečně osvícený názor. Tak to mám již 10 let v RD, malý centrální rekuperátor (max 100 m3/hod za celkem 10 000 Kč i s rozvody). Přívod otevřen jen do ložnice (časovač co půl hodiny a jen v noci, když netopím). Přes den zajišťují čerstvý vzduch krbová kamna se sáním spalovacího vzduchu z obývaku – vědomě. Ztráty tepla nemusím řešit – dřevo na rok stojí jen 6 000 Kč 🙂
Tomáš
Dobrý den, rekuperaci mám ve svém domě a nemůžu v mnoha bodech co jste napsal s Vámi souhlasit. Osobně jsem žádné přeslechy v místnostech nezaznamenal a filtry, pokud nekupuji od dodavatele rekuperace (velmi drahé), tak vychází jedna výměna (měním 4 x ročně) do 20 kč.
Velkou výhodou je (bydlíme mezi novostavbami) pokud sousedi dělají párty (máme malé děti), že máme zavřená okna a zároveň větráme.
Osobně si také myslím (po několikaleté zkušenosti), že je výhodnější systém řešení v každém užívaném pokoji – odtah, přívod než centrální páteřní systém.
A velký pozor při pořizování rekuperačních jednotek je cena SERVISU.
O tomto tématu by se dalo diskutovat dlouhou dobu 🙂
David Mencl
Děkuji za příspěvek Tomáši.
V závěru Vaší zprávy jsem nepochopil zdali máte centrální systém či lokální jednotky ? Pokud máte lokální jednotky, pak tam k přeslechu pochopitelně docházet nemůže, když nemají žádný centrální rozvod. I u centrálního rozvodu lze přeslechům zabránit, je však nutné použít celkem nákladné prvky, kteří mnozí vynechávají. Pak však podstupují riziko, že slyší co se děje vedle.
Využití rekuperace od dubna do konce října opravdu velký smysl nemá. Jde o četnosti těch párty. Pokud budete bydlet vedle baru, kde je párty každý den, pak bude centrální rekuperace skvělé řešení. Pokud má soused párty třikrát za léto, pak si umím představit ty tři večery nevětrat. Při malé frekvenci sousedovo akcí asi nemá smysl řešit tak složitou instalací, jakou je rekuperace.
Hodně skeptický jsem k Vaší informací filtr za 20,-Kč. To je cena odpovídající jedné vrstvě filtračního papíru koupeného v papírnictví. Originální filtry rekuperačních jednotek jsou však složitější vícevrstvé. Jak už to tak chodí právě na spotřebním materiálu ti výrobci profitují. Jaký máte typ rekuperační jednotky ?
Pěkné dny David Mencl
Honza
Dobrý den pane Mencl, tento článek mě stejně jako spoustu dalších Vašich článků zaujal. Chystáme se na novostavbu malého RD, řešil jsem otázku ventilace a vzhledem k “ne-velikosti” ložnice a dětských pokojů jsem se rozhodl pro rekuperaci. Dům bude dvoupodlažní ložnice a pokoje budou v patře obývací pokoj s kuchyní v přízemí. Co se týká ekonomiky provozu, větrání bych klidně řešil jako centrální odtah bez rekuperace s přívodem čerstvého vzduchu na chodbu. V zimě je toto řešení vzhledem ke kondenzaci a lokálnímu podchlazení prostoru velmi nevhodné. Uvažoval jsem také centrální i lokální systém ventilace s rekuperací a stále více se přikláník k “semi-centrálnímu” řešení. Tedy malá centrální jednotka v patře s přívodem vzduchu do pokojů a odtahem z chodby a WC. U centrální jednotky mám obavu právě z udržby přívodního potrubí. Od lokálních jednotek mě odrazuje možnost průvanu. Je to přecijen “díra” v domu a vzhledem k tomu, že tyto díry budou na dvou stranách domu, může se docela snadno stát, že při větrnějším počasí bude vzduch intenzivně nasáván (venturiho efekt), samozřejmě bez rekuperace tepla. Jaké jsou vaše zkušenosti s decentrálními systémy? Předem děkuji za Váš názor.
Jan Vavrouš
David Mencl
Dobrý den Honzo,
velmi uceleně jste popsal překážky, které při použití rekuperace používáme. U centrálního systému máme dobrou efektivitu, leč vyšší pořizovací náklady a složitější údržbu. U de-centrálního řešení odpadá starost o údržbu, ale zase máme nižší účinnost přenosu tepla.
Nikdy jsme neměli dvě jednotky na protilehlých stěnách. Neumím Vám tedy s jistotou vyloučit možnost průvanu. I tři jednotky na jedné stěně průvan netvoří.
Pokud máte malou zastavěnou plochu zvažte ještě třetí cestu, kterou již rok používá můj kolega. Touto cestou je JEDNA de-centrální jednotka, která vyměňuje vzduch v chodbě uprostřed domu. S dostatečnou kapacitou, aby přes tuto chodbu mohlo dojít k vyvětrání ložnic v hluboké noci. Kolega vychází z předpokladu, že potřebuje rekuperaci čtyři měsíce v roce. Jinak používá mikro-ventilaci okny. Na tyto čtyři měsíce v roce pouští lokální jednotku v chodbě a otevřením větracích škvír provětrává jednotlivé místnosti.
Přemýšlím o této možnosti jako o regulérní třetí cestě.
Pěkné dny David Mencl
Honza
Zdravím, moc pěkný článek jako ostatní. Umím si představit díky tomu problematiku rekuperace. Zajímá mě pokud přeci jen bych chtěl se dostat na ty dotaze Zelená úspora stačí jim nějaká decentrální jednotka nebo v několika místnostích jak bylo zmíněno ložnice dětský pokoj koupelna lokální rekuperace? Nebo je potřeba aby byli místnosti centrálně případně všechny odvětrávany.
Děkuji za odpoveď.
David Mencl
Dobrý den Honzo,
program Zelená úsporám umožňuje využít dotaci i s decentrální rekuperací. Vždy je nutné splnit celkovou efektivitu. Tedy ano je to možné. Naše zkušenost ukazuje, že se dostáváme k podobným nákladům při centrální i decentrální rekuperaci pokud chceme dosáhnout na dotaci. Jaké řešení zvolíme pak rozhoduje spíše místní situace domu. Připravím k tomu během zimy další Blog.
Pěkné dny David Mencl
Kouckÿ
Dobrý den, děkuji za přínosný článek.Bydlim v blízkosti letiště a obtěžuje mě hluk letadel při větrání otevřeným oknem, takže rekuperace ano.Pokud použiji decentralni jednotku nebude se venkovní hluk přenášet do interiéru? Překvapila mě informace, že podle vas je úspora prakticky nulová, vždyť je to jeden z argumentů výrobců.
David Mencl
Dobrý den, pokud bydlíte v letovém koridoru doporučuji spíše centrální jednotku. Možná nemusíte rozvody realizovat po celém domu a stačí Vám pokrýt ložnice. Zároveň pokrýt pak již celý dům není zásadně větší investice.
Úsporu v rekuperaci opravdu nehledejte. V naprosto ideálních laboratorních podmínkách malá. V reálném životě žádná. Hodnota pro Vás bude v kvalitním vzduchu v ložnici celou noc. V lepším spánku. A v kombinaci s akustickými okny odclonění hluku leteckého provozu. Tam větřím, že budete spokojený. 🙂
Hezké dny David Mencl
Peter
Zdravim
Nerozumiem ako funguje prudenie cerstveho vzduchu pri lokalnej rekuperacii co ma Vas kolega.
Lokalna decentralizovana jednotka z vonku natiahne cerstvy vzduch dovnutra chodby. Ako sa ten cerstvy vzduch dostane do spalne (loznice), obyvacky ?
David Mencl
Dobrý den Petře,
u decentrálních rekuperačních jednotek je tato jednotka vždy přímo v místnosti, kterou chceme větrat.
Pěkné dny David Mencl
Petr Nowak
dobrý den,
co říkáte na variantu kombinace rekuperace s TČ: odtahovanému teplému vzduchu je odebíráno teplo ve výměníku TČ (tj ohřívá se tím chladivo). A přiváděný studený vzduch je příp dohříván ve výměníku topnou vodou (která je v zásobníku TV).
Já vidím velký problém kondenzace vlhkosti ze vzduchu při odebírání tepla. A dále TČ obvykle neběží trvale, ale nárazově (tj systém potřebuje zásobník tepla – nádrž topné vody) vždy dohřeje zásobu TV. Kdežto výměna vzduchu by měla běžet průběžně…
Petr Nowak
David Mencl
Dobrý den Petře,
Když jsem byl mladý miloval jsem technicky složitá a “dokonalá” řešení. Věk mi trochu změnil pohled. Dnes dávám přednost robustnosti a jednoduchým spolehlivým řešením.
Je v roce několik specifických dní, kdy je kondenzace vysoké vzdušné vlhkosti velkou výzvou pro většinu čerpadel vzduch / voda.
Řešení, které popisujete považuji spíše za marketingovou snahu o pokrok tam, kde skutečně podstatný pokrok není. Efekt je nepatrný a neospravedlní složitost instalace.
Pěkné dny David Mencl