Potěšte se se mnou rozhovorem, který jsem dělal pro časopis Tajemství úspěchu. Je prima, když zůstane čas na špetku životní filozofie v dnešním uspěchané době.



https://dl.dropboxusercontent.com/u/1188858/Tajemstvi_Uspechu_2016-01_ES.pdf

 

Textový přepis článku:

Ekonomické stavby jsou svým přístupem v Česku mimořádnou společností. Běžnou službu stavitele rodinných domů v ES rozšířili do naprosto komplexní služby, jejímž cílem je činit kvalitní bydlení ve vlastním rodinném domě mnoho více dostupné.

Do portfolia služeb tak pochopitelně vedle stavby domu patří plný servis s výběrem, prověřením a financováním dobrého pozemku. Individuální projekt poskytovaný zdarma, vyřízení stavebního povolení. Velmi unikátní pak jsou programy financování, na vývoji kterých Ekonomické stavby aktivně pracují s předními bankovními domy. Tak vznikly naprosto zásadní programy Mladá rodina, Nulová hotovost či například Chytrý nájem. Právě dokonalé propojení stavby s mimořádným financováním přivedly ES na samotný vrchol úspěchu.


Pane Mencle, jak vznikla myšlenka Ekonomických staveb?

Myšlenka Ekonomických staveb vznikla z potřeby. Z potřeby mladé rodiny dobře bydlet, když dobře bydlet bylo mladým rodinám před dvaceti lety zcela nedostupné. Stejně jako někteří mí kamarádi a vrstevníci, jsem řešil bydlení pro svoji rodinu. Zjistil jsem tenkrát, že stavební firmy, chtějí stavět domy jen restituentům a výhradně domy drahé. Naprosto neexistovala nabídka rozumných domů pro mladé rodiny. V té době vůbec v Česku neexistovaly hypotéky a stavební spoření bylo v plenkách. Pro mladou rodinu se vedle špatných a předražených nájmů nabízela jen možnost drahých a špatných panelákových bytů.

Prvé domy jsem stavěl pro své kamarády a pro svoji rodinu. Vůbec jsem tenkrát neuvažoval na této myšlence budovat firmu. Nadšení kamarádi však měli své kamarády a ti zase své. Za tři roky jsme stavěli více domů nežli dávno zavedené velké značky. To vše prakticky bez reklamy jen pro ty, kteří nás sami oslovovali. Na začátku naprosto bez struktury, živelně.

Čím jste chtěl být ve svém životě jako kluk? Snil jste o třeba o kariéře kosmonauta nebo popeláře? Co se Vám z toho v dospělosti splnilo?

Jako malý kluk jsem si moc přál být závodníkem formule 1. To bylo v socialistickém Československu exotické přání. Přání se mi nikdy nesplnilo a vlastně dnes už ani nemám příliš rád rychlou jízdu.

V případě Vaší firmy se setkáváme hned s několika názvy vycházejících z jednoho základu: Ekonomické stavby, Ekonomické stavby s.r.o. a také s Ekonomické stavby rodinná a.s. a to si nejsem jistý, zda jmenuji všechny hráče Vašeho týmu. Můžete se nás v tom trochu zorientovat?

Všichni dohromady se považujeme být bez rozdílu Ekonomickými stavby či ještě častěji ES. Prvé domy jsme stavěli na území Čech a Moravy se statutem společnosti s ručením omezeným. Tedy Ekonomické stavby s.r.o. Později jsme vyslyšeli silnou poptávku po naší službě se Slovenka a ještě později z Polska. V každé z těchto zemí tedy vzniklo další s.r.o. A s tímto růstem se ukázalo jako nutné vytvořit zastřešující strukturu, která všechny jednotlivé národní s.r.o. vlastní a to jsou Ekonomické stavby rodinná a.s.. Akciová společnost je řídící prvek, který vlastní a spojuje všechny naše aktivity.

Jak jste začínali, bylo to také od nuly, jak se říká – a někdy je to i skutečně pravda – z garáže?

Faktická garáž to nebyla, byly to pronajaté prostory a s velmi malým kapitálem. Tenkrát to byly všechny peníze moje, mých blízkých a řady přátel. Tedy tenkrát nám to přišlo jako hrozně moc peněz. Dnešním pohledem to bylo z úplné nuly. 🙂

Co bylo hlavním motorem úspěchu na začátku Vašeho/vašeho podnikání?

Snaha přinést opravdovou službu. Této filozofii vděčím za svůj úspěch. Mnoho lidí začíná podnikat s myšlenkou jak co nejdříve zbohatnou. To však jen málo kdy funguje. Já jsem na začátku vůbec nemyslel, že budu v této oblasti podnikat, jen jsem hledal řešení. Myšlenky přinášet opravdu užitečnou službu jsem se pak již vždy držel. Nespatřuji smysl otevřít firmu se stejnou službou, jakých existuje ve městě již pět. Smysl mi dává otevřít firmu, která přinese prospěšnost, kterou nikdo jiný nenabízí.

Tento motor byl na samém začátku mého podnikání a bude také na konci. Dnes je pro mne radost z práce 90% důvodu proč ještě pracuji. Bez toho, aby byla moje práce mimořádně prospěšná, bych nedokázal mít z práce radost. A bez radosti bych se chodit do práce nepřinutil.

Co se změnilo? Co stojí za nespornými podnikatelskými úspěchy Ekonomických staveb dnes? Co je v tomto smyslu charakteristické pro Českou republiku a jaké jsou rozdíly ve srovnání s vaší činností v zahraničí?

Změnilo se toho málo i všechno.

Nezměnilo se, že pořád usilujeme o to přinést unikátní službu, která je opravdu silnou pomocí k vlastnímu domu. To je od prvého dne sedmnáct let pořád stejné. A jinak se změnilo úplně vše.

Mění se naši klienti, jejich možnosti, přání i potřeby. A tím se mění také náš přístup. Před sedmnácti roky neexistovala hypotéka. Rozdíl v ceně domu 200.000 často rozhodoval o tom zdali je možné dům postavit či bude klient muset zůstat v paneláku.

Dnes rozdíl v ceně 200.000 znamená rozdíl v hypotéce 500,- měsíčně. Dávno se tedy nesnažíme postavit dům co nejlevnější. Dnes hledáme nejlepší ekonomický poměr mezi pořizovacími a provozními náklady. Stavíme všechny domy nízkoenergetické z velmi ušlechtilých materiálů.

Našim klientům již nestačí jen dobře bydlet. Chtějí krásné domy s duší a výrazem. Proto dnes všechny naše domy připravují skvělí architekti.

Ze zahraničí známe jen země, kde také stavíme. Výborné znalosti máme ze Slovenska, Polska, Portugalska a Německa. To srovnání je velmi překvapivé. V Česku se staví ve většině lepší domy, lépe postavené a výrazně lépe technologicky vybavené nežli ve zbytku Evropy kde fungujeme. Pořád mne tento technologický náskok překvapuje. Ani Němci nejsou dále. Portugalci, Poláci či Slováci dnes masivně objevují technologie, které se v Česku již několik let používají.

Když jsem začal připravovat prvou stavbu v Portugalsku přišel za mnou projektant s tím, že mají úplně převratný způsob vytápění. Byl jsem nadšený a natěšený, že poznám něco úplně nového. Čekal jsem fúzní kotel. Nakonec k mému zklamání přišli s kombinací solárních panelů a tepelného čerpadla. Řešení, které jsme v Česku běžně používali již před deseti roky.

Celý můj obor výstavby rodinných domů je v Evropě na úplné špičce. Staví se zde domy  kvalitněji (existují výjimky)  nežli je standard Evropy.  Stavíme domy technologicky vyspělé a stavíme za významně nižší ceny nežli je obvyklé v Evropě.

Dá se říci, že jste si splnil nejenom „český sen“. Který z těch zahraničních trhů byl nejobtížnější a jaké máte v tomto směru ambice do budoucna?

Mám upřímně rád všechny země, kde stavíme domy. Každá je něčím jiná a to je pro mne nesmírně zajímavé. Mám rád Polsko pro jeho velikost a obrovský potenciál. Také pro jiné přímější jednání mezi partnery. Mám rád Slovenko, pro své kolegy, které tam mám, pro vyšší estetickou vyspělost té země, pro kvalitu jejich současného prezidenta. Těší mne dobře fungující aparát státu v Německu a příkladnost s kterou tam fungují úřady pro občany. Miluji Portugalsko. Je to nejkrásnější země Evropy, skvělí lidé nádherné klima. V zimě bych nejraději pracoval jen tam. Zároveň je stavění domů v Portugalsku zatím nejobtížnější. No a úplně nejraději stavím domy doma v Česku. Zde vzniká 80% našeho pokroku. Zde vymýšlíme nové služby, nové domy. České Ekonomky jsou největším tahounem všech ostatních našich projektů.

Vzhledem k velmi komplexní a v řadě bodů i zcela ojedinělé nabídce Ekonomických staveb, bych se chtěl zeptat na portfolio dalších firem, které vlastníte či s nimi jako firma spolupracujete?   

Máme opravdu velké množství spolupracujících firem. Od skvělých technologických firem, výborných architektů až třeba po velkou banku se kterou vymýšlíme nové cesty financování. Nebylo by možné jmenovat všechny a nebylo by fér jmenovat jen některé.

U každého vztahu který budujeme jde vždy o vztah dlouhodobý. Z ES se odchází jen na mateřskou či do důchodu. Máme naprosto minimální fluktuaci. U vztahů s partnery a dodavateli je to stejné. Vytváříme velmi pevná pouta založená na porozumění a vzájemné podpoře.

Pomáhají členové rodiny? Jak? Jak je to s firemní filozofií?

Ano, to je vlastně jedna zvláštnost ES. Jak jsme v prvých letech rostli extrémně rychle potřebovali jsme své řady rozšiřovat o lidi mimořádně spolehlivé. A to byli obvykle příbuzní lidí, kteří již pro Ekonomky pracovali. Přicházeli sestry, rodiče, manželky, manželé, spolužáci. Vše lidé u kterých jsme předem znali jejich morální kvalitu. Jsme firma s mnoha rodinnými vazbami. Jsme rodinná firma sestavená z více rodin.

Když v ES přijímáme nového člověka je pro nás morálka a lidská slušnost mnohem důležitější nežli profesní zdatnost. Dávno jsme zjistili, že práci naučíme každého slušného celkem snadno. Změnit někomu charakter je nám však naopak mimořádně obtížné.

Rodinné firmy fungují jinak nežli firmy ostatní. V běžné firmě můžete být celý den flink a večer přijít domů a vyprávět ženě a dětem jaký jste kabrňák na kterém vše stojí. V ES je to jiné. Když můj kolega výrobní ředitel má ve firmě také svého otce, sestru a švagra, těm nic nenamluví. Když já ve firmě potkávám svoji maminku, ženu a často i starší děti, také si nic doma nevymyslím. Když chcete být v rodinné firmě doma za hrdinu, musíte se tak chovat v práci každý den. A přiznejme si pro své nejbližší za hrdinu být každý chceme. 🙂

Když jsme u firemní filozofie, Vy sám zastáváte v oblasti technologii výstavby rodinných domů jednoznačný názor. Můžete nám jej přiblížit i důvody k takovému postoji?

Mým názorem je poctivost. Technologie musí mít smysl a opravdový užitek. V našem oboru se občas objeví nějaká myšlenka, která nemá opravdový užitek, je však velmi modní a stane se tak způsobem, jak nechat zákazníky utrácet zbytečně peníze. To mi není blízké.

Každý materiál, který svým klientům doporučím musí mít svůj význam. Každá utracená koruna svoji návratnost. Proto je třeba hloupé stavět pasivní domy, když tyto žádný opravdový užitek nepřináší v porovnání s nízkoenergetickými domy. Proto naprosto odmítám stavět domy z technologie dřevostavby, když tato má mnoho nevýhod a jen jednu výhodu – jednoduchost pro stavitele. Dobrá služba a dobrý dům je pro moji radost z práce nenahraditelnou ingrediencí.

Dům je zásadní životní investice. A tak se také na každý dům musíme koukat. Proto vždy budu stavět domy jen z ušlechtilých materiálů, přesné, broušené zděné materiály. Domy s mimořádně nízkou spotřebou energie a zároveň domy s velkou životností. Protože jen takové domy dokáží být za padesát let dobrým majetkem.

V čem bydlíte Vy?

V krásném zděném nízkoenergetickém domě s velkými okny a pěti koupelnami.

Pane Mencle, náš časopis čtou hojně i ženy. Prozradíte ještě něco na sebe z mimopracovní oblasti? Co rád jíte? Co pijete?Co Vás baví, když máte chvilku volna?    

Rád jim zdravě. Zeleninu, ryby. Když mlsám tak nejčastěji nějaký dobrý sýr. Nejraději piji dobrá vína. ZA největší životní úkol pak nepovažuji být skvělým a úspěšným stavitelem. Za svůj nejdůležitější úkol považuji být dobrým otcem a vychovat ze svých dětí dobré, moudré a láskyplné lidi. Jsem hrdým otcem dvou chlapců a dvou holčiček. Kdo zažil podobné ví, že se čtyřmi dětmi volný čas neexistuje. Když nepracuji patřím rodině.

Baví mne stále velmi moje práce a nespočet plánů, které ještě máme.

Děkuji za rozhovor