Muž by měl umět stát za svým slovem. Přemýšlím, zdali tato jednoduchá životní hodnota má nutně platit i k politikům ? Je to vlastně vůbec možné ? A jak by asi vypadala naše země, kdyby každý dodržel co slíbí ?

Dvacet let se věnuji přemýšlení, jak přinášet českým, slovenským a polským rodinám lepší bydlení. Stejných dvacet let sleduji, jak v pravidelných intervalech politici slibují a své sliby v vzápětí neplní. Slyšel jsem mockrát slova o tom, jak v mladých rodinách a dětech je budoucnost našeho národa. Jak je bydlení důležitou hodnotou pro fungující rodinu. Slyšel jsem slibovat politiky modré, oranžové, rudé, žluté i zelené. Na výšce daní se neshodnou. Na majetkových přiznáních jistě ne. V zákazu kouření jsou rozpolcení.  Někdy se mně zdá, že jediné téma, ve kterém se politické strany shodují, je nutnost podporovat mladé rodiny a jejich dobré bydlení.

Možná se mně to jen zdá.

Mnoho mladých lidí ihned po dokončení vysoké školy odchází pracovat mimo Česko. Budoucnost důchodů mé generace je tristní. Část populace žije bez zřejmého ukotvení a jasných hodnot. Bydlení v nájmu nevytváří vztah k místu, domov – pevný bod v životě. Možná s pevným bodem místa mizí z našich životů i pevný bod vztahů. Bydlení v nájmu přináší prvek dočasnosti. Život bez ukotvení je často životem bez hlubšího smyslu a cílů. Takový často vede k pocitu prázdnoty a frustrace. Z takových životů zmizel pocit štěstí a zůstává jen konzumace života v různých podobách.

Byl bych velmi rád, aby lidé kolem mne byli šťastní. Aby jejich život měl smysl a pevný řád. Těšilo by mne velmi, kdyby v této zemi zůstávali pracovat a žít také vzdělaní mladí lidé. Bylo by nadějné, kdyby na můj důchod pracovali lidé také narození v Česku, nejen importovaní z nejchudších částí Afriky. Taková bych měl přání ohledně budoucnosti své milované země.

Dobré bydlení mladých rodin by k těmto přáním pomohlo. Dostupné dobré bydlení může být důvod, proč zůstanou i vzdělaní mladí lidé. Vlastní bydlení je pevný bod, který upevňuje pevnost vztahu. Je zázemím, které je důležité pro zakládání rodin a narození více dětí. Těch dětí, které snad jednou pomohou také s mým důchodem. Dát mladým lidem možnost splácet svoji hypotéku, znamená dát jim možnost vytvářet sobě majetek. Vlastní majetek pak vede k odpovědnosti.

Je-li jediným tématem, na kterém se české politické strany shodnou podpora mladých rodin a dobrého bydlení, je tato shoda pochopitelná. Co však pochopit neumím, že k žádné smysluplné podpoře po celých dvacet let nedošlo. Co hůře, poslední kroky poslední vlády vedou přesně opačným směrem.

Možná to je jen špatný sen.

DPH na pozemky
Jako všechno špatné i toto se děje ve dvou krocích. Nejprve nám předchozí vláda zavedla DPH na nákup pozemku. Současný ministr financí pak působnost daně rozšířil a sazbu zvýšil. Od ledna 2016 tedy každá mladá rodina, která sobě koupí pozemek pro svůj dům, zaplatí o DPH 14% navíc. Zdražit nákup pozemku opravdu za podporu označit nelze. Že se tak děje cestou zvýšením daně, kterou prosadil člověk, slibující nezvyšovat daně působí téměř komicky.

Hon na 100% hypotéku
Hypotéka, kde od banky získáte peníze odpovídající celé hodnotě zástavy se jmenuje 100% hypotéka. Tato je mimořádně důležitá pro mladé rodiny. Mladá rodina, pokud platí vysoký nájem, nemá možnost ušetřit žádné zásadní prostředky. Takzvaná 100% hypotéka je tak právě pro mladé rodiny klíčový produkt. Právě 100% hypotéka pomáhá mladým rodinám odejít z drahých nájmů do splácení svého domu.

Je doslova zlým snem, pokud se česká vláda ve spolupráci s ČNB chystá právě 100% hypotéky zrušit, či radikálně omezit. Tato děsivá myšlenka pochází z institucí Evropské unie. Opatření má chránit slabé banky v některých zemích. V Česku slabé banky nemáme. Naopak naše banky prošly evropským testem s mimořádně dobrým výsledkem. Bohužel bezmyšlenkovitě bereme opatření určené k ochraně slabých bank, abychom tímto chránili banky silné a zásadně tak poškodili zájmy mladých rodin. Těm, co český stát sliboval podporu, bere nejdůležitější klíč k možnosti vlastního bydlení. Ty, kterým sliboval kvalitu bydlení snaží se nadobro uzamknout v drahých nájmech.

Tady se již nemohu v pravdě ani smát. Zvláště když si uvědomím, že nejčastějším podnikáním českého poslance je pronájem bytů.

Tohle musí být jen velmi bizarní sen.

Zákon o Net-meteringu
Jednou z úžasných věcí, kterou moderní domy umí, je schopnost vyrobit si většinu potřebné energie. Všechny technologie již existují a jsou dostupné. Zbavíme rodinné rozpočty složenek za energie a tím přispějeme ke kvalitě jejich životů. Zbývá jediné. Maličkost. Schválit zákon umožňující net-metering. Zákon, který umožní svoji vyrobenou energii si v létě uložit do sítě a v zimě vzít zpět. Řada států kolem nás již tuto službu svým občanům přinesla. V Česku opakovaně slyšíme, jak jde o správnou cestu a jak již brzy, brzy, brzy. Jen ty sliby, že již brzy posloucháme docela dlouho.

Jednoduchý zákon, který stát nic nestojí je nám slibovaný dva roky.  Schválit zákon, který umožnil výstavbu obrovských fotovoltaických elektráren ve volné přírodě šlo rychle. Malé skupině lidí tento přinesl astronomická bohatství. Tak snad se nakonec podaří schválit i zákon umožnující smysluplné instalace malých elektráren na střechy rodinných domů.

Snad je to jen sen. Snad  stát ví co je důležité. Splnit slovo je věcí cti a ta se týká i českých politiků.

Stavím domy dvacet let. Za tu dobu jsem se naučil nespoléhat na stát a nevěřit tak úplně slibům politiků. Dobré věci a skutečnou pomoc nám nepřinesou politici. Tu si musíme vytvořit sami. Každý z nás máme v rukou možnost trochu zlepšit svět kolem sebe. Jdu tedy přemýšlet nad programy, které pomohou, tam kde předvolební sliby zůstaly prázdným slovem. Protože každá rodina, které dám její vlastní domov je mně velkou radostí a smyslem bytí. Od českých politiků už vlastně žádnou podporu nežádám. Ocenil bych však velmi, kdyby alespoň neškodili. Pokud problematice nerozumí, nechť se raději  poradí.

david.mencl@mac.com