Bojuji jako lev, abych zabránil přijetí opravdu děsivého zákona o České národní bance. Ten zákon navrhla sama pro sebe ČNB. Je to zákon, který by naprosto zásadně znepřístupnil hypotéky pro většinu mladých rodin. Až 60% lidí, kteří dnes hypotékou financují své bydlení by zůstalo uzamčeno v nájmech.

Je to zákon tak šílený, že mne donutil činit kroky do té doby pro mne nezvyklé. Oslovil jsem všechny klíčová media, televize, noviny, internetové portály a s jejich pomocí vytvořil z této snahy ČNB celospolečenské téma. Následně jsem před druhým čtením požádal o pomoc klíčové poslance. A světě div se. Co se zdálo na počátku nemožné, je zdá se být dnes blízko. Mnoho poslanců se proti přijetí tohoto úděsného zákona ohradilo. Guvernér Rusnok se na mne zlobí. Byť nejmenuje, na mé argumenty útočí. Nevadí mi, že se zlobí. Rád dám tvář tomuto odporu. Jen když pomohu tuto ve skrze špatnou myšlenku zastavit.

Byť je úspěch blízko, zrada přišla z nečekané strany. Když o zákonu mluvíte s pracovníky bank, jsou z tohoto zoufalí. Tedy ti pracovníci, kteří se setkávají s reálnými klienty na přepážkách. Jak už to ve velkých bankách bývá, vysoké prosklené kanceláře vedení jsou až příliš vysoké, aby ředitelé znali názory z přepážek a potřeby klientů. A tak místo oslavy dílčích úspěchů nestačím se divit. Hypotéční banka, zřejmě ve snaze zalíbit se ČNB, přijala pravidla kritizovaného zákonu dobrovolně. S přikrčenou ponížeností  obětovala potřeby svých klientů, aby se zalíbila svému dohledovému orgánu.

Hypotéční banka nepochybně předpokládala, že stejné podřízené gesto učiní i ostatní velké banky. Chtěla být prvá, kdo stáhne kalhoty, rozhodně však nečekala, že bude jediná.  Předpokládala, že se zalíbí ČNB tím, že spustí lavinu. Jenže nespustila. Jak mluvíme s řediteli ostatních bank, zůstane HB s kalhotami dole tentokrát osamocena.

Je to velká škoda. Hypotéční banka má výborně fungující proces, kvalitní lidi a velmi slušný klientský přístup ( na banku ). Doposud tak byla zaslouženě jedničkou českého trhu. Tímto svým rozhodnutím se však zcela diskvalifikovala pro velkou část klientů a své postavení leadra tak dala všanc.

Škoda. Každopádně boj proti nesmyslnému zákonu nekončím. Také proto, aby, až si ředitelé v HB za tři měsíce svůj omyl uvědomí, měli  kam podmínky úvěrů vrátit.

 

červen 2017