Vše v životě má svůj rub a líc. Rubem úspěchu jsou pomluvy. A tak každou úspěšnou firmu nevyhnutelně potká také doba pomluv. Zažíváme stejné. Čím je náš úspěch větší, tím více se objevuje nesmyslných hloupých tvrzení.

Jak jsme v ES zvyklí, také tomuto čelíme s klidem v duši, úsměvem a trpělivým vysvětlováním. A tom bude tento můj Blog.

 

Kdo nás pomlouvá

V zásadě jsou tři skupiny pomlouvajících. Obchodníci konkurenta, naštvaná skupinka nepoctivých bývalých klientů a ti, co nevědí nic, leč rádi o všem mluví, často poháněni zklamáním vlastních životů.

Nejvíce angažovaní jsou obchodníci konkurenta. Ti jsou placeni jen z provize. Žádná garantovaná mzda. Jen odměna za prodaný dům. Bohužel však prodávají domy ze špatné technologie a s velmi špatnou službou. A tak stále znovu a znovu, když volají potenciálním klientům slyší: “Nezlobte se, ale rozhodli jsme se pro Ekonomky.”

Mluvil jsem kdysi s jedním z nich. Jejich frustrace je obrovská. Považují ES za příčinu, proč vydělávají mnohem méně nežli by vydělávat mohli. Překvapivě je ani nenapadne zlepšit svoji práci a třeba změnit technologii. Raději hledají způsob, jak snížit úspěch ES. Proto jsou obchodníci konkurenta nejvíce aktivní skupinou v pomluvách naší práce.

Druhou skupinu tvoří malá parta osmi nepoctivých klientů. V ES máme program [překlenovací půjčky]. Tato pomohla tisícům mladých rodin bez vlastních úspor. Kde však půjčujete peníze, jdete také do rizika, že se občas najde někdo, kdo peníze nevrátí. To je příklad těchto osmi zatrpklých.

Před dvanácti roky přišel bláznivý právník s myšlenkou, že není nutné vracet poskytnuté půjčky na pozemek. Osm klientů této myšlence uvěřilo. Zachovali se nepoctivě a své půjčky nevrátili. Soudy trvají v Česku dlouho. Po letech však soudy tuto nepoctivost velmi přísně potrestaly. Mnozí z těchto bylo odsouzeno k velkým sankcím. Někteří vyšetřováni policií pro podvod a pomluvu. Nezdařený pokus o podvod, prohra, ponížení, velká ztráta peněz a mimořádné zlo tak dala vzniknout druhé skupině pomlouvajících.

Třetí skupinou jsou ti poháněni závistí . Jsou to často lidé, kteří sami nemají možnost dobře bydlet. A když sami nemohou nepřejí štěstí dobrého bydlení ani Vám. Jsou to lidé, kteří nemají s naší službou žádnou zkušenost. Zarputile však opakují každé negativum, které jim někdo podstrčí. Prvým dvěma skupinám slouží jako “užiteční idioti”, když nevědomky roznášejí smyšlené nepravdy.

A tak lidé poháněni nízkými pudy, bez znalosti naší práce jsou nakonec nejvíce početnou skupinou pomlouvajících.

 

Co tedy je a není pravda ?

Úspěšná společnost se pomluvám nemůže vyhnout. Co však může je trpělivě vysvětlovat jak se věci mají doopravdy. Tak jsem pro Vás nasbíral katalog nejčastějších pomluv.

 

ES nestaví žádné domy
Tak toto je spíše zábavná forma pomluvy. Každý kdo se o ES jen trochu zajímá snadno zjistí, že stavíme stovky domů každý rok. Každý najde fotografie dokončených domů i videa ze staveb. 

Přesto, že jde o nepravdu vskutku průhlednou, stejně se s touto můžete potkávat překvapivě často.
Tedy jde o naprosto nepravdivou informaci. ES jsou od roku 2002 největším českým stavitelem rodinných domů. Není nikdo, kdo se může počtem klientů s naší prací srovnávat. 🙂 Jsme jediným stavitelem rodinných domů s ratingem A+.
Na ES je podána hromadná žaloba
Tuto pomluvu jsem poprvé zaregistroval před patnácti roky. Přesto tuto nikdy nikdo neviděl. Na ES není podána hromadná žaloba a nikdy v minulosti podána nebyla. Jde o klasickou formu pomluvy šířenou obchodníky konkurenta. Na ES nejsou podávány ani jednotlivé žaloby, když své smluvní závazky dodržuje s péčí v Česku neobvyklou.

 

Když zrušíte smlouvu zaplatíte hroznou sankci
Klasická pomluva konkurenta. Většina českých stavitelů má ve svých smlouvách sankci za vypovězení smlouvy. Podobné sankce jsou obvyklé i v jiných oborech. V ES však nemáme žádné sankce za zrušení smlouvy . Pokud v ES zrušíte smlouvu zaplatíte jen do té doby provedenou práci podle aktuálně platného ceníku. Ani korunu sankce. 🙂

 

Hypotéku Vám stejně nedají
Tak to je velké nepochopení celé situace. V ES žádné hypotéky nedáváme. Hypotéky udělují banky. Pokud se banka rozhodne hypotéku neudělit, pak vždy z nějakého mimořádně vážného důvodu v historii žadatele. 

Lehké a středně vážné problémy umíme za své klienty v bankách zhojit. Nezaplacené paušály, malé záznamy v SOLUSu, exekuce od dopravních podniků. Podobné překážky umíme za své klienty vyřešit.

Pokud se však v bankovní minulosti klienta objeví překážky z nejvážnějších, zesplatněné úvěry, insolvence, pak je pozice banky neoblomná a hypotéku odmítne.

Pokud je někdo bankou odmítnutý, jde o překážky v jeho minulosti. Nikoliv o práci ES. 🙂

Abychom uměli pomoci i klientům v bankách neřešitelných, vytvořili jsme v ES dva programy na bankách nezávislé. V programu Chytrý nájem a programu Pomocná ruka zaplatíme stavbu domu v ES. Klient nám pak dům splácí prostřednictvím nájmu. Tedy i klient s temnou minulostí v bance neřešitelný dostane v ES pomoc a možnost postavit dům.

Vinit ES z toho, že mám extrémně špatné záznamy v registrech je však naprosto dětinské.

 

Zaplatíš za projekt a pak stejně hypotéku nedostaneš
Ne nutně.

Je pravda, že k podání žádosti o úvěr je v Česku nutné nejprve vytvořit projekt a vyřídit stavební povolení. Tedy nežli je možné získat závazné rozhodnutí banky, je nutné odpracovat velký kus práce. A tedy utrácet peníze.

Přesto není nutné podstoupit riziko utracení peněz za projekt, tam kde je hypotéka značně nejistá.

V ES vždy začínáme dotazníkem financování. Otevřeně se ptáme na možné překážky. Podle odpovědí pak klienty řadíme do čtyř skupiny. U skupiny A a B víme, že hypotéka bude možná a tedy postupujeme svižně k rychlému dokončení projektu a zahájení stavby. U skupin C a D kde víme, že existují značná rizika financování, pak postupujeme naopak pomalu. Tedy nezačneme práci na projektu pokud není financování v bance předjednané.

Záleží pak vždy na otevřenosti klienta. Pokud dostaneme přesné a otevřené informace, můžeme klienta dobře zařadit a navrhnout nejlepší postup. Přirozeně pokud nám někdo průšvihy z minulosti zatají, mohou nás tyto zaskočit později v době, kdy je již hotový celý projekt.

 

Pořad Černé ovce
Ano, před sedmi roky natočila redaktorka reportáže o výše zmíněné skupině osmi nepoctivých. Vše se jí v té době zdálo velmi věrohodné. Uvěřila a neověřila si. Před šesti roky pak rozhodl soud i policie, že informace v té reportáži byly naprosto nepravdivé a poškozovaly dobré jméno ES. Bohužel některá média dávají přednost jen negativním zprávám. O dobrých koncích se v Česku reportáže netočí. O tom, že jsme byli dávno očištěni tak nikdo reportáž nenatočil.

 

Nenechejte se otrávit 

Pomluvy sledují různé cíle. Někdo chce, abyste svůj dům nestavěli, když on také nemůže. Jiní Vás zase chtějí znejistět a přimět k tomu stavět za mnohem horších podmínek. Postavit horší dům za více peněz. Třetí skupina chce nakrmit své vlastní zlo a poškodit ES. Přesto se nenechejme otrávit.

Obchodním výsledkům ES pomluvy neškodí. Jako jiní úspěšní jsme se těmito museli vypořádat. Naučili jsme se nepravdy vysvětlovat, požádali o reference své spokojené bydlící klienty a ti nám, k naší velké radosti úžasné reference dávají.

Rok co rok tak stavíme na maximu svých možností. 🙂 Více domů bychom stavět nemohli i kdyby pomluvy neexistovaly.

Proti hlouposti a zlu dáváme na misku vah pádné argumenty. Jsme držitelem nejvyššího ratingu A+ nejlepšího mezi staviteli rodinných domů. Osmkrát jsme oceněními titulem Kvalitní firma a co nás těší nejvíce máme nejlepší hodnocení klienty v oboru. 98% klientů nás hodnotilo známkou výborně.  Takové jsou Ekonomky doopravdy. 🙂

 

Hezké dny David Mencl

 

8 komentářů článku “Pomluvy

 1. Zdravim,
  nedavno jsem slysela dobre vety : pomluvy a zavist si musite zaslouzit. O kom se nemluvi, nezije.
  Takze….dobra prace….evidentne to delate moc dobre.
  Mejte se paradne.
  Malirova

 2. Dobrý den,
  mockrát Vám děkuji za toto objasnění, chtěli jsme s Vám stavět, ale měli jsme pochybnosti,nyní pochybnosti jsou pryč a my jsme si již objednali katalog domů. V budoucnu se na Vás obrátíme a snad se nám podaří společnými silami splnit náš sen a splácet vlastní dům místo placení drahého nájmu někomu jinému. Ještě jednou děkuji a přeji pěkný den a mnoho dalších úspěchů.
  N. Ouřadová 🙂

 3. Přeji krásný večer,
  o ES se zajímám již přes rok před pár týdny jsme se rozhodli, že s Vámi chceme stavět. Mám načteno snad úplně vše co ES napsali co jste napsali vy i co napsala kancelář, která objasňuje případy lidí, kteří napsali špatné recenze. Spoustu článků mám přečtených i 3-4x jen proto, že mě to velmi bavilo číst. Měla jsem silný pocit, že je u Vás vše v pořádku, že jsem se u Vás vše dočetla byla jsem z toho velmi nadšená a šťastná, ale nevím proč asi nervozita či co jsem se večer před schůzkou začala „babrat“ v různých diskuzích… Beru úplně vše, je mi jasné, že když o sobě někdo něco zatají, že se mu to vymstí, že nikdo nepůjde a nedá Vám do ruky 300 tis. a řekne „na, nech si to“, že ne každý jsme dokonalí a kdybychom byli, tak bychom dělali věci proto abychom nebyli a také počítám s tím, že ne všechny příspěvky co jsem dnes přečetla museli být pravdivé. I když pevně věřím, že jsou tak mi nejde do hlavy proč jsou všude jen negativní. Chápu, že nejspíše šťastní a spokojení lidé mají jiné věci na práci než ti co píší negativní příspěvky, ale proč si můžu na nějaký produkt na internetu přečíst v diskuzích jak negativní tak pozitivní příspěvky a u ES povětšinou jen ty negativní? Najednou ačkoliv velmi nerada se děsím zítřejší schůzky a stavění s ES. Opravdu není ani na jednom z 10 příspěvků „podepsali jsme smlouvu a dál se nic nedělo“ pravda? Může se nám taky stát, že nás ujistíte o získání hypotéky (jak jsem se taky mnohokrát dočetla) a banka nám jí neschválí i když o sobě nic nezatajíme a odejdeme jen s 300 tisícovým dluhem? Ačkoliv ve Vás stále pevně věřím a to je důvod proč sem také píšu, tak jsem si teď velmi v tom, že v ES je vždy cesta.

  • Dobrý den Veroniko,
   to je spíše na celý článek nežli na jednoduchou odpověď.

   Obecně normální lidé jen velmi zřídka píší své pocity do diskusí. Já například jsem nepsal nikdy žádný svůj názor na jakýkoliv výrobek, který jsem koupil. Jednoduše na to nemám čas a nedává mi to příliš smysl.

   Pokud nějaké diskuse čtete jde obecně o tři skupiny diskutujících:

   1) Konkurent. To máme v ES velmi silné. Čím více utíkáme službou ostatním tím více nám okopávají kotníky ti co by měli svůj čas věnovat rozvoji své služby. Dnes již jde bohužel na takovou věc najmout placené agentury. A ty pak za malý peníz ty příspěvky píší. „Dobře placená práce z pohodlí domova ..“ To jsou lidé, kteří aktivně sledují kdo může mít o služby ES zájem a pak je aktivně straší.

   2) Druhou skupinou jsou opravdoví klienti ES, kteří z různých důvodů nedošli k cíli. „Rozvádíme se a teď nás štve, že musíme platit projekt.“ Vždy když nedojdeme až na samotný konec cesty a musí se vyúčtovat náklady je to průšvih. Umíme pomáhat i lidem s hodně zanedbanou bankovní historií. Takový člověk však musí mít velkou míru vůle a trpělivosti. Občas někdo přijde drží hrozné karty a čeká snadnou cestu jakou mají ti, co nenesou žádné průšvihy minula. Občas se stane, že někdo takový v polovině cesty stavbu domu rozmyslí a je logicky nespokojený s tím, že nemá dům ale má náklady.

   Ne každý dokážete Veroniko objektivně posoudit: „Snažili jste se mi pomoci ze všech sil, chyba je u mne, tak se omlouvám a děkuji.“ Někteří hledají chyby vždy jinde nežli u sebe. 🙂 V ES se vždy snažíme pomoci každému. A vždy do toho dáme vše co můžeme. Pokud však někdo ztratí zájem pak ho nenutíme.

   3) Překvapivě naprosto nejčastější je třetí skupina. To jsou lidé, kteří naší službu neznají, v ES nikdy nebyli a přesto aktivně a s radostí roznášejí o nás negativní hlouposti. Když pak zkoumáme motivaci těchto, jsou to lidé, kteří sami dobře bydlet nemohou a nepřejí to tak ani nikomu jinému. 🙁

   Abych Veroniko odpověděl jasně na vaši otázku:

   Ve 20 let trvající historii ES není nic za co bychom se museli stydět.
   A nikdy se nestalo: „Podepsal jsem smlouvu a nic se nedělo …“

   Občas se stává, že podepíšeme smlouvu a dlouho hledáme pozemek. A než najdeme pozemek nemůžeme nic rozumného dělat.

   Odpověděl jsem všechny Vaše otázky ?

   Pěkné dny David Mencl

 4. Dobrý den,
  s ES teprve začínáme, máme za sebou Smlouvu o smlouvě budoucí a čeká nás platba zálohy 170.000 Kč. Popravdě řečeno naše finanční situace je dost dobrá na to, aby nás případně nějaká sankce zlomila…Ale po přečtení recenzí ES na Internetu mám dost rozpolcený pocit…Jdeme do toho, chceme tomu věřit, že dopadne to dobře, ale…Doufám, že naše sny o krásném rodinném domu se splní a za pár let mohu o Vás psát i krásné poděkování, na tuto stránku…jedna probdělá noc 18.6.2019. Daniel.

  • Dobrý den Danieli,
   v ES se nikdy nestalo, abychom se ke slušným lidem zachovali jinak nežli slušně. Pokud přicházíte s poctivým úmyslem, pak se Vám od nás dostane služby, která o světelné roky převyšuje službu obvyklou.

   Problémy mají v ES lidé nepoctiví, kteří se pokusí profitovat z nedodržení dohod. Ti pak většinou s velkým odstupem času za svůj charakter zaplatí velkou daň. Aby později vymýšlely hloupé nepravdivé příběhy jako odvetu za prohrané soudy.

   Pokud budete kdykoliv potřebovat moji konzultaci určitě se na mne obraťte.

   Přeji dobrou stavbu David Mencl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *