Analýza cen od září 2022 do května 2023

Začínám psát Blogy na objednávku. 🙂 Tentokrát pro ekonomicky zaměřené novináře o analýze cen za posledního půl roku. V mém oboru přišel čas cenových her. Výrobce materiálu například zvýší cenu o 40 %, aby na stejný materiál za měsíc poskytl akční slevu 30 %. V tomto prostředí cenových her je pak někdy složité se orientovat, jak na tom doopravdy s cenami materiálů jsme. Proto naplňuji přání znalosti chtivých a přináším detailní analýzu cen za poslední měsíce.

Dnes tedy o tom, jak si stojí ceny materiálů za posledního půl roku a co nás čeká. A také o tom, že se vracíme do klidných vod. 🙂

Suchá analytika

Suchá čísla často mluví nejjasnější řečí. Tedy zde analýza vývoje cen nakupovaných materiálů za posledních 6 měsíců:

Nejprve celkový pohled. Jak ceny materiálů měnily ceny domů.

  • Poslední nejvyšší skok cen nastal v září 2022, kdy ceny domů vzrostly o 3,17 %.
  • Další cenová korekce byla ohlášená v říjnu 2022 a tentokrát to bylo o 1,54 % nahoru.
  • V listopadu 2022 byl nárůst již jen o 0,46 % a trend se začal měnit.
  • Leden byl jako každý rok tradičním měsícem většího růstu cen. Mnoho výrobců své nové ceníky nechává právě na leden. Lednové ceny roku 2023 tak zvýšily ceny domů o 1,96 %.
  • K další úpravě pak došlo až v dubnu 2023, a to již jen o pouhých 0,25 %. Tento ceník zůstal planý až do konce května 2023.

Od ledna do konce května tedy ceny materiálů zvýšily ceny domů o 2,21 %, což už je vlastně obvyklé tempo, které se v oboru propisuje i v běžných letech.

Od září 2022 do konce května 2023 se pak ceny domů vlivem materiálů zvýšily o 7,38 %. Já jsem minulý rok v srpnu vydal prognózu odhadující roční nárůst o 8 %. Ten odhad bude nakonec velmi přesný. Až strašidelně přesný. 🙂 Což není úspěch ani trochu můj, ale skvělých analytiků ES.

Vše je počítáno na velmi tradičním domě Blanka 3 (5+1) aktuálně za 4.300.000,- Kč. Různé typy domů pak mohou přinést malé odchylky. Pro pochopení, jak trh funguje, je ale tento dům přímo příkladný.

Rozklad pohybu cen v dubnu 2023

betonové střešní tašky dle změny cen výrobce Bramac (od 1.3.2023), tj. v průměru +5 % na základních taškách všech modelů
plynové kotle a odkouření + cca 3 %, elektro kotle +10 % dle změny cen výrobce Bosch-Junkers (od 1.2.2023)
interiérové dveře model Elegant Praktik Start +20 % dle změny cen výrobce Sapeli (od 1.2.2023)
dodávky, montáže lamino podlah v průměru +22 % dle změny cen dodavatele fy Interiors
dodávky a montáže nopové fólie +40,- Kč/m2
měření radonu v dokončené stavbě +600,- Kč/RD
obložení šikmin a stropů materiál: tmely, pásky + 8%, kovové spojovací a montážní prvky -7 %, tj. celkově na skladbě konstrukce -2,4 %
polystyrénové tepelné izolace -5 % (snížení ceny mezi lednem a dubnem je dáno slevami, které se v daném období zvýšily o cca 8 %)
okapů a svodů FeZn -5 % (časté změny poskytovaných slev v rozmezí 0 – 25 %)
střešní okna Velux v průměru -11 % (od 14.03.2023)
OSB desky materiál -4 %
hutní materiál v průměru -8 %

Dubnový vliv na celkovou cenu domů byl již velmi malý. A za únor, březen a duben byl dopad na ceny domů jen +0,25 %. Mnoho materiálů zlevňovalo, některé dodávky svou cenu mírně zvýšily. Celkově se pohyby započetly proti sobě.

Betonové tašky znovu zvýšily cenu a pochopitelně reagovaly na lednové zvýšení ceny betonů. Polystyrén postupně ustoupil od toho brutálního nárůstu loňského roku. Sleva nepřichází v maloobchodní ceně, ale ve slevách velkým odběratelům. Střešní okna Velux -11 %. Stavební ocel další pokles o -8 %.

Tři vlny zdražení

Abychom dokázali lépe předvídat cenovou budoucnost, potřebujeme rozumět důvodům, které vedly k velké explozi cen. Byť se nám vše slilo do jedné velké vlny, ve skutečnosti se velké zdražení skládalo ze tří různých vln, různých důvodů a různé délky působení.

Rozpad dodavatelských řetězců

Roky k nám přicházel materiál z ustálených dodavatelských řetězců. Byly to dlouhodobé doladěné kontrakty. Dlouhá historie, velké objemy, optimalizované přepravní nákupy. Roky zdokonalovaný dodavatelský řetězec. Pak přišel Covid, válka a řetězec dodavatelů se naprosto rozpadl. Z rozbombardovaného Azovstalu už jednoduše žádnou ocel nepřivezeme.

Rozpad dodavatelských vztahů vedl nejprve k panice. Regulérně jsme se obávali, že nutné materiály nekoupíme vůbec a stavebnictví se zastaví. Chviličku se zdál být celý svět naprosto děsivě zranitelný.

Ovšem člověk je tvor adaptabilní, a tak se s prodlením několika měsíců začaly objevovat substituční dodávky z jiných míst a od jiných výrobců. Dodávky, které za sebou neměly roky leštění vztahu a optimalizace, které byly uzavírány často ve velké tísni. Po rozpadu dodavatelských řetězců tedy došlo k rychlým náhradám, jejichž vztahy byly syrové a ceny vysoké.

To byla první vlna velkého nárůstu cen.

Panika z ceny plynu

Plyn je klíčová surovina ve výrobě stavebních hmot a také v ceně elektřiny. Pokud byla závěrná elektrárna v síti plynová a cena plynu byla vysoká, pak pochopitelně i cena elektřiny byla extrémní.

Někdy v červnu 2022 v Česku vrcholila panika z cen energií a hlavně pak plynu. Výroby stavebních materiálů jsou energeticky velmi náročné. A řada výrobců měla celkem nerozvážně nasmlouvané spotové ceny plynu. Dalším pak skončily smlouvy a tím i fixace starých cen. Panika z aktuálních cen se přelila do cen mnohých výrobků.

Kdo sleduje můj Blog, tak ví, že již v červenci minulého roku jsem před plynovou panikou varoval. Vysvětloval jsem, proč zvýšení ceny bude jen dočasné. Když je plynu dostatek, jeho cena opět postupně klesne, jen co budou vytvořeny nové přepravní cesty. Jen co se naváží nové dodavatelské řetězce.

Bohužel mnoho výrobců v sobě nenašlo dostatečnou zdrženlivost. V panice přenesli očekávanou budoucí cenu energií do nových cen materiálů. A tím přilili olej do cenového požáru minulého roku. 

Charakter

Třetí vlna zdržování již neměla žádný racionální důvod. Byla odrazem charakterů některých majitelů, některých konkrétních společností. Měsíce se dívali, jak trh akceptuje zvyšování cen o desítky procent. Akceptoval je, protože akceptovat musel. Některé materiály se prodávaly za dvojnásobnou cenu, a přesto byly stále nedostatkovými. Trh akceptoval tolik zdražení, až mnohé napadlo, že nějakých 20 % k tomu se ještě „zkousne“. Tentokrát však jejich bonusových 20 %.

A tak poslední vlnou zdražení byla nenasytnost těch, kteří se rozhodli za požár války a dým obrovské inflace schovat své obrovské nárůsty marží a zisku.

Po neodvratném rozpadu dodavatelských vazeb tedy přišla trochu hloupá energetická panika. A na konci tuto triádu završil nenasyta u tabulkového procesoru, kterému se líbilo násobit běžný zisk třikrát.

Zpět do klidných vod

Nefunkční dodavatelské řetězce byly nahrazeny novými. Teď tyto nové vazby procházejí procesem optimalizace a tedy i snižováním cen. Cena plynu dramaticky klesla. Dnes je nejnižší za poslední dva roky. A také výhled na cenu plynu je velmi pozitivní. Kdo do cen svých výrobků promítl obavu z astronomické ceny plynu, má teď prostor tyto peníze použít třeba na budoucí růst mezd, bez nutnosti příště zvyšovat cenu materiálu. Nenasytnost dostává korekci v podobě konsolidace trhu. Většinu materiálů a výrobků již zase koupíte v běžných lhůtách. Na trh se vrací soutěž. A nenasytní část svého zvýšeného zisku pustí zpět v podobě akčních slev a pobídek. 🙂

Důvody velkých růstů minulých dvou let pominuly. Příštím tahounem růstu cen domů bude budoucí cena práce. Cena materiálů však již začne spíše stagnovat, či poroste o nízká procenta ročně. Trh se stavebními materiály se vrátí do klidných vod.

My si tento klid, po extrémních třech letech, užijeme. Popadneme dech a začneme se pomalu chystat na příští bouřky. Ty budou o velkém nedostatku kvalitního řemesla a růstu ceny práce. O tom však zase někdy příště.

Váš David Mencl 

Related Posts