Mezinárodní situace se prudce změnila. Mnozí mne tak žádáte o aktualizaci myšlenky o tom, čím ideálně vytápět své domy. Tak pojďme v této rozbouřené době najít pevný bod, který nám umožní klidné a uvážlivé rozhodnutí.
V únoru 2018 jsem napsal Blog: Topit plynem, či tepelným čerpadlem? Tento Blog se stal jedním z mých nejčtenějších. Odpověděl jsem na tisíce Vašich dotazů. A mnohým, věřím, pomohl dobře vytopit Vaše domy. Dnes mne žádáte o aktualizaci pohledu vzhledem k měnící se energetické situaci v Evropy.
Abychom porozuměli, bude dobré vidět vše v širších souvislostech. A když jde o pokračování, má také smysl přečíst si prvý díl, kdo jste nečetl.
Vyvarujme se zbrklých rozhodnutí.
Když otevřete české i evropské noviny, je vše jasné. Pohled je černobílý. Ruský plyn je problém. Závislost Evropy na ruském plynu je neudržitelná. A kdo může, prchá od plynu k vytápění tepelným čerpadlem. Dokonce i moje maminka si přeje ve svém domě co nejdřív vyměnit plynový kotel za tepelné čerpadlo.
Bohužel situace není ani trochu tak černobílá, jak se čtením novin zdá.
Porovnávat dnes ceny nemá smysl.
Naprosto nesmyslná úvaha je dnes porovnávat ceny. Dnešní ceny. Turbulence posledních měsíců je extrémní. Tarify se mění každý měsíc. Před měsícem se topení elektřinou a tepelným čerpadlem zdálo mírně levnější než plynem. Pak ČEZ uveřejnil nový ceník, kde je megawatt hodina o 70 % dražší, a vše se v mžiku otočilo.
Aktuální ceny plynu i elektřiny jsou extrémně rozbouřené. Činit rozhodnutí s přesahem na mnoho let na základě ceníků, které se mění každý den, nemá žádný smysl. Výsledek takového rozhodování by byl jiný v úterý a jiný ve čtvrtek. Ale Vámi zvolený zdroj vytápění s Vámi bude i za 20 let.
Navíc, když se podíváme na burzy a ceny energií pro rok 2023, jsou na méně než polovině cen dnešních.
Musíme tedy postupovat chytřeji.
Proč se ceny zvýšily?
Rozbouřenost cen má své důvody.
Velcí obchodníci s energiemi mají obecně dvě možnosti, jak energie nakupovat:
- Mohou uzavírat dlouhodobé kontrakty. Tedy přímo s výrobcem uzavřít kontrakt za pevnou cenu a na pevný objem třeba na období deseti let.
- A mohou nějaké, případně scházející množství energie, koupit na takzvaném momentálním trhu. Tedy teď koupím, co mi schází za dnešní aktuální cenu. Mohli jste o tom slyšet pod názvem spotový trh.
Spotový trh je nutný. Žádný prodejce energie nedokáže naprosto přesně určit, kolik energie bude přesně potřebovat. Když předem nezná přesné množství, kolik jeho zákaznicí odeberou. Proto je logické, že si velký prodejce energie pevnými kontrakty zajistí například 85 % energie a zbytek dokupuje podle aktuální potřeby.
Z mnoha důvodů, které necháme na jiný Blog, se stala cena energií na krátkých kontraktech a také na burze levnější než na kontraktech dlouhodobých. Prodejci ve snaze zvýšit své zisky začali stále větší procento nakupovat na krátké kontrakty a za okamžité ceny.
Stejná situace je s dodávkami plynu. Také tam byly krátké a okamžité kontrakty levnějším nákupem nežli kontrakty dlouhodobé. Také tam dali obchodníci přednost zisku před stabilitou. U plynu to pak ještě významně zesíleno tím, že strategické zásobníky zůstaly prázdné. České, německé, rakouské i mnohé další. Zdálo se, že plyn zítra bude levnější než plyn dnes. Tak proč kupovat dneska draho, když zítra snad koupím levněji. Vlády jednotlivých zemí si nedokázaly ohlídat, aby zásobníky, které mají přinášet jistotu a stabilitu, byly naplněné. U nás to byla vláda Andreje Babiše – pro ty z Vás, kteří máte rádi úplnou informaci. Většinu zásobníků vlastní soukromé firmy. Nejčastěji ruské. Už to se zdá být těžko k uvěření.
A teď se začnou dít a sčítat jednotlivé vlivy:
- Německo postupně odstavuje své jaderné bloky a tím také velké zdroje elektrické energie.
- Spekulanti spekulují s emisními povolenkami. Tím vyšroubují jejich cenu. A tím významně prodraží výrobu elektřiny z uhelných elektráren. Zvláště pak z hnědouhelných.
- Připravujíc se na válku, Rusko stáhne nabídky plynu na spotovém trhu. Tím uměle zvyšuje cenu. Kde není nabídka, prudce roste cena plynu.
- Elektrárny vyrábějící elektřinu z plynu, které nakupovaly na spotovém trhu, vypínají výrobu. Vyráběly by za příliš draho.
- Méně fouká a méně elektřiny také vyrobí větrné elektrárny v Severním moři.
- Cena elektrické energie prudce roste.
- Někteří alternativní obchodníci s elektřinou krachují. Lidé se dostávají do velkých potíží. Přecházejí k velkému polostátnímu distributorovi. Ten potíže lidí využívá k mimořádně velkému zisku, který je pak důvodem k rozdělení mnohamilionových odměn vedení. Neštěstí jedněch se stává velkou radostí druhých.
- Začíná válka. Rusko napadne sousední Ukrajinu.
- Ministři mnoha zemí se podívají do svých strategických zásobníků plynu. A vidí dno. Rozhodnutí je zásobníky co nejrychleji naplnit. A cena na spotovém trhu opět raketově roste.
Jak vidíte, za obrovským nárůstem cen se skrývá hloupost a nekoncepčnost. Je překvapivé, že k takové sérii chyb a nepřipravenosti ze strany vlád mohlo dojít. Zároveň jsem pak optimistický v tom, že obvykle se umíme ze svých chyb poučit. A neopakujeme stejné chyby. Alespoň ne úplně v krátké době po sobě.
Zároveň je nutné si uvědomit, že před tímto šokem byly ceny energií velmi nízké.
Tolik tedy rychlé a zjednodušené pochopení toho, proč máme dnes ceny energií extrémně vysoké. Pochopení dneška nám dává dobrou možnost zařídit se na zítra.
Plynu je více nežli elektrické energie
Ruská agrese a zabíjení nevinných civilistů je neodpustitelné. Popřeli bychom sami sebe a své lidství, pokud bychom pro kus žvance nechali tato zvěrstva bez reakce. Snaha světa přestat s Ruskem obchodovat a neodbírat jeho plyn je pro mě tedy pochopitelná.
Velký úprk koncových spotřebitelů od plynových kotlů k tepelným čerpadlům však už méně.
V energetické krizi máme dva různé problémy. U plynu netrpíme nedostatkem plynu. Ale nedostatkem přepravních kapacit. U elektřiny je náš problém větší. Tam narážíme na nedostatek zdrojů výroby levné elektřiny.
A to je důvod, proč jsem opatrný k rychlým rozhodnutím měnit plynové kotle za tepelná čerpadla. Vybudovat nové přepravní trasy na plyn dokáží státy v krizi i za rok. Postavit nové terminály na zkapalnělý plyn, rozšířit potrubní přepravu z Polska a Itálie za rok zvládneme. Postavit nové zdroje levného proudu však bude běh na mnohem delší trasu. Postavit jadernou elektrárnu je úkol na dvacet let.
Střednědobý trend elektřině úplně nepřeje. Pokud máme již dnes potíže, budou další roky horší. Němci pokračuji v odstavování dalších reaktorů. Elektrifikace automobilismu pokračuje. A každý elektromobil bude potřebovat svůj proud.
Naopak zásoby plynu jsou velké. Z dnešního pohledu téměř nevyčerpatelné. Technologie těžby břidlicového plynu zvýšila zásoby obrovským způsobem. Nová schopnost hlubinné těžby. Velcí světoví producenti v posledních měsících ohlašují zvýšení těžby o vysoké desítky procent. V horizontu dlouhých desítek let se nemusíme obávat nedostatku plynu.
Co nám u plynu aktuálně schází, jsou cesty, jak plyn do jednotlivých zemích dostat. Za tři měsíce války se mnohé změnilo a zlepšilo. Některé evropské země se závislosti na ruském plynu již stihly zbavit úplně. Jiné, včetně Česka, svoji závislost snížily. Za dalších dvanáct měsíců může být Česko i Evropa na ruském plynu zcela nezávislé. S elektřinou to bude podstatně delší cesta. Musíme pokrýt podstatně zvýšenou budoucí spotřebu. A postavit nové elektrárny bude nějakou dobu trvat.
Plyn levnější elektřiny
Kouzlo tepelného čerpadla tkví v tom, že na 1 kW elektrické energie vložené dostanete až 3 kW získaného tepla. Je hezké vložit do kapsy korunu a vzít si zpět tři. To je hlavní kouzlo tepelného čerpadla.
Síla tohoto koeficientu 1:3 se projevuje, pokud jsou ceny plynu a elektřiny vyrovnané. Pochopitelně pokud by elektřina začala být významně dražší než plyn, pak se výhodnost tepelného čerpadla, pálícího elektřinu, bude snižovat. Najednou už v kapse nenajdete za korunu tři, ale třeba jen jednu a půl.
A to je efekt, který s velkou pravděpodobností na dočasnou dobu nastane. Plynu je ve světě velký dostatek. Jakmile vyřešíme přepravní potíže, jakmile se otevřeme k širokému množství dodavatelů, cena plynu prudce klesne.
S nižší cenou plynu se částečně sníží i cena elektřiny. Část proudu se vyrábí v plynových elektrárnách. Přesto se dá očekávat, že s ohledem na nedostatek zdrojů bude jednotka tepla vyrobená z elektřiny (alespoň nějaký čas) dvakrát dražší než z plynu. Tepelné čerpadlo využívající efekt 3:1 tak o část svého náskoku a efektu přijde vysokou cenou elektrického proudu.
Půjde o efekt dočasný. Postupné doplňování zdrojů výroby elektrické energie bude tento efekt zase v dalších letech narovnávat. Způsobí to hlavně nástup solárních a větrných elektráren, které půjdou postavit rychle.
Měsíce pro elektřinu, roky pro plyn, staletí pro elektřinu
Ve vzduchu je hodně míčků. Hodně proměnných. A vy se potřebujete teď rozhodnout, čím topit. Zde je tedy moje základní předpověď.
V horizontu měsíců někdy do podzimu 2023 bude plyn pod tlakem. Cena plynu vysoká. Již v příštím roce se však trendy prudce obrátí. Nové plynovody a nové terminály způsobí propad ceny plynu. Kdo se dnes rozhodne osadit svůj úsporný dům plynem, ten nezapláče.
Evropa i Česko krátkodobě dovolí vyrábět elektrický proud pálením uhlí. Němci odloží zavírání jaderných elektráren. Těch, které ještě nezavřeli. Zavřené již otevřít nelze. A masivně se všichni vrhneme do podpory nových a malých energetických zdrojů. Fotovoltaických a větrných. Cena elektrického proudu se tento rok ještě zvýší, aby později začala velmi pomalu klesat. V horizontu dvaceti let elektřina plyn, jako zdroj tepla, převálcuje.
S vlastní FVE je tepelné čerpadlo správnou volnou již dnes
A ještě nad jednu proměnnou uvažujme. Vláda ČR dokončuje nový Energetický zákon. Ten konečně nařídí distributorům přinést i do Česka Net metering nebo chcete-li Virtuální baterii. Tedy možnost vyrobit si v létě elektřinu, kterou si od distributora vyzvednu v zimě. V zimě, kdy svítí méně slunce a já potřebuji mnohem více proudu do svého tepelného čerpadla.
Pokud si většinu elektřiny pro své tepelné čerpadlo sami vyrobíme a nebudeme ji tedy muset platit, pak do kapsy vložíme dvacet haléřů a zpět si vezeme tři koruny. Teď už jen musíme spočítat, kolik ten kabát s kouzelnou kapsou (FVE + tepelné čerpadlo) stojí a jak často budeme do kapsy sahat. Aby se nám pořízení kouzelného kabátu vyplatilo. 🙂
Pro různé situace jsou správná různá řešení
Posílali jste mi opravdu obrovské množství dotazů, kde jste mne žádali o radu, čím topit. Odpověděl jsem jich hodně, na některé však čas nezbyl. Zkusím tedy tentokrát pro Vás udělat tuto pomůcku. A stále platí, k úplnému porozumění přečtěte i původní článek, na který tento navazuje.
Starý dům se špatným energetickým štítkem (E,F,G)
Se špatným štítkem koupíte i sedm let starý dům. Bohužel. U domu se špatným štítkem bych vždy doporučil tepelné čerpadlo. Vysoká spotřeba energie znamená také velkou úsporu při použití tepelného čerpadla. Vysoká úspora pak slušnou návratnost zvýšené investice do tepelného čerpadla. Tedy čím méně úsporný dům, tím více má tepelné čerpadlo smysl.
Nový dům s dobrým štítkem (A,B) bez fotovoltaiky, nebo s malou fotovoltaikou do 5kWp
U nového domu máte větší svobodu volby. Nové domy mají velmi malou spotřebu tepla. Tedy i úspora vytvořená tepelným čerpadlem bude malá. V podstatě tak malá, že úspora jen zaplatí pořízení samotného čerpadla.
Ve výpočtech jsou tak obě tyto cesty velmi rovnocenné. Pro správné řešení pak rozhoduje velikost domu a délka plynové přípojky.
U menších domů 4+1 s přípojkou plynu blízko (do 30m) je správnou volbou plynový kotel. Dům je velmi úsporný. Spotřebujeme málo tepla. A tepelné čerpadlo se tak nezaplatí. Do té kouzelné kapsy v tomto případě nesaháte tak často, aby se zaplatilo ušití drahého kabátu. S ohledem na to, že životnost kabátu ani tepelného čerpadla není neomezená.
Tedy u menších domů bych volil plynový kotel a raději investoval do malé fotovoltaiky. Tu bych použil k ohřevu teplé užitkové vody. Půjde o velmi efektivní řešení, které Vás i Vaše složenky bude bavit.
Pokud stavíte dům velký. Nebo dokonce dům se dvěma bytovými jednotkami, pak se naopak zase přikloním k tepelnému čerpadlu. U velkého domu, více tepla, větší úspora a tedy lépe zaplacená investice do dražšího tepelného čerpadla.
Stejně tak pokud bude plynová přípojka dál nežli 50 metrů – to už vždy lépe vyjde možnost za přípojku ušetřit a pořídit rovnou tepelné čerpadlo.
Úsporný dům s velkou fotovoltaikou 7kWp.
Pokud jste rozhodnuti pro velkou fotovoltaiku a pokud věříme, že funkce net-meteringu bude opravdu velmi brzo fungovat, pak má jednoznačně smysl uvažovat o tepelném čerpadle. Pakliže si v létě vyrobíme většinu elektřiny, kterou pak budeme v zimě topit, bude tepelné čerpadlo pálící naší velmi levnou elektřinu trefou do černého. Tepelné čerpadlo poháněné vlastní elektřinou bude naprosto nepřekonatelné řešení vytápění.
Na pořízení FVE je bohatýrská dotace státu
Na pořízení vlastní fotovoltaické elektrárny existují velmi štědré dotace státu. Tedy postavit dům rovnou s touto mimořádnou technologií je vlastně aktuálně velmi dostupné. O tom další Blog již velmi brzy. Stejně tak se brzy vrátím k tématu, jaké tepelné čerpadlo pořídit a jak dobře distribuovat teplo svým domem. Témat je hodně. Času trochu méně. 🙂
Přeji Vám, milí čtenáři, krásné dny,
David Mencl
18 komentářů k tomuto článku
Pavel
Dobrý den, je již prosím v nabídce nový typ TČ od Carrier, které mělo být cca v dubnu viz komentáře pod prvním dílem tohoto tématu? Děkuji
David Mencl
Dobrý den Pavle, není. Jsme z Carrieru trochu na větvi. Máme zkušební vzorek. Je výborný. Leč výroba má opět již třetí zpoždění. Teď prý čipy.
Problém je, že pro Carrier nejsou tepelná čerpadla obratově podstatným produktem. Je to špičková firma na chlazení. Čerpadla dělá, jen aby ukazovala světu svoji technologickou převahu. Dost jim však schází tah na bránu. Tak snad tento podzim.
Linka na původní typy je již dávno rozebraná. Aktuálně tedy Carrier neprodukuje žádná tepelná čerpadla. Staví novou linku na nové stroje. A protože jí staví již 7 měsíců snad se brzo dočkáme. 🙂
Hezké dny David Mencl
buh
ahoj tady buh ano jsem to opravdu ja jen jsem ti chtel sdelit davide aby jsi prestal okradat lidi kdyz budes v podvodech dale pokracovat tak jiz brzo zavitas do pekla ano opravdu nelzu satan mi to pred par minutami sdelil
David Mencl
Ach Bože. Jsi li to opravdu ty pak jsem poctěn. Doposud většina lidí, kteří se za Boha vydávali ukázali se být spíše klienty psychiatrických klinik více nežli tím osvíceným. Přesto chci věřit, že jsi pravý Bůh a, že jsi zároveň čtenářem mého Blogu. Dám si asi do podtitulu: Blog co čte i sám Bůh. Tak doufám, že pak nebudeme za blázny oba ty i já. 🙂
Asi spíš Bůh nebudeš. Když bys byl, věděl bys, že jsem nikdy nikoho neokradl. Nemám to v povaze. A nemám k tomu ani žádný důvod. Právě Bůh mne dal život mimořádný, šťastný a ve všech směrech bohatý.
Již jsi na mne jednou promlouval. Vzpomínáš ? Tenrkát před 30 lety jsi mi řekl: “Buď Davide opravdu užitečný. Vrátil jsem ti život, když jsi o něj skoro přišel. Věnuj svůj život tomuto být lidem kolem tebe prospěšný.”
Rozuměl jsem tvým slovům tenkrát tak, že mám slušným lidem pomáhat lépe bydlet, lépe žít. A také, že mám lidem neslušným být schopný dát zpětnou vazbu, že se neslušnost nevyplácí. Ve světě, kde se spíše vyplácela jsem k tomu musel být silný. Občas jsem ti nějakého neslušného rozlobil. A on mne pak třeba psal na můj Blog. Že je Bůh a že … . No vždyť víš.
Podle toho jaký život jsi mi Bože dal myslím, že jsi se mnou spokojený. Tak já budu pokračovat k radosti tvé i své.
Hezké dny všude kde jen teď zrovna jsi. DM💛
Bára Buchalová
Dobrý den, Davide,
děkuji za super článek. Velmi přínosné a srozumitelně napsané, už vím, kam chodit pro radu i nadhled.
Mimochodem rozhovor s Bohem v diskuzi pod článkem mě dostal – pobavil i dojal. Smekám klobouček a přeji krásné dny, Bára.
David Mencl
Děkuji Báro. 🙂
Přeji krásné dny David Mencl
Martin Mentor
Vážený pane, děkuji za Vaše logické a světa znalé názory. Před 25 lety jsme zcela zrekonstruovali prvorepublikový ” rodinný dům” se 4 bytovými jednotkami o celkové, bytové ploše 450m2. Tehdy jsem zateplovali 45cm, plné cihlové zdivo 10 cm rockwoolu a všichni nás považovali za blázny, neboť obvyklých bylo centimetrů 5. Podkroví 40 cm vaty. Nová dřevěná okna, 1,3 byl také tehdy nadstandard.
25 let topíme celý dům a ohříváme TUV plynovými kotli, se spotřebou pro všechny byty 42MWh. Čeká nás buď výměna kotlů, za kondenzační / předpokládaná úspora až 30%/
nebo tepelná čerpadla. Proto mě nadchl Váš realistický pohled, neboť podobné, jako je ten Váš, prakticky neexistují. Vždy za doporučeními cítím ekonomicky zájem dodavatelů TČ, nebo plynových kotlů. Hledám někoho, kdo posoudí stav a doporučí řešení. Rozdíl mezi TČ a plynovými kotli bude kolem 400 tis. Už pro to stojí za to najít někoho, kdo situaci posoudí a doporučí řešení. Dobrá rada nad zlato a člověk za ni rád zaplatí 🙂 Jistě lepší, než se bezhlavě pustit do ukvapených řešení.
Ještě jednou děkuji za Vaše názory a kdybych chtěl nový dům, jistě začnu u Vaší firmy,
kterou doporučím mým dvěma kamarádům, kteří už mají pozemky.
Martin Mentor
David Mencl
Dobrý den Martine, děkuji za Vaše milá slova. 🙂
Pokud Vaše řešení rozpadnete na jednotlivá čtyři řešení, tedy každý byt svůj zdroj tepla, pak nejspíše vyjde nejlépe pořízení čtyř kondenzačních plynových kotlů. Zvláště, když již dnes vidíme budoucí ceny plynu, které budu překvapivě nízké. A vím, že dnes všude slyšíte, že budou vysoké. Nebudou. Zde důvody proč ne.
https://podcasts.apple.com/cz/podcast/%C5%A1%C5%A5astn%C3%BD-d%C5%AFm/id1588230753?i=1000569245241
Zkuste však uvažovat i tak, že byste nepořizoval čtyři zdroje, ale jen jeden či dva. Pokud použijete dvě velká tepelná čerpadla zapojená do série, už se efektivita přikloní na stranu čerpadel. Jde o to posoudit, zdali je takové rozdělení rozumně proveditelné ve Vašem domu.
Martin Pavlíček
Dobrý den, Davide,
připojuji se k děkovatelům za Vaše přínosné články i podcast na stále aktuálnější témata. I když vše vysvětlujete velmi srozumitelně, přesto bych Vás chtěl poprosit o radu k mému konkrétnímu případu.
V roce 2021 jsme ke krajnímu řadovému domu provedli přístavbu a celou stavbu nechali zateplit včetně střechy. Pochopitelně jsme měnili také okna…
Žijeme tedy nyní 2-generačně. Rodiče manželky v důchodu a my se 4 dětmi 🙂
V období provádění přístavby nebylo s tchánem téma ani TČ ani FVE. Jednak skrze finance, jednak “stará škola”. Topilo se tady vždy plynem a doteď i topí. Jenže… Situace se uklidnila a tchán je nyní oběma tématům otevřen.
Plynem topíme – vše do radiátorů, kromě jedné koupelny, kam jsme dali podlahovku + plyn zajišťuje i ohřev TUV. Po poslechu Vašeho podcastu a přečtení Vašich článků tedy věřím, že jsme na přechod na TČ vhodnými adepty, je to tak?
Jaký byste mi doporučil postup, když se ve stejné chvíli chci pustit také do FVE? Co řešit dříve? Lze obojí najednou? Je na trhu někdo, kdo zajistí obě záležitosti najednou?
U FVE počítáme s velikostí 7 kWp a chtěli bychom jak baterie, tak i wallbox. Zatím jsme studovali pouze nabídku od EnergyCloud.
Na přístavbu jsme čerpali dotaci z Nové zelené úsporám (na zateplení a snížení energetické náročnosti). Omezuje nás to nyní pro případné čerpání dotace na FVE?
Moc děkuji za cenné informace a Váš čas!
S díky
Martin
David Mencl
Dobrý den Martine,
děkuji 🙂 . Jsem rád, že mé zkušenosti pomáhají.
Slovo úvodem pro Vašeho tchána: Plyn opravdu zlevní. Když jsme v květnu 2022 o tom mluvili v podcastu mnoho lidí mne považovalo za blázna. Také proto teď sleduji plynovou burzu jako ostříž, abych mohl vykřiknout “já Vám to říkal”. 😀 Přirozeně trochu nadsázka. Nicméně co jsme předpokládali se naplňuje a kontrakty na odběr plynu léto 2022 jsou již velmi nízko. Dokonce na před-válečné úrovni. Tedy chápu i pohled Vašeho tchána.
Ovšem kotel či tepelné čerpadlo není jen o teplu v domě, ale také o ohřevu teplé užitkové vody. A tím, že je Vás dohromady 6 již efektivita TČ zvítězí.
Když bych měl omezené zdroje postupoval bych Martine v tomto pořadí:
1. Investice do FVE a přímého ohřevu teplé vody. Tedy bez baterií, bez střídače. Někde kolem 2,5 kWp bude asi stačit. 3 kWP je až s velkou rezervou. Tento prvý krok má naprosto senzační efektivitu a návratnost velmi rychlou.
2. Bude li peněz více rozšířil bych FVE i na pokrytí velké části zbylé spotřeby. 7kWp je správná úvaha. Opět platí, že cca 2,5 kWp z této pusťte rovnou do ohřevu vody. Viz. bod 1. Počítejte s tím, že jednou nás doženou bateriové automobily a pak budete zřejmě chtít FVE rozšířit někam ke 12kWp.
3. V posledním kroku pak tepelné čerpadlo. Tím, že v kroku 1 začnete teplou užitkovou vodu ohřívat svojí elektřinou se efektivita návratnosti tepelného čerpadla posune hodně blízko k jeho životnosti. Ovšem věřím, že Vláda ČR splní co slibuje a otevře dobré podmínky pro virtuální baterie. Pokud se tak stane, pak má smysl v kroku 2. instalovat vyšší výkon (10 kWp) ukládat do virtuální baterie a z této v zimě topit. Pak se návratnost TČ opět dobře sníží. Úspěšnost kroku 3 je tedy podmíněná zatím chybějícím legislativním krokem. Snad už letos. 🙂
Konkrétního dodavatele Vám, Martine, nedoporučím. Na většinu se zlobím pro nesmyslně vysoké marže. Vidím o mnoha dodavatelů FVE aktuálně marže i 80% a to mi přijde skoro jako lumpárna. Rozhodně ve srovnání s náročností a marží stavitele rodinných domů. 🤨
Odpověděl jsem Vám ?
Pěkné dny David Mencl
Martin Pavlíček
Davide, moc děkuji.
Nejen za odpověď na dotazy, ale za sdílení know-how obecně.
Vážím si toho. Není to Vaše povinnost 🙏
Ať se Vám daří a těším se na další díly.
Martin
David Mencl
Děkuji Martine a také přeji dobré dny. DM
Jan Šťastný
Zdravím Vás Davide,
29.1.23.jsem k Vám měl dotaz ohledně zdroje tepla na bytový dům,(provozovna z r.1975)
v rekonstrukci na bytový dům o 4 BJ.
Když jsem si však znovu podrobně přečetl Váš druhý článek”Topit plynem,či tepelným
čerpadlem II”,tak jsem v něm prakticky našel odpovědi k mojí situaci:
Tzn.na velký bytový dům o 4 BJ,který je postaven v r.1975,i když bude nově zateplen,
jelikož bude potřeba dodat více tepla(TZ 17,8KW) je do budoucna vhodnější TČ.
Pokud tedy momentálně řeším finance na celkovou dostavbu a mám již na zdi domu
plynovou přípojku,použiji zatím plynový kotel.
Po dokončení rekonstrukce,1-2 roky,vyměním plyn.kotel za TČ.Pokud bude jedno
stačit…!?
Váš výše zmíněný článek je obsahově naprosto výstižný.Moc za něj děkuji.
Takže co se týče Vaší reakce na můj původní dotaz,nemusíte reagovat a ztrácet čas.
Davide děkuji za Vaše zajímavé články a podněty.
Těším se na další. Přěji pěkné dny, Honza Šťastný
David Mencl
Dobrý den Honzo,
ano jedno správně zvolené tepelné čerpadlo bude stačit. Půjde jen o jednoduchou matematickou úlohu porovnat cenu jednoho velkého TČ či dvou menších. Dvě menší mohou překvapivě vyjít výhodnější na pořízení. Různé značky mají různou filozofii.
Dvě v sérii zapojená tepelná čerpadla jsou robustnější řešení v případě poruchy jednoho. Přesto pokud dostanete výhodnější nabídku na jedno čerpalo klidně se vydejte touto cestou. Jen si dohodněte smlouvou garantovaný servisní zásah třeba do 24 hodin nejdéle.
Pěkné dny David Mencl
Jan Šťastný
Zdravím Davide,
děkuji za info a ať se daří. Honza Šťastný.
David Mencl
Také děkuji a přeji dobré dny DM.
Peter Trevai
Dobry den, Davide,
dakujem za logicke rady – mam iba 1 otazku – co odhadom znamena velky dom? Kedze citam, ze pri velkom dome (hoci s dobrym stitkom) sa viac oplati tepelne cerpadlo. Staviam novy dom (energeticky efektivny s rekuperaciou), bude asi bez fotovoltaiky (aspon na zaciatku), avsak celkova podlahova plocha je 303m2, je tam aj pivnica a garaz, takze vykurovana plocha bude okolo 240m2 – je to uz dost na to, aby sme pouzili tepelne cerpadlo? Zaroven plati, ze kurime v zime trochu na vyssiu teplotu – nie je to uplne na kratasy, povedzme ze na 22-23C.
Vopred velmi pekne dakujem za pomoc
David Mencl
Dobrý den Petře,
při Vaší velikosti domu již bude o vlas vycházet lépe tepelné čerpadlo. Bude také hrát roli spotřeba teplé užitkové vody. V domácnosti, kde je více lidí a větší spotřeba teplé vody se tepelné čerpadlo.
Tedy ve Vašem případě bych sáhl po tepelném čerpadle.
Máte, Petře, v ruce výpočet celkové tepelné ztráty domu? Kolik lidí bude dům pravidelně užívat?
Pěkné dny DM