Napsal jsem v dubnu Dopis rozzlobeného muže ČNB, ve kterém jsem vysvětloval obrovský omyl, kterého se Česká národní banka dopouští snahou drasticky omezit hypotéky. ČNB na můj dopis neodpověděla. Za to však média nezůstala k mým argumentům hluchá. A později také poslanci, které jsem v této věci oslovil. A tak se stalo, že v Poslanecké sněmovně nebyl zákon zatím přijat.

Reakcí lidí z centrální banky je celá řada článků, které postup bankovního regulátora hájí. Přečetl jsem pozorně každé slovo. A musím s lítostí konstatovat, že jde o obhajobu mimořádně jalovou. Mnoho odborných argumentů, které se snaží zakrýt, jak hodně nemá ČNB pravdu.

Za extrémní cenu ochrana pro zdravé banky

Slovy ČNB máme v Česku naprosto zdravé banky. Zřejmě nejzdravější v celé Evropě. Aby banka mohla zdraví již dnes zdravých bank dále garantovat, chce pro sebe uchvátit ve světě nebývalé množství moci a uzavřít přístup k hypotékám pro téměř polovinu obyvatel země.

Ještě jednou, protože pochopit tu myšlenku je opravdu obtížné.

1. Dnes nemáme zákon o ČNB a přesto máme nejzdravější banky v Evropě.

2. Přestože máme banky nejzdravější v Evropě, žádá ČNB pro sebe výrazně větší pravomoc a omezení hypoték.

3. Abychom ty již dnes zdravé banky měli zdravé i dále, přichází Česká národní banka s myšlenkou, že polovina obyvatel nikdy nepořídí své vlastní bydlení a bude platit mimořádně nevýhodné nájmy. Nevýhodné pro rodiny, výhodné však pro ekonomiku a tedy ČNB.

4. Zaplatíme obrovskou cenu a co za tuto dostaneme ? Dostaneme stejně zdravé banky, jako jsme již měli před změnou. To přesně nám ČNB dnes nabízí.

 

Zakažme řídit, ubude nehod 

Přirozeně, kdo by nechtěl zdravé banky ? Každý chceme. Jen zvolená opatření a cena, kterou zaplatíme, musí být v souladu se situací. Nedokáži pochopit, proč má národ platit tak drakonickou cenu, když již dnes bez požadované změny máme banky nejzdravější v širokém okolí ?

Stejně jako chceme zdravé banky, také nikdo nechceme, aby umírali lidé na silnicích. Zakážeme proto lidem řídit auta ? Přesně taková je paralela s návrhy ČNB. Abychom snížili počet vážných dopravních nehod, nedovolíme řídit nikomu, komu není 30 let, protože to je statisticky nejvíce riziková skupina. A také nikomu, komu je více jak 55 let, protože to je druhá nejvíce riziková skupina řidičů. Takové opatření by bylo extrémně účinné, zároveň však řešení humpolácké a hloupé. Kde zaplacená cena mnohokrát převyšuje přínos.

V celé Evropě je nejméně dostupné vlastní bydlení v Česku

Dnes vydala slovutná agentura Deloitt svůj průzkum o dostupnosti vlastního bydlení v Evropě. Měřila, kolik ročních platů potřebujete k tomu, pořídit si malý vlastní byt. Česko v tomto průzkumu obsadilo nejhorší poslední místo. Zatím co v Nizozemsku vyděláte na svůj byt za čtyři roky a čtyři měsíce, v Česku Vám stejné trvá téměř jedenáct let.

Bydlení je základní potřeba

Bydlení je základní potřeba každého člověka. Jen dobré bydlení umožní dobré zdravé fungování rodin. Dobré fungování rodin potřebujeme proto, aby malý český stát mohl vůbec existovat.

Je děsivé zjištění, že tato základní potřeba je v Česku naplněna nejhůře ze všech okolních zemí. Musí být zájmem každého tento hrozný výsledek změnit a bydlení u nás učinit dostupnějším. Alespoň na úrovni Polska, či Maďarska. Naprosto se pak vymyká zdravému rozumu, že se ČNB pokouší tento hrozivý stav ještě více zhoršit.  Neznají tyto statistiky ? Pak máme centrální bankéře mimořádně diletantské. Nebo tu statistiku znají a jednají proti zájmu občanů ? Těžko vybrat, která z těchto možností je ta méně hrozná.

Bydlení není dovolená

Tým pana Rusnoka znepokojuje rychle se zvyšující ceny bytů v Praze. Souhlasím, že jde o tempo nebezpečné. Psal jsem již v předchozím Blogu, že je velmi nepraktické pro regulaci cen v Praze zvolit opatření, které zasáhne občany celé země i v regionech, kde ke žádnému rychlému růstu cen nedochází. Půjdu v této úvaze ještě dál.

Jsou jistě komodity, které můžete prostředky Centrální banky regulovat. Jsou komodity, kterou jsou v nepříznivých podmínkách pro občany zbytné. Tedy například pokud kurzem, či daní drasticky zdražíme zahraniční dovolené, či létání, mnoho lidí bude naštvaných, leč jednoduše si dovolenou v Řecku odpustí.  Co však týmu pana Rusnoka uniká, bydlení není zbytná služba. Bydlení je nutnost, kterou si odpustit nejde, ať bude regulace ČNB sebe drastičtější. Bydlet totiž nějak musíme.

ČNB nedokáže regulovat potřebu bydlet. Jen přinutí mnoho lidí bydlet hůře a za více peněz. Mnoho lidí bude muset platit drahé nájmy za špatné malé byty místo toho, aby platilo poloviční hypotéky ve svých bytech, či domech. Zásah ČNB nepřinese nic dobrého. Jen horší bydlení a méně finančních rezerv v mladých rodinách.

Špatný nástroj a špatná instituce 

Naprosto souhlasím s tím, že rychlé zvyšování cen bytů je nutné řešit. Jen v tomto případě jsou použité velmi špatné nástroje a používáme špatnou instituci.

Za rychlým růstem cen nestojí dostupné hypotéky, ale nedostatek dobrých bytů. Situaci nemůže řešit Česká národní banka, ale Ministerstvo pro Místní rozvoj. Postavme více nových bytů a cena nových bytů klesne. Přestaňme činit povolování staveb stále složitější a soukromí investoři za své peníze byty postaví. Začněme konečně stavět obecní levné byty pro mladé rodiny a cena tržních bytů opět klesne.

Dobrá a špatná řešení 

Každý problém má svá dobrá a špatná řešení. Když Vám od zkratu vyhoří dům, můžete zrušit elektrický proud, či zlepšit normy a jističe. Aby nedocházelo k nehodám, můžeme lidem zakázat řídit, či se snažit vymýšlet komunikace a auta více bezpečná. A stejně tak, aby v Praze nerostly ceny bytů, můžeme polovině obyvatel Česka znemožnit hypotékou pořídit vlastní bydlení a donutit je tak platit mnohem více za nájmy, nebo se můžeme držet zdravého rozumu a prostě jen v Praze vyrovnat nabídku bytů s poptávkou.

Já bych v tomto případě velmi ocenil ten zdravý rozum. Ten zdravý rozum, kterého se mi od České národní banky v této věci tolik nedostává.

červenec 2017

David Mencl

 

Související odkazy:
http://davidmencl.cz/dopis-rozzlobeneho-muze-ceske-narodni-bance/

http://davidmencl.cz/hypotecni-banka-stahla-kalhoty-jako-prva/