Abych mohl vytvářet smysluplné nové programy, jsem v kontaktu se svými klienty. Snaha řešit skutečné potřeby je důvod úspěchu našich programů. Dělají velkou chybu kolegové ředitelé, kteří se zavřou ve svých krásných kancelářích a ještě krásnější sekretářky k nim nikoho nepustí.

Abych rozuměl svým klientům setkávám se s nimi a odpovídám na tisíce dotazů v kavárně na stránkách ES. Pravidelné odpovídání na dotazy klientů mne přivedlo k jednoduché myšlence, vypsat 30 nejčastějších dotazů. A později připisovat další, se kterými se potkám. Snad Vám takový koncentrát nejčastějších otázek přijde vhod.  🙂

 

Je v cenách Vašich domů také pozemek ?

V základní ceně našich domů pozemek obsažený není. Nemůže být. Pozemky jsou na různých místech jinak drahé. Také velikost pozemku zásadně ovlivní cenu.

I pozemek však můžete splácet v jedné splátce společně s domem. Například pozemek v hodnotě 750.000 Kč zvýší měsíční splátku domu o cca 2.100-Kč (40 let splatnost )

 

Kdy se dozvím jestli je pro mne hypotéka možná  ? 

V prvých 14ti dnech naší práce.

Úplný začátek naší práce je zaměřený na test průchodnosti financování. 90% našich klientů se během 14 dní dozví, že spadají do kategorie A, či B a hypotéka je tak možná. Klienti bez negativní bankovní historie téměř nikdy nemají s financováním problém.

10% klientů jsou zařazeni do kategorie C. Jde nejčastěji o klienty s negativním záznamem v bankovních registrech. Tito klienti musí na výsledek čekat déle.

U této kategorie C nezačneme připravovat projekt, pokud nemáme vyřešené financování.

 

Chtěl bych nejprve ze všeho vyřídit hypotéku. Je to možné ?

Ano, je to možné. Pokud máte připravený projekt, vydané stavební povolení, pak je možné začít naši práci hypotékou.

Pokud potřebujete projekt a stavební povolení od nás, začneme prověřením průchodnosti financování. Tomu v ES říkáme “Model financovávání”. Pokud v modelu vyjdete v kategorii A, či B – hypotéka snadno možná, začneme připravovat projekt. Pokud byste vyšel C, či D, musíme nejprve odstranit překážky, které hypotéce brání.

 

Mohou se změnit podmínky hypoték mezi tím, co budeme vše připravovat ? 

Ano, podmínky hypoték se změnit mohou. Obvykle nejde o změny tak vážné, abychom nedokázali reagovat. U podstatnějších změn pak banky v minulosti poskytovali ochranné období, aby všichni s rozpracovanými projekty stihli dokončit v původních podmínkách.

 

Nebylo by lepší připravit nejprve hypotéku a pak až projekt ? 

Ano, to by bylo naprosto skvělé. Prosazujeme tento postup již patnáct let. Bohužel v současných podmínkách banka ke schválení vyžaduje vždy nejprve projekt, rozpočet a stavební povolení.

Proto je velmi důležité ověřit možnost Vašeho financování ještě před tím, nežli začneme připravovat projekt domu. Test financování je důležitý začátek naší práce pro každého klienta.

 

Mám obavu, zdali pro mne není splátka hypotéky příliš vysoká.

Pokud máte pocit, že splátka hypotéky je příliš velká, pak doporučuji stavbu domu odložit. Hypotéka je dlouhodobý závazek. Splátka pro Vás musí být bezpečná, tedy neodčerpat všechny peníze z rozpočtu. Po zaplacení hypotéky a nákladů na život by měla zůstávat v rodině určitá finanční rezerva. Takto postavená splátka je bezpečná a jen s takovou doporučuji stavbu domu.

 

Lze kombinovat program Nulová hotovost a Mladá rodina ? 

Nikoliv. V obou případech jde o program financování. Je vždy možné vybrat jen jeden program financování. Tedy buď Mladou rodinu, či Nulovou hotovost.

 

Mohu v programu Nulová hotovost použít v domu tepelné čerpadlo ? 

Ano. Tepelné čerpadlo, je v tomto programu možná příplatková výbava.

 

Opravdu nebudu v programu Nulová hotovost potřebovat žádné úspory ? 

Ano, opravdu nebudete. V tomto programu celou cenu domu a pozemku budete splácet ve své hypotéce. A nepotřebujete proto žádné vlastní úspory.

Některé hůře připravené pozemky vyžadují drobné vícenáklady. Například poplatek za připojení elektriky. Jde o poplatky malé, které klienti většinou dokáží zaplatit z aktuálního příjmu. Kdo potřebuje, může i tyto drobné náklady splácet v hypotéce po dokončení stavby domu.

 

Platím vysoký nájem. Mohu svůj dům začít splácet, až po přestěhování. 

Ano, to je možné.
Toho výsledku dosáhnete hned několika cestami.

Máte li svůj pozemek, jednoduše v ES zvolte program Pohodová stavba. V tomto programu zaplatíte svůj dům po úplném dokončení, tedy po přestěhování do nového domu.

Pokud pozemek nemáte, pak je cesta trochu složitější, leč také možná. Využijte program Nulová hotovost a požádejte svoji manažerku financí o odklad splátek za pozemek a odklad úroků z hypotéky domu. Také touto cestu začnete platit vše, až po přestěhování do nového domu.

 

Bude ještě fungovat program Nulová hotovost, když ČNB zakazuje 100% hypotéky  ? 

Ano, program pokračuje i po restrikcích ČNB. Vlastně jeho důležitost teď ještě hodně vzrostla. Stále tedy umíme pro své klienty řešit financování celé ceny domu a celé ceny pozemku.

 

Po dokončení domu chci prodat byt a z prodeje zaplatit část nové hypotéky. Je to možné ? 

Ano, to je velmi časté zadání a jistě možné. Máte několik dobrých možností.

Pokud vlastníte pozemek, pak určitě využijte program Pohodová stavba. V tomto programu zaplatíte svůj dům, až po úplném dokončení. Tedy po prodeji bytu.

Pokud pozemek nevlastníte, můžeme také využít program Nulová hotovost, kde hypotéku nejprve nastavíme na plnou cenu domu. Aby později po prodeji bytu část hypotéky jednorázově umoříte.

 

Po přestěhování do nového domu budu prodávat stávající nemovitost. Z prodeje chci zaplatit nový dům. Prodej však může trvat déle, klidně i rok. Mám použít program Pohodová stavba ? 

Nikoliv. Pokud potřebujete na zaplacení více času, doporučím program Pomocná ruka. Tento není limitován v době zaplacení. Svoji nemovitost tak budete moci prodávat v klidu beze spěchu.

 

Můžete mně v programu Pohodová stavba také koupit pozemek ? 

To bohužel nikoliv. Program Pohodová stavba umožňuje zaplatit celou cenu domu po úplném dokončení. Bohužel neumožňuje takto zaplatit i pozemek. Pokud potřebujete po dokončení stavby zaplatit dům i pozemek, vyberte náš program Pomocná ruka.

 

Mohu mít v programu Pohodová stavba na pozemku zástavu banky ? 

To jistě ne. Abychom Vám dokázali financovat celou stavbu, musí být pozemek bez zástavy banky. Pokud máte na pozemku zástavu banky, budeme pokračovat standardní hypotékou v programu Mladá rodina.

 

Jsou v základní ceně Vašich domů zahrnuty přípojky ? 

Nejsou. A nemohou být. Každý pozemek je jiný. Jeden klient má pozemek zcela zasíťovaný a druhému vedeme přípojky 200 metrů. Tedy nelze určit jednu cenu přípojek univerzálně pro každého klienta. Proto přípojky zahrnuté nejsou a vždy se počítají podle místa. Pokud vyberete dobře připravený pozemek, nebudete muset řešit přípojky a vše bude rychlejší.

 

Jsou Vaše domy jen nezařízenou stavbou (holo domem) jako všude ? 

Nikoliv. Naše domy jsou zařízené, a to ve velmi dobrém standardu. Tedy v našich domech najdete finální kvalitní podlahy, obklady, dlažby, zařízené koupelny. V tomto dokumentu najdete přesný popis celého vybavení ES.

 

Je kuchyňská linka zahrnuta v ceně domu ? 

V programu Mladá rodina ano. V ostatních programech není kuchyňská linka obsažena v základní ceně a je volitelnou výbavou, kterou lze snadno do dodávky přidat. Přidání linky zvýší měsíční splátku domu o 179,- Kč měsíčně.

 

Obsahuje kuchyňská linka spotřebiče ? 

Nikoliv.

 

Jaký zvolit program, když preferuji naprosto bezpečnou stavbu domu ? 

Jsem si jistý, že všechny programy ES jsou při správném použití mimořádně bezpečné.

Program Pohodová stavba umožňuje zaplatit celou cenu domu po úplném dokončení a předání. Stejně tak program Pomocná ruka, kde navíc je možné zaplacení doložit v čase.

Oba programy ES , kde platíte až úplně dokončený dům považuji za nejbezpečnější cestu, jak stavět dům v Evropě.

 

Dnes mám dobrý příjem, co když se mi během splácení domu změní podmínky a nebudu moci dále splácet  ? 

Ano, to se jistě může stát.
Pokud bude Vaše ztráta schopnosti splácet dočasná, pak Vám Vaše manažerka financí pomůže dojednáním odkladu splátek. To je obvyklý postup například při dlouhodobé nemoci, či ztrátě zaměstnání.

Pokud bude Vaše ztráta schopnosti splácet trvalá, pak dům prodáte.

U dobře postaveného domu ze správné technologie a na správném místě na prodeji domu neproděláte. Obvykle klienti v takové situaci zaplatí zbývající dluh a zůstane jim dost peněz na nové bydlení třeba v bytě.

Dobře postavený dům zvyšuje v čase svoji hodnotu. Za deset let tak hodnota Vašeho domu bude mnohem vyšší nežli dluh bance.

Můžete také využít parádní program ES a dům vrátit.

Dobré informace naleznete také v mém Blogu Proč je hypotéka bezpečná půjčka.

 

Musím v ES používat směnky ?

To jistě nemusíte.

Překlenovací úvěr ES je úžasná pomoc klientům, kteří nemají žádné své peníze a byli dříve bez šance. Pokud Vám je zajištění směnkou nepohodlné, snadno zvolíte jiné bankovní náhrady překlenovacího úvěru.

 

Je možné dům podsklepit ?

Ano, to je jistě možné.

Některé hodně svažité pozemky se přímo k podsklepení hodí. Na rovném pozemku zvažte, zdali Vám sklep přinese podstatnou hodnotu. Cena ze sklep je totiž bohužel vysoká.

 

Proč stavíte zděné domy ?

Protože hledáme nejlepší poměr cena / kvalita života / provozní náklady / životnost a případná prodejní cena domu. Přijde nám v ES naprosto zásadní, aby každý dům měl co nejlepší tento poměr. Pak je logické, že stavíme právě zděné domy.

Je naopak špatné, pokud investujete životní investici a třeba jen jeden parametr z tohoto řetězce nefunguje.

Například nízká prodejní cena – největší slabina dřevostaveb, je velmi nebezpečná, pokud se cokoliv v životě změní a Vy potřebujete dům prodat.