Jaké náklady na vytápění a ohřev vody mám dnes čekat? Vyplatí se tepelné čerpadlo? Jak se na nákladech projeví fotovoltaika? Jaké jsou rozdíly v nákladech u domů s různou izolací a štítky? Dobré otázky, na které je tak těžké najít relevantní odpovědi. A právě odpovědi na tyto otázky jsou dnešní tématem.


Zlatý standard

Zlatým standardem, který dnes použijeme pro referenční výpočty, bude dům typu bungalov o zhruba 120 m2 zastavěné plochy s technologickým balíkem Zelená úsporám. Ten obsahuje fotovoltaiku, baterie, rekuperaci. A půjde o dům s tepelným čerpadlem. Dům má ideální tvar obdélníku s velkým pasivním ziskem z jižní strany. A představme si dům obývaný čtyřčlennou rodinou. Tento Zlatý standard odpovídá 70 % domů, které dnes v ES stavíme. Nejspíše tak bude odpovídat i záměru většiny z Vás, mých čtenářů.

Náklady na vytápění ovlivňuje štítek, velikost a orientace domu. Náklady na ohřev teplé užitkové vody (TUV) pak zase ovlivní počet lidí v domácnosti. Pokud tedy máte dům jiné velikosti, násobte poměr velikosti s náklady na vytápění. Dostanete velmi slušný odhad svých budoucích nákladů na vytápění Vašeho domu. Pokud je Vás v rodině více či méně, opět svým poměrem násobte náklady na ohřev teplé vody. Výsledek bude překvapivě přesný. 🙂 

Pro naše výpočty použijeme aktuální ceny energií ze srpna 2022. V případě tepelného čerpadla počítáme s jističem 3x25A a tarifem D57d. V případě vytápění plynem pak s jističem 3x20A a tarifem 8/22 RWE Energie. 

Kristýna 27 https://www.ekonomicke-stavby.cz/domy/kristyna-27

Zlatý standard – bydlíte za 2.099,-Kč měsíčně 

Tento Blog píši po týdnu, co v médiích běžel jeden článek za druhým o tom, jak v zimě zmrzneme, protože nedokážeme zaplatit své účty za energie. Vlastně ta série katastrofických a zároveň velmi nepřesných článků v největších novinových titulech Česka byl důvodem pro napsání tohoto Blogu.

Tedy v moderním domě vybaveném běžnými technologiemi budete za energie měsíčně platit 2.099,- Kč. Ano a jde o aktuální vysoké ceny energií ze srpna. Upřímně to je o poznání méně katastrofické zjištění, než jste mohli získat z novinových článků. 

Váš dům v tomto standardu za rok spotřebuje:

  • 2.743 kWh na vytápění
  • 3.820 kWh na ohřev teplé užitkové vody 
  • 3.229 kWh na provoz ostatních běžných spotřebičů 

  • Vytápění Vás bude stát průměrně 609,- Kč měsíčně. 
  • Ohřev teplé vody přijde na 254,- Kč měsíčně.
  • Ostatní spotřebiče stojí průměrně 711,- Kč měsíčně. 
  • Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně. 

Celkem tedy 2.099,- Kč za měsíc. Či lépe 25.188,- Kč za celý rok. 

Bez tepelného čerpadla a s plynovým kotlem – bydlíte za 2.733,- Kč měsíčně  

Někteří z Vás máte plynovou přípojku na hranici pozemku. Z mého předchozího Blogu jste si přečetli, že u úsporného domu s plynovou přípojkou je vytápění plynovým kotlem naprosto srovnatelnou alternativou k tepelnému čerpadlu.

Stále nepochybuji, že cena plynu již příští rok prudce klesne. Věřím také, že vytápění malých úsporných domů plynem pak bude vhodnější možnost nežli tepelné čerpadlo. Zároveň dnešní srpnové ceny (2022) jsou pro plyn nepříznivé. Cenové manipulace a potřeba rychle a krátkodobě nahradit ruský plyn vychylují trh z normálu. 

Aktuálně je tak vytápění a dohřev části teplé vody plynem dražší nežli použitím tepelného čerpadla. 

  • Vytápění Vás bude stát průměrně 948,- Kč měsíčně. 
  • Ohřev teplé vody přijde na 396,- Kč měsíčně.
  • Ostatní spotřebiče stojí průměrně 850,- Kč měsíčně. 
  • Připojovací paušál je za 539,- Kč měsíčně. 

Celkem tedy 2.733,- Kč za měsíc. Či lépe 32.796,- Kč za celý rok. Tedy o 7.608,- Kč za rok více, než když použijete tepelné čerpadlo

Ještě jednou však předešlu, že v příštím roce dojde k poklesu ceny plynu a rozdíl mezi domem vytápěným plynem a tepelným čerpadlem se významně sníží.

Zaujmout Vás také může nižší náklad na provoz ostatních spotřebičů v případě, že máte tepelné čerpadlo. To je dáno výhodnější sazbou, za kterou elektřinu nakupujete. 

Bydlíte za 1.610,- Kč měsíčně, pokud zvolíte Pasivní standard  

Můžete také uvažovat opačným směrem. Tedy Zlatý standard posunout na nejvyšší úroveň. Za příplatek 190.000,- Kč můžete využít možnosti pasivní skladby domu. Celková tepelná ztráta domu se pak sníží ze 3 na 2 kW. 

  • Vytápění Vás bude stát průměrně 120,- Kč měsíčně. 
  • Ohřev teplé vody přijde na 254,- Kč měsíčně.
  • Ostatní spotřebiče stojí průměrně 711,- Kč měsíčně. 
  • Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně. 

Celkem tedy 1.610,- Kč za měsíc. Či lépe 19.320,- Kč za celý rok. Tato cesta tedy oproti Zlatému standardu uspoří 5.868,- Kč ročně

V domě bez fotovoltaiky bydlíte za 4.840,- Kč měsíčně 

Dnes i v budoucnu bude osazení vlastní fotovoltaiky jednoznačně správným rozhodnutím. Jsou však domy, u kterých osadit FVE nebude možné. Některé z Vás tedy může zajímat, jak při dnešních vysokých cenách energií vychází provoz domu bez fotovoltaiky a přidružených technologií.

  • Vytápění Vás bude stát průměrně 1.098,- Kč měsíčně. 
  • Ohřev teplé vody přijde na 848,- Kč měsíčně.
  • Ostatní spotřebiče stojí průměrně 2.369,- Kč měsíčně. 
  • Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně. 

Celkem tedy 4.840,- Kč za měsíc. Či lépe 58.080,- Kč za celý rok. Řešení bez fotovoltaiky je tedy ročně dražší o 32.892,- Kč

Podstatný rozdíl pak činí „krmení“ ostatních spotřebičů. Lednice, televize, pračky, sušičky, světla a indukční desky. Vlastní vyrobená elektřina je v tomto ohledu obrovskou výhodou.

Připomínám však, že dnes opět vycházíme z opravdu drahých ceníků distributorů. Umím si představit, že během roku i cena elektrické energie o cca 30 % klesne. 

Ta děsivá géčka. Bydlíte za 13.407,- Kč měsíčně  

Na samotný konec jsem si nechal českou raritu. Pokud otevřete Sreality, zjistíte, že s velkou převahou se v Česku stále nejvíce prodávají domy se štítkem G a vytápěné plynem. Naprosto úžasné je, že se tyto domy prodávají za stejné ceny jako domy se štítky A a osazené nejlepšími technologiemi. Je to fantastické a nepochopitelné. Jako by si většina kupujících neuměla spočítat, jak velký rozdíl v nákladech na provoz je čeká.

No, možná, že opravdu neumí. Tak tedy vězte že:

  • Vytápění Vás v tomto případě bude stát průměrně 8.451,- Kč měsíčně. 
  • Ohřev teplé vody přijde na 1.584,- Kč měsíčně.
  • Ostatní spotřebiče stojí průměrně 2.833,- Kč měsíčně. 
  • Připojovací paušál je za 539,- Kč měsíčně. 

Celkem tedy 13.407,- Kč za měsíc. Či lépe 160.884,- Kč za celý rok. Provoz domu se štítkem G je tedy o 135.696,- Kč ročně dražší než námi zvolené referenční řešení. To je rozdíl přímo příšerný. 

Pokud si tedy za stejné peníze jako za moderní dům koupíte dům se štítkem G, pak za 30 let ztratíte přes čtyři miliony korun. A ono mít čtyři miliony a nemít čtyři miliony je čtyřmilionový rozdíl. 🙂

Je nevyhnutelné, že až Češi rozdíl v hodnotě štítku plně pochopí, domy s dobrým štítkem svoji hodnotu zvýší a domy se špatným významně hodnotu ztratí. Budoucí ztráta hodnoty tak může být druhým důvodem, proč si dnes nákup Géčkového domu dobře promyslet. 

Uvažujte vždy komplexně

Je naprostým standardem, že každý, kdo sobě pořizuje dům, uvažuje, zdali výsledná splátka hypotéky odpovídá možnostem jeho rozpočtu. Naučme se být ještě o kousek komplexnější. Doba si to žádá. Nedívejme se na dostupnost svého bydlení jen výší měsíční splátky hypotéky. Ale celkovým nákladem. Tedy splátkou hypotéky + náklady na energie + náklady na údržbu. Často pak zjistíte, že nízké provozní náklady Vám umožní pořídit si lepší dům. Nízké provozní náklady totiž často zaplatí část splátky hypotéky. 

Fotovoltaiky i tepelná čerpadla jsou 

Aktuální situace ohledně cen energií vede k panice. Panika pak vedla k vyprodání zásob tepelných čerpadel, fotovoltaických elektráren i baterií. To v prvém kroku. Ve druhém pak k obrovskému spekulativnímu nárůstu cen těchto dodávek. A tak se dnes běžné elektrárny s normální cenou 330.000,- Kč v Česku kupují za 580.000,- Kč i více. Je to však zbytečné podléhání panice. Počkat několik měsíců a koupit zboží za normální cenu je rozhodně lepší než nakupovat dnes za nereálné ceny.

Klienty ES potěším v závěru svého Blogu. Pro Vás, milí přátelé, máme všechny potřebné elektrárny naskladněné a objednané. A to za ceny poloviční cenám v Česku běžným. 🙂 Brzo pak tento program otevřeme i pro klienty dávno bydlící. Vylepšovat i naše starší domy mne osobně nesmírně těší. 

A to je dnes vše. Hodně čísel, hodně počítání, málo legrace. Takový byl tento Blog. Přesto věřím, že pro mnohé to byl Blog užitečný. A přinesl informace hodnotné ve své přesnosti a nepředpojatosti k některému z řešení. Pokud ano, napište do komentáře a přidejte, jaká další témata Vás zajímají.

Za pomoc s výpočty děkuji svým skvělým kolegům Martinu Protivovi a Ondřeji Pechmanovi. Oni ve stínu počítali, abych já se mohl vyhřívat na výsluní Vaší přízně. 🙂

Hezké dny,

David Mencl 

Related Posts