Jaké náklady na vytápění a ohřev vody mám dnes čekat? Vyplatí se tepelné čerpadlo? Jak se na nákladech projeví fotovoltaika? Jaké jsou rozdíly v nákladech u domů s různou izolací a štítky? Dobré otázky, na které je tak těžké najít relevantní odpovědi. A právě odpovědi na tyto otázky jsou dnešní tématem.
Zlatý standard
Zlatým standardem, který dnes použijeme pro referenční výpočty, bude dům typu bungalov o zhruba 120 m2 zastavěné plochy s technologickým balíkem Zelená úsporám. Ten obsahuje fotovoltaiku, baterie, rekuperaci. A půjde o dům s tepelným čerpadlem. Dům má ideální tvar obdélníku s velkým pasivním ziskem z jižní strany. A představme si dům obývaný čtyřčlennou rodinou. Tento Zlatý standard odpovídá 70 % domů, které dnes v ES stavíme. Nejspíše tak bude odpovídat i záměru většiny z Vás, mých čtenářů.
Náklady na vytápění ovlivňuje štítek, velikost a orientace domu. Náklady na ohřev teplé užitkové vody (TUV) pak zase ovlivní počet lidí v domácnosti. Pokud tedy máte dům jiné velikosti, násobte poměr velikosti s náklady na vytápění. Dostanete velmi slušný odhad svých budoucích nákladů na vytápění Vašeho domu. Pokud je Vás v rodině více či méně, opět svým poměrem násobte náklady na ohřev teplé vody. Výsledek bude překvapivě přesný. 🙂
Pro naše výpočty použijeme aktuální ceny energií ze srpna 2022. V případě tepelného čerpadla počítáme s jističem 3x25A a tarifem D57d. V případě vytápění plynem pak s jističem 3x20A a tarifem 8/22 RWE Energie.
Zlatý standard – bydlíte za 2.099,-Kč měsíčně
Tento Blog píši po týdnu, co v médiích běžel jeden článek za druhým o tom, jak v zimě zmrzneme, protože nedokážeme zaplatit své účty za energie. Vlastně ta série katastrofických a zároveň velmi nepřesných článků v největších novinových titulech Česka byl důvodem pro napsání tohoto Blogu.
Tedy v moderním domě vybaveném běžnými technologiemi budete za energie měsíčně platit 2.099,- Kč. Ano a jde o aktuální vysoké ceny energií ze srpna. Upřímně to je o poznání méně katastrofické zjištění, než jste mohli získat z novinových článků.
Váš dům v tomto standardu za rok spotřebuje:
- 2.743 kWh na vytápění
- 3.820 kWh na ohřev teplé užitkové vody
- 3.229 kWh na provoz ostatních běžných spotřebičů
- Vytápění Vás bude stát průměrně 609,- Kč měsíčně.
- Ohřev teplé vody přijde na 254,- Kč měsíčně.
- Ostatní spotřebiče stojí průměrně 711,- Kč měsíčně.
- Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně.
Celkem tedy 2.099,- Kč za měsíc. Či lépe 25.188,- Kč za celý rok.
Bez tepelného čerpadla a s plynovým kotlem – bydlíte za 2.733,- Kč měsíčně
Někteří z Vás máte plynovou přípojku na hranici pozemku. Z mého předchozího Blogu jste si přečetli, že u úsporného domu s plynovou přípojkou je vytápění plynovým kotlem naprosto srovnatelnou alternativou k tepelnému čerpadlu.
Stále nepochybuji, že cena plynu již příští rok prudce klesne. Věřím také, že vytápění malých úsporných domů plynem pak bude vhodnější možnost nežli tepelné čerpadlo. Zároveň dnešní srpnové ceny (2022) jsou pro plyn nepříznivé. Cenové manipulace a potřeba rychle a krátkodobě nahradit ruský plyn vychylují trh z normálu.
Aktuálně je tak vytápění a dohřev části teplé vody plynem dražší nežli použitím tepelného čerpadla.
- Vytápění Vás bude stát průměrně 948,- Kč měsíčně.
- Ohřev teplé vody přijde na 396,- Kč měsíčně.
- Ostatní spotřebiče stojí průměrně 850,- Kč měsíčně.
- Připojovací paušál je za 539,- Kč měsíčně.
Celkem tedy 2.733,- Kč za měsíc. Či lépe 32.796,- Kč za celý rok. Tedy o 7.608,- Kč za rok více, než když použijete tepelné čerpadlo.
Ještě jednou však předešlu, že v příštím roce dojde k poklesu ceny plynu a rozdíl mezi domem vytápěným plynem a tepelným čerpadlem se významně sníží.
Zaujmout Vás také může nižší náklad na provoz ostatních spotřebičů v případě, že máte tepelné čerpadlo. To je dáno výhodnější sazbou, za kterou elektřinu nakupujete.
Bydlíte za 1.610,- Kč měsíčně, pokud zvolíte Pasivní standard
Můžete také uvažovat opačným směrem. Tedy Zlatý standard posunout na nejvyšší úroveň. Za příplatek 190.000,- Kč můžete využít možnosti pasivní skladby domu. Celková tepelná ztráta domu se pak sníží ze 3 na 2 kW.
- Vytápění Vás bude stát průměrně 120,- Kč měsíčně.
- Ohřev teplé vody přijde na 254,- Kč měsíčně.
- Ostatní spotřebiče stojí průměrně 711,- Kč měsíčně.
- Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně.
Celkem tedy 1.610,- Kč za měsíc. Či lépe 19.320,- Kč za celý rok. Tato cesta tedy oproti Zlatému standardu uspoří 5.868,- Kč ročně.
V domě bez fotovoltaiky bydlíte za 4.840,- Kč měsíčně
Dnes i v budoucnu bude osazení vlastní fotovoltaiky jednoznačně správným rozhodnutím. Jsou však domy, u kterých osadit FVE nebude možné. Některé z Vás tedy může zajímat, jak při dnešních vysokých cenách energií vychází provoz domu bez fotovoltaiky a přidružených technologií.
- Vytápění Vás bude stát průměrně 1.098,- Kč měsíčně.
- Ohřev teplé vody přijde na 848,- Kč měsíčně.
- Ostatní spotřebiče stojí průměrně 2.369,- Kč měsíčně.
- Připojovací paušál je za 525,- Kč měsíčně.
Celkem tedy 4.840,- Kč za měsíc. Či lépe 58.080,- Kč za celý rok. Řešení bez fotovoltaiky je tedy ročně dražší o 32.892,- Kč.
Podstatný rozdíl pak činí „krmení“ ostatních spotřebičů. Lednice, televize, pračky, sušičky, světla a indukční desky. Vlastní vyrobená elektřina je v tomto ohledu obrovskou výhodou.
Připomínám však, že dnes opět vycházíme z opravdu drahých ceníků distributorů. Umím si představit, že během roku i cena elektrické energie o cca 30 % klesne.
Ta děsivá géčka. Bydlíte za 13.407,- Kč měsíčně
Na samotný konec jsem si nechal českou raritu. Pokud otevřete Sreality, zjistíte, že s velkou převahou se v Česku stále nejvíce prodávají domy se štítkem G a vytápěné plynem. Naprosto úžasné je, že se tyto domy prodávají za stejné ceny jako domy se štítky A a osazené nejlepšími technologiemi. Je to fantastické a nepochopitelné. Jako by si většina kupujících neuměla spočítat, jak velký rozdíl v nákladech na provoz je čeká.
No, možná, že opravdu neumí. Tak tedy vězte že:
- Vytápění Vás v tomto případě bude stát průměrně 8.451,- Kč měsíčně.
- Ohřev teplé vody přijde na 1.584,- Kč měsíčně.
- Ostatní spotřebiče stojí průměrně 2.833,- Kč měsíčně.
- Připojovací paušál je za 539,- Kč měsíčně.
Celkem tedy 13.407,- Kč za měsíc. Či lépe 160.884,- Kč za celý rok. Provoz domu se štítkem G je tedy o 135.696,- Kč ročně dražší než námi zvolené referenční řešení. To je rozdíl přímo příšerný.
Pokud si tedy za stejné peníze jako za moderní dům koupíte dům se štítkem G, pak za 30 let ztratíte přes čtyři miliony korun. A ono mít čtyři miliony a nemít čtyři miliony je čtyřmilionový rozdíl. 🙂
Je nevyhnutelné, že až Češi rozdíl v hodnotě štítku plně pochopí, domy s dobrým štítkem svoji hodnotu zvýší a domy se špatným významně hodnotu ztratí. Budoucí ztráta hodnoty tak může být druhým důvodem, proč si dnes nákup Géčkového domu dobře promyslet.
Uvažujte vždy komplexně
Je naprostým standardem, že každý, kdo sobě pořizuje dům, uvažuje, zdali výsledná splátka hypotéky odpovídá možnostem jeho rozpočtu. Naučme se být ještě o kousek komplexnější. Doba si to žádá. Nedívejme se na dostupnost svého bydlení jen výší měsíční splátky hypotéky. Ale celkovým nákladem. Tedy splátkou hypotéky + náklady na energie + náklady na údržbu. Často pak zjistíte, že nízké provozní náklady Vám umožní pořídit si lepší dům. Nízké provozní náklady totiž často zaplatí část splátky hypotéky.
Fotovoltaiky i tepelná čerpadla jsou
Aktuální situace ohledně cen energií vede k panice. Panika pak vedla k vyprodání zásob tepelných čerpadel, fotovoltaických elektráren i baterií. To v prvém kroku. Ve druhém pak k obrovskému spekulativnímu nárůstu cen těchto dodávek. A tak se dnes běžné elektrárny s normální cenou 330.000,- Kč v Česku kupují za 580.000,- Kč i více. Je to však zbytečné podléhání panice. Počkat několik měsíců a koupit zboží za normální cenu je rozhodně lepší než nakupovat dnes za nereálné ceny.
Klienty ES potěším v závěru svého Blogu. Pro Vás, milí přátelé, máme všechny potřebné elektrárny naskladněné a objednané. A to za ceny poloviční cenám v Česku běžným. 🙂 Brzo pak tento program otevřeme i pro klienty dávno bydlící. Vylepšovat i naše starší domy mne osobně nesmírně těší.
A to je dnes vše. Hodně čísel, hodně počítání, málo legrace. Takový byl tento Blog. Přesto věřím, že pro mnohé to byl Blog užitečný. A přinesl informace hodnotné ve své přesnosti a nepředpojatosti k některému z řešení. Pokud ano, napište do komentáře a přidejte, jaká další témata Vás zajímají.
Za pomoc s výpočty děkuji svým skvělým kolegům Martinu Protivovi a Ondřeji Pechmanovi. Oni ve stínu počítali, abych já se mohl vyhřívat na výsluní Vaší přízně. 🙂
Hezké dny,
David Mencl
14 komentářů k tomuto článku
Sportovni-vyziva24
Jsem ohromen tím, jak bylo téma v článku prezentováno. Když jsem na web vstupoval, doufal jsem, že se dozvím více a nebyl jsem zklamán. Při čtení podobných záznamů na webu se můžete ztratit…
David Mencl
Děkuji Josefe a přeji dobré dny. David Mencl
Ján
Bungalov od ES kolaudován v lednu 2018, 112m2, spotřeba elektřiny do 2MWh, plynu (TUV + vodní podlahové vytápění) do 12MWh ročně.
Do konce roku 2021 byli zálohy 900 Kč pro elektřinu, 1100 Kč pro plyn vždy s přeplatkem.
Nyní po navýšení cen jsou zálohy 2100 Kč pro elektřinu a 4060 Kč pro plyn. Ceny komodit jsou aktuálně ve výši připravovaného zastropování.
V příštím roce bude žádáno o znížení záloh, nově instalována FVE o výkonu 8.97 kWp s ukládáním přebytků do batériového úložiště o kapacitě 9.3 kWh, ohřev TUV o objedmu 250 litrů s 3-6kWh patronou a zbylé pro prodej za spotové ceny.
Uvidím za rok kolik se povede ušetřit.
David Mencl
Dobrý den Jáne,
ano. V krátkém období stihli distributoři využít situaci a nastavit nesmyslně vysoké zálohy. Jistě si nechte tyto snížit.
Cena plynu na světovém trhu již prudce klesá. Doufejme, že se na fakturách domácností tato změna projeví spíše dříve nežli pozdě.
FVE jednoznačně skvělá volba. Tím, že máte svoji střechu na svoji FVE máte energie vyřešené.
Pěkné dny David Mencl
Marek, T
Dobrý den,
Děkuji za pěkné srovnání. Uvažujeme o stavbě domu a řešíme spoustu věcí. Co mě zaujalo, že se často zmiňuje, že nejvíce energeticky / finančně náročné je dnes ohřev vody a nikde jsem neviděl nabídku rekuperace tepla z odpadní vody? Přitom je to položka i v Zelené úsporám a co jsem koukal na nabídku u nás firem co dělají jednotky, taková stojí kolem 100k + (zcela bezúdržbová) Děláte to? Nebo z jakého důvodu ne?
A ještě bych se rád zeptal. Ohledně změny zákona o výkonu domácích FVE, počítáte s navýšením výkonem, či případně i nějakou kombinací s větrnou či vodní turbínou, tam kde jsou podmínky.
Děkuji za odpověď.
David Mencl
Dobrý den Marku,
rekuperace z odpadních vod bohužel doposud vypadá lépe na papíře nežli v reálu. To tak často v raných fázích technologií bývá. Zatím nám nedává ekonomicky smysl. V Ekonomických stavbách je ekonomický smysl vším. 😃 Zároveň však věřím, že technologie se jednou posune účinností, sníží cenu a pak se v našich řešeních objeví. Průběžně sledujeme a testujeme. 😊
Se zvýšením výkonu FVE počítáme. Jen toto navýšení samo nic neřeší. Již dnes u většiny rodin nemám uplatnění ani pro 7kWp. Současný limit 10kWp je pro naprostou většinu dostatečný. Zvýšení bude mít smysl se změnou energetického zákona, která (snad) přinese lepší podmínky Net-meteringu (virtuální baterie). Tedy až si v létě budete moci vyrobit většinu elektřiny na zimu a tuto za rozumných podmínek uložíte do sítě, pak bude mít vyšší limit smysl. Aktuálně zkoušíme část FVE i na severní straně střechy a jsme mile překvapeni.
Větrné a vodní turbíny necháváme zatím stranou. Míst, kde lze tyto použít je zoufale málo. FVE je pro nás teď trend.
Pěkné dny David Mencl
Lenka Slavíková
Vážený pane Mencle,
sleduji Váš blog zde – i podcast Štastný dům – již delší dobu. Vždy tady najdu odpovědi na všechny otázky. Líbí se Váš přístup, kdy všechny média lidí straší, ale Vy to vždy podáte tak, že to člověka uklidní a dokonce to má hlavu i patu. Jste takový pilíř, který mě provází při vyřizování stavby našeho budoucího domečku.
Tento článek mě zaujal, protože zrovna budeme začínat výstavbu Kristýny 27. V PD máme energetický štítek na C. To mě trochu zarazilo. Mohl byste prosím více specifikovat informaci z tohoto článku:
“Můžete také uvažovat opačným směrem. Tedy Zlatý standard posunout na nejvyšší úroveň. Za příplatek 190.000,- Kč můžete využít možnosti pasivní skladby domu. Celková tepelná ztráta domu se pak sníží ze 3 na 2 kW.”
Tzn. za příplatek 190.000 Kč změníte izolace oproti standardní nabídce a budeme mít pasivní dům? (Rekuperaci i FVE budeme mít).
A pokud bych mohla ještě znát odpověď, proč nabízíte decentrální rekuperaci. Čím si myslíte, že je výhodnější oproti centrální. Článek jsem tedy nenašla. I když je možné, že jsem jej prošvihla.
Předem moc děkuji za jakoukoliv reakci!
Přeji krásný den!
David Mencl
Dobrý den Lenko,
Předně štítek C je hodně divný výsledek. Projektanti ES mají velmi přísně přikázáno projektovat na štítky A a B. Štítek C mne tedy rozhodně radost nedělá. ☹️ Kdo je Vaším manažerem projektu? Zajdu za ním zjistit důvody.
Zvláště pokud máte v projektu rekuperaci a FVE prakticky není možné, abyste neměla nejlepší výsledek štítku. Možná se tedy Lenko jedná o nedorozumění. Štítky poslední úpravou vyhlášky ztratily svoji přehlednost. ☹️
Ano v ES můžete použít technologický balíček Pasivní dům. Za zhruba tento příplatek je úroveň izolace zvýšena na úroveň pasivního domu. Činíme tak, abychom využili nejvyšší rozsah dotace Zelená úsporám.
U rekuperace Lenko velmi záleží, kde bude stát Váš dům. Pokud budete v nějakém hlučném prostředí, třeba u letiště, nebo v prostředí nečistém prašném, pak má rekuperace velký smysl. Pokud bude naopak stát Vás dům u lesa, pak budete většinu roku větrat přirozeně a rekuperace má smysl jen velmi malý.
V základním provedení proto máme rekuperaci decentrální, která splní podmínky pro získání dotace Zelená úsporám a která dobře udrží kvalitní vzduch. V náročných místech umíme klientům zaměnit i za rekuperaci decentrální. Více zde: https://davidmencl.cz/rekuperace/ .
Hezké dny David Mencl
K Vaší otázce.
Lenka Slavíková
Velmi Vám děkuji za odpověď, pane Mencle.
Rekuperaci ani FVE zatím v projektu nemáme. Ale máme v plánu toto realizovat a PD upravit, právě proto, že máme v PD štítek s C. To nás to velmi překvapilo.
Zakázka 20/729. Projektový manažer je pan Smejkal. Je naprosto skvělý. Celou dobu vyřizování podkladů pro stavební řízení nám byl k dispozici. Ve všem nám vyšel vstříc a v naší velmi specifické situaci nám byl oporou. Už jsem mu několikrát děkovala za trpělivost. Bez něj bychom to nezvládli dotáhnout až k manažeru stavby, který nás sice ještě nekontaktoval, ale už se na něj těšíme.
Už v této chvíli je pro nás investice do pořízení domu velmi zásadní a finančně vyčerpávající. Přidání rekuperace a fve je další finanční zátěž, ale pokud by to mělo znamenat, že docílíme štítku aspoň s B, budeme rádi. Proto jsem s nadšením přečetla Váš super článek a zvažuji ještě naše finanční možnosti a zainvestovat 190tis do pasivní úrovně. I za cenu toho, že by se fve přidala časem.
David Mencl
Dobrý den Lenko,
ano již zjistil situaci štítku.
Tím, že se Vaše příprava výrazně protáhla, byl projekt zpracován ještě podle staré legislativy. Proto nám bez technologií vyšel na štítek C. Tím, že přidáme FVE se však pohodlně dostaneme na B a nejspíše i na A. 🙂 Tedy štítek bude správný. 🙂
Pěkné dny a dobrou stavbu. David Mencl
Tom Bartoš
Dobrý den.
Jak vidíte situaci s cenami elektřiny účtované dodavateli v letošnim roce?
Od 1.1. téměř všichni stanovili ceny nad cenový strop, tedy platí se 6 kč za kWh elektřiny. Jestli dobře počítám, vy kalkulujete s cenou ca 3kč za kWh..to pak by dům zlatého standardu s TČ vyšel na sumu kolem 60tis Kč za energie.
Nebo se pletu?
Kdy by podle Vás mohli dodavatelé nabídnout ceny pod cenovým stropem, pokud tržní ceny plynu a silové elektřiny budou klesat?
Děkuji
T. Bartoš
David Mencl
Dobrý den Tome,
výpočet byl postavený na ceníku dodavatele v září 2022. Během několika měsíců provedeme aktualizaci cen a výpočtů.
Ceny plynu na burce již klesají podstatně. Cena elektřiny od špičky také klesla. Větší pokles ještě čekám. Cena elektřiny je zbytečně vyšší pro zmatky francouzského provozovatele jaderných elektráren. Což je ve Francii státní firma. Odstavené bloky měly naběhnout již v prosinci. Pokud se tak během jara opravdu stane zažijeme podstatný pokles cen elektrické energie. Jakmile se tak stane obnovím výpočty. Aktuálně je výpočet platný.
Pěkné dny David Mencl
Petr
Velmi pěkné srovnání. Děkuji za reálné příklady.
David Mencl
Rád jsem pomohl Petře. Pěkné dny DM