Vážení centrální bankéři,

píši Vám, jako muž rozlobený Vaším neodborným zásahem, kterým Vaše instituce škodí mladým rodinám a jejich možnosti bydlet.

Právo dobře bydlet je jedno ze základních lidských práv. Splácet svůj majetek místo nájmu je také mimořádně ekonomicky žádoucí, když právě vlastní majetek vytváří rozdíl mezi střední třídou a chudými.

Dobré bydlení je pak základem fungujících rodin. Fungující rodiny přinesou českému státu více dětí a později budoucích plátců daní. Jen více dětí může otočit nepříznivou demografickou křivku našeho národa. Rozumný stát a rozumná Centrální banka tedy dobré bydlení mladých rodin podporuje.

Bohužel však ve Vašich krocích rozum nevidím.

 

Máte pohled prominentů a bráníte mladým lidem ve vlastním bydlení

 

Kroky, které realizujete, brání mladým lidem v možnosti získat vlastní bydlení. Zničili jste možnost 100% hypotéky. Velmi silově prosazujete, aby banky půjčovaly jen 80% z ceny domu, či bytu.

Plat guvernéra ČNB je 500.000 Kč měsíčně. Nepochybuji, že z tohoto platu se šetří snadno. Přemýšlím, kdy naposledy jste odhlédli od tabulek a viděli nějakou opravdovou českou rodinu s reálným českým příjmem ? Pracuji pro ně každý den. Vím zcela jistě, že Vaše podmínka našetřit 20% z ceny domu uzamyká mnoho lidí na celý život v nájemním bydlení. Přemýšlím, zdali jde z Vaší strany o děsivý úmysl, či jen neznalost poměrů ve státě, kterému jste bankovní radou.

 

Jistě bydlíte ve svých domech a tak nevíte, že nájmy jsou v Česku opravdu vysoké. Pokud má mladá rodina platit vysoký nájem, běžný život, výchovu dětí a jejich rozvoj, je těžké šetřit.

 

Nutit mladé lidi našetřit 20% z ceny je stejné hloupé, jako jim radit utéci svému stínu. Pokud mladá rodina ušetří 10.000 Kč měsíčně, pak za rok má 120.000,-Kč Bohužel však za stejný rok vlivem inflace a rychlého růstu cen se pozemek v hodnotě 1 milionu zdraží o více jak 100.000,- a dům v hodnotě 3 miliony o minimálně dalších 100.000,-Kč. Tedy naše mladá rodina, která na Vaši radu šetří, výrazně snížila svoji životní úroveň a přesto je za rok šetření ke svému snu  ještě dále nežli na začátku byla. Čím déle šetří, tím hůře na tom mladí lidé budou. Tak neuvěřitelně hloupá je cesta, kterou mladým lidem nabízíte.

Ona to totiž žádná cesta doopravdy není. Což Vy nepochybně dobře víte.

 

Česko není jen Praha a letiště Václava Havla

 

 

K myšlence omezit hypotéky Vás vede prudký nárůst cen bytů. Ano, to se děje. Děje se to převážně v Praze a významně jen u bytů. Někdy mám pocit, že z naší země znáte jen Prahu a VIP salonek na letišti Václava Havla. V Česku je také mnoho malých měst, kde se ceny bytů zvyšují jen velmi pomalu, či vůbec. Chtěli jste řešit ceny bytů v Praze a použili, při své nabubřelosti, nástroj, který zasáhne celou zemi.

 

Byty nejsou domy. Chtěli jste řešit neúměrné zvyšování cen bytů a použili nástroj, který postihuje i výstavbu domů, kde k žádnému překotnému růstu cen nedochází.

 

Vaše řešení ničemu nepomůže a mnoho mladých rodin poškodí. Rozhodujete o věcech, kterým bohužel nerozumíte. Předpokládáte, že rychlý nárůst cen bytů v Praze je zaviněný příliš dostupnou hypotékou. Předpokládáte, že Vaše opatření ceny bytů sníží. Nic takového se nestane. Důvod vysokých cen bytů v Praze je v neschváleném územním plánu a nové místní stavební legislativě. Připravit stavbu bytového domu trvá dnes třikrát déle nežli před několika roky. V Praze se proto staví málo nových kvalitních bytů a ceny těch stávajících rychle rostou. Vaše omezení hypoték není lék. Cenám v Praze jste nepomohli a celému zbytku státu jste strašlivě uškodili.

 

Jeden příklad lepší nežli stovky slov

 

 

Rádi mluvíte o tom, jak ochraňujete žadatele o úvěr. Pojďme si tedy Vaši “ochranu” převést do příkladu.

Před Vaším zásahem splácela mladá rodina milionový pozemek a tří milionový dům splátkou 13.800,-Kč měsíčně. Po Vašem zásahu si může vzít jen hypotéku na 80% z ceny domu a zbytek financovat stavebním spořením. Celková splátka se tak zvýšila na 17.200,-Kč. Vaší “pomocí” se tak měsíční splátka v prvých letech zvýšila o 3.400,-Kč každý měsíc.

 

V otázce regulace hypoték jste učinili špatná rozhodnutí na základě nedobrého pochopení příčin současné situace. Tisíce rodin vlivem Vašeho nesprávného rozhodnutí platí za své financování více nežli dříve. Ani to Vám však nestačí. Chcete zakázat dofinancování a snažíte se o drastickou regulaci hypoték. Takovou regulaci, kde by 70% dnešních žadatelů úvěr nedostalo a která by v Česku učinila vlastní bydlení nejméně dostupné v Evropě.

 

Jak s větrnými mlýny

 

 

Naše filozofie se již nemohou lišit více.

Vy jste prospěšní elitám, které pronajímají byty. Devastací hypoték zapříčiníte nedostupnost  vlastního bydlení, velký růst nájmů. Hrstka již majetných bude ještě bohatší.

 

Statisíce mladých rodin naopak zcela devastujete. Snažíte se těmto sebrat možnost splácet vlastní majetek, nutíte tyto velkou část svého životního příjmu odevzdat elitám za nájem a sami nic nemít. Vaše kroky vedou, vážení centrálním bankéři, k vytváření lidí chudých, bez majetku a závislých.

 

Vždy budu usilovat o pravý opak. Všechnu svoji snahu upřu ke zmírňování nespravedlivého řádu, který vytváříte. Vždy budu hledat způsoby, jak činit mladým rodinám dobré bydlení dostupnější. Jen je mi velmi smutno, že na své cestě musím, jak s větrnými mlýny, bojovat s nekompetentní Centrální bankou.

 

David Mencl

 

 

 

21 komentářů článku “Dopis rozzlobeného muže České národní bance

 1. Vážený pane řediteli, zajímá mne zda jste tento dopis skutečně zaslal na kompetentní místa a zda jste obdržel odpověď. Předpokládám že odpověď nepřišla.
  Jsem Vaším klientem, někdy spokojeným více, někdy méně a řeším aktuálně přesně situaci kterou popisujete. Šetřím jak „blbec“ a našetřené peníze se stále znehodnocují. V průběhu studie, projektu a podepisování SoD se situace s hypo několikrát změnila. Vinou špatných rozhodnutí centrální banky. Tedy na začátku spolupráce měla být splátka dejme tomu 10tis, aktuálně jsme na 18ti.
  Nežádám po Vás řešení, jen mne článek zasáhl a měl jsem potřebu si také postěžovat.
  Děkuji a přeji i nadále pevné nervy v boji s větrnými mlýny.
  Tomáš Martinka

  • Dobrý den Tomáši,
   děkuji za Váš příspěvek.

   Ano, poslali jsme do ČNB a do mnoha médií. Z ČNB nemám doposud žádnou odezvu a jsem popravdě spíše skeptický, že odpověď přijde. Kde však máme zcela úžasnou reakci jsou média všeho druhu. Pokud se podíváte do různých velkých novin, časopisů a serverů zjistíte, že jsme přinesli velké téma, o kterém se poslední dva týdny hodně píše. To je skvělé. Dokonce jsme dostali příležitost ke krátkému příspěvku do hlavních zpráv ČT a příslib dalšího prostoru.

   Tedy do většiny médií jsme toto téma dostali a zvýšili tak šanci, že se poslanci probudí a zákon v navržené podobě neschválí. Chystáme se ještě odeslat upravenou verzi vybraným poslancům. Tedy rozhodně nebudeme pasivní. 🙂

   Váš nárůst splátky je vyšší nežli by vlivem ČNB měl být. Chcete, abych se na Váš model financování podíval ?

   Přeji dobré dny David Mencl

   • Dobrý den,
    situaci v médiích bedlivě sleduji a pokud probíhající diskuse přispěje ke změně zákona či k úpravám, není to s naší demokracií ještě tak špatné. Ikdyž nedokáži pochopit, že ČNB strčí hlavu do písku a své kroky neobhajuje.
    Děkuji Vám za nabídku, velice si toho vážím. Aktuálně banka posuzuje naši žádost o hypo a po schválení budeme řešit dofinancování zřejmě ze stavebního spoření. Manažerka financí, která nás má na starosti, je velice schopná a ochotná, a tak doufám ve šťastný konec. Nebudu tak zatím plýtvat Vaším časem. 🙂
    Děkuji za boj, který svádíte za nás, za klienty.
    Hezký den
    Tomáš Martinka

   • Dobrý den Davide, koukám na Váš dopis do ČNB a zjistil jsem, že jsem před měsícem poslal velice podobný dopis také.

    Bohužel nemám čas vše pročítat ale myslím, že nás to rozhořčilo stejně. S přítelkyní se budeme brát, je nám okolo 30 let, plánujeme rodinu ale bohužel musíme asi zůstat v podnájmu. Podařilo se Vám najít nějaké řešení této situace?

    Díky

    David

    • Dobrý den Davide, ano celá situace má svůj další postup. ČNB přichází postupně s dalším omezením hypoték. A v ES usilovně vytvoříme postupy a programy, kterými tupíme ostří těchto opatření. Tedy zatím jsme dokázali uchránit program Nulová hotovost.

     Pěkné dny DM

 2. Dobrý den Davide,
  nebývá než Vám poděkovat, že se za nás někdo v tomto státě vůbec pere.
  Potýkáme se v současné době s podobnou situací jako popsal dříve Tomáš.
  Děkuji za Vás, Vaše vstřícné zaměstnance a za možnost mít vlastní bydlení.

  S pozdravem

  Jose

  • Děkuji Jose,
   je to pro mne velmi poučná situace. Roky jsem se smutně koukal, jak se některé zákony kolem nás mění k horšímu. Myslel jsem, že s tím nelze moc dělat.

   Jsem velmi překvapený jak většina médií na můj Blog reaguje. Dostali jsme téma do Zpráv ČT a na většinu hlavních portálů. Když se podaří formulovat jasně a srozumitelně má myšlenka velkou podporu. Asi je správné být již pořád aktivní a usilovat o lepší svět kolem sebe. 🙂

   Tento zákon musí schválit poslanci. Poslali jsme jim detailní dopis. A budu detailně informovat o tom, který poslanec jak hlasoval. Bude zajímavé porovnat sliby jednotlivých stran a pak jejich opravdový přístup k mladým rodinám.

   Hezké dny David

 3. Dnes měla Poslanecká sněmovna hlasovat o zákonu o ČNB. V předchozích dnech jsem oslovoval mailem klíčové poslance, předsedy klubů a výborů.

  Z dnešní rozpravy se zdá, že mnoho poslanců přijalo naši argumentaci. Chci věřit, že tento děsivý zákon nakonec nebude přijatý.

  Držte všichni palce. David Mencl

 4. Malý dílčí úspěch a snad odložení této děsivé myšlenky. Vyhráno však ještě není. Přesto zatím radost. 🙂

  zdroj Ihned
  České národní bance se bortí plán na omezení hypoték pomocí zákona. Posílenými pravomocemi chce ČNB získat páky na banky, aby půjčovaly peníze jen těm, kteří budou schopni své závazky splácet, když se v budoucnu zhorší stav ekonomiky a zvýší se nezaměstnanost. Jenže novela Zákona o ČNB, která to centrálním bankéřům má umožnit, není mezi prioritami poslanců do konce tohoto volebního období.

  Poslanci chtějí přednostně hlasovat o návrzích zákonů, které v navržené podobě mohou získat potřebnou podporu.

  „Koaliční rada nezařadila novelu Zákona o ČNB mezi pevné body programu schůze sněmovny, která začíná 27. června. Vybírala do nich návrhy zákonů, které jsou méně konfliktní a u kterých nehrozí, že je budou provázet obstrukce, a mohou se stihnout odhlasovat před říjnovými volbami,“ potvrdil HN Roman Sklenák, předseda poslaneckého klubu ČSSD.

  Klíčová novela se tak ocitla v bloku zákonů, u kterých není v programu nadcházející schůze určen přesný čas. Na nadcházející schůzi, která je poslední před prázdninami a potrvá jen osm dnů, je poslanci všechny projednat nestačí.

  Novela přitom nyní stále čeká na dokončení takzvaného druhého čtení. Tedy fáze, kdy poslanci mohou předkládat pozměňovací návrhy a diskutovat o navržených změnách. Na poslední schůzi se k ní sešlo osm pozměňovacích návrhů, které v různé míře navrhovanou regulaci změkčují. Po dvouhodinové debatě poslanci jednání přerušili, protože končilo jednání sněmovny a další den se k ní už nedostali.

  Návrh novely, který připravilo ministerstvo financí ve spolupráci s ČNB, narazil na obavy poslanců, že se tím sníží dostupnost vlastnického bydlení pro lidi se středními příjmy a také pro mladé rodiny.

  Před volbami je to pro poslance citlivé téma. „Ty obavy jdou napříč sněmovnou. Snad s výjimkou poslanců hnutí ANO. Z předložených pozměňovacích návrhů vyplynuly požadavky na různou míru změkčení navrhované novely,“ říká Václav Votava (ČSSD), předseda rozpočtové výboru, který k nim má vydat stanovisko.

  Faltýnek potvrdil, že zákon o ČNB mezi priority nezařadili. „Víme, že ho opozice bude blokovat. Pan Skopeček už avizoval, že bude při projednávání zákona dlouho mluvit, aby se zákon nestihl projednat. Vsadili jsme tedy na méně konfliktní zákony, které mají šanci projít.“

  Podle návrhu novely by ČNB mohla stanovovat nejen maximální výši hypotéky k hodnotě zastavené nemovitosti, ale také to, kolik si klient může půjčit podle svých příjmů. Doposud to po bankách může chtít jen formou doporučení, která však nejsou vymahatelná. Od dubna banky smějí půjčovat maximálně na 90 procent hodnoty nemovitosti. Tento týden ČNB rozšířila okruh svých doporučení na požadavek obezřetněji zkoumat příjmy žadatele o hypotéku vzhledem k jeho celkovému zadlužení.

 5. Vážený pane Mencle,
  jen tak dál, je potřeba argumentaci ČNB smést ze stolu. Myslel jsem si, že lidé na ČNB vědí co dělají, ale protože pracuji v oboru, tak to vidím úplně stejně jako Vy. Bohužel se pár pitomečků najde, kteří vidí Vaši snahu jako bití se za svůj byznys, ale kdo jen trochu více chápe souvislosti, pak ví, že o tom to není. ČNB tímto opatřením opravdu nahrává majitelům bytů (že by v to měl prsty Bakala a spol.?, ani bych se tomu nedivil), jak dosáhnout vyšších nájmů. A ještě: nejen, že spousta mladých ostrouhá, ale i střední věková skupina, která už něco našetřeno má a kupuje starší nemovitosti, prostě nebude mít na rekonstrukce a když tak v omezené míře, protože místo investice do rekonstrukce budou muset peníze vložit do koupě a stavební firmy, prodejci stavebních materiálu a drobní živnostníci ten úbytek dříve či později pocítí, následně stát na sníženém výběru daní a na zvýšených sociálních dávkách lidí, kteří tu práci prostě mít nebudou vč. zprostředkovatelů hypoték atd.

 6. Vážený pane Mecl,
  s potěšením jsem si přečetla Váš blog, stejně jako před rokem. Ani tentokrát jste nezklamal. Myslím, že ES mají toho pravého muže na pravém místě. Jsem nadšená, s jakou opravdovostí bojujete za správnou věc. Kéž by takových lidí u nás bylo více! Držím Vám palce!
  Přeji Vám úspěch, přeji, aby jste vyhrál, neboť i jedním z mých velkých snů je mít svůj vlastní rodinný dům, ale zároveň si uvědomuji, že se mi mé přání může splnit jen s Vaší pomocí…
  Přeji Vám krásné dny a radost z Vaší práce.
  S úctou
  Alžběta Königová, Olomouc

 7. Jsem ráda, že někoho zajímá jak to je. Bydlíme v Praze na podnájmu. Za byt 38m2 platíme 10860 Kč měsíčně. Chtěli by chom rodinu. Ale mám strach jak to bude dál. Nikdo Vám nezaručí bydlení do konce života a už vůbec stejný nájem. A našetřit peníze není jednoduché. Do Prahy jsem šla za prací. A tak jsem od začátku byla na ubytovnách až s partnerem v podnájmu. Oba dohromady máme 23000 čistého. A bydlení jisté už jen na rok. Kdyby byla petice s podpisy na podporu aby návrh od ČNB neprošel jistě by se podepsalo moc lidí.

  • Dobrý den Aleno, strašné. 🙁
   Aktuálně Vás alespoň na rok potěším. Návrh ČNB parlamentem neprošel. Komunikoval jsem aktivně s mnoha poslanci a vysvětloval proč je tento návrh nebezpečný.

   Rozhodující bitva se odehraje příští rok s novým parlamentem. Pokud by zákon prošel nájmy vystřelí do obrovských čísel. Udělám však vše, aby zákon přijatý nebyl.

   Držte palce David Mencl

 8. Od počátku sleduji aktivity ES a jako stavař oceňuji Vámi navržené a realizované stavby. I ten fakt, že si stavebník může svépomocí ušetřit z ceny nemovitosti.
  Navíc porovnání cen bytů a vlastních domů jsou toho také důkazem.
  Vaše aktivita směřuje k pomoci mladým rodinám a jen sobec si může mysle, že Vám jde o vlastní byznys.
  Ludvík Sovadina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *