Dnes o tom, proč jsem byl optimistou, když většina byla pesimistická. A proč jsem dnes pesimistou, když většina se stala optimisty. O tom, co můžeme s virem čekat během podzimu a zimy.

Byl jsem za bláhového optimistu, když jsem v březnu svým kolegům a fanouškům Blogu, vysvětloval proč se viru bát o chloupek méně, nežli se v té době většina kolem mne bála.

[https://davidmencl.cz/covid-19-nase-prace/]

Byl jsem za šťouravého hnidopicha, když jsem v květnu mírnil obecné oslavy radosti, jak jsme virus zvládli nejlépe v Evropě. A já stále opakoval, že není nic za námi.

[https://davidmencl.cz/lhani-kapsy-nas-silnejsi-necini/]

A dnes uzavřu tento triptych temnou předpovědí dalších měsíců v době, když se viru již nikdo nebojí. Já jsem totiž milí přátelé přesvědčený, že opravdová zkouška virem nás teprve čeká během podzimu a zimy. To těžké bohužel teprve prožijeme. 🙁

Schopnost vnímat detaily

Švýcarské hodinky tesařskou sekerou nevytesáš. Potřebuješ smysl pro jemný detail. Detail vytváří opravdovou hodnotu.

Také vnímání dnešních složitých dní vyžaduje schopnost vnímat detail. Jen kdo vnímá detaily, může činit dobrá rozhodnutí. A já mám bohužel pocit, že mnozí odpovědní tesají řešení tesařskou sekerou více nežli by byli schopni jednotlivé detaily si uvědomit.

Právě jednotlivé změněné detaily mne vedou k přesvědčení, že podzim bude významně těžší jara.

Faktor počasí 

V mnoha ohledech má koronavirus blízko ke chřipce. Dalo se tedy předpokládat, že slunné dny května a června šíření a mocnost viru významně sníží. Stejně jako epidemie chřipky je v létě vzácná, také COVID19 šíří se za slunného počasí méně.

Léto čínskému viru nepřálo. Lidé byli optimističtí, silní, zdraví. Proto také u většiny z obyvatel během léta proběhl vir v podobě bez podstatných příznaků. Hladce.

Bude listopad a prosinec stejně slunečný jako byl červen a červenec ? Nemyslím. Kdyby ano nemusel jsem stavět dům v Portugalsku, kam před podzimem ujíždím. S podzimem přijde prostředí, které je chřipkovým epidemiím požehnané. A podle mého názoru podzimní počasí výrazně zvýší také šíření koronaviru.

Faktor strachu

Na počátku jsme byli mi Češi vystrašení a na Čechy tak nezvykle disciplinovaní. Moje starší sousedka mne nutila, abych měl roušku i když jedu na kole sám v lese. Měla strach a dodržovala maximální možnou ochranu. Strach přivedl Čechy k disciplíně a disciplína pomohla zpomalit šíření viru.

Jenže Češi jsme zvláštní národ. Hledači třetích cest. Cest jak ošulit nařízené. Tak i moje sousedka dávno před zrušením roušek už roušku nepoužívala. Přestala se bát. A bez strachu není v Česku autority ani disciplíny.

Slavil jsem minulý týden narozeniny své ženy. V příjemné kubánské restauraci uprostřed Prahy. Celý večer jsem fascinovaně sledoval vedlejší stůl, kde 12 lidí pilo Mochito z kýble pár brčky. Veškerá obava, ochrana a dokonce i základní hygiena je pryč.

Smrtnost viru je aktuálně naprosto nízká. V létě silní a zdraví lidé zvládají vir snadno. Strach zmizel. Ochota omezovat se a chránit také. Nechápeme jemné detaily té situace. Nechápeme, že už v září se začnou podmínky měnit ve prospěch viru a v neprospěch nás.

Faktor nejistoty 

Podzim a zima bývá období rýmiček, pokašlávání a teplůtek. Pokaždé když od dubna zakašlu je prvou moji myšlenkou, jestli jsem to už nechytil. Během jara a léta naštěstí příliš nekašlu. Za to však bývám mírně nachlazený celý podzim a zimu.

V Ekonomkách jsem požádal kolegy, aby zůstali doma, pokud mají jakékoliv respirační potíže. Opatření myslím naprosto nutné. Zároveň však takto mohou ve firmách scházet stále třetina lidí. Čekají nás měsíce života v nejistotě a chaosu. Bude těžké cokoliv plánovat a na plány se spoléhat. Zvládnou to firmy ? A nebo se to někde rozhodnout “risknout” a budou i nachlazení chodit do zaměstnání, tak jak chodili vždy ? (A vždy to bylo nepochybně špatné.)

A tím že budou i nachlazení chodit do zaměstnání nezhorší opět výrazně situaci šíření i COVID 19 ? A co děti ve škole ? Vyženeme každé, které má rýmu ? Za mých dětských let bychom okamžitě smrkali všichni. 🙂

Podzim i zima obdobím frustrující nejistoty. Zmatků a neklidu. A neklid ničemu nepřidá.

Faktor vyčerpaného státního rozpočtu a voleb 

Během jara bylo zadání pro politiky jasné. Národ vyděšený, že polovina lidstva do května zemře na novou morovou nákazu, žádal si tvrdá opatření. Ty nejtvrdší možná. Ať to stojí, co to stojí. Když politik ví, co národ chce, co přinese popularitu, tak mu to dá. Ať to stojí co, to stojí. A ono opravdu stálo.

Ovšem teď již se situace ošemetnější. Národ už nechce nepohodlí roušek. Nechce svoji oblíbenou hospůdku zavřenou. Chce své mochito z kýble. A rozhodně se nechce vzdát svých příjmů a jistot.

Během jara vláda nepohodlí vystlala za cenu budoucích dluhů, které už bude splácet jiná vláda. Takže cajk. Jak jsme tu pandořinu skříňku totálního zadlužení otevřeli už nešla zavřít. A tak rušíme super-hrubou mzdu, za 75 miliard ročně, přidáváme tomu a tomu a tomu. Přidali jsme všem, až nezůstalo nic. Tedy nic nezůstávalo už dávno. Teď jsme během pár měsíců rozházeli tolik, že další zadlužování je už naprostým hazardem.

Znovu tedy důkladně nepohodlí vystlat budoucími dluhy bude obtížné. A národ si žádné nepohodlí nepřeje. A já se bojím, že také tentokrát dá politik, co národ si přeje. Ať to stojí, co to stojí. Co zbývá, když peníze už nejsou a tvrdá opatření ztratila popularitu ? Myslím bagatelizovat. Kde politici během jara přehnaně strašili, teď začnou stejné bagatelizovat. Kde jsme se na jaře neproporčně báli, budeme problém dnes stejně nesmyslně zlehčovat.

Čeká nás těžký podzim a zvládneme to 

Často se mne, milí přátelé, kolegové, klienti, ptáte co nás čeká v blízkých měsících. Se vším respektem ke své omylnosti myslím, že nás čeká podzim mnohem horší jara. Čeká nás mnoho více infikovaných COVID 19. Později, jak se bude obecný zdravotní stav populace zhoršovat nás čekají naplněné nemocnice a přetížení zdravotníci.

Smrtnost viru bude v zimně vyšší nežli v létě. Stále však bude na úrovni chřipky. Pro většinu lidí bude životně nebezpečný s kombinací s jinou vážnou nemocí.

Čekají nás vynucené karantény částí firem i celých společností. Jeden zaměstnanec s identifikovanou nákazou může do karantény poslat celou firmu. Mnohé společnosti budou trpět nefunkčním provozem i nízkým odbytem. Někteří druhou ránu nejspíše nezvládnou.

Naší zemi čekají další astronomické dluhy, které nepříznivě ovlivní naše další životy a bohužel i životy našich dětí. Nedokázali jsme ušetřit v době hojnosti a teď sklidíme trpké plody v dobách náročných.

Ať bude výsledek podzimní pandemie jakýkoliv, někteří politici tento budou vydávat za velký úspěch. Protože nic jiného nežli úspěch jejich cesty nekříží.

Většina zemí Evropy nás označí za rizikové a tedy nebudeme smět téměř nikam volně cestovat. Ten úspěch skloňovaný uvnitř nebude zase tak velkým úspěchem viděno zvenku. Já se tedy nejspíše nedostanu do svého portugalského domu.

Zdravotníci již budou mít základní ochranné pomůcky. Budou na pandemii připraveni. Obětavost a obrovské hodiny přesčasů pomohou situaci zvládnout. Ve firmách už také víme co dělat. Jsme připraveni. Nastalý chaos a zmatek zvládneme. Lidstvo má mimořádnou schopnost adaptability. Kde nás jaro zaskočilo na podzim jsme již připraveni.

Jsem přesvědčený, že nás čeká těžký podzim, který však zvládneme. Obvykle to bývá tak, že nám těžké dny přinášejí i něco nečekaně pozitivního. Vlastně se těším, co to bude tentokrát.

V Ekonomkách zalehneme na matrace 

Celé léto jsem se připravoval na špatný podzim. V Ekonomkách tedy máme plán. A slovy klasika mého z nejoblíbenějších: „Zalehneme na matrace.“

– Rozumně omezíme sociální kontakty, které nebudou nezbytné. Asi nebudeme navštěvovat velké koncerty a obrovské sportovní akce. Pokud nějaké vůbec budou.

– Zároveň se nebudeme v kontaktu s jinými lidmi chovat hystericky. Nechystám se omezovat život svých lidí. Budeme hledat samu hranu normálního života, který je ještě rozumnou mírou rizika nákazy.

– Budeme velmi disciplinovaní se všemi příznaky respiračních onemocnění. S takovými budeme pracovat z domova a v žádném případě neohrozíme kolegy.

– Jak bude v populaci růst počet nakažených, přesuneme některé naše schůzky s klienty na video rozhovory a online. Jsme připraveni a klientům to bude pohodlné a bezpečné.

– Stále běží naprostá desinfekce prostor několikrát za den. Zvýšíme výkon rekuperačních jednotek, které mění vzduch za čerstvý. Tím budeme muset také zvýšit výkon vytápění. Přidáme čističky vzduchu, které máme připravené pro svůj nový program v příštím roce. 🙂

– Nasadíme vlastní chytrou karanténu. Již jsme vyzkoušeli v létě a výsledky jsou výborné. Každý kolega, který se dozví o riziku kontaktu s COVID19, pošle se ihned do karantény. Označí všechny další kolegy, se kterými se v rizikové době setkal. Všichni označení jdou okamžitě na test a do výsledku testu ( 2 dny ) zůstávají v karanténě. Pokud bude test negativní můžeme se vrátit do práce. Pokud pozitivní, opět rychlé označení všech dalších kolegů, se kterými se nemocný setkal a okruh opakujeme.

– Požádáme klienty s respiračními potížemi, aby své schůzky odložili. Zároveň pro tyto připravíme rychlé náhradní termíny, aby po vyléčení nemuseli na schůzku čekat dlouho jak čekali poprvé.

– A konečně držíme fůru hotovosti. 🙂 Jsme připraveni na opakování výpadků bank a čerpání hypoték u rozestavěných domů. Podržíme své partnery a zamezíme zdržování staveb klientů vlivem nefungujících čerpání.

Nebude to, milí přátelé, snadný čas. Kvalitu však vždy ukáží ty dny, které nejsou úplně snadné. V Ekonomkách jsme připraveni. A já věřím, že stejně tak většina firem v naší zemi. Vir nám ukázal, že lidstvo není tak všemocné, jak někdy myslelo. Ukázal nám zranitelnost našeho světa. Také nám však ukázal, že když zmizí prvý šok a překvapení, jsme schopni se svým výzvám postavit a situaci zvládnout.

A takový bude, milí přátelé, podzim a zima. Náročný a na konci věřím, že úspěšně zvládnutý. Tak nám všem držím palce.

Váš David Mencl

Odkazy na podobné téma: